ALL THE PLAYERS SHOULD BE IN THE PLAYING HALL 15 MINUTES BEFORE TO TEMPERATURE CONTROL

ROUNDS 8 AND 9 WILL BE PLAY AT 15H00 AND ROUND 10 AT 09H00

LAS RONDAS 8 Y 9 SERÁN JUGADAS A LAS 15H00 Y LA RONDA 10 A LAS 09H00

VII Sunway Sitges International Chess Festival - Group B

Organizer(s)Club d'Escacs Sunway Sitges y Penya d'Escacs Casino Prado Suburense
FederationSpain ( ESP )
Tournament directorFrancesc Gonzalez Alonso (2227290)
Chief ArbiterIA Andrade, Nuno Filipe 1912291
Deputy Chief ArbiterIA Tomas Danada ID 14919362
ArbiterFA Luciano Rietter ID 22702440 - NA Klara Kovacs ID 733210
Time control (Standard)90 min/40 moves + 30 min/rest + 30 sec. incr. per move starting move 1
LocationHotel Sunway Playa Golf & Spa, Sitges (Barcelona)
Number of rounds10
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/12/13 to 2020/12/23
Rating-Ø1549
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.12.2020 14:26:18, Creator/Last Upload: lópez rodríguez, eduardo

Tournament selectionGroup A, Group B, Blitz 14/12 , Blitz 18/12, Junior Blitz 20/12
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 10 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10/10 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgRtgNsexTypGrClub/City
1
Lopez Baena David2279681ESP19791996A2140Gava Centre Cultural
2
Slimani Abderezzak9001409MAR19781996A2066Peón Doblado
3
Vinas Racionero Josep2210320ESP19752002A2153Villafranca
4
Domene Mulyukov Alexander24589802ESP1967189012A2166Salauris
5
Stoynov Stefan2906279BUL19230AShah XXI
6
Vallbona Domingo Joan2291487ESP19211934VA2115C.E. Tres Peons
7
Cardenas Fernando Adrian32042981ESP19131981A2095Tres Peons
8
Borrellas Comellas Josep2209993ESP19091906VA2085C.E. Vilafranca
9
Hernando Rodrigo Inmaculada2250772ESP18971906wA2048La Cadena
10
Parra Bola Jose Maria2207826ESP18911901A2076Llinars
11
Cemborain Oricain Alfonso2274345ESP18741878ANav
12
Goormachtigh Laurens254940BEL18740ARotorua Roaring Knights C.C
13
Garcia-Blazquez Perez Manuel2269937ESP18411908APuerta Elvira
14
Valarezzo Ricard Pedro2264137ESP18311817VA2036C.E. Castelldefels
15
Walter Travella German2221900ESP18231812VA2009Centro Aragones de Barcelona
16
Madrid Sole Antonio2220555ESP18161793A2010C.E. Jake
17
Palacios Pena Gerardo22236236ESP18111799A2034Tres Peons
18
Gallego Montes Antoni2260883ESP17981795B2085Palleja
19
Parra Ordorica Arnau24585971ESP1796179216B2031C. E. Llinars
20
Pellicer Pi Jordi22241850ESP17951880HB2013Montmelo C.E
21
El Barbry Sarah26051419FRA17910wB
22
Leon Escoda Manel2228262ESP17841819HVB1967C.E. Cornellà
23
Casares Bonals Ainhoa24561304ESP17781773wH16B2001Llinars, Club d'Escacs
24
Perez Puyal Jose Joaquin2278014ESP17721791BClub Atletismo Huesca
25
Lopez Capape Armando2277603ESP17721787HBClub de Ajedrez Ramiro
26
Sanchez Martin Marc2229110ESP17691791B1966Sant Esteve, C.E.
27
San Juan Morigosa Isaura2260646ESP17691766wB2039Ateneu Colon
28
Luco Manubens Daniel22282114ESP17681772B1981Ateneu Igualadí
29
Bandikatte Shubham25715682IND17610BSouth Mumbai Chess Academy
30
Destic Elena36001988FRA17450wBTremblay en France
31
Teply Koutsky David24597171ESP1739160412B1903Ruy López
32
Ribon Calabia Mariano22250034ESP17331731BCentre de Cultura Es Castell
33
May Freixa Josep22241604ESP17291736B1941Collblanc C.E.
34
Arno Bendicho Xenia2241358ESP17241766wB2232Almenar
35
Jimenez Molina Victor32095244ESP17211732B1910Tres Peons
36
Garcia Punzano Josep Lluis32093764ESP17151671B1878Aragoneses de Barcelona
37
Molina Wheatley Emilio32067585ESP17031711BCasino Prado Suburense
38
Clanchet Olle Josep2264358ESP17011709HB1919C.E. Martorell
39
Colomer Gomez Jordi54724597ESP16921600C2022C.E. Sant Cugat
40
Fonseca Pedro Miguel Ramos1955624POR16910H16C
41
Abreu Sanchez Leonel Jesus3917487VEN16880C1924Agustí
42
Sequera Morales Jose David3903141VEN16770C1677Tora
43
Milojevic-Daim Lola-Shaina36042080FRA16600w16CThomas Bourgneuf-Créteil
44
Fernandez Climent Albert24599166ESP1659165712C1986C.E. Cerdanyola del Vallés
45
Luco Perez Bernat32050879ESP16571658C1900Igualada C.E.
46
Bangerter Daria16271211SUI16560w16C
47
Orti Boix Miguel2262304ESP16491667HVC1892Masdenverge C.E
48
Hernando Rodrigo Lourdes2276828ESP16171650wC1849La Cadena
49
Mompel Ferruz Xavier54585775ESP15961588H10C1898C.E. Tortosa
50
Ortiz Padro Pol24594040ESP1593164012C1940Tres Peons
51
Uber Gracia Hugo54720079ESP1575155810C1838Sant Joan C.E.
52
Membrives Pino Didac54537142ESP15710C1816C.E. El Prat
53
Casares Bonals Asier24561312ESP15371528H16C1958Llinars, Club d'Escacs
54
Boldu Zabih Llorenc32075375ESP15270C1687E.D.A.M.I. C.E
55
Aballanet Beltran Eloi32086202ESP150214861794Peona i Peó
56
Cuyvers Jens264121BEL1492010C
57
Pinyol I Llora Julia24596027ESP14761510w12C1855Peona i Peó
58
Marcos Rodriguez Raul24596752ESP1465144612C1827Ateneu Colon
59
Sierra Magrazo Lidia54530466ESP14591447w16C1784Salauris
60
Jove Albaiges Guillem54720117ESP1443142310C1758C.E. Ateneu Colon
61
Fernandez Moro Adrian22246240ESP14391568C1734C.E. Castelldefels
62
Molina Tabernero Jordi22244140ESP14361447HC1692Tres Peons
63
Anguera Staina Maxim54507731ESP141613981772Casino Prado Suburense
64
Febrero Perez Lluis2281627ESP14061426VC1670Comptal
65
Casado Hamed Sergi54725909ESP14041418C1655C.E. Barcelona
66
Carrasco Gomez Adahara54500974ESP13981397w12C1829Llinars
67
Gil Jimenez Ruben54707250ESP1345136212C1648Cerdanyola del Vallés
68
Membrives Cano Diego54537134ESP13230VC1557C.E. El Prat
69
Segador Sanchez Didac54714273ESP13181401C1591C.E. Gran Penya Vilanova
70
Marin Ripoll Marti54568994ESP1305128410C1763Penya d'Escacs Casino Prado Suburen
71
Dominguez Diaz Francisco22221581ESP12851276VC1595Peón Negro
72
Aeschbacher Dimitri551032830SUI1261010C
73
Lazaro Del Arco Martina54567963ESP12571247w10C1621Sitges Prado S
74
Najar Arrieta Oriol54587603ESP1253132910C1694Catalonia Joviat
75
Toquero Gracia Laura24544230ESP12461194w12C1706Llinars
76
Roure Sola Oriol54566568ESP1229125710C1694Mollerussa
77
Ramon Quintanilla Pablo54734509ESP1222119210C1375C.E. El Prat
78
Kratz Jonathan651081628FRA11950CEchiquier Diabolique Canohes
79
Martos Martin Daniel54713161ESP1177121512C1629Escola Esportiva Espluguenc d'Escac
80
Camps Abadia Arnau54567262ESP11771149H12C1715Sant Cugat
81
Pelegrin Serrano Oriol54566215ESP1168116412C1583Colon Sabadell
82
Garcia Rodriguez Laia54732565ESP11681146w10C1645C.E. Martorell
83
Torres Herrera Guillem54723604ESP1163117810C1650Catalonia C.E
84
Martinez Ayala Pol54528119ESP1120114012C1581Cerdanyola del Vallés
85
Gil Jimenez David54707242ESP1108115616C1682Cerdanyola del Vallés
86
Domene Mulyukova Catarina54568790ESP10861088w12C1505Salauris
87
Vazquez De Los Reyes Edgar54564620ESP1085108112C1472Joviat Fundacio
88
Garriga Cabrera Joan54750083ESP1079116312C1555Bergueda C.E.
89
Torres Herrera Pol54714451ESP1011101012C1315Catalonia C.E.
90
de Tena-Dávila Sarmentero Manuel54766605ESP00CSunway Sitges
91
Jurado Sanchez Juan Francisco23718722CZE00CPraga Chess Club
92
Lin Yong54765927ESP00CAndalucia
93
Sorochanov Maxim54766591ESP00C1700Tres Peons
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 07.09.2021 12:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use