PRAGUE OPEN 2020 - A - IM open

Organizer(s)AVE-KONTAKT s.r.o.
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorPetr Laušman
Chief ArbiterIA Martin Dobrotka 14900645
ArbiterPavel Danek 312410, Michal Horacek 332526
Time control2x 1,5 h/40 + 30 min + 30 s / move
LocationPraha, Olympik hotel
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/01/10 to 2020/01/17
Rating-Ø2011
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 11.02.2020 23:21:26, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA - IM OPEN, B - FIDE OPEN, C - RAPID, D - BLITZ
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Pairings/Results

Round 7 on 2020/01/15 at 16:00

Bo.No. NameFEDRtgPts. ResultPts. NameFEDRtg No.
117
LIU Zhaoqi CHN23285 0 - 16 GMQUESADA PEREZ Luis Ernesto CUB2491
1
22
IMSTANKOVIC Milos SRB2466 ½ - ½ FMCZERW Dawid POL2262
23
321
IMSTREBKOVS Andrejs LAT2278 0 - 1 BUDNIKOV Oleg UKR2432
5
46
IMLOW Zhen Yu Cyrus SGP2415 1 - 0 CMOCHEDZAN Tymon POL2140
42
532
FOO William J ENG2186 0 - 1 GMLALIC Bogdan CRO2402
7
634
WCMSHARMA Isha IND2169 0 - 1 PENG Hongchi CHN2362
11
726
VIGNESH B IND2250 1 - 0 GMDOMOGAEV Sergey RUS2334
15
816
GMVOKAC Marek CZE2334 ½ - ½ WANG Yukun CHN1990
73
930
FMDOURIET DUANY Alexis CUB22124 0 - 14 IMCERNOUSEK Lukas CZE2447
3
104
GMLAXMAN R.R. IND24414 1 - 04 RIHA Vojtech CZE2247
27
118
IMQUESADA VERA Liordis CUB23864 ½ - ½4 FMWILEY Tom E ENG2170
33
1210
GMNEUMAN Petr CZE23714 1 - 04 FMSVANDA Ondrej CZE2257
25
1314
IMPRIEHODA Vitezslav CZE23414 ½ - ½4 GMPUSHKOV Nikolai RUS2239
28
1418
FMNASSHAN Dennis GER23074 1 - 04 CMPNIACZEK Marek POL2145
41
1536
WIMPAVLIDOU Ekaterini GRE21604 1 - 04 FMSIDDHARTH Jagadeesh SGP2301
19
1620
FMCHYZY Jakub POL22914 1 - 04 BALINSKI Damian POL2139
43
1722
FMLUDVIK Tomas CZE22724 1 - 04 HAJIYEV Kanan AZE1996
71
1824
ABHILASH Reddy M.L. IND22584 0 - 14 KVALOY Aksel Bu NOR2132
45
1968
JORDANOV Mihail MKD20124 0 - 1 FMMALOVANYI Yulian UKR2360
12
2052
TOMAN Jan CZE2101 0 - 1 KOZAK Antoni POL2380
9
2156
WGMPTACNIKOVA Lenka ISL2076 0 - 1 FMMIS Mieszko POL2349
13
2258
CMLLOPIS DE AYSA Manuel ESP2066 1 - 0 VORISEK Jakub CZE2229
29
2366
SMOLIK Jachym CZE2025 ½ - ½ WIMNOVOSADOVA Kristyna CZE2200
31
2478
WIKAR Martyna POL1978 0 - 1 SHEHZAD Shazil NOR2162
35
2538
WFMPRIBYLOVA Sofie CZE2156 ½ - ½ LAVERTON Christian NOR2109
50
2640
KAKUSHADZE Ilia GRE2149 1 - 0 WFMTHORSTEINSDOTTIR Gudlaug ISL1958
81
2744
KRISTIANSEN Willy M NOR2137 ½ - ½ NEMEC Jachym CZE1988
74
2846
HRBEK Stepan CZE2126 1 - 0 ZEMLICKA Vit CZE1935
87
2989
KOUBOVA Anna Marie CZE1930 ½ - ½ SAGLAM Buelent GER2118
49
3077
PLASIL Petr CZE19783 1 - 03 IMCHUDINOVSKIKH Alexander M RUS2157
37
3179
ORTOFT Kai NOR19633 ½ - ½3 ERIKSSON Christian Altenburg DEN2121
47
3280
ELISEEV Sergey NOR19593 0 - 13 SINDLER Michal CZE2119
48
3353
OTRUBA Marek CZE20913 1 - 03 FISER Jiri CZE1935
86
3482
KOLCHIN Maxim RUS19563 ½ - ½3 WFMTSOTSONAVA Elene GEO2078
55
3583
NGUYEN Thai Dai Vinh CZE19533 1 - 03 NAHORNYI Ihor UKR2074
57
3685
HLAVINA Matous CZE19423 0 - 13 FMMARTYNYUK Elizaveta RUS2053
61
3762
ALQUIST Erik SWE20423 0 - 13 JOHANNSDOTTIR Johanna Bjorg ISL1929
90
3892
SOLBU Lasse Tveter NOR18983 0 - 13 CZERNEK Tymon POL2038
63
3995
CERVENKA Petr CZE18793 1 - 03 PRIBYL Viktor CZE2028
65
40115
OCELAK Jakub CZE17863 0 - 13 WFMSVOBODOVA Michaela CZE2015
67
4170
TESAR Jan CZE20013 0 - 13 AIMKAUSHIK G Iyer IND1781
116
4239
FMLYS Josef CZE2152 1 - 0 TEJKAL Jiri CZE1878
96
43101
FINNBOGADOTTIR Tinna Kristin ISL1859 + - - NIECHOTZ Christopher GER2107
51
4497
PESOLA Jyrki FIN1874 ½ - ½ ADAMKO Peter SVK2082
54
4564
SKURNIAK Szymon POL2030 1 - 0 WEIJERS Ralf NED1858
102
46103
AIRD Ian SCO1857 ½ - ½ MINDL Josef CZE1990
72
4775
GRICHKEVITCH Gilles FRA1985 0 - 1 HERTLEIN Irena POL1825
111
4884
WCMSOVINA Maria RUS1943 1 - 0 KALVACH Ladislav CZE1734
123
49128
SHEHZAD Alisha NOR1696 0 - 1 BACAK Petr CZE1930
88
5091
PAVLICEK Petr CZE1924 ½ - ½ VAIBHAV Kalpaka IND1652
133
51106
HUSA Daniel CZE1841 ½ - ½ JAHODA Ladislav CZE1890
94
5260
BRHEL Jan SVK20562 1 - 02 PASCOT Jean FRA1809
113
5376
WCMTURKOVA Karolina SVK19812 ½ - ½2 KALVEUS Jan SWE1808
114
54122
MAXANT Josef CAN17462 0 - 12 WIMACEVEDO MENDEZ Lisseth ISL1864
98
5599
HARSTAD Christian NOR18632 1 - 02 OBURKA Vladislav CZE1781
117
56126
SYSEL Jaroslav CZE17222 0 - 12 PAWICKA Magdalena POL1860
100
57104
ROMANESCO Roel NED18562 1 - 02 DAY Tobias CZE1780
118
58132
HOLUB Adam CZE16572 ½ - ½2 HAUKSDOTTIR Hrund ISL1835
107
59112
KOPER Stefan CZE18232 ½ - ½2 HELGADOTTIR Sigridur Bjorg ISL1659
131
6093
OMELKA Antonin CZE1891 1 - 0 ROUSEK Jan CZE1645
134
61124
KONVALINKA Vladislav CZE1733 1 - 0 STEPANEK Svatopluk CZE1850
105
62108
SOUCEK Jan CZE1833 0 - 1 PRIVOZNIK Lubos CZE1556
139
63125
CABART Pavel CZE1730 1 - 0 KADONAS Kestutis LTU1779
119
64129
FEIERFEIL Jiri CZE1690 0 - 1 LAKSHYESH Mohan Gupta IND1757
121
65127
KUHNMUND Ivan CZE17021 1 - 01 VESELSKY Jan CZE1627
135
66136
TURP Hueseyin GER15781 0 - 11 SVOBODA Zdenek CZE1666
130
67137
ZAK Jiri CZE1571½ 1 - 00 TOMANEK Karel CZE1428
140
6859
YAPAR Nedim TUR2058 0 not paired 
6969
STEINER Juraj CZE2004 0 not paired 
70109
WULFF Joerg GER1833½ 0 not paired 
71110
BILEK Roman CZE18272 0 not paired 
72120
PROCHAZKA Vojtech CZE17641 0 not paired 
73138
JUHANAK Daniel CZE1567 0 not paired