FIDE World Senior Team Championship 2020 Category O65+Senast uppdaterad12.03.2020 22:14:55, Creator/Last Upload: Czech Republic licence 63
Laguppställning med rondresultat
34. DEUTSCHE BAHN BSW II (Snittranking:1892, Lagkapten: Ulrich Fitzke / TB1: 6 / TB2: 12) |
Bord | | Namn | Rating | Nation | Fide-ID | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Poäng | Partier | Rp | w | we | w-we | K | rtg+/- |
1 | | Fleuch Hans-Juergen | 1948 | GER | 4619617 | ½ | 0 | 0 | 1 | | ½ | 0 | 2 | 6 | 1852 | 2 | 2,79 | -0,79 | 20 | -15,8 |
2 | | Tichatschke Wolfgang | 1974 | GER | 4665724 | ½ | 0 | 0 | | 0 | ½ | ½ | 1,5 | 6 | 1786 | 1,5 | 2,98 | -1,48 | 20 | -29,6 |
3 | | Strauss Peter Dr. | 1841 | GER | 24691712 | 0 | 0 | | 1 | ½ | 1 | 1 | 3,5 | 6 | 1906 | 3,5 | 2,87 | 0,63 | 20 | 12,6 |
4 | | Fitzke Ulrich | 1803 | GER | 4689747 | | ½ | 0 | ½ | ½ | 1 | | 2,5 | 5 | 1881 | 2,5 | 1,98 | 0,52 | 20 | 10,4 |
5 | | Baumgarten Werner | 1769 | GER | 1271663 | 0 | | 1 | ½ | 0 | | 1 | 2,5 | 5 | 1682 | 1,5 | 1,97 | -0,47 | 20 | -9,4 |
Spelarinformation
Fleuch Hans-Juergen 1948 GER Rp:1852 |
Rd. | SNr | | Namn | Rating | Nation | Rp | Poäng | Res. | Bord |
1 | 108 | FM | Jimenez Molina Juan Leon | 2174 | CRC | 2164 | 4 | s ½ | 1 |
2 | 66 | WIM | Burchardt Brigitte | 2075 | GER | 2164 | 4 | w 0 | 1 |
3 | 113 | | Johnsen Oystein | 1971 | NOR | 1909 | 2 | s 0 | 1 |
4 | 88 | WFM | Mozna Eva | 1907 | CZE | 1903 | 2 | w 1 | 1 |
6 | 92 | | Niebuhr Gerd | 1927 | GER | 1856 | 2 | w ½ | 1 |
7 | 119 | | Urban Miroslav | 1807 | CZE | 1928 | 2 | w 0 | 1 |
Tichatschke Wolfgang 1974 GER Rp:1786 |
Rd. | SNr | | Namn | Rating | Nation | Rp | Poäng | Res. | Bord |
1 | 110 | CM | Rovira Mas Jorge | 2196 | CRC | 2082 | 4 | w ½ | 2 |
2 | 67 | WIM | Wagner-Michel Annett | 2025 | GER | 1959 | 3 | s 0 | 2 |
3 | 114 | | Taksrud Vidar | 1910 | NOR | 1878 | 2 | w 0 | 2 |
5 | 73 | FM | James David J | 2122 | WLS | 2009 | 3 | s 0 | 1 |
6 | 94 | | Juergens Peter | 1843 | GER | 1870 | 2,5 | s ½ | 2 |
7 | 120 | | Chybny Zdenek | 1776 | CZE | 1689 | 1 | s ½ | 2 |
Strauss Peter Dr. 1841 GER Rp:1906 |
Rd. | SNr | | Namn | Rating | Nation | Rp | Poäng | Res. | Bord |
1 | 111 | CM | Araya Umana Carlos | 1914 | CRC | 1907 | 3 | s 0 | 3 |
2 | 68 | WFM | Kierzek Mira | 1983 | GER | 2070 | 5 | w 0 | 3 |
4 | 89 | | Pribylova Ruzena | 1823 | CZE | 1636 | 1 | s 1 | 2 |
5 | 74 | | Powell Lloyd | 2057 | WLS | 2117 | 5 | w ½ | 2 |
6 | 93 | | Hellwege Werner | 1825 | GER | 1707 | 1,5 | w 1 | 3 |
7 | 121 | | Nigrin Jiri | 1490 | CZE | 1632 | 1 | w 1 | 3 |
Fitzke Ulrich 1803 GER Rp:1881 |
Rd. | SNr | | Namn | Rating | Nation | Rp | Poäng | Res. | Bord |
2 | 213 | | Kube Hannelore | 1919 | GER | 1739 | 3 | s ½ | 4 |
3 | 115 | | Henrichsen Erland | 1901 | NOR | 2119 | 5 | s 0 | 3 |
4 | 90 | WFM | Modrova Hana | 1810 | CZE | 1861 | 2,5 | w ½ | 3 |
5 | 75 | | Miles Richard | 1981 | WLS | 1914 | 3,5 | s ½ | 3 |
6 | 95 | | Fritsch Juergen, Dr. | 1793 | GER | 1509 | 1 | s 1 | 4 |
Baumgarten Werner 1769 GER Rp:1682 |
Rd. | SNr | | Namn | Rating | Nation | Rp | Poäng | Res. | Bord |
1 | 112 | | Saenz Forero Fernando | 1524 | CRC | 1809 | 1,5 | w 0 | 4 |
3 | 116 | | Thjomoe Hans Richard | 1874 | NOR | 1783 | 2,5 | w 1 | 4 |
4 | 91 | | Sunkova Marie | 1837 | CZE | 1684 | 2 | s ½ | 4 |
5 | 76 | | Taylor Robert Graham | 1840 | WLS | 1771 | 3 | w 0 | 4 |
7 | 122 | | Vorlickova Dana | 0 | CZE | 1429 | 0,5 | s 1 | 4 |
Bordsresultat
1. Rond den 2020/03/06 klockan 15:00 |
Bord | 20 | COSTA RICA | Nation | - | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | 3 : 1 | PGN |
20.1 | FM | | CRC | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
20.2 | CM | | CRC | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
20.3 | CM | | CRC | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
20.4 | | | CRC | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
2. Rond den 2020/03/07 klockan 15:00 |
Bord | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | - | 30 | GERMANY WOMEN | Nation | ½ :3½ | PGN |
24.1 | | | GER | - | WIM | | GER | 0 - 1 | PGN |
24.2 | | | GER | - | WIM | | GER | 0 - 1 | PGN |
24.3 | | | GER | - | WFM | | GER | 0 - 1 | PGN |
24.4 | | | GER | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
3. Rond den 2020/03/08 klockan 15:00 |
Bord | 38 | GOLDEN OLDIES | Nation | - | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | 3 : 1 | PGN |
25.1 | | | NOR | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
25.2 | | | NOR | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
25.3 | | | NOR | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
25.4 | | | NOR | - | | | GER | 0 - 1 | PGN |
4. Rond den 2020/03/09 klockan 15:00 |
Bord | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | - | 40 | CZECH REPUBLIC WOMEN | Nation | 3 : 1 | PGN |
25.1 | | | GER | - | WFM | | CZE | 1 - 0 | PGN |
25.2 | | | GER | - | | | CZE | 1 - 0 | PGN |
25.3 | | | GER | - | WFM | | CZE | ½ - ½ | PGN |
25.4 | | | GER | - | | | CZE | ½ - ½ | PGN |
5. Rond den 2020/03/10 klockan 15:00 |
Bord | 31 | WALES GWYNLLIW RAIDERS | Nation | - | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | 3 : 1 | PGN |
22.1 | FM | | WLS | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
22.2 | | | WLS | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
22.3 | | | WLS | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
22.4 | | | WLS | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
6. Rond den 2020/03/11 klockan 15:00 |
Bord | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | - | 46 | FREIBAUER WEDEMARK | Nation | 3 : 1 | PGN |
25.1 | | | GER | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
25.2 | | | GER | - | | | GER | ½ - ½ | PGN |
25.3 | | | GER | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
25.4 | | | GER | - | | | GER | 1 - 0 | PGN |
7. Rond den 2020/03/12 klockan 15:00 |
Bord | 43 | DEUTSCHE BAHN BSW II | Nation | - | 48 | SK CESKY BROD | Nation | 2½:1½ | PGN |
22.1 | | | GER | - | | | CZE | 0 - 1 | PGN |
22.2 | | | GER | - | | | CZE | ½ - ½ | PGN |
22.3 | | | GER | - | | | CZE | 1 - 0 | PGN |
22.4 | | | GER | - | | | CZE | 1 - 0 | PGN |
|
|
|
|
|
|
|