European Online Chess Championship 2020 Group E Elo 2300+ - day 1

Organizer(s)European Chess Union
FederationSwitzerland ( SUI )
Tournament directorIM FT Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Delega, Tomasz 1108000
Deputy Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285
ArbiterIA Bailleul, Geert 225185; IA Borsuk, Yury 13504703; IA Lukic, Marija 914550; IA Prohorov, Olexandr 14105578; IA Prokopova, Jirina 337994; Tzegka, Ismini 4173613; Milutinovic, Stefana 942456
Time control10' + 2'' bonus
LocationChess.com virtual venue
Rating calculation -
Date2020/05/16 to 2020/05/31
Rating-Ø2376
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 31.05.2020 10:51:36 / Page cached 01.06.2020 14:38:39 45min., Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionGroup A - starting list, first stage, qualifiers
Group B - starting list, first stage, qualifiers
Group C - starting list, first stage, qualifiers
Group D - starting list, first stage, qualifiers
Group E - day 1, day 2, knock out finals
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
Overview for team , ALB, AND, ARM, AUT, AZE, BEL, BIH, BLR, BUL, CRO, CYP, CZE, DEN, ENG, ESP, EST, FAI, FID, FIN, FRA, GCI, GEO, GER, GRE, HUN, IRL, ISL, ISR, ITA, JAM, JCI, KOS, LAT, LIE, LTU, LUX, MDA, MKD, MLT, MNC, MNE, NED, NOR, POL, POR, ROU, RUS, SCO, SLO, SMR, SRB, SUI, SVK, SWE, TUR, UKR, WLS
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Final Ranking after 8 Rounds, Final Ranking crosstable after 8 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8/8 , not paired
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Player overview for NOR

NOR
SNoNameRtgFED12345678Pts.Rk.Group
52Hammari Vinjar1333NOR10100114,0510first stage
116Anda Edvald Napoleon1141NOR01000001,01402first stage
209Ji Jiabao Eivind1253NOR11110015,0164first stage
868Helmersen Noah Arnoy1386NOR00110002,01269first stage
1297Shi Johnson1185NOR01111015,0249first stage
1463Lea Fridtjov1206NOR01101115,0237first stage
62Lea Fridtjov1206NOR0001½1002,5202qualifiers
142Ji Jiabao Eivind1253NOR11½100115,544qualifiers
239Shi Johnson1185NOR000000000,0244qualifiers
119Haukas Roar1471NOR00011002,0737first stage
144Myagmarsuren Evsuld1431NOR00000000,0888first stage
147Ostensen Nicolai Maxime1551NOR110½0002,5605first stage
179Flatebo Hallvard Haug1675NOR01111105,0141first stage
195Ostanin Dmytro1651NOR10111116,031first stage
310Nergard Ole-Kristian1582NOR11010003,0462first stage
341Ji Jiabao Eivind1253NOR10000001,0796first stage
436Berget Eirik1483NOR01101014,0274first stage
523Haug Havard1528NOR111½0104,5155first stage
550Ji Jiahao Eric1502NOR10000012,0732first stage
588Hjortas Olav1675NOR001110½3,5425first stage
605Nordas Stale1406NOR00100113,0539first stage
795Lea Per1677NOR0½010113,5415first stage
28Flatebo Hallvard Haug1675NOR000000000,0254qualifiers
49Ostanin Dmytro1651NOR000000000,0258qualifiers
170Haug Havard1528NOR½01½1½014,5101qualifiers
4CMBlauhut Holger1999NOR1110½014,5174first stage
242Pronstad Thomas1922NOR00000000,0918first stage
291Melkevik Johannes1906NOR0½110103,5412first stage
314Emberland Even1896NOR10100002,0697first stage
368Rueda-Kjeldsen Juan Carlos1879NOR00011002,0742first stage
720Aamodt Peder Marcus1747NOR01010002,0711first stage
948Haug Havard1528NOR00000000,0965first stage
3Blauhut Holger1999NOR010000102,0203qualifiers
82Abdrlauf Elham2393NOR111½10½5,064first stage
153Koskela Niina2047NOR½½1101½4,5126first stage
202Vestby-Ellingsen Mads0NOR00000000,0662first stage
207Kaasen Tor Fredrik2341NOR00000000,0664first stage
237Stokstad Petter G.0NOR00000000,0668first stage
248Myhrvold Rune1811NOR0½100001,5565first stage
338Altarbosh Ward2197NOR001111½4,5163first stage
440Lund Terje1183NOR0011½114,5175first stage
471Sjoberg Isak2041NOR11001014,0207first stage
472Thanke Bror1255NOR00010102,0530first stage
480Ranaldi Lucas1942NOR11001½½4,0184first stage
603Unneland Mathias1936NOR010001½2,5485first stage
44FMAbdrlauf Elham2255NOR1½0000001,5218qualifiers
78WGMKoskela Niina2221NOR100100002,0205qualifiers
148FMAltarbosh Ward2138NOR110011½½5,050qualifiers
177Lund Terje2095NOR001000012,0206qualifiers
186Sjoberg Isak2083NOR010½10103,5149qualifiers
187FMRanaldi Lucas2078NOR½01½01003,0167qualifiers
162IMOstmoe Geir Sune Tallaksen2461NOR000000000,0441Group E - day 1
468FMAltarbosh Ward2138NOR001½00001,5382Group E - day 1
162IMOstmoe Geir Sune Tallaksen2461NOR000000000,0370day 2
468FMAltarbosh Ward2138NOR000000000,0493day 2

Results of the last round for NOR

Rd.Bo.No. NameGrFEDRtgPts. ResultPts. NameGrFEDRtg No.
8228162
IMOstmoe Geir Sune Tallaksen NOR24610 0 not paired 
8330468
FMAltarbosh Ward NOR2138 0 not paired 
82662
Lea Fridtjov NOR1206 0 - 1 Christodoulou Georgia GRE1164
215
874176
Nadeev Rostislav UKR1308 0 - 1 Ji Jiabao Eivind NOR1253
142
8138239
Shi Johnson NOR11850 0 not paired 
870170
Haug Havard NOR1528 1 - 00 Guri Adrian ALB1611
92
811728
Flatebo Hallvard Haug NOR16750 0 not paired 
812249
Ostanin Dmytro NOR16510 0 not paired 
813
Blauhut Holger NOR19992 0 - 12 Zhukov Maksim RUS1966
37
82262
Papakonstantinou Dimitrios GRE22413 1 - 03 FMRanaldi Lucas NOR2078
187
858148
FMAltarbosh Ward NOR2138 ½ - ½ Usmanov Ilnur RUS2290
14
868178
IMOlsen Filip Boe DEN20932 1 - 02 WGMKoskela Niina NOR2221
78
871186
Sjoberg Isak NOR2083 0 - 1 FMSernecki Franciszek POL2105
171
8102177
Lund Terje NOR20951 1 bye 
811444
FMAbdrlauf Elham NOR2255 0 not paired 
766164
Platuschikhina Darya RUS13544 0 - 14 Ji Jiabao Eivind NOR1253
209
7232522
Kudryashova Sofiya RUS11534 0 - 14 Lea Fridtjov NOR1206
1463
7395868
Helmersen Noah Arnoy NOR13862 0 - 12 B.Garai Lehel HUN1269
917
75641271
Mresova Stefanida RUS03 0 - 13 Hammari Vinjar NOR1333
52
75791297
Shi Johnson NOR11854 1 - 04 Ostrowski Marcin POL1254
299
7711116
Anda Edvald Napoleon NOR11411 0 not paired 
71131
Guri Adrian ALB1611 1 - 0 Haug Havard NOR1528
523
750119
Haukas Roar NOR14712 0 - 12 Jacobs Maarten BEL1413
787
753125
Mrazek Roman CZE15973 1 - 03 Nergard Ole-Kristian NOR1582
310
779179
Flatebo Hallvard Haug NOR16755 0 - 15 Korovina Yana RUS1481
486
789195
Ostanin Dmytro NOR16515 1 - 05 Barbulescu Robert-Cristian ROU1487
771
7122276
Basiev Georgiy RUS14653 0 - 13 Berget Eirik NOR1483
436
7131298
Shrestha Deepesh SCO15201 1 - 01 Ji Jiabao Eivind NOR1253
341
7228539
Buri Petra Zsuzsanna HUN1481 0 - 1 Lea Per NOR1677
795
7241582
Smarason Kristjan Ingi ISL14181 0 - 11 Ji Jiahao Eric NOR1502
550
7245588
Hjortas Olav NOR16753 ½ - ½3 Ivanov Maxim RUS1467
403
7254605
Nordas Stale NOR14062 1 - 02 Nedeljkovic Velja SRB1475
460
7353825
Govoreanu Matei BEL1640 1 - 0 Ostensen Nicolai Maxime NOR1551
147
7415144
Myagmarsuren Evsuld NOR14310 0 not paired 
734
CMBlauhut Holger NOR1999 1 - 0 Lancaric Tomas SVK1793
598
74196
CMBuker Muhittin TUR19672 1 - 02 Rueda-Kjeldsen Juan Carlos NOR1879
368
7198493
CMJares Michal CZE1832 1 - 0 Melkevik Johannes NOR1906
291
7242599
Persson Ulf SWE17932 1 - 02 Aamodt Peder Marcus NOR1747
720
7446242
Pronstad Thomas NOR19220 0 not paired 
7457314
Emberland Even NOR18962 0 not paired 
7589948
Haug Havard NOR15280 0 not paired 
714324
Bayramov Zaur AZE10555 ½ - ½ Abdrlauf Elham NOR2393
82
75931
Petriashvili Nikoloz GEO22084 ½ - ½4 Koskela Niina NOR2047
153
781338
Altarbosh Ward NOR21974 ½ - ½4 Berzina Ilze LAT1973
362
796440
Lund Terje NOR1183 1 - 0 Medancic Rikard CRO2049
61
7114480
Ranaldi Lucas NOR1942 ½ - ½ Skuhala Jernej SLO2092
282
7167233
Mravunac Damir CRO18513 0 - 13 Sjoberg Isak NOR2041
471
7238603
Unneland Mathias NOR19362 ½ - ½2 Brehovsky Paul AUT1366
327
7249575
Chalus Karel CZE17632 1 - 02 Thanke Bror NOR1255
472
7326202
Vestby-Ellingsen Mads NOR00 0 not paired 
7328207
Kaasen Tor Fredrik NOR23410 0 not paired 
7343237
Stokstad Petter G. NOR00 0 not paired 
7345248
Myhrvold Rune NOR1811 0 not paired 
8214162
IMOstmoe Geir Sune Tallaksen NOR24610 0 not paired 
8370468
FMAltarbosh Ward NOR21380 0 not paired 

Player details for NOR

Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.
IM Ostmoe Geir Sune Tallaksen 2461 NOR Pts. 0,0
1-not paired- --- 0
2-not paired- --- 0
3-not paired- --- 0
4-not paired- --- 0
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
8-not paired- --- 0
FM Altarbosh Ward 2138 NOR Rp:2129 Pts. 1,5
115GMMovsesian Sergei2677ARM6,5w 0
2317FMReimanis Ritvars2353LAT2,0s 0
3505Tokarev Sergey1846MDA1,5s 1
4312IMLazov Toni2358MKD1,5w ½
5257IMRubio Mejia Luis Ignacio2396ESP2,5s 0
6271IMKashlinskaya Alina2384RUS4,0w 0
7129GMSmith Axel2496SWE2,5s 0
8-not paired- --- 0
Lea Fridtjov 1206 NOR Rp:1081 Pts. 2,5
161Vicic Maks1246SLO6,5s 0
213Filippovskiy Nikita1350SLO3,0w 0
3196Balayeva Kamilla1223AZE4,0s 0
4249Muzis Renars1170LAT0,0s 1
585Rendecioglu Enes1294TUR1,5w ½
689Zaitcev Aleksandr0RUS2,0w 1
7170Dietrich Pawe�1327POL4,0s 0
8215Christodoulou Georgia1164GRE3,5w 0
Ji Jiabao Eivind 1253 NOR Rp:1426 Pts. 5,5
1141Aguzarov** Ruslan1229RUS0,0s 1
2132Varga Iulia-Roxana1194ROU1,0w 1
3152Valpas Jami1339FIN5,0w ½
41Kryshtafor Maksym1333UKR3,5s 1
5133Manas Eren1315TUR6,0s 0
655Erashov Roman1383RUS5,5w 0
7101Najar Arrieta Oriol1182ESP3,5w 1
8176Nadeev Rostislav1308UKR3,5s 1
Shi Johnson 1185 NOR Rp:368 Pts. 0,0
1-not paired- --- 0
26Ivanov Svilen0BUL5,0s 0
3192Egeman Emilia1225POL3,0w 0
4174Duda Leon1280POL3,0w 0
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
8-not paired- --- 0
Flatebo Hallvard Haug 1675 NOR Rp:709 Pts. 0,0
1153Petrova Varvara1544RUS2,0s 0
2174Guryanov Eugen1521UKR4,0w 0
3215Preobrazhenskaya Diana1462RUS3,0s 0
4-not paired- --- 0
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
8-not paired- --- 0
Ostanin Dmytro 1651 NOR Pts. 0,0
1-not paired- --- 0
2-not paired- --- 0
3-not paired- --- 0
4-not paired- --- 0
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
8-not paired- --- 0
Haug Havard 1528 NOR Rp:1579 Pts. 4,5
177Dolensky Filip1629CZE3,0s ½
2142Kustra Vladyslav1560UKR5,5s 0
3110Desarmaux-Do Yanis-Huy1593FRA1,5w 1
4272Vardapetyan Levon0ARM5,5s ½
5162Usov Dmitry E.1537RUS4,5w 1
67Druchenko Mikhail1691RUS4,5s ½
735Ermakov Maksim1669RUS5,0w 0
892Guri Adrian1611ALB0,0w 1
Blauhut Holger 1999 NOR Rp:1622 Pts. 2,0
1126Vingris Mikelis1859LAT3,5w 0
2188Toculet** Gheorghe-Cristache1756ROU0,0w 1
388Galiana Fernandez Adrian1904ESP5,5s 0
460Ould Ahmed Samy1946FRA2,0s 0
5240Sundac Ivano1539CRO3,5w 0
6184Ivanov Taras1761UKR4,5s 0
7172Kovalenko Ivan1786UKR2,0s 1
837Zhukov Maksim1966RUS3,0w 0
FM Abdrlauf Elham 2255 NOR Pts. 1,5
1173Miletic Vuk2102MNE3,0s 1
2263Tsybulkin Ivan1749RUS1,5w ½
3-not paired- --- 0
4-not paired- --- 0
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
8-not paired- --- 0
WGM Koskela Niina 2221 NOR Rp:1919 Pts. 2,0
183FMTzoumbas Anastasios2214GRE1,0w 1
2193FMStrybuk Artsiom I2062BLR5,0w 0
3103FMRandazzo Adrian2189ITA4,5s 0
4139FMGorodetzky Matan2148ISR4,0w 1
5148FMAltarbosh Ward2138NOR5,0s 0
6222Tobak Mikhail2016UKR5,0s 0
7206Laptii Nazar2037UKR3,0w 0
8178IMOlsen Filip Boe2093DEN3,0s 0
FM Altarbosh Ward 2138 NOR Rp:2217 Pts. 5,0
1122Gevorgyan Albert2170ARM4,0s 1
2229Klimkowski Jan1998POL5,0w 1
329IMSaveliev Alexei2268RUS5,0w 0
4271Labiano Hernandez Juan1682ESP4,0s 0
578WGMKoskela Niina2221NOR2,0w 1
6111IMTerletsky Oleg2181UKR4,0s 1
7127FMSpyropoulos Nikolaos2167GRE5,5s ½
814Usmanov Ilnur2290RUS5,0w ½
Lund Terje 2095 NOR Rp:1861 Pts. 2,0
168FMHadzimanolis Antonios2238GRE3,5w 0
211Budrewicz Krzysztof2291POL6,0s 0
3130FMSkuhala Jernej2161SLO1,0s 1
4190Hakobyan Hakob V.2070ARM4,5w 0
5158FMGiannoulakis Lampros2123GRE5,0s 0
6119WGMTomilova Elena2173RUS4,0s 0
7150FMVanek Tomas2135CZE2,0w 0
8-bye- --- 1
Sjoberg Isak 2083 NOR Rp:2056 Pts. 3,5
184IMBuksa Nataliya2213UKR5,5s 0
2190Hakobyan Hakob V.2070ARM4,5s 1
3258Plaksin Igor1814RUS5,5w 0
4238Zubcu Vlad-George1952ROU2,5w ½
572WFMKabanova Ekaterina2235RUS2,5s 1
689Krivenko Sergey2211RUS4,5w 0
7101FMSvicevic Rastko2192SRB2,5s 1
8171FMSernecki Franciszek2105POL4,5w 0
FM Ranaldi Lucas 2078 NOR Rp:2047 Pts. 3,0
133IMKorneevets Alexander2267BLR4,0s ½
22IMBaskin Robert2297GER5,0s 0
3240AIMStan Andrei-Mihaita1951ROU3,0w 1
4171FMSernecki Franciszek2105POL4,5w ½
5244Grebnev Aleksey1925RUS5,0s 0
6143Upero Jussi2142FIN3,0w 1
7142FMPrydun Andriy2144UKR4,0w 0
862Papakonstantinou Dimitrios2241GRE4,0s 0
Hammari Vinjar 1333 NOR Rp:1144 Pts. 4,0
151Popescu Baciu Andrei Bogdan0ROU1,0s 1
21342Zhdanov Ivan Ol1183RUS4,0s 0
31163Boldyrev Sangadzhi1097RUS4,5w 1
41429Grima Jurgen1354MLT6,0w 0
51499Lysakowski Bartlomiej0POL3,0s 0
61146Chiosa Elena1027MDA3,0w 1
71271Mresova Stefanida0RUS3,0s 1
Anda Edvald Napoleon 1141 NOR Rp:1000 Pts. 1,0
1115Nagy Levente1135HUN4,5s 0
2634Wojcik Mateusz0POL2,0s 1
3182Sida Flavia-Maria1241ROU3,5w 0
41323Vuckovic Iva1351MNE5,0- 0K
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
Ji Jiabao Eivind 1253 NOR Rp:1387 Pts. 5,0
1210Antoshkiv Andrey An.1120RUS3,0w 1
2247Maranin Stepan S.1086RUS2,5w 1
31221Ahmed Zaid1204ENG4,0s 1
4892Marcos Rodriguez Raul1386ESP5,0s 1
51284Pankiv Maksym1353UKR5,5w 0
6642Ipek Egehan1099TUR6,0s 0
7164Platuschikhina Darya1354RUS4,0s 1
Helmersen Noah Arnoy 1386 NOR Rp:945 Pts. 2,0
1867Jasiulewicz Kamil1255POL3,5s 0
2886Lushpa Alex0ENG2,0s 0
3851Shishmareva Anna Al0RUS1,0w 1
4286Sherazadishvili Ana1077GEO2,0w 1
5339Tzimas Konstantinos0GRE3,0s 0
61014Psarianou Eleni1123GRE3,0s 0
7917B.Garai Lehel1269HUN3,0w 0
Shi Johnson 1185 NOR Rp:1337 Pts. 5,0
11298Magklaras Panagiotis1297GRE5,5w 0
2525Nolan Carter0IRL0,0s 1

Show complete list

Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 30.05.2020 17:55
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use