Logged on: Gast
Servertime 08.05.2024 04:58:24
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
22nd European Club Cup 2006 Fuegen, Austria
Last update 28.12.2006 20:40:01, Creator/Last Upload:
Search for player or team
Search
Board Pairings
Round 2 on 2006/10/09 at 14.00
Bo.
16
Schachgesellschaft Zürich
-
1
Ural Sverdlovskaya
1½:4½
PGN
1.1
GM
Korchnoi Viktor
-
GM
Svidler Peter
½ - ½
PGN
1.2
GM
Gabriel Christian
-
GM
Akopian Vladimir
0 - 1
PGN
1.3
GM
Jenni Florian
-
GM
Grischuk Alexander
½ - ½
PGN
1.4
GM
Vogt Lothar
-
GM
Malakhov Vladimir
0 - 1
PGN
1.5
IM
Hug Werner
-
GM
Dreev Alexey
0 - 1
PGN
1.6
FM
Gruenenwald Joerg
-
GM
Sakaev Konstantin
½ - ½
PGN
Bo.
2
Elara Cheboksary
-
15
KSK 47 Eynatten
4½:1½
PGN
2.1
GM
Gelfand Boris
-
GM
Ruck Robert
½ - ½
PGN
2.2
GM
Navara David
-
GM
Nijboer Friso
½ - ½
PGN
2.3
GM
Bareev Evgeny
-
GM
Goloshchapov Alexander
1 - 0
PGN
2.4
GM
Khalifman Alexander
-
IM
Dambacher Martijn
1 - 0
PGN
2.5
GM
Korotylev Alexey
-
FM
Gulbas Cemil
1 - 0
PGN
2.6
GM
Amonatov Farrukh
-
FM
Hautot Stephane
½ - ½
PGN
Bo.
19
Sollentuna Chess Club
-
3
Tomsk-400
1 : 5
PGN
3.1
GM
Agrest Evgenij
-
GM
Morozevich Alexander
0 - 1
PGN
3.2
GM
Berg Emanuel
-
GM
Jakovenko Dmitry
0 - 1
PGN
3.3
IM
Carlsson Pontus
-
GM
Bologan Viktor
0 - 1
PGN
3.4
GM
Ernst Thomas
-
GM
Tkachiev Vladislav
½ - ½
PGN
3.5
Lindberg Bosse
-
GM
Inarkiev Ernesto
½ - ½
PGN
3.6
FM
Couso Luis
-
IM
Nepomniachtchi Ian
0 - 1
PGN
Bo.
4
TPS Saransk
-
17
Schachfreunde Reichenstein
4½:1½
PGN
4.1
GM
Ivanchuk Vassily
-
GM
Sokolov Andrei
1 - 0
PGN
4.2
GM
Volokitin Andrei
-
IM
Riff Jean-Noel
1 - 0
PGN
4.3
GM
Najer Evgeniy
-
GM
Hort Vlastimil
1 - 0
PGN
4.4
GM
Volkov Sergey
-
IM
Volke Karsten
½ - ½
PGN
4.5
GM
Korneev Oleg
-
IM
Kaenel Hansjuerg
½ - ½
PGN
4.6
GM
Popov Valerij
-
FM
Kuehn Peter
½ - ½
PGN
Bo.
20
Jenbach
-
5
Ashdod City Club
½ :5½
PGN
5.1
GM
Schlosser Philipp
-
GM
Eljanov Pavel
½ - ½
PGN
5.2
GM
Boensch Uwe
-
GM
Smirin Ilia
0 - 1
PGN
5.3
IM
Lehner Oliver
-
GM
Sutovsky Emil
0 - 1
PGN
5.4
IM
Schwarz Michael
-
GM
Khenkin Igor
0 - 1
PGN
5.5
FM
Deglmann Ludwig
-
GM
Moiseenko Alexander
0 - 1
PGN
5.6
Hoellrigl Wilfried
-
GM
Kogan Artur
0 - 1
PGN
Bo.
6
Ladya Kazan
-
18
Siroki Brijeg
3½:2½
PGN
6.1
GM
Radjabov Teimour
-
IM
Brkic Ante
½ - ½
PGN
6.2
GM
Kasimdzhanov Rustam
-
IM
Fercec Nenad
½ - ½
PGN
6.3
GM
Timofeev Artyom
-
IM
Golubovic Boris
½ - ½
PGN
6.4
GM
Filippov Valerij
-
FM
Bogut Zeljko
½ - ½
PGN
6.5
GM
Kharlov Andrei
-
IM
Zivkovic Vjekoslav
1 - 0
PGN
6.6
IM
Iljin Artem
-
IM
Rade Miroslav
½ - ½
PGN
Bo.
23
Hilsmark Kingfisher
-
7
Clichy
1½:4½
PGN
7.1
GM
Andersson Ulf
-
GM
Nisipeanu Liviu-Dieter
½ - ½
PGN
7.2
GM
Arkell Keith C
-
GM
Naiditsch Arkadij
0 - 1
PGN
7.3
IM
Williams Simon
-
GM
Pelletier Yannick
½ - ½
PGN
7.4
IM
Greet Andrew
-
GM
Tregubov Pavel V
0 - 1
PGN
7.5
IM
Houska Jovanka
-
GM
David Alberto
½ - ½
PGN
7.6
Lindner Daniel
-
GM
Apicella Manuel
0 - 1
PGN
Bo.
8
Bank King
-
21
SG 1868 Aljechin Solingen
3½:2½
PGN
8.1
GM
Asrian Karen
-
GM
Naumann Alexander
½ - ½
PGN
8.2
GM
Lputian Smbat G
-
IM
Ernst Sipke
0 - 1
PGN
8.3
GM
Vaganian Rafael A
-
IM
Hoffmann Michael
1 - 0
PGN
8.4
GM
Minasian Artashes
-
FM
Wegerle Joerg
0 - 1
PGN
8.5
GM
Anastasian Ashot
-
Becker Martin
1 - 0
PGN
8.6
GM
Petrosian Tigran L
-
FM
Kniest Oliver
1 - 0
PGN
Bo.
24
Reykjavik Chess Club
-
9
Werder Bremen
1 : 5
PGN
9.1
GM
Thorhallsson Throstur
-
GM
Efimenko Zahar
0 - 1
PGN
9.2
IM
Kristjansson Stefan
-
GM
Areshchenko Alexander
0 - 1
PGN
9.3
IM
Steingrimsson Hedinn
-
GM
Hracek Zbynek
½ - ½
PGN
9.4
IM
Gunnarsson Arnar
-
GM
Babula Vlastimil
0 - 1
PGN
9.5
IM
Gunnarsson Jon Viktor
-
GM
Nyback Tomi
½ - ½
PGN
9.6
FM
Bergsson Snorri
-
GM
Schandorff Lars
0 - 1
PGN
Bo.
27
Schachfreunde Berlin
-
10
Gros Xake Taldea
1 : 5
PGN
10.1
IM
Polzin Rainer
-
GM
Van Wely Loek
0 - 1
PGN
10.2
IM
Thiede Lars
-
GM
Zhang Pengxiang
½ - ½
PGN
10.3
IM
Borriss Martin
-
GM
Bauer Christian
0 - 1
PGN
10.4
IM
Berndt Stephan
-
GM
Hamdouchi Hichem
0 - 1
PGN
10.5
Schneider Ilja
-
GM
Gomez Esteban Juan Mario
0 - 1
PGN
10.6
FM
Nogly Christoph
-
IM
Andres Gonzalez Alberto
½ - ½
PGN
Bo.
11
Alkaloid Skopje
-
25
Wulkaprodersdorf
4½:1½
PGN
11.1
GM
Georgiev Kiril
-
IM
Sprenger Jan Michael
½ - ½
PGN
11.2
GM
Delchev Aleksander
-
GM
Likavsky Tomas
1 - 0
PGN
11.3
GM
Kozul Zdenko
-
GM
Kalod Radek
1 - 0
PGN
11.4
GM
Nedev Trajce
-
IM
Volkmann Friedrich
½ - ½
PGN
11.5
GM
Stanojoski Zvonko
-
FM
Schweda Roland
1 - 0
PGN
11.6
IM
Colovic Aleksandar
-
Kremsner Andreas
½ - ½
PGN
Bo.
12
Beer Sheva
-
22
Csuti Hydrocomp Zalaegerszeg
4½:1½
PGN
12.1
GM
Huzman Alexander
-
GM
Horvath Adam
1 - 0
PGN
12.2
GM
Roiz Michael
-
IM
Boros Denes
½ - ½
PGN
12.3
GM
Golod Vitali
-
IM
Horvath Gyula
½ - ½
PGN
12.4
IM
Khmelniker Ilya
-
IM
Horvath Tamas
1 - 0
PGN
12.5
GM
Dvoirys Semen
-
IM
Csiszar Csaba
1 - 0
PGN
12.6
GM
Greenfeld Alon
-
IM
Meszaros Tamas
½ - ½
PGN
Bo.
28
SK Hohenems
-
13
Bauset Pardubice
1 : 5
PGN
13.1
GM
Bezold Michael
-
GM
Movsesian Sergei
½ - ½
PGN
13.2
IM
Atlas Valery
-
GM
Laznicka Viktor
0 - 1
PGN
13.3
IM
Novkovic Milan
-
GM
Heberla Bartlomiej
0 - 1
PGN
13.4
IM
Gaertner Guntram
-
GM
Votava Jan
0 - 1
PGN
13.5
Grabher Heinz
-
IM
Bernasek Jan
0 - 1
PGN
13.6
FM
Atlas Dmitry
-
IM
Petr Martin
½ - ½
PGN
Bo.
14
Vesnianka Gran
-
26
Vilnius Chess Club NSEL30
5½: ½
PGN
14.1
GM
Fedorov Alexei
-
GM
Kveinys Aloyzas
1 - 0
PGN
14.2
GM
Azarov Sergei
-
IM
Zagorskis Darius
1 - 0
PGN
14.3
GM
Zhigalko Andrey
-
IM
Grabliauskas Virginijus
1 - 0
PGN
14.4
IM
Zhigalko Sergei
-
IM
Sarakauskas Gediminas
1 - 0
PGN
14.5
GM
Lutsko Igor
-
IM
Dambrauskas Virginijus
1 - 0
PGN
14.6
IM
Mochalov Evgeny V
-
FM
Lapienis Donatas
½ - ½
PGN
Bo.
29
Schachverein Wollishofen
-
44
Skolernes Skakklub Aarhus
4 : 2
PGN
15.1
GM
Prusikin Michael
-
IM
Jelling Erik
1 - 0
PGN
15.2
FM
Hochstrasser Michael
-
IM
Christensen Tobias
½ - ½
PGN
15.3
IM
Moor Olivier
-
FM
Rasmussen Casper
0 - 1
PGN
15.4
FM
Zenklusen Rico
-
Pedersen Finn
1 - 0
PGN
15.5
IM
Moor Roger
-
Rewitz Poul
1 - 0
PGN
15.6
Gaehler Marco
-
Grand Hans-Henrik
½ - ½
PGN
Bo.
43
Cardiff
-
30
Rochade Eupen
2 : 4
PGN
16.1
FM
Cobb Charles
-
GM
Glek Igor V
0 - 1
PGN
16.2
FM
Cobb James
-
GM
Berelovich Aleksandar
0 - 1
PGN
16.3
Kett Tim
-
FM
Meessen Rudolf
1 - 0
PGN
16.4
Trevelyan John
-
FM
Ahn Martin
½ - ½
PGN
16.5
Spice Alan
-
FM
Marechal Andy
½ - ½
PGN
16.6
Harle Bill
-
FM
Huesmann Thomas
0 - 1
PGN
Bo.
31
CRE Charleroi
-
46
de Sprenger Echternach
5 : 1
PGN
17.1
IM
Maze Sebastien
-
IM
Hausrath Daniel
0 - 1
PGN
17.2
IM
Eliet Nicolas
-
IM
Koerholz Ludger
1 - 0
PGN
17.3
IM
Laurent Bruno
-
Gnichtel Gerd
1 - 0
PGN
17.4
IM
Bergez Luc
-
Doison Axel
1 - 0
PGN
17.5
FM
Le Quang Kim
-
Corbin Paul
1 - 0
PGN
17.6
Akhayan Ruben
-
Welz Raymond
1 - 0
PGN
Bo.
45
Vilnius Chess School
-
32
Hellir Chess Club
3½:2½
PGN
18.1
Bucinskas Valdas
-
GM
Stefansson Hannes
0 - 1
PGN
18.2
Mickevicius Juras
-
IM
Thorfinnsson Bragi
1 - 0
PGN
18.3
Zickus Simonas
-
FM
Thorfinnsson Bjorn
1 - 0
PGN
18.4
Limontas Martynas
-
FM
Bjornsson Sigurbjorn
½ - ½
PGN
18.5
Chocenka Dmitrijus
-
FM
Hardarson Robert
1 - 0
PGN
18.6
Lipskij Valerij
-
FM
Johannesson Ingvar Thor
0 - 1
PGN
Bo.
33
HMC Calder
-
47
Haukar Chessclub
3 : 3
PGN
19.1
IM
Pedersen Nicolai Vesterbaek
-
FM
Kjartansson David
1 - 0
PGN
19.2
FM
Abeln Michiel
-
Halldorsson Halldor
1 - 0
PGN
19.3
IM
Welling Gerard
-
Asgeirsson Heimir
0 - 1
PGN
19.4
FM
Ondersteijn Niels
-
Olafsson Thorvardur
0 - 1
PGN
19.5
Broekmeulen Jasper
-
Gudmundsson Stefan Freyr
½ - ½
PGN
19.6
Span Paul
-
Bjornsson Sverrir Orn
½ - ½
PGN
Bo.
49
C.E. Monte Carlo
-
34
Styria Graz
2 : 4
PGN
20.1
GM
Efimov Igor
-
GM
Shengelia Davit
0 - 1
PGN
20.2
Gentilleau Jean-Philippe
-
IM
Wittmann Walter
0 - 1
PGN
20.3
Lebel Patrick
-
Arwanitakis Michael
0 - 1
PGN
20.4
Roussiere Christophe
-
Wagner Stephan
1 - 0
PGN
20.5
Birens Eric-Andre
-
Frank Paul
1 - 0
PGN
20.6
Rapaire Jean-Michel
-
Hatzl Johannes
0 - 1
PGN
Bo.
35
Oslo Schakselskap
-
52
Chess Club Pristina
4½:1½
PGN
21.1
GM
Johannessen Leif Erlend
-
Bujupi Bajram
½ - ½
PGN
21.2
IM
Ogaard Leif
-
Makoli Perparim
1 - 0
PGN
21.3
FM
Hammer Jon Ludvig
-
Murtez Hondozi
½ - ½
PGN
21.4
FM
Trygstad Kristian
-
Sahitaj Naim
1 - 0
PGN
21.5
FM
Moen Ole Christian
-
Elezi Egzon
½ - ½
PGN
21.6
Kovachev Daniel
-
Berisha Enver
1 - 0
PGN
Bo.
48
Slough Sharks Chess Team
-
36
LSG
2 : 4
PGN
22.1
IM
Jones Gawain C
-
IM
Wiersma Eelke
1 - 0
PGN
22.2
Tweedie Steven
-
IM
Van Haastert Edwin
0 - 1
PGN
22.3
Kafka Graeme
-
FM
Bosman Michiel
0 - 1
PGN
22.4
Purton Ben
-
FM
Van Wessel Rudy
½ - ½
PGN
22.5
Armstrong Malcolm
-
Bakker Sven
0 - 1
PGN
22.6
Edgell Ben P
-
Wantola Ivo
½ - ½
PGN
Bo.
37
Joensuun Shakkikerho
-
50
Kilkenny
4½:1½
PGN
23.1
IM
Kiik Kalle
-
GM
Baburin Alexander
½ - ½
PGN
23.2
Ivanov Sergei
-
IM
Heidenfeld Mark
1 - 0
PGN
23.3
Volodin Aleksandr
-
Mcphillips Karl
½ - ½
PGN
23.4
FM
Jouhki Yrjo Markus
-
Keogh Eamon
1 - 0
PGN
23.5
Kosmo Santul
-
White John
1 - 0
PGN
23.6
Saastamoinen Aarne
-
O'Dwyer Fergal
½ - ½
PGN
Bo.
38
Bronshoj Skakforening
-
54
Belfast
5 : 1
PGN
24.1
IM
Pilgaard Kim
-
Scannell Stephen
1 - 0
PGN
24.2
FM
Bromann Thorbjorn
-
Waters Michael
1 - 0
PGN
24.3
IM
Brinck-Claussen Bjorn
-
McDonnell James J
½ - ½
PGN
24.4
FM
Carstensen Jacob
-
Bradley John
1 - 0
PGN
24.5
Aabling-Thomsen Jakob
-
Mallaghan Danny
1 - 0
PGN
24.6
Petersen Steen
-
Morgan Stephen
½ - ½
PGN
Bo.
51
Istogu
-
39
Matinkyla Chess Club Espoo
3½:2½
PGN
25.1
GM
Pinter Jozsef
-
IM
Maki-Uuro Miikka
1 - 0
PGN
25.2
FM
Fejzullahu Afrim
-
FM
Lehtivaara Petri
0 - 1
PGN
25.3
Idrizaj Abedin
-
FM
Hentunen Asko
0 - 1
PGN
25.4
Mehaj Driton
-
FM
Pulkkinen Kari
½ - ½
PGN
25.5
Arben Avdiu
-
Nieminen Kari
1 - 0
PGN
25.6
Haskaj Fatmir
-
Salimaki Janne
1 - 0
PGN
Show complete list
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 06.05.2024 10:32
Legal details/Terms of use