Campeonato Nacional de Jovens Sub-10-Semi-Rápidas 2019/2020

Organizer(s)FPX
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorFPX
Chief ArbiterCarlos O Dias
Deputy Chief ArbiterAltino Costa
ArbiterAntónio Coimbra, Jorge Barrento
Time control10' + 5
LocationPavilhão Gimnodesportivo das Meirinhas em Meirinhas
Rating calculationRating national, Rating international
Date2019/11/16
Rating-Ø1150
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 16.11.2019 18:38:11, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 22)

Tournament selectionCNJovens SR-S08-2020, CNJovens SR-S10-2020, CNJovens SR-S12-2020, CNJovens SR-S14-2020, CNJovens SR-S16-2020, CNJovens SR-S18-2020, CNJovens SR-S20-2020
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamBRA, DEN, IRI, POR
Overview for groupsP
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 7 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7/7 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameIDFideIDFEDRtgIsexTypGrClub/City
1
ARAÚJO Ricardo França Paulo Duarte416451963570POR1333PAA de Coimbra
2
VALENTE Sofia Moreira Lopes Rosas391971953494POR1284wPEXP - Escola Xadrez Porto
3
SILVA Mark Orlov398251958003POR1277PGD Dias Ferreira
4
FILIPE Gustavo Castro392081953826POR1219PEXP - Escola Xadrez Porto
5
VALENTE Francisco Lopes Costa Monteiro404371960865POR1151PCXAE Filipa de Lencastre
6
BASILIO Manuel Bento Lopes Da Silva402031960300POR1126PCCD Corvos do Lis
7
FERREIRA Leonor Marques393391956922POR1121wPSantoantoniense FC
8
BASILIO Henrique Bento Lopes Da Silva402041960296POR1093PCCD Corvos do Lis
9
CYMBRON Sofia Catarina Sarajarvi401311960130POR1089wPNS São Miguel
10
PEREIRA João Diogo Macedo408171962370POR1085PAA Didaxis - A2D
11
MOLDOVAN Lucas Gabriel396191956744POR1073PCCR Coruchéus
12
RODRIGUES Dinis Miguel Costa405131961012POR1064PC Norton Matos
13
FREITAS Daniel Leonardo Moreira De408411962361POR1061PGD Dias Ferreira
14
IGREJA Mariana Gangueiro408211962086POR1050wPEXP - Escola Xadrez Porto
15
CANALS Xavier Poudensan418521964089POR1046CX Sintra
16
CAMACHO Francisca Fernandes Brito401201959000POR1036wPCX Colégio Português
17
CARVALHO João Pedro Ferreira L g415671963503POR1034PCXAE Filipa de Lencastre
18
LUZ Lucas Melnic Barros404241960717POR1029PClube Académico Têssera
19
TUNA João Pedro De Lamas408401964992POR1028PEXP - Escola Xadrez Porto
20
MASCARENHAS Santiago Duarte Rezende407831961969POR1022PCX Escola 31 de Janeiro
21
MELO Duarte Campos403031959468POR1021PEXP - Escola Xadrez Porto
22
VALENTE Guilherme Pestana Magalhães389131953052POR1015PCXAE Filipa de Lencastre
23
ROSA José Lourenço Jesus C M407461961977POR1003PCCR Coruchéus
24
TAVARES Beatriz Abud Sousa415261964771POR1000wPAteneu Popular do Montijo
25
AFONSO João Tiago Correia Silva Pesse418051965425POR0PAX Barcelos
26
ALVES David Mesquita40829POR0PEXP - Escola Xadrez Porto
27
ANASTÁCIO Diogo Quintas De Carvalho415441966367POR0PGD Ferroviarios Barreiro
28
BRANCO Alexandre41860POR0PCCD Corvos do Lis
29
CÂMARA Francisco Dinis Cartaxo42388POR0PGD Ferroviarios Barreiro
30
CIPRESTE Diogo Barbosa Soares Vaz42248POR0PCXB - Clube Xadrez Braga
31
DUARTE Duarte António Vilela397991957040POR0PO Amanhã da Criança
32
FERNANDES Antonia Simões42255POR0wPCD Ginásio Louriçal
33
FERNANDES José Pedro Pereira C a413851965360POR0PCCR Coruchéus
34
FROLOV Iaroslav41999POR0CXB - Clube Xadrez Braga
35
HENRIQUE Flávio Vieira Maximiano42629POR0AX Oficina Criat. Pombal
36
LEAL Guilherme Pinheiro Ferreira m419981965565POR0PAA Didaxis - A2D
37
MORGADO Manuel Correia415881965697POR0PEstrelas S. João Brito
38
NOGUEIRA André Luís41859POR0PCCD Corvos do Lis
39
OLIVEIRA Vitória Coimbra410751962671POR0wPCCR Coruchéus
40
PEREIRA Leandro Afonso Tristao Da Cost416581965980POR0PADC Perre
41
PINHEIRO Afonso408531965794POR0PACD Rio Seco
42
PINTO Miguel Mendes Penedo Morais42624POR0PCX Colégio a Palmeira
43
PRATA Rafaela Dos Santos411731965530POR0wPColégio São José
44
RIBEIRO Margarida Martins Dos Santos401601960725POR0wPClube Académico Têssera
45
RIBEIRO Olívia Xavier42722POR0wPCX APEST Bobby Fischer
46
RIBEIRO Samuel Xavier407191961543POR0PCX APEST Bobby Fischer
47
ROCHA Francisco Gonçalves Moura41743POR0PO Amanhã da Criança
48
ROCHA Miguel Feio Guimarães42681POR0PEXP - Escola Xadrez Porto
49
SILVA Diogo Neves407501961675POR0PCXA Escolas de Aveiro
50
SILVA Ivan Gabriel Ribeiro42431POR0PGD Básquete Leça
51
SOUSA Rafael Filipe Braz408061964607POR0PCX Ferreira do Alentejo