"Nizami Ganjavi-880" international online chess tournament (U17, rapid team)

Organizer(s)"Tehsil" Republican Sport Center, Ministry of Educational, Azerbaijan Chess Fed.
FederationAzerbaijan ( AZE )
Tournament directorRaul Guliyev
Chief ArbiterIA Abdullayev Elshad
Deputy Chief ArbiterFA Nuriyev Nasir
ArbiterMushfig Asgarov, Javid Samadov, Radin Taghiyev, Shams Mehdiyeva, Ramil Imanov
Time control10 minutes + 5 sec/move
Locationhttps://tornelo.com/chess/orgs/tehsilchess
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System for teams
Rating calculation -
Date2021/04/02 to 2021/04/04
Rating-Ø1790
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 04.04.2021 21:01:00, Creator/Last Upload: raul quliyev

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamAZE, AZE - 2, AZE - 3, AZE - Nakh, BRA, CUB, CZE, DEN, EST, IRI, JAM, KGZ, LAT, MDA, MEX, MGL, MNE, PER, PHI, RUS, SVK, TUR, UAE, UKR
ListsTeam-Starting rank
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Starting rank list of players, Alphabetical list
Team pairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
The best playersBoard list
Statistics, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  10. Latvia (RtgAvg:1643, Captain: Nellija Maklakova / TB1: 10 / TB2: 0)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvg
1Mierins Emils Janis1915LAT11616830000½0½0102,092129
2Springis Jevgenijs1817LAT11610506000½0001½2,091993
3Germanovs Georgijs1598LAT116097101101101117,091593
4Maklakova Naomi1372LAT11617748½10100½1½4,591472
5Ter-Avetisjana Agnesa Stepania1766LAT116149001110101117,091761
6Jansone Melanija Luize1389LAT11614722½½100½1014,591425

Player info

Mierins Emils Janis 1915 LAT Rp:1909
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1100Otero Marino Alain2232CUB3,0s 01
294Bochnicka Vladimir2215SVK4,0w 01
31IMSuleymanli Aydin2520AZE6,5s 01
4119Pedoson Georg Aleksander2166EST6,0s ½1
580FMSilva Kaua Marques2160BRA4,0w 01
637Palma Villanueva Miguel Tadeo2070MEX3,0s ½1
768Garayev Sadig1781AZE4,5w 01
8112Al Darmaky Sultan1790UAE1,0w 11
974Hrbek Stepan2230CZE5,0s 01
Springis Jevgenijs 1817 LAT Rp:1773
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1101Cabrera Gonzalez Maximo Ariel2209CUB4,0w 02
295Krupa Miroslav2083SVK8,0s 02
32IMAhmadzada Ahmad2431AZE7,0w 02
4120Pedmanson Herman1873EST4,0w ½2
581AGMRibeiro Matheus Mendes Domingues2195BRA5,5s 02
638Esquivel San Agustin Diego1959MEX4,0w 02
769Ismayilov Arturan1663AZE3,0s 02
8113Fatima Al Wahabi1429UAE0,0s 12
975Brnusak Tomas2095SVK2,5w ½2
Germanovs Georgijs 1598 LAT Rp:1813
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1102Tamames Soria Cesar Manuel2057CUB4,0s 13
296Strapec Lukas1705SVK5,0w 13
33Azadaliyev Jahandar1883AZE5,5s 03
4121Mertins Ostap1273EST2,0s 13
582Pereira Da Silva Breno D Alkmin1810BRA5,5w 13
639Lopez Garcia Miguel Angel0MEX5,0s 03
770Gabulov Ilkin1580AZE0,0w 13
8114Snehin Syamal1204IND3,0w 13
976Fizer Marek1828CZE4,5s 13
Maklakova Naomi 1372 LAT Rp:1472
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1103Olano Feria Leonal Isaac1733CUB5,0w ½4
297Vargosko Juraj1679SVK2,5s 14
34CMSuleymanov Ali1645AZE7,0w 04
4122Oim Mikk Kaarel1180EST1,0w 14
583Haraguchi Diego Sashaki1923BRA4,5s 04
686Zaragoza Alanis Miguel Arnulfo1178MEX5,5w 04
771Hasanov Rza1247AZE2,5s ½4
8115Narayan Ananth0IND7,0s 14
977Juracak David1660CZE4,0w ½4
Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1766 LAT Rp:1981
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1104Luis Alvarez Elizabeth1880CUB4,0s 15
298WFMNadzamova Viktoria2014SVK4,5w 15
35WFMAllahverdiyeva Ayan2088AZE2,0s 15
4123WFMSinitsina Anastassia2127EST7,0s 05
584WCMFrattini Beatriz Maria1854BRA2,0w 15
6118Caballero Alonso Alexa1540MEX4,0s 05
772Humbatova Nazli1381AZE2,0w 15
8116Latifah Darmaki1321UAE1,0w 15
978Krupnova Anna1641RUS6,5s 15
Jansone Melanija Luize 1389 LAT Rp:1425
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1105WFMValdes Boza Aliett1892CUB5,5w ½6
299Sekova Olivia1462SVK2,0s ½6
36Abdinova Narmin1621AZE3,0w 16
4124Haapsal Maria Ioanna1282EST6,5w 06
585WCMDa Cunha Gabriela Goes1564BRA6,0s 06
687Olea Valle Scarlett Daniela0MEX6,0w ½6
773Ibrahimbayli Almara1114AZE2,0s 16
8117WCMRouda Essa Alserkal1504UAE6,0s 06
979Kozusnikova Daniela1389CZE3,0w 16

Board Pairings

Round 1 on 2021/04/02 at 18:00
Bo.6
  Cuba Masters
Rtg-18
  Latvia
Rtg3 : 3
6.1
Otero Marino, Alain
2232-
Mierins, Emils Janis
19151 - 0
6.2
Cabrera Gonzalez, Maximo Ariel
2209-
Springis, Jevgenijs
18171 - 0
6.3
Tamames Soria, Cesar Manuel
2057-
Germanovs, Georgijs
15980 - 1
6.4
Olano Feria, Leonal Isaac
1733-
Maklakova, Naomi
1372½ - ½
6.5
Luis Alvarez, Elizabeth
1880-
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
17660 - 1
6.6WFM
Valdes Boza, Aliett
1892-
Jansone, Melanija Luize
1389½ - ½
Round 2 on 2021/04/02 at 18:00
Bo.18
  Latvia
Rtg-10
  Slovakia
Rtg3½:2½
7.1
Mierins, Emils Janis
1915-
Bochnicka, Vladimir
22150 - 1
7.2
Springis, Jevgenijs
1817-
Krupa, Miroslav
20830 - 1
7.3
Germanovs, Georgijs
1598-
Strapec, Lukas
17051 - 0
7.4
Maklakova, Naomi
1372-
Vargosko, Juraj
16791 - 0
7.5
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
1766-WFM
Nadzamova, Viktoria
20141 - 0
7.6
Jansone, Melanija Luize
1389-
Sekova, Olivia
1462½ - ½
Round 3 on 2021/04/02 at 18:00
Bo.4
  Azerbaijan
Rtg-18
  Latvia
Rtg4 : 2
5.1IM
Suleymanli, Aydin
2520-
Mierins, Emils Janis
19151 - 0
5.2IM
Ahmadzada, Ahmad
2431-
Springis, Jevgenijs
18171 - 0
5.3
Azadaliyev, Jahandar
1883-
Germanovs, Georgijs
15981 - 0
5.4CM
Suleymanov, Ali
1645-
Maklakova, Naomi
13721 - 0
5.5WFM
Allahverdiyeva, Ayan
2088-
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
17660 - 1
5.6
Abdinova, Narmin
1621-
Jansone, Melanija Luize
13890 - 1
Round 4 on 2021/04/03 at 18:00
Bo.17
  Estonia
Rtg-18
  Latvia
Rtg3 : 3
7.1
Pedoson, Georg Aleksander
2166-
Mierins, Emils Janis
1915½ - ½
7.2
Pedmanson, Herman
1873-
Springis, Jevgenijs
1817½ - ½
7.3
Mertins, Ostap
1273-
Germanovs, Georgijs
15980 - 1
7.4
Oim, Mikk Kaarel
1180-
Maklakova, Naomi
13720 - 1
7.5WFM
Sinitsina, Anastassia
2127-
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
17661 - 0
7.6
Haapsal, Maria Ioanna
1282-
Jansone, Melanija Luize
13891 - 0
Round 5 on 2021/04/03 at 18:00
Bo.18
  Latvia
Rtg-8
  JTX Brasil
Rtg2 : 4
7.1
Mierins, Emils Janis
1915-FM
Silva, Kaua Marques
21600 - 1
7.2
Springis, Jevgenijs
1817-AGM
Ribeiro, Matheus Mendes Domingues
21950 - 1
7.3
Germanovs, Georgijs
1598-
Pereira Da Silva, Breno D Alkmin
18101 - 0
7.4
Maklakova, Naomi
1372-
Haraguchi, Diego Sashaki
19230 - 1
7.5
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
1766-WCM
Frattini, Beatriz Maria
18541 - 0
7.6
Jansone, Melanija Luize
1389-WCM
Da Cunha, Gabriela Goes
15640 - 1
Round 6 on 2021/04/03 at 18:00
Bo.22
  Mexico
Rtg-18
  Latvia
Rtg5 : 1
8.1
Palma Villanueva, Miguel Tadeo
2070-
Mierins, Emils Janis
1915½ - ½
8.2
Esquivel San Agustin, Diego
1959-
Springis, Jevgenijs
18171 - 0
8.3
Lopez Garcia, Miguel Angel
0-
Germanovs, Georgijs
15981 - 0
8.4
Zaragoza, Alanis Miguel Arnulfo
1178-
Maklakova, Naomi
13721 - 0
8.5
Caballero, Alonso Alexa
1540-
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
17661 - 0
8.6
Olea, Valle Scarlett Daniela
0-
Jansone, Melanija Luize
1389½ - ½
Round 7 on 2021/04/04 at 18:00
Bo.18
  Latvia
Rtg-21
  Azerbaijan-Nakhchivan
Rtg3½:2½
12.1
Mierins, Emils Janis
1915-
Garayev, Sadig
17810 - 1
12.2
Springis, Jevgenijs
1817-
Ismayilov, Arturan
16630 - 1
12.3
Germanovs, Georgijs
1598-
Gabulov, Ilkin
15801 - 0
12.4
Maklakova, Naomi
1372-
Hasanov, Rza
1247½ - ½
12.5
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
1766-
Humbatova, Nazli
13811 - 0
12.6
Jansone, Melanija Luize
1389-
Ibrahimbayli, Almara
11141 - 0
Round 8 on 2021/04/04 at 18:00
Bo.18
  Latvia
Rtg-23
  Abu Dhabi CCMG
Rtg5 : 1
10.1
Mierins, Emils Janis
1915-
Al Darmaky, Sultan
17901 - 0
10.2
Springis, Jevgenijs
1817-
Fatima, Al Wahabi
14291 - 0
10.3
Germanovs, Georgijs
1598-
Snehin, Syamal
12041 - 0
10.4
Maklakova, Naomi
1372-
Narayan, Ananth
01 - 0
10.5
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
1766-
Latifah, Darmaki
13211 - 0
10.6
Jansone, Melanija Luize
1389-WCM
Rouda Essa, Alserkal
15040 - 1
Round 9 on 2021/04/04 at 18:00
Bo.11
  Interchess-Czech Republic
Rtg-18
  Latvia
Rtg2 : 4
7.1
Hrbek, Stepan
2230-
Mierins, Emils Janis
19151 - 0
7.2
Brnusak, Tomas
2095-
Springis, Jevgenijs
1817½ - ½
7.3
Fizer, Marek
1828-
Germanovs, Georgijs
15980 - 1
7.4
Juracak, David
1660-
Maklakova, Naomi
1372½ - ½
7.5
Krupnova, Anna
1641-
Ter-Avetisjana, Agnesa Stepania
17660 - 1
7.6
Kozusnikova, Daniela
1389-
Jansone, Melanija Luize
13890 - 1
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 09.04.2021 11:01
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use