Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD-2019

Last update 05.11.2019 22:03:30, Creator/Last Upload: user 001

Team-Composition with round-results

  3. BELARUS (RtgAvg:2280, Captain: Meribanov, Semen / TB1: 14 / TB2: 234)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1FMLazavik Denis2368BLR135151101½½1½½11½6,59236425376,54,362,142042,8
2Tsaruk Maksim2230BLR13511173½1½½½01½½5,092287233253,731,274050,8
3FMRunets Ivan2288BLR13511564½½10½1½15,082272236754,180,822016,4
4FMSiniauski Artsiom2233BLR135122691110½½15,072101227454,440,564022,4
5WFMTarasenka Aliaksandra2142BLR13514288½112,53185821342,52,470,03401,2

Player info

Lazavik Denis FM 2368 BLR Rp:2537
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1153Singh Eshwant1910MAS18853,0w 11
215IMAvila Pavas Santiago2406COL23014,0s ½1
334FMTarlabasi Emirhan2365TUR22973,5w ½1
427FMStoyanov Tsvetan2377BUL23484,5w 11
521FMNogerbek Kazybek2387KAZ23473,5s ½1
61GMAbdusattorov Nodirbek2608UZB25326,5s ½1
726CMAronyak Ghosh2380IND24505,0w 11
85FMAlexakis Dimitris2459GRE25146,0w 11
920FMGharibyan Mamikon2388ARM24156,0s ½1
Tsaruk Maksim 2230 BLR Rp:2332
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1173Cheah Kah Hoe1815MAS19674,5s ½2
249FMCardoso Cardoso Jose Gabriel2313COL24036,5w 12
356FMUzumcu Ahmet Utku2304TUR24295,5s ½2
440FMPetkov Momchil2333BUL23475,5s ½2
523FMAssaubayeva Bibisara2381KAZ23725,0w ½2
62GMSindarov Javokhir2513UZB25517,5w 02
7100Srihari Lakshmi2136IND22715,5s 12
811FMSpyropoulos Nikolaos2409GRE23204,5s ½2
924FMBarseghyan Armen Ar.2381ARM25076,5w ½2
Runets Ivan FM 2288 BLR Rp:2367
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
268FMSoto Miguel Angel2283COL22715,0s ½3
365FMAydincelebi Kagan2285TUR22504,0w ½3
477FMPeycheva Gergana2246BUL23105,0w 13
554FMIsanzhulov Arystan2305KAZ24856,0s 03
694FMKasimov Ali2166UZB23274,5s ½3
785FMAjay Karthikeyan2214IND22706,5w 13
837FMKatopodis Dimitrios2353GRE22814,5w ½3
948Sargsyan Tigran R.2321ARM20942,5s 13
Siniauski Artsiom FM 2233 BLR Rp:2274
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1187Foo Jiu Weir Brien1731MAS18825,5w 13
2140Alvarez Angel Nelson Eduardo1974COL20684,0w 14
372FMOzenir Ekin Baris2274TUR23367,0s 14
590WFMNurgali Nazerke2194KAZ24036,5w 04
6121Madaminov Mukhiddin2045UZB21553,5w ½4
876Chatzieleftheriou Andreas2258GRE22134,0s ½4
981Gevorgyan Albert2231ARM22735,5w 14
Tarasenka Aliaksandra WFM 2142 BLR Rp:2134
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1186WCMDing Dao En1731MAS15753,0s ½4
4137Kolev Lachezar1983BUL19321,5s 14
7165WFMLakshmi Chidambaram1859IND19442,0s 14

Board Pairings

Round 1 on 2019/10/29 at 15:00
Bo.15
  BELARUS
Rtg-39
  MALAYSIA - B
Rtg3 : 1
15.1FM
Lazavik, Denis
2368-
Singh, Eshwant
19101 - 0
15.2
Tsaruk, Maksim
2230-
Cheah, Kah Hoe
1815½ - ½
15.3FM
Siniauski, Artsiom
2233-
Foo, Jiu Weir Brien
17311 - 0
15.4WFM
Tarasenka, Aliaksandra
2142-WCM
Ding, Dao En
1731½ - ½
Round 2 on 2019/10/30 at 10:00
Bo.18
  COLOMBIA
Rtg-15
  BELARUS
Rtg1 : 3
7.1IM
Avila Pavas, Santiago
2406-FM
Lazavik, Denis
2368½ - ½
7.2FM
Cardoso Cardoso, Jose Gabriel
2313-
Tsaruk, Maksim
22300 - 1
7.3FM
Soto, Miguel Angel
2283-FM
Runets, Ivan
2288½ - ½
7.4
Alvarez Angel, Nelson Eduardo
1974-FM
Siniauski, Artsiom
22330 - 1
Round 3 on 2019/10/30 at 17:00
Bo.15
  BELARUS
Rtg-10
  TURKEY - WHITE
Rtg2½:1½
2.1FM
Lazavik, Denis
2368-FM
Tarlabasi, Emirhan
2365½ - ½
2.2
Tsaruk, Maksim
2230-FM
Uzumcu, Ahmet Utku
2304½ - ½
2.3FM
Runets, Ivan
2288-FM
Aydincelebi, Kagan
2285½ - ½
2.4FM
Siniauski, Artsiom
2233-FM
Ozenir, Ekin Baris
22741 - 0
Round 4 on 2019/10/31 at 15:00
Bo.15
  BELARUS
Rtg-17
  BULGARIA
Rtg3½: ½
2.1FM
Lazavik, Denis
2368-FM
Stoyanov, Tsvetan
23771 - 0
2.2
Tsaruk, Maksim
2230-FM
Petkov, Momchil
2333½ - ½
2.3FM
Runets, Ivan
2288-FM
Peycheva, Gergana
22461 - 0
2.4WFM
Tarasenka, Aliaksandra
2142-
Kolev, Lachezar
19831 - 0
Round 5 on 2019/11/01 at 15:00
Bo.9
  KAZAKHSTAN
Rtg-15
  BELARUS
Rtg3 : 1
1.1FM
Nogerbek, Kazybek
2387-FM
Lazavik, Denis
2368½ - ½
1.2FM
Assaubayeva, Bibisara
2381-
Tsaruk, Maksim
2230½ - ½
1.3FM
Isanzhulov, Arystan
2305-FM
Runets, Ivan
22881 - 0
1.4WFM
Nurgali, Nazerke
2194-FM
Siniauski, Artsiom
22331 - 0
Round 6 on 2019/11/03 at 10:00
Bo.6
  UZBEKISTAN
Rtg-15
  BELARUS
Rtg2½:1½
2.1GM
Abdusattorov, Nodirbek
2608-FM
Lazavik, Denis
2368½ - ½
2.2GM
Sindarov, Javokhir
2513-
Tsaruk, Maksim
22301 - 0
2.3FM
Kasimov, Ali
2166-FM
Runets, Ivan
2288½ - ½
2.4
Madaminov, Mukhiddin
2045-FM
Siniauski, Artsiom
2233½ - ½
Round 7 on 2019/11/03 at 17:00
Bo.15
  BELARUS
Rtg-19
  INDIA
Rtg4 : 0
5.1FM
Lazavik, Denis
2368-CM
Aronyak, Ghosh
23801 - 0
5.2
Tsaruk, Maksim
2230-
Srihari, Lakshmi
21361 - 0
5.3FM
Runets, Ivan
2288-FM
Ajay, Karthikeyan
22141 - 0
5.4WFM
Tarasenka, Aliaksandra
2142-WFM
Lakshmi, Chidambaram
18591 - 0
Round 8 on 2019/11/04 at 15:00
Bo.15
  BELARUS
Rtg-5
  GREECE
Rtg2½:1½
4.1FM
Lazavik, Denis
2368-FM
Alexakis, Dimitris
24591 - 0
4.2
Tsaruk, Maksim
2230-FM
Spyropoulos, Nikolaos
2409½ - ½
4.3FM
Runets, Ivan
2288-FM
Katopodis, Dimitrios
2353½ - ½
4.4FM
Siniauski, Artsiom
2233-
Chatzieleftheriou, Andreas
2258½ - ½
Round 9 on 2019/11/05 at 10:00
Bo.7
  ARMENIA
Rtg-15
  BELARUS
Rtg1 : 3
3.1FM
Gharibyan, Mamikon
2388-FM
Lazavik, Denis
2368½ - ½
3.2FM
Barseghyan, Armen Ar.
2381-
Tsaruk, Maksim
2230½ - ½
3.3
Sargsyan, Tigran R.
2321-FM
Runets, Ivan
22880 - 1
3.4
Gevorgyan, Albert
2231-FM
Siniauski, Artsiom
22330 - 1