EUROPEAN ONLINE YOUTH CHESS CHAMPIONSHIP 2020 Girls 12

Organizer(s)The European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM IO Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285
Deputy Chief ArbiterIA Delega, Tomasz 1108000
ArbiterIA Bailleul, Geert 225185; IA Ciçek, Melih 6390030; IA Cimina, Andra 11602384; IA Dervieux, Dominique 654655; IA Deventer, Klaus 12900699; IA Karali, Panagiota 4264584; IA Khachatryan, Vahagn 13300598; IA Raetsky, Alexander 4103203
Time control25' + 5''
LocationTornelo.com
Rating calculation -
Date2020/09/18 to 2020/09/20
Rating-Ø1305
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.09.2020 11:27:03, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionArbiters and Captains
O12, O14, O16, O18
G12, G14, G16, G18
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALB, AND, ARM, AUT, AZE, BEL, BLR, CRO, CYP, CZE, DEN, ENG, EST, FIN, FRA, GEO, GER, GRE, IRL, ISL, ITA, JCI, LAT, LUX, MKD, MNC, MNE, NED, NOR, POL, ROU, RUS, SCO, SLO, SRB, SUI, SVK, SWE, TUR, UKR
Overview for groupsNT, T1, T2
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking after 9 Rounds, Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Top five players, Total statistics, medal statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Player overview for LAT

LAT
SNoNameRtgFED123456789Pts.Rk.Group
7Germanovs Georgijs2039LAT110111½016,58O12
15Vingris Mikelis1919LAT010111½105,531O12
31Tolmacevs Artjoms1738LAT½0100½1014,072O12
27Springis Jevgenijs1940LAT0101½½00½3,575O14
66Sokolovskis Pavels1632LAT0100001013,086O14
69Freibergs Andrejs1626LAT00½01111½5,046O14
56Mierins Emils Janis1923LAT00½1100114,557O16
66Bogdanovics Kirills1815LAT0100011½03,580O16
92Lahs Einars1545LAT0000100½12,597O16
57Pakalns Raivis Kristians1839LAT0101½001½4,059O18
63Alainis Artis1755LAT0010101½03,564O18
12Kuznecova Marija1575LAT1001111½½6,016G12
21Jansone Melanija Luize1502LAT1½01½00115,039G12
50Krasilnikova Marija1298LAT10101001½4,552G12
11Ter-Avetisjana Agnesa Stepania1827LAT111½110016,58G14
38Maklakova Naomi1546LAT10001½11½5,039G14
55Zubova Darja1408LAT0100101003,073G14
68Kipluka Anna Krista1289LAT000½001113,563G16
15Golsta Madara1908LAT1011001105,023G18
27Golsta Ramona1777LAT1½01½01004,039G18

Results of the last round for LAT

Rd.Bo.No. NameGrFEDRtgPts. ResultPts. NameGrFEDRtg No.
967
Germanovs Georgijs LAT2039 1 - 06 Bazakutsa Svyatoslav UKR1900
16
9815
Vingris Mikelis LAT1919 0 - 1 CMVolkov Maksim T2RUS1951
12
94131
Tolmacevs Artjoms LAT17383 1 - 03 Cimperman Teo SLO1447
73
9812
Kuznecova Marija LAT1575 ½ - ½ Liavonava Yuliya BLR1333
44
92221
Jansone Melanija Luize LAT15024 1 - 04 Andries Leia DEN1281
53
92998
Tandon Ashley SCO04 ½ - ½4 Krasilnikova Marija LAT1298
50
9711
Ter-Avetisjana Agnesa Stepania LAT1827 1 - 0 Kalamoukou Giolanta GRE1260
75
91638
Maklakova Naomi LAT1546 ½ - ½ Verheij Dana NED1821
13
93655
Zubova Darja LAT14083 0 - 13 Lazovic Emilija SRB1293
71
92449
Lerch Johannes AUT1755 ½ - ½ Freibergs Andrejs LAT1626
69
93982
Wahlgreen Noah DEN14323 ½ - ½3 Springis Jevgenijs LAT1940
27
94897
Sredanovic Matej MNE10982 0 - 12 Sokolovskis Pavels LAT1632
66
92920
IMBaum Jonasz POL2149 1 - 0 Bogdanovics Kirills LAT1815
66
93896
Boci Petro ALB1434 0 - 1 Mierins Emils Janis LAT1923
56
95098
Georgiou Kyriakos CYP13482 0 - 1 Lahs Einars LAT1545
92
93568
Kipluka Anna Krista LAT1289 1 - 0 De La Riva Real Ariadna AND1243
74
92840
Cotic Borna CRO2039 1 - 0 Alainis Artis LAT1755
63
92942
FMStevanic David SLO2021 ½ - ½ Pakalns Raivis Kristians LAT1839
57
91015
Golsta Madara LAT19085 0 - 15 Kvendseth Thyra NOR1810
23
91851
Lagazauri Tamar GEO14994 1 - 04 Golsta Ramona LAT1777
27

Player details for LAT

Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.
Germanovs Georgijs 2039 LAT Rp:1805 Pts. 6,5
160Ahmad Khagan1539AZE6,5w 1
240Nemsadze Daviti1687GEO6,0s 1
328Magold Filip1767ROU6,5w 0
444Costa Leonardo1663GER5,5s 1
554Bourg Nicolas1548LUX5,0w 1
679Oruzinsky Juraj1391SVK5,0s 1
761Kiladze Luka1539GEO5,5w ½
833Seemann Jakub1716POL7,5s 0
916Bazakutsa Svyatoslav1900UKR6,0w 1
Vingris Mikelis 1919 LAT Rp:1646 Pts. 5,5
168CMOrujov Farid1481AZE3,0w 0
294Ivanov Andrey1261MKD3,5s 1
358Brozynski Patryk1584IRL4,5w 0
472Sazonov Fedor1454BEL4,0s 1
564Medhus Vitus Bondo1516DEN5,0w 1
646Govoreanu Matei1640BEL4,5s 1
750Temirbekov Taimaz1608RUS5,5w ½
852Religa Marek1601SWE4,5s 1
912CMVolkov Maksim1951RUS6,5w 0
Tolmacevs Artjoms 1738 LAT Rp:1348 Pts. 4,0
184AIMChristensen John Christopher Hoj1340DEN4,0w ½
218Turkmen Yusuf Cagan0TUR5,0s 0
394Ivanov Andrey1261MKD3,5w 1
460Ahmad Khagan1539AZE6,5s 0
567Balint Peter1503AUT4,0w 0
656Buchta Bartolomej1597CZE3,5s ½
780Nikolovski Kiril1375MKD3,5w 1
872Sazonov Fedor1454BEL4,0s 0
973Cimperman Teo1447SLO3,0w 1
Kuznecova Marija 1575 LAT Rp:1479 Pts. 6,0
162Sarkisian Aikaterina1237CYP3,5s 1
241Gvatua Mariam1353GEO6,5w 0
355Criveanu Maria1264ROU5,0s 0
431Arzur Maia1427FRA5,0w 1
556Seemann Pola1264POL4,5s 1
650Krasilnikova Marija1298LAT4,5w 1
739Sofieva Alexandra1374FIN4,5s 1
86Sharapova Polina1636UKR6,0s ½
944Liavonava Yuliya1333BLR6,0w ½
Jansone Melanija Luize 1502 LAT Rp:1259 Pts. 5,0
171Peeters Yumi1186BEL4,0w 1
244Liavonava Yuliya1333BLR6,0s ½
367AFMCaku Kler1199ALB5,5w 0
475Davitkova Jovana1144MKD3,0s 1
579Tsetskhladze Mariam1095GEO5,0w ½
663Pirvan Maria1232ROU6,0s 0
761Arakelyan Syuzanna1237ARM5,0w 0
860Tsapaki Asimenia1241GRE4,0s 1
953Andries Leia1281DEN4,0w 1
Krasilnikova Marija 1298 LAT Rp:1265 Pts. 4,5
1100Vynck Isolde0BEL2,0s 1
224Wartenberg Alissa1463GER5,0w 0
388Feng Elysia0NED4,5s 1
419Iudina Veronika1507RUS5,0w 0
582Lukinovic Laura1080CRO3,5s 1
612Kuznecova Marija1575LAT6,0s 0
79Basova Yuliya1619UKR6,0w 0
876Sefic Lana1143SLO4,0w 1
998Tandon Ashley0SCO4,5s ½
Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1827 LAT Rp:1827 Pts. 6,5
155Zubova Darja1408LAT3,0s 1
242Heiberg Clara1514DEN4,0w 1
344Spiridon Anisia1504ROU4,5s 1
48Manko Mariya1834UKR5,5w ½
54Van Foreest Machteld1960NED6,0s 1
614Kozachenko Maria1816UKR6,0w 1
712WCMStarosta Martyna1822POL6,0s 0
810WFMTarasenka Aliaksandra1827BLR7,5w 0
975Kalamoukou Giolanta1260GRE5,5w 1
Maklakova Naomi 1546 LAT Rp:1430 Pts. 5,0
182Lorenz Yola Felizitas1153SUI3,0w 1
29WCMShubenkova Veronika1828RUS6,0s 0
364Tsakona Maria1357GRE6,0w 0
462Humbatova Nazli1382AZE5,0s 0
576Botica Lucija1230CRO2,0w 1
685Lusheska Elena1086MKD3,0s ½
768Bharathi Mugilan Dhanyadha1308BEL2,5w 1
866Zetocha Adela1318SVK3,5s 1
913Verheij Dana1821NED5,0w ½
Zubova Darja 1408 LAT Rp:1288 Pts. 3,0
111Ter-Avetisjana Agnesa Stepania1827LAT6,5w 0
286Gelders Flore1008BEL0,5s 1
321Katter Marlene1668AUT5,0w 0
483Radej Pika1148SLO5,0s 0
577Decraene Jade1222BEL3,0w 1
629WCMKeskin Elif1585TUR5,0s 0
784Feng Jennifer1097SCO3,0w 1
85Mosurovic Milena1868MNE4,5s 0
971Lazovic Emilija1293SRB4,0w 0
Springis Jevgenijs 1940 LAT Rp:1482 Pts. 3,5
177Jakovic Roko1499CRO4,0s 0
279Gudmundsson Gunnar Erik1451ISL3,5w 1
367Sandor Samuel1630SVK5,0s 0
471Kvikvinia Teimuraz1601GEO4,0w 1
565Burdot Louis1641LUX4,0s ½
660AFMSaidmurodov Shahjahon1680ENG5,0w ½
750CMAslanov Umid1754AZE5,0s 0
885AFMKaramichos Michail1368GRE4,5w 0
982Wahlgreen Noah1432DEN3,5s ½
Sokolovskis Pavels 1632 LAT Rp:1350 Pts. 3,0
116FMDroin Augustin2045FRA6,5s 0
296Mcconnell Matthew1125JCI2,0w 1
334CMRistic Luka1863SRB5,0s 0
412CMNavumenka Mikhei2086BLR6,0w 0
589Vastik Lukas1314SVK3,5s 0
698Ortiz Bogdanov Pablo1086LUX3,5w 0
791Sideris Giorgos1229CYP1,0s 1
882Wahlgreen Noah1432DEN3,5w 0
997Sredanovic Matej1098MNE2,0s 1
Freibergs Andrejs 1626 LAT Rp:1642 Pts. 5,0
119CMSoderstrom Adrian2003SWE5,0w 0
221Slagboom Leandro1996NED4,5s 0
390Singh Yuvraj1304JCI2,5w ½
457Burgaard Kristian Gade1696DEN3,5s 0
588Blackford Ross1319SCO3,0w 1
678Alcon Llosada Jaume1456AND2,5s 1
798Ortiz Bogdanov Pablo1086LUX3,5w 1
842Murray Benjamin1778IRL3,5w 1
949Lerch Johannes1755AUT5,0s ½
Mierins Emils Janis 1923 LAT Rp:1726 Pts. 4,5
14IMMakarian Rudik2369RUS8,0s 0
287Sanger Jake M1640SCO3,5w 0
390Rikas Artur1567EST3,5s ½
489Connor Austin1612SCO2,0w 1
5101Thorisson Benedikt1272ISL3,0s 1
628FMMarn Jan2107SLO5,5w 0
75FMBoyer Mahel2348FRA5,5s 0
8103Cani Dejvi1188ALB2,5w 1
996Boci Petro1434ALB3,5s 1
Bogdanovics Kirills 1815 LAT Rp:1643 Pts. 3,5
114Chaqryan Erik2231ARM6,0s 0
295Vanjare Aditya1493JCI3,0w 1
330FMFecker Noah2087SUI5,5s 0
4101Thorisson Benedikt1272ISL3,0w 0
591Grec Jan Alexander1556SVK3,0s 0
699Cacaj Skerdi1322ALB1,0w 1
785Putar Leon1676IRL3,0s 1
879Maravic Ivan1721CRO4,5w ½
920IMBaum Jonasz2149POL4,5s 0
Lahs Einars 1545 LAT Rp:1390 Pts. 2,5
140FMKanyamarala Tarun2018IRL5,0s 0
253Olsson William1941SWE4,5w 0
367Troselj Ivan1805CRO3,5s 0
495Vanjare Aditya1493JCI3,0w 0
5104Winkin Jos1177LUX2,0w 1
697Jonsson Kristjan Dagur1388ISL3,0s 0
7102Orr Samuel1202LUX2,5w 0
888Waligora Franciszek1628LUX2,0s ½
998Georgiou Kyriakos1348CYP2,0s 1
Kipluka Anna Krista 1289 LAT Rp:1388 Pts. 3,5
130Pohle Saskia1749GER4,0w 0
243Vicze Zsofia1636AUT3,0s 0
353Babayeva Nasrin1546AZE5,0w 0
447Kongskov Andrea1608DEN3,5s ½
572Dereka Konstantina1271GRE3,5s 0
659Stadlinger Lea1469AUT3,5w 0
776Zlatkova Ana1216MKD2,0w 1
857Ioannides Liu Alice1475CYP1,0s 1
974De La Riva Real Ariadna1243AND2,5w 1
Pakalns Raivis Kristians 1839 LAT Rp:1867 Pts. 4,0
116Grutter Tim2253NED5,0s 0
283Winkin Pol1431LUX3,0w 1
330Alivodic Dario2109MNE6,0s 0
482Vogli Erjon1489ALB3,0w 1
528FMKukelko Alexey2137UKR4,0s ½
650CMDamianou Ioannis1966CYP4,5w 0

Show complete list

Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 21.10.2020 17:16
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use