European Online Chess Club Cup 2021 - Final ten RR

Organizer(s)European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994
Deputy Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285; IA Holowczak, Alex R 418668
ArbiterIA Dervieux, Dominique 654655
Time control (Rapid)15' + 5'' bonus
LocationTornelo.com
Number of rounds9
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculation -
Date2021/03/30 to 2021/03/31
Rating-Ø2608
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 01.04.2021 11:04:55, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionFinal 10 RR
Playoffs: Group A, Group B, Group C
Group A, Group B, Group C
Group D, Group E, Group F
Group G, Group H, Group I
Full teams list
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for team4NCL, CE92, CEMC, HSCH, LAKA, MEVS, NOVY, ODYU, POHU, SFDE
Overview for fedAZE, CZE, ENG, FRA, GER, MNC, POL, RUS for this tournament
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
The best playersBoard list
The best player per boardPlayer performance list
GamesThere are 180 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  3. Mednyi Vsadnik (RtgAvg:2698, Captain: Bykov, Vladimir / TB1: 11 / TB2: 22)
Bo.NameRtgFEDFideIDGr123456789Pts.GamesRtgAvg
1GMFedoseev Vladimir2687RUS241307370101111016,092698
2GMMatlakov Maxim2688RUS41680031½½101½½5,082631
3GMVitiugov Nikita2715RUS4152956½½1½002,562629
4GMEsipenko Andrey2701RUS24175439½1½½11½5,072609
5GMShimanov Aleksandr2597RUS41986030111½3,552512
6GMPonkratov Pavel2619RUS415780000,012591

Player info

Fedoseev Vladimir GM 2687 RUS Rp:2823
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
129GMVidit Santosh Gujrathi2726IND5,0w 01
234GMMamedyarov Shakhriyar2770AZE1,5s 11
312GMVan Foreest Jorden2701NED6,5w 01
446GMGoryachkina Aleksandra2593RUS1,5s 11
56GMDuda Jan-Krzysztof2729POL6,0w 11
653GMBluebaum Matthias2670GER2,5w 11
718GMGrandelius Nils2670SWE2,5s 11
823GMArtemiev Vladislav2709RUS5,5w 01
91GMAdams Michael2716ENG2,5s 11
Matlakov Maxim GM 2688 RUS Rp:2726
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
130GMWojtaszek Radoslaw2694POL4,0s 12
235GMGuseinov Gadir2665AZE4,0w ½2
313GMMaghsoodloo Parham2676IRI5,0s ½2
447GMCramling Pia2459SWE1,0w 12
57GMMoranda Wojciech2618POL4,0s 02
719GMSvane Rasmus2613GER2,5w 12
824GMKamsky Gata2665USA5,0s ½2
92GMHowell David W L2658ENG4,0w ½2
Vitiugov Nikita GM 2715 RUS Rp:2572
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
131GMNavara David2697CZE4,0w ½3
236GMAbasov Nijat2664AZE5,0s ½3
448IMPaehtz Elisabeth2467GER3,0s 13
58GMSocko Bartosz2618POL4,5w ½3
654GMDonchenko Alexander2659GER4,5s 02
94GMJones Gawain C B2670ENG4,5s 03
Esipenko Andrey GM 2701 RUS Rp:2767
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
132GMSasikiran Krishnan2647IND2,0s ½4
237GMDurarbayli Vasif2606AZE5,0w 14
314GMAmin Bassem2695EGY5,0w ½3
59GMTomczak Jacek2610POL3,0s ½4
656GMHeimann Andreas2606GER1,0w 13
722GMHeinemann Thies2502GER1,5s 13
825GMTimofeev Artyom2594RUS3,5w ½3
Shimanov Aleksandr GM 2597 RUS Rp:2661
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
315GMvan Wely Loek2620NED6,0s 04
449GMSocko Monika2421POL2,0w 14
752FMKramer Julian2419GER3,5w 14
826IMSharafiev Azat2432RUS2,5s 14
95GMCheparinov Ivan2667BUL4,5w ½4
Ponkratov Pavel GM 2619 RUS Rp:0
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
657GMKeymer Vincent2591GER5,5s 04

Board Pairings

Round 1 on 2021/03/30 at 1230UTC 1430CES
Bo.3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED-8
  Novy Bor
RtgFED2 : 2
3.1GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS-GM
Vidit, Santosh Gujrathi
2726IND0 - 1
3.2GM
Matlakov, Maxim
2688RUS-GM
Wojtaszek, Radoslaw
2694POL1 - 0
3.3GM
Vitiugov, Nikita
2715RUS-GM
Navara, David
2697CZE½ - ½
3.4GM
Esipenko, Andrey
2701RUS-GM
Sasikiran, Krishnan
2647IND½ - ½
Round 2 on 2021/03/30 at 1330UTC 1530CES
Bo.9
  Odlar Yurdu
RtgFED-3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED1 : 3
4.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2770AZE-GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS0 - 1
4.2GM
Guseinov, Gadir
2665AZE-GM
Matlakov, Maxim
2688RUS½ - ½
4.3GM
Abasov, Nijat
2664AZE-GM
Vitiugov, Nikita
2715RUS½ - ½
4.4GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE-GM
Esipenko, Andrey
2701RUS0 - 1
Round 3 on 2021/03/30 at 1430UTC 1630CES
Bo.3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED-1
  Clichy Echecs 92
RtgFED1 : 3
2.1GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS-GM
Van Foreest, Jorden
2701NED0 - 1
2.2GM
Matlakov, Maxim
2688RUS-GM
Maghsoodloo, Parham
2676IRI½ - ½
2.3GM
Esipenko, Andrey
2701RUS-GM
Amin, Bassem
2695EGY½ - ½
2.4GM
Shimanov, Aleksandr
2597RUS-GM
van Wely, Loek
2620NED0 - 1
Round 4 on 2021/03/30 at 1530UTC 1730CES
Bo.2
  Cercle d'Echecs de Monte-Carlo
RtgFED-3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED0 : 4
5.1GM
Goryachkina, Aleksandra
2593RUS-GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS0 - 1
5.2GM
Cramling, Pia
2459SWE-GM
Matlakov, Maxim
2688RUS0 - 1
5.3IM
Paehtz, Elisabeth
2467GER-GM
Vitiugov, Nikita
2715RUS0 - 1
5.4GM
Socko, Monika
2421POL-GM
Shimanov, Aleksandr
2597RUS0 - 1
Round 5 on 2021/03/31 at 1230UTC 1430CES
Bo.3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED-10
  Poland Hussars
RtgFED2 : 2
1.1GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS-GM
Duda, Jan-Krzysztof
2729POL1 - 0
1.2GM
Matlakov, Maxim
2688RUS-GM
Moranda, Wojciech
2618POL0 - 1
1.3GM
Vitiugov, Nikita
2715RUS-GM
Socko, Bartosz
2618POL½ - ½
1.4GM
Esipenko, Andrey
2701RUS-GM
Tomczak, Jacek
2610POL½ - ½
Round 6 on 2021/03/31 at 1330UTC 1530CES
Bo.3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED-4
  SF Deizisau e.V.
RtgFED2 : 2
5.1GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS-GM
Bluebaum, Matthias
2670GER1 - 0
5.2GM
Vitiugov, Nikita
2715RUS-GM
Donchenko, Alexander
2659GER0 - 1
5.3GM
Esipenko, Andrey
2701RUS-GM
Heimann, Andreas
2606GER1 - 0
5.4GM
Ponkratov, Pavel
2619RUS-GM
Keymer, Vincent
2591GER0 - 1
Round 7 on 2021/03/31 at 1430UTC 1630CES
Bo.5
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED-3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED0 : 4
2.1GM
Grandelius, Nils
2670SWE-GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS0 - 1
2.2GM
Svane, Rasmus
2613GER-GM
Matlakov, Maxim
2688RUS0 - 1
2.3GM
Heinemann, Thies
2502GER-GM
Esipenko, Andrey
2701RUS0 - 1
2.4FM
Kramer, Julian
2419GER-GM
Shimanov, Aleksandr
2597RUS0 - 1
Round 8 on 2021/03/31 at 1530UTC 1730CES
Bo.3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED-6
  Ladya Kazan
RtgFED2 : 2
4.1GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS-GM
Artemiev, Vladislav
2709RUS0 - 1
4.2GM
Matlakov, Maxim
2688RUS-GM
Kamsky, Gata
2665USA½ - ½
4.3GM
Esipenko, Andrey
2701RUS-GM
Timofeev, Artyom
2594RUS½ - ½
4.4GM
Shimanov, Aleksandr
2597RUS-IM
Sharafiev, Azat
2432RUS1 - 0
Round 9 on 2021/03/31 at 1630UTC 1830CES
Bo.7
  4NCL Guildford
RtgFED-3
  Mednyi Vsadnik
RtgFED2 : 2
3.1GM
Adams, Michael
2716ENG-GM
Fedoseev, Vladimir
2687RUS0 - 1
3.2GM
Howell, David W L
2658ENG-GM
Matlakov, Maxim
2688RUS½ - ½
3.3GM
Jones, Gawain C B
2670ENG-GM
Vitiugov, Nikita
2715RUS1 - 0
3.4GM
Cheparinov, Ivan
2667BUL-GM
Shimanov, Aleksandr
2597RUS½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use