CN Equipas - 2ª Divisão 2019/2020_Serie A

Organizer(s)FPX
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorFPX
Chief ArbiterA nomear
Time control1h30 + 30
LocationPortugal
Rating calculationRating national, Rating international
Date2019/12/14 to 2020/05/17
Rating-Ø1871
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 09.02.2020 00:47:44, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 22)

Tournament selectionCNE1Div20, CNE2Div20_Serie-A, CNE2Div20_Serie-B, CNE2Div20_Serie-C, CNE3Div30_Serie-A, CNE3Div30_Serie-B, CNE3Div30_Serie-C, CNE3Div30_Serie-D, CNE3Div30_Serie-E, CNE3Div30_Serie-F
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamAND, ANG, BRA, CUB, DEN, ESP, FRA, GER, IND, ITA, MAC, NED, PER, POR, ROU, STP, UKR
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3
Excel and PrintPrint list

Alphabetical list all groups

No. NameIDFideIDRtgIFEDClub/CityName
1
ABRANTES José Luis Mendes Loureiro863619477881597PORCX UGT ViseuCNE3Div30_Serie-B
2
ABREU Duarte Ferreira4060919621671042PORAA Didaxis - A2DCNE3Div30_Serie-A
3
ABREU Gonçalo Jorge Martins De3676719401551374PORSport O MarinhenseCNE3Div30_Serie-C
4
FMACOSTA SOSA Juan Manuel4249822560022316ESPGD Dias FerreiraCNE2Div20_Serie-A
5
ADOMEIT Dmitri40539129026831766GERCA Campo OuriqueCNE3Div30_Serie-D
6
AFONSO Artur Manuel Melo2388819372270PORCX Ferreira do AlentejoCNE3Div30_Serie-F
7
AFONSO João Pedro Pinto Costa4240719661970PORAA Didaxis - A2DCNE3Div30_Serie-A
8
AFONSO João Tiago Correia Silva Pesse4180519654250PORAX BarcelosCNE3Div30_Serie-A
9
IMAGUERA NAREDO Javier3570322041692330ESPGD Dias FerreiraCNE2Div20_Serie-A
10
AGUIAR Carlos Alberto Branco Levy De165019025711764PORGX AlekhineCNE3Div30_Serie-D
11
FMALHO Diogo Henriques1238719015592258PORCine Clube Torres NovasCNE2Div20_Serie-B
12
ALMEIDA Ângelo José Borges Santos2916519103291671PORCX SintraCNE3Div30_Serie-E
13
ALMEIDA Daniel Filipe Rodrigues De2573519270861973PORCX UGT ViseuCNE3Div30_Serie-B
14
ALMEIDA Manuel Da Silva13819029622047PORClube EDPCNE3Div30_Serie-D
15
ALMEIDA Pedro Bastos3836919524391400PORCCD Corvos do LisCNE3Div30_Serie-C
16
ALMEIDA Rui Pedro Albergaria Pacheco F2527319496161603PORNS São MiguelCNE2Div20_Serie-C
17
ALMEIDA Telmo Ramos419860PORCasa do Povo de MangualdeCNE3Div30_Serie-B
18
FMALVAREZ FERNANDEZ Enrique3514122273982371ESPGD Dias FerreiraCNE2Div20_Serie-A
19
ALVAREZ SERRANO Carlos42016222386892216ESPAA de CoimbraCNE2Div20_Serie-B
20
ALVES António Ricardo Lourenço1445119369721757PORAcademia Xadrez GaiaCNE3Div30_Serie-B
21
ALVES Fernando Pereira Ribeiro21719056781698PORGX AlekhineCNE3Div30_Serie-D
22
ALVES Hugo Ricardo De Sousa1948619020322031PORGC OdivelasCNE3Div30_Serie-D
23
ALVES José Augusto Gomes3329219283761142PORAX BarcelosCNE3Div30_Serie-A
24
ALVES José Pedro Figueiredo427150PORClube Académico TêsseraCNE3Div30_Serie-B
25
ALVES Ricardo Vicente Aleixo3116019338251704PORCA Campo OuriqueCNE3Div30_Serie-D
26
ALVES Rui Pedro Moutinho Moreira4078119620001651PORGX PortoCNE2Div20_Serie-A
27
ALVES Tomé Alexandre Martins Fialho4167219650340PORAX Portugal / AtlantiDiagCNE3Div30_Serie-D
28
AMARAL Fernando Luis Pinto Dos Santos599819312881532PORClube Peões da CaparicaCNE3Div30_Serie-F
29
AMARO Cristiano Guilherme Da Silva779719334341917PORAteneu Popular do MontijoCNE3Div30_Serie-E
30
ANASTÁCIO Lara Sobral422410PORFC BarreirenseCNE3Div30_Serie-E
31
ANDIAS João Pedro Menezes2789819008622016PORClube dos Galitos/GrupelCNE2Div20_Serie-B
32
ANDRADE Carlos Jorge Da Silva1946919037721979PORCR EstarrejaCNE2Div20_Serie-B
33
ANDRADE Cristóvão Almeida3770619476211568PORC Operário DesportivoCNE3Div30_Serie-E
34
ANDRADE José Manuel Graça Vieira De3212019236171702PORGX AlekhineCNE3Div30_Serie-D
35
FMANDRADE José Manuel Vieira1498719009862163PORADRC Mata de BenficaCNE2Div20_Serie-C
36
ANDRADE Ricardo Sarmento1148219425141770PORGrupo de Xadrez 113CNE3Div30_Serie-A
37
ANDRÉ Nuno Alexandre Lopes1740619267640PORGD CavadasCNE3Div30_Serie-F
38
FMANDRÉS GONZÁLEZ Iván3552422177832260ESPGD Dias FerreiraCNE2Div20_Serie-A
39
ANTÃO Jorge Ataíde Coelho225219054141857PORAcademia Xadrez GaiaCNE3Div30_Serie-B
40
ANTÓNIO Luis Filipe Alves1475719066901838PORVitória Clube SantarémCNE3Div30_Serie-D
41
ANTUNES Pedro Alves4256319665960PORSporting Clube PortugalCNE2Div20_Serie-C
42
APOLÓNIA Pedro Filipe Cristovão3293519316521684PORFC BarreirenseCNE2Div20_Serie-C
43
ARAÚJO André Ernesto Wright De329519436501344PORCXB - Clube Xadrez BragaCNE3Div30_Serie-A
44
ARAÚJO João Francisco427390PORAcademia Xadrez AlgarveCNE3Div30_Serie-F
45
ARAÚJO José Eduardo Santos4164119638720PORGD MacedenseCNE3Div30_Serie-A
46
ARAÚJO José Veríssimo Botelho50019010521810PORGX PortoCNE2Div20_Serie-A
47
ARAÚJO Luis António Nunes2086119077001925PORO Amanhã da CriançaCNE2Div20_Serie-A
48
AREAL Maria Beatriz Moura Da Fonte3655919491101226PORO Amanhã da CriançaCNE3Div30_Serie-A
49
AREAL Pedro Miguel Rosas De Almeida1618919402441674PORO Amanhã da CriançaCNE3Div30_Serie-A
50
ARJONA CASADO Abel40344245132962009ESPJuventude Sport ClubeCNE3Div30_Serie-F
51
ASCENSO Luis Manuel Pereira273019009191777PORC Operário DesportivoCNE3Div30_Serie-E
52
ASSUNÇÃO Francisco Daniel Costa3405419286431823PORAcademia Xadrez GaiaCNE3Div30_Serie-B
53
AVELINO Camila Biscaya3599919389751774PORADRC Mata de BenficaCNE2Div20_Serie-C
54
AZEVEDO António Filipe Lopes De1183519314071467PORCine Clube Torres NovasCNE2Div20_Serie-B
55
AZEVEDO Luis Augusto Óscar245719056861855PORGD CavadasCNE3Div30_Serie-F
56
AZEVEDO Nuno Miguel Valente Almeida3802119477961512PORCX UGT ViseuCNE3Div30_Serie-B
57
AZINHEIRA André Torres3459319319201615PORCX SintraCNE3Div30_Serie-E
58
AZOIA Maria Teresa Roque Do Rosário427450PORGFEC CaixeirosCNE3Div30_Serie-D
59
BALSEIRO Rafael Santos3852019499850PORSport O MarinhenseCNE3Div30_Serie-C
60
WFMBAPTISTA Ana Filipa Neto Sintra1905119029702008PORADRC Mata de BenficaCNE2Div20_Serie-C
61
BAPTISTA Carlos Pedro Zaragoza3429419307700PORCXE E.B. 2, 3 João MeiraCNE3Div30_Serie-A
62
BARATA Pedro Miguel Ramião2109419027332173PORA.XAT - Montemor-o-NovoCNE3Div30_Serie-F
63
BARBOSA António Manuel Monteiro David2008319182731350PORCX Ferreira do AlentejoCNE3Div30_Serie-F
64
BARBOSA Fábio Emanuel Oliveira2040019036402096PORAcademia Xadrez GaiaCNE3Div30_Serie-B
65
BARRAL RUBIROSA Cristobal2937522087921865ESPAX Oficina Criat. PombalCNE3Div30_Serie-C
66
BARREIRA António Fernando C. S.105919665020PORAteneu Popular do MontijoCNE3Div30_Serie-E
67
BARRENTO Jorge Maria Lopes589519065001722PORAX Oficina Criat. PombalCNE3Div30_Serie-C
68
BARRIGA Miguel Ângelo Montez Da Silvei1476419046201888PORVitória Clube SantarémCNE3Div30_Serie-D
69
BARRIGOTO Luís Nuno4153119646580PORA.XAT - Montemor-o-NovoCNE3Div30_Serie-F
70
BARROS Filipe Da Silva Sousa E3385919282011695PORADC FaroCNE3Div30_Serie-F
71
BARROSO Simão Oliveira Alvim3399019294451445PORAA Didaxis - A2DCNE3Div30_Serie-A
72
BÁRTOLO Filipe Diogo Correia De Melo3656719425651888PORGX AlekhineCNE3Div30_Serie-D
73
BASÍLIO Duarte Gomes Da Silva3856819571980PORCCD Corvos do LisCNE2Div20_Serie-B
74
BASILIO Henrique Bento Lopes Da Silva4020419602960PORCCD Corvos do LisCNE3Div30_Serie-C
75
BASILIO Manuel Bento Lopes Da Silva4020319603001232PORCCD Corvos do LisCNE3Div30_Serie-C
76
BASÍLIO Rodrigo3677219413801769PORCCD Corvos do LisCNE2Div20_Serie-B
77
BASTIÃO Gonçalo De Oliveira3600719361401632PORAA de CoimbraCNE3Div30_Serie-C
78
BASTOS Jorge Manuel De Carvalho534019068791714PORAP Cavalgante/ArneirenseCNE3Div30_Serie-C
79
BASTOS Luis Daniel De Moura1315119066151896POREstrelas S. João BritoCNE3Div30_Serie-E
80
BATALHA Rui Gomes595219010871750PORCB Caldas RainhaCNE3Div30_Serie-D
81
BATISTA Ricardo Jorge Salsas4016419584530PORGD MacedenseCNE3Div30_Serie-A
82
BATISTA Sandro Manuel Almeida2388619085611737PORCX SintraCNE3Div30_Serie-E
83
BAZAN SOLERA Manuel3765922289981937ESPGD Dias FerreiraCNE3Div30_Serie-B
84
BELCHIOR Nuno Miguel Bettencourt Da Sil3164119238891467PORC Operário DesportivoCNE3Div30_Serie-E
85
BELECCIU Richard Gerard3638119478341955PORClube Peões da CaparicaCNE3Div30_Serie-F
86
BELO André Nabais Moura1488619221901593PORAP Cavalgante/ArneirenseCNE3Div30_Serie-C
87
BELO Eric Jaco4039319613221136PORADC PerreCNE2Div20_Serie-A
88
BENTO Rudolfo António De Campos2870419104501884PORAX Portugal / AtlantiDiagCNE2Div20_Serie-B
89
BERG Imme Pieter Van Den2190919018932032NEDJuventude Sport ClubeCNE3Div30_Serie-F
90
BERNARDES Artur Jorge Silva1583019011411693PORCB Caldas RainhaCNE3Div30_Serie-D
91
BERNARDO Daniel Madureira3135519250752013PORCX Colégio PortuguêsCNE3Div30_Serie-B
92
BERNARDO Helder Da Conceição Fernando427690PORFC BarreirenseCNE3Div30_Serie-E
93
BESTEIRO Hugo Alexandre Simões1582219625661066PORC Norton MatosCNE2Div20_Serie-B
94
BETTANI Domenico Francesco1972019304351225PORClube Naval da HortaCNE3Div30_Serie-E
95
BEULERTZ Stefan3854356007402014MLTAX Portugal / AtlantiDiagCNE2Div20_Serie-B
96
BLANCO GUTIERREZ Pedro4105922607432109ESPO Amanhã da CriançaCNE2Div20_Serie-A
97
BOGDANOK Ruslan3701519418601803PORSport O MarinhenseCNE3Div30_Serie-C
98
NMBOINO Cláudio Nuno Vidigal1350919011332146PORADRC Mata de BenficaCNE2Div20_Serie-C
99
BONITO Pedro Miguel Pimentel3394919322501418PORCP Vila Nova de AnçosCNE3Div30_Serie-C
100
BORGES Guilherme Deola4172621090852132BRAGD Dias FerreiraCNE2Div20_Serie-A
101
BORGES Rafael Peres3721419448001389PORCR EstarrejaCNE2Div20_Serie-B
102
BOTELHO Adelino Dos Santos1535319032251506PORGX PortoCNE3Div30_Serie-B
103
BOTELHO Luis Miguel Rodrigues1983419049811971PORLoulé++CX Torres Al-GharbCNE2Div20_Serie-C
104
BOTO Ricardo Jorge Louzeiro Dos San902919182811510PORADC FaroCNE3Div30_Serie-F
105
BOULHLIB Abdelkhalek4275190131481714MARClube dos Galitos/GrupelCNE2Div20_Serie-B
106
BOUROUX Rafael Ferreira3679119421231271PORCD Ginásio LouriçalCNE3Div30_Serie-C
107
BRANCO Alexandre4186019667900PORCCD Corvos do LisCNE3Div30_Serie-C
108
BRANCO João Carlos Fernandes2519519391571661PORAX BarcelosCNE3Div30_Serie-A
109
BRANDÃO Álvaro Jorge De Sousa494619053501525PORGX PortoCNE3Div30_Serie-B
110
BRÁS Rui Manuel Da Silva1084219012301483PORCX Montemor-O-Velho/CTGACNE3Div30_Serie-C
111
BRAVO António José Vieira793119041751824PORFC BarreirenseCNE2Div20_Serie-C
112
BRAVO Ricardo António Rodrigues Guer1346819069921676PORGX AlekhineCNE3Div30_Serie-D
113
BRAVO Rui Afonso Vilão2016319140650PORFC BarreirenseCNE2Div20_Serie-C
114
BRAVO Valdemar Inácio Vieira1579819405460PORFC BarreirenseCNE3Div30_Serie-E
115
BRAVO Valter Jorge Vieira955819150451681PORFC BarreirenseCNE3Div30_Serie-E
116
BRAY Daniel José Freire Faria Corre2195919140732180PORCCD Corvos do LisCNE2Div20_Serie-B
117
BRAY José Manuel150519082511729PORCCD Corvos do LisCNE3Div30_Serie-C
118
BRAZ José Manuel Baleiras Ferreira653119664480PORGFEC CaixeirosCNE3Div30_Serie-D
119
BRAZ Pedro Miguel Oliveira Fraga3802219512701059PORAcademia Xadrez AlgarveCNE3Div30_Serie-F
120
BRAZ Ricardo Moniz3777619512621167PORCX Montemor-O-Velho/CTGACNE3Div30_Serie-C
121
BRAZ Simão Sintra422540PORCD Ginásio LouriçalCNE3Div30_Serie-C
122
BRITO Daniel Portela4260219674600PORCXB - Clube Xadrez BragaCNE3Div30_Serie-A
123
BROCHADO Duarte Nuno Quintas426680PORGD Básquete LeçaCNE3Div30_Serie-A
124
BROCHADO Inês Maria Quintas426670PORGD Básquete LeçaCNE3Div30_Serie-A
125
IMBRODOWSKI Piotr4033211244802445POLAA de CoimbraCNE2Div20_Serie-B
126
BUSTO PRENDES Abel3832322747441942ESPGD Dias FerreiraCNE3Div30_Serie-B
127
IMBUTKIEWICZ Lukasz3552711224282421POLAA de CoimbraCNE2Div20_Serie-B
128
FMCABEZAS AYALA Iván Rafael2411122077102301ESPA.XAT - Montemor-o-NovoCNE3Div30_Serie-F
129
CADEIRINHAS David Eduardo Louro Adão2424019058991894PORAmadora XadrezCNE3Div30_Serie-E
130
CAEIRO Vitor Cristiano Dos Anjos1952119096651638PORJuventude Sport ClubeCNE3Div30_Serie-F
131
CALVO João Miguel Da Cruz4257419664560PORSport O MarinhenseCNE3Div30_Serie-C
132
CALZADA CRUZ Osvaldo3126735094601702CUBAA de CoimbraCNE3Div30_Serie-C
133
CAMACHO Diogo Fernandes Brito3398019323061588PORCX Colégio PortuguêsCNE3Div30_Serie-B
134
CAMACHO Filipa Fernandes Brito3600319446731302PORCX Colégio PortuguêsCNE3Div30_Serie-B
135
CAMEIRA Daniel Gomes Rodrigues1762519529350PORGC OdivelasCNE3Div30_Serie-D
136
CAMELO António Joaquim Lopes Pinto4021819598670PORAcademia Xadrez GaiaCNE3Div30_Serie-B
137
CAMELO João Pedro Ferreira Pinto3774119459391362PORAcademia Xadrez GaiaCNE3Div30_Serie-B
138
CAMPENHE Cláudio Conceição4042219607091154PORCX Colégio PortuguêsCNE3Div30_Serie-B
139
CAMPOS António Pereira3805019499930PORCX UGT ViseuCNE3Div30_Serie-B
140
CAMPOS Rui Carlos De Oliveira1687619274421804PORClube Naval da HortaCNE3Div30_Serie-E
141
CANDEIAS Humberto Manuel Coelho706419034541921PORGD Ferroviarios BarreiroCNE2Div20_Serie-C
142
CANDEIAS Tiago Miguel Costa3646119501501787PORGD Ferroviarios BarreiroCNE2Div20_Serie-C
143
CARAPAU Fernando Manuel Lucas850019072801852PORJuventude Sport ClubeCNE3Div30_Serie-F
144
CARAPINHA André Do Amaral2463419041831735PORCA Campo OuriqueCNE3Div30_Serie-D
145
CARAPINHA Francisco Manuel Rosa249519280901473CPVAA de CoimbraCNE2Div20_Serie-B
146
CARDOSO Diogo Martins Silva Freitas3671819414291006PORCXE E.B. 2, 3 João MeiraCNE3Div30_Serie-A
147
CARDOSO João Manuel Duarte3710919423441207PORFC BarreirenseCNE3Div30_Serie-E
148
CARDOSO Miguel Sanchez2562819042801803POREstrelas S. João BritoCNE3Div30_Serie-E
149
CARDOSO Pedro Manuel Gonçalves Séneca1357019178381941PORCX Montemor-O-Velho/CTGACNE3Div30_Serie-C
150
NMCARNEIRO Carlos Alberto Carvalho Pinto484819001702127PORAX Portugal / AtlantiDiagCNE2Div20_Serie-B

Show complete list