Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

Campeonatos Nacionais de Jovens 2011/2012 - Sub10

Última Actualização29.03.2012 17:27:59, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 22)

Classificação final após 7 rondas

Rk.Nº.Inic.NomeFEDEloClube/Cidade Des 1  Des 2  Des 3 
13Li Dong VicentePOR1464AC Luis de Camões6,50,030,0
21Veiga Jose FranciscoPOR1527Academia Xadrez Gaia6,00,028,0
34Costa AndréPOR1358NX EB Ponte6,00,025,5
42Oliveira Maria AlicePOR1473NXV S. Cosme - Didáxis5,50,025,5
59Silva Joao MiguelPOR1328CX Colégio Português5,00,032,0
68Rego João RuiPOR1330AA Universidade Açores5,00,030,5
77Gama João GonçaloPOR1342AA Coimbra5,00,030,0
823Ribeiro AndréPOR1148Colégio de Gaia5,00,030,0
95Martins AntonioPOR1352Clube dos Galitos5,00,028,0
1014Fidalgo DanielPOR1208CRD Cavaquinhas5,00,026,0
1116Silva João RicardoPOR1173AO Palma e Arredores5,00,025,5
1244Cordeiro João CarlosPOR1082AO Palma e Arredores5,00,025,0
136Santos José MiguelPOR1347CXE E.B. 2,3 João de Meira5,00,024,5
1410Martins CristinaPOR1260Clube Amador Mirandela5,00,021,5
18Palmelão PedroPOR1166GD Ferroviarios Barreiro5,00,021,5
1660Gaião MiguelPOR1039U.D.R.Zona Alta4,50,025,5
1713Antão FilipePOR1210CX Colégio Português4,50,024,0
1830Carvalho Maria RitaPOR1100Sporting Clube Portugal4,50,021,5
1953Maciel RafaelPOR1063AO Palma e Arredores4,00,029,0
2047Ferreira ManuelPOR1071CX ATL da Coutada4,00,028,5
2111Monteiro TomásPOR1249CXE E.B. 2,3 João de Meira4,00,026,5
21Gouveia AlexandrePOR1153Santoantoniense FC4,00,026,5
2354Rodrigues José FranciscoPOR1063AX Pedro Hispano4,00,025,5
2463Saraiva DiogoPOR1023AO Palma e Arredores4,00,025,5
2541Primo MiguelPOR1098AX Benedita/AP Cavalgante4,00,025,0
2626Rodrigues PedroPOR1104AX Pedro Hispano4,00,024,5
2733Mendes DiogoPOR1100CX Escola 31 de Janeiro4,00,023,5
2842Santos PedroPOR1090AA Coimbra4,00,022,5
2925Pedreira TomasPOR1107Santoantoniense Fc4,00,022,0
3068Gomes BeatrizPOR972AO Palma e Arredores4,00,022,0
3119Ribeiro OrlandoPOR1160CXE E.B. 2,3 João de Meira4,00,021,0
3220Rodrigues ConstançaPOR1154AX Benedita/AP Cavalgante4,00,021,0
3361Antão José PedroPOR1030Colégio de Gaia4,00,019,5
3431Gaspar PedroPOR1100CX Escola 31 de Janeiro4,00,018,5
3517Silva PedroPOR1173AX Pedro Hispano3,50,028,5
3652Fernandes GonçaloPOR1064CX Freg. Pampilhosa Serra3,50,024,5
3724Ferreira MarianaPOR1108Colégio de Gaia3,50,024,5
3822Silva TiagoPOR1152AO Palma e Arredores3,50,023,5
3962Garcia NathaliaPOR1027AO Palma e Arredores3,00,025,0
4039Silva MiguelPOR1100CX Escola 31 de Janeiro3,00,025,0
4115Silva JúlioPOR1186NX EB Ponte3,00,023,5
4249Bernardo DanielPOR1069CDEP Capelas3,00,023,5
4336Rodrigues AfonsoPOR1100CX Escola 31 de Janeiro3,00,023,0
4456Fontes JoanaPOR1059CX Colégio Português3,00,022,5
4550Chainho DiegoPOR1069CX Escola 31 de Janeiro3,00,022,5
4671Duarte PedroPOR940AO Palma e Arredores3,00,021,5
4740Nunes Joao GuilhermePOR1099Santoantoniense FC3,00,020,5
4827Morgado DiogoPOR1102AX Pedro Hispano3,00,020,0
4964Dantas JoanaPOR1018CX Escola 31 de Janeiro3,00,020,0
5046Cardoso RaphaelPOR1076G D Diana3,00,020,0
5158Babo DiogoPOR1051Colégio de Gaia3,00,019,5
5212Silva RafaelPOR1211GD dos Cem Paus3,00,019,5
59Xavier MateusPOR1044Academia Xadrez Algarve3,00,019,5
5448Mimoso TomasPOR1070CX Escola 31 de Janeiro3,00,019,0
5551Braz AnaPOR1066CX Escola 31 de Janeiro3,00,016,0
5655Neves GonçaloPOR1061CX Escola 31 de Janeiro3,00,015,0
5765Antunes AndréPOR1000Estrelas S. João Brito2,50,020,0
5828Barrocas HugoPOR1100CX Escola 31 de Janeiro2,50,018,0
5945Damásio SebastiãoPOR1082Grupo Xadrez São Marcos2,00,022,5
6069Lança LuísPOR945AO Palma e Arredores2,00,020,5
6135Pinto PedroPOR1100Estrelas S. João Brito2,00,020,5
6232Luan JinghuaPOR1100Estrelas S. João Brito2,00,019,0
6367Antunes AnaPOR979Estrelas S. João Brito2,00,019,0
6466Nogueira SofiaPOR997Colégio de Gaia2,00,017,5
6557Ribeiro MarianaPOR1054AX Benedita/AP Cavalgante2,00,017,5
6634Pedra TomasPOR1100Estrelas S. João Brito2,00,017,0
6737Ruas DiogoPOR1100ADRC Mata de Benfica1,50,020,0
6843Ramos PedroPOR1084AX Benedita/AP Cavalgante1,00,023,5
6938Santos DiogoPOR1100CX Escola 31 de Janeiro1,00,020,0
7070Gonçalves MarceloPOR942AO Palma e Arredores1,00,019,5
7129Capitão MiguelPOR1100Estrelas S. João Brito1,00,017,5

Anotação:
Desempate 1: points (game-points)
Desempate 2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Desempate 3: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Advertisement
Advertisement