35th European Club Cup

Organizer(s)Montenegro Chess Federation & European Chess Union
FederationMontenegro ( MNE )
Tournament directorPetr Pisk (304689)
Chief ArbiterIA Nikolopoulos, Panagiotis 4226070
Deputy Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994; IA Kadimova, Ilaha 13400045
ArbiterIA Collaku, Marin 4702131; IA Miralem, Mirza 14402866; IA Ilic, Nedeljko 14405415; FA Buchnicek, Petr 305235; IA Sauve, Philippe 671096; Tosuni, Kadrije 22103988; FA Gerguri, Fatmir 22100075; Zenuni, Albert 4702360; Obadovic, Zeljko 16500920; Orbovic, Pavle 16504615; Mijanovic, Zeljko 16506375; FA Miljanic, Zeljko 16503155; FA Draskovic, Davor 944327; FA Vucinic, Mitar 16501250; FA Goljovic, Rade 935255; IA Danada, Tomas 14919362; IA Prohorov, Olexandr 14105578; Vasiljevic, Aleksandra 977322; Miladinovic, Lena 942553; IA Kytharidis, Argyrios 4214218
Time control90'/40m + 30'/end & 30"/move
LocationUlcinj
Rating calculationRating international
Date2019/11/10 to 2019/11/16
Rating-Ø2290
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 20.11.2019 07:54:30, Creator/Last Upload: montenegro chess federation

Tournament selectionOpen, Women
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for fedAUT, AZE, BEL, CZE, DEN, ENG, FIN, FRA, GER, IRL, ISL, ISR, ITA, KOS, LTU, LUX, MDA, MKD, MNE, NED, NOR, RUS, SLO, SRB, SUI, SVK, SWE, TUR, WLS for this tournament
ListsTeam-Starting rank
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Final Ranking crosstable after 7 Rounds
Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups
Team pairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
The best playersBoard list
Statistics, Playing schedule, Total statistics
GamesThere are 600 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Final Ranking after 7 Rounds

Rk.SNoFED TeamGames  +   =   -  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5 
14ITA
Obiettivo Risarcimento Padova770014237,030,5174,5174,5
23CZE
AVE Novy Bor760112214,528,5176,0149,0
32RUS
Mednyi Vsadnik751111225,527,0182,5140,3
41MKD
Alkaloid750210237,530,5161,5104,0
57RUS
Moscow Chess Team750210221,529,5165,5113,5
68NOR
Valerenga750210218,028,0170,0112,0
76RUS
Molodezka750210204,026,5172,0119,0
813AZE
Vugar Gashimov750210194,026,0169,5110,5
910DEN
Koge SK750210184,028,0164,0107,0
105RUS
Primorsky District750210182,527,0161,5108,5
119ISR
Beer Sheva742110173,525,5161,0107,8
1211CZE
SK Joly Lysa nad Labem742110168,023,5180,0123,3
1314SRB
Sloven Ruma750210144,023,0159,5105,0
1412ITA
WorldTradingLab Club6474129147,522,0167,599,8
1530FRA
Asnieres74129141,525,5147,086,3
1624LTU
MRU-ROSK Consulting74129136,024,5153,591,5
1718SUI
Zurich Schachgesellschaft74129130,020,0160,092,5
1823SVK
Dunajska Streda74129124,524,5151,589,8
1915SUI
Riehen Schachgesellschaft74038153,525,0153,082,0
2017AUT
Raika Rapid Feffernitz74038150,025,5151,074,0
2131GER
Schachfreunde Berlin74038144,024,5157,575,0
2219NED
LSG IntelliMagic74038143,023,0146,574,0
2335FIN
Tammer-Shakki74038139,522,5146,577,5
2421NED
HWP Sas van Gent74038129,022,0152,071,5
2527BEL
KGSRL Gent74038125,522,5152,576,0
2622ISR
Rehovot74038121,025,5138,068,5
2751KOS
Drejtesia7403899,521,0132,567,0
2840SWE
Lunds ASK7403896,021,5140,076,5
2939BEL
Rochade Eupen-Kelmis7403889,519,5145,073,0
3026GER
Viernheim 193473137128,524,0147,559,3
3125FRA
Mulhouse73137124,021,0149,066,3
3234BEL
Echiquier Mosan73137122,520,0154,068,0
3333LUX
De Sprenger Echternach73137119,521,5137,561,5
3436MNE
Buducnost73137107,020,0144,063,8
3528BEL
Wachtebeke73137102,021,5128,561,5
3647CZE
Siesta Solution Unichess72236117,019,5146,055,8
3720ISL
Reykjavik Chess Club73046109,518,0161,560,5
3838NED
MuConsult Apeldoorn73046107,520,5145,056,0
3944ISL
Viking Chess Club7223698,520,0135,554,5
4052MNE
Crnogorac7304698,517,5145,057,5
4148SVK
Modra7304696,019,5138,056,5
4241NED
Kennemer Combinatie7304695,517,0155,059,5
4349NED
En Passant7223694,520,5127,051,3
4432MDA
Perfect7304693,020,5124,547,5
4529SLO
ZSK Maribor7304693,017,5160,056,5
4616SRB
Itaka7304688,015,0170,566,5
4743SWE
Wasa SK7304687,519,0145,050,0
4850FIN
SK Ninja7223670,518,5134,547,5
4953ITA
Arrocco7304667,018,5126,546,0
5045SVK
Inbest Dunajov72145123,520,0147,048,3
5161IRL
Gonzaga7214593,519,5135,039,5
5242MNE
Rudar7214580,017,0147,044,3
5354DEN
Bronshoj SF7214580,016,5127,043,0
5459NED
Zuid Limburg7214561,016,5125,537,5
5566TUR
Tatvan Chess Club7214556,014,0126,036,8
5637DEN
Aarhus Skolerne72054113,019,5146,033,5
5756KOS
Prishtina7205499,017,5139,035,0
5855LUX
CE Gambit Bonnevoie7205482,018,5120,525,0
5957NOR
Baerum Schakselskap7205465,517,5127,527,5
6065WLS
White Knights7205453,016,5119,524,5
6160DEN
Hillerod SK7115370,015,0133,024,8
6246BEL
Fontaine7115364,514,0135,526,8
6358KOS
Dardania7115361,515,5119,517,8
6462ENG
Celtic Tigers7115343,013,5127,021,8
6564IRL
St Benildus7115341,511,0130,025,0
6663LUX
CE Le Cavalier Differdange7016137,011,0124,05,5

Annotation:
Tie Break1: Matchpoints (2 for wins, 1 for Draws, 0 for Losses)
Tie Break2: Olympiad-Sonneborn-Berger-Tie-Break without lowest result (Khanty-Mansiysk)
Tie Break3: points (game-points)
Tie Break4: Buchholz Tie-Breaks (sum of team-points of the opponents)
Tie Break5: Sonneborn-Berger-Tie-Break (with real points)