Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

Group G - ACO World Amateur Chess Championship Rhodes 2019

Last update 28.04.2019 12:36:31, Creator/Last Upload: amateur chess organization

Pairings/Results

Round 9 on 2019/04/28 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
115Braams Herbert05 ½ - ½ Bender Jakob11914
212Mejlvang Nikolaj Lowing9717 ½ - ½5 Oelmann Daniel86813
330Wehrmann Jens0 ½ - ½6 Topf Robin029
48Kruzinski Gerald10725 ½ - ½5 Skurniak Julia026
56Hoefer Dr. Frank1131 1 - 0 Wagner Ben11943
620Kistella Mika0 1 - 04 Oelmann Alexander97711
721Lachausse Vincent04 0 - 14 Posselt Hans-Dieter11981
810Hirn Jana10014 0 - 14 Kniesche Alyson11307
919Hofmann Elias04 0 - 14 Lengacher Moritz022
105Merrifield Peter1171 1 - 0 Buerki Alfred017
1127Slot Wilhelm0 ½ - ½ Schwarzmeier Christine10459
1223Naumann Sigrun03 0 - 13 Scholz Sabine025
132Stoetzel Michel11982 1 - 03 Baron Margaret85014
1428Tast-Mendez Karin02 0 - 12 Feigenbaum Roy018
1516Braennstroem Kaito0 1 bye
1624Pfarrer Vincent00 0 not paired

Round 8 on 2019/04/27 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
14Bender Jakob1191 1 - 05 Skurniak Julia026
27Kniesche Alyson11304 0 - 16 Mejlvang Nikolaj Lowing97112
329Topf Robin05 1 - 0 Hoefer Dr. Frank11316
43Wagner Ben1194 0 - 1 Wehrmann Jens030
522Lengacher Moritz04 0 - 14 Kruzinski Gerald10728
611Oelmann Alexander9774 0 - 14 Braams Herbert015
713Oelmann Daniel8684 1 - 0 Buerki Alfred017
820Kistella Mika0 1 - 0 Slot Wilhelm027
91Posselt Hans-Dieter11983 1 - 0 Merrifield Peter11715
1023Naumann Sigrun03 0 - 13 Hirn Jana100110
1125Scholz Sabine03 0 - 13 Lachausse Vincent021
1216Braennstroem Kaito0 0 - 13 Hofmann Elias019
139Schwarzmeier Christine1045 1 - 02 Feigenbaum Roy018
142Stoetzel Michel11981 1 - 02 Tast-Mendez Karin028
1514Baron Margaret8502 1 bye
1624Pfarrer Vincent00 0 not paired

Round 7 on 2019/04/26 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
130Wehrmann Jens0 0 - 1 Bender Jakob11914
212Mejlvang Nikolaj Lowing9715 1 - 0 Hoefer Dr. Frank11316
313Oelmann Daniel8684 0 - 14 Topf Robin029
426Skurniak Julia04 1 - 0 Kistella Mika020
517Buerki Alfred0 0 - 1 Wagner Ben11943
68Kruzinski Gerald1072 ½ - ½ Oelmann Alexander97711
75Merrifield Peter11713 ½ - ½ Lengacher Moritz022
815Braams Herbert03 1 - 03 Posselt Hans-Dieter11981
919Hofmann Elias03 0 - 13 Kniesche Alyson11307
1027Slot Wilhelm0 1 - 0 Braennstroem Kaito016
1110Hirn Jana1001 ½ - ½2 Schwarzmeier Christine10459
1214Baron Margaret8502 0 - 12 Scholz Sabine025
1318Feigenbaum Roy02 0 - 12 Naumann Sigrun023
1421Lachausse Vincent02 1 - 01 Stoetzel Michel11982
1528Tast-Mendez Karin01 1 bye
1624Pfarrer Vincent00 0 not paired

Round 6 on 2019/04/24 at 16:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
14Bender Jakob1191 1 - 04 Topf Robin029
230Wehrmann Jens04 ½ - ½ Mejlvang Nikolaj Lowing97112
36Hoefer Dr. Frank1131 1 - 03 Braams Herbert015
411Oelmann Alexander977 0 - 13 Oelmann Daniel86813
51Posselt Hans-Dieter11983 0 - 13 Skurniak Julia026
620Kistella Mika0 1 - 0 Hirn Jana100110
716Braennstroem Kaito0 0 - 1 Lengacher Moritz022
89Schwarzmeier Christine10452 0 - 1 Buerki Alfred017
925Scholz Sabine02 0 - 12 Merrifield Peter11715
107Kniesche Alyson11302 1 - 02 Lachausse Vincent021
1123Naumann Sigrun0 ½ - ½2 Slot Wilhelm027
122Stoetzel Michel11981 0 - 11 Feigenbaum Roy018
133Wagner Ben11943 ½ not paired
148Kruzinski Gerald10723 ½ not paired
1514Baron Margaret850 ½ not paired
1619Hofmann Elias0 ½ not paired
1724Pfarrer Vincent00 0 not paired
1828Tast-Mendez Karin0½ ½ not paired

Round 5 on 2019/04/24 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
14Bender Jakob1191 1 - 03 Kruzinski Gerald10728
23Wagner Ben11943 0 - 1 Mejlvang Nikolaj Lowing97112
329Topf Robin03 1 - 03 Posselt Hans-Dieter11981
426Skurniak Julia03 0 - 13 Wehrmann Jens030
56Hoefer Dr. Frank1131 1 - 0 Braennstroem Kaito016
622Lengacher Moritz0 0 - 1 Oelmann Alexander97711
715Braams Herbert02 1 - 02 Kniesche Alyson11307
810Hirn Jana10012 ½ - ½2 Hofmann Elias019
921Lachausse Vincent02 0 - 12 Oelmann Daniel86813
109Schwarzmeier Christine1045 ½ - ½ Scholz Sabine025
1117Buerki Alfred0 1 - 0 Baron Margaret85014
1218Feigenbaum Roy01 0 - 1 Kistella Mika020
1327Slot Wilhelm01 1 - 01 Stoetzel Michel11982
1428Tast-Mendez Karin0½ 0 - 1½ Naumann Sigrun023
155Merrifield Peter1171 ½ not paired
1624Pfarrer Vincent00 0 not paired

Round 4 on 2019/04/23 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
112Mejlvang Nikolaj Lowing9713 ½ - ½3 Bender Jakob11914
28Kruzinski Gerald1072 ½ - ½ Wagner Ben11943
31Posselt Hans-Dieter11982 1 - 0 Lengacher Moritz022
411Oelmann Alexander9772 ½ - ½2 Hoefer Dr. Frank11316
530Wehrmann Jens02 1 - 02 Hirn Jana100110
613Oelmann Daniel8682 0 - 12 Skurniak Julia026
729Topf Robin02 1 - 0 Kistella Mika020
85Merrifield Peter1171 0 - 1 Braennstroem Kaito016
97Kniesche Alyson11301 1 - 0 Schwarzmeier Christine10459
1015Braams Herbert01 1 - 01 Slot Wilhelm027
1125Scholz Sabine01 ½ - ½1 Buerki Alfred017
1219Hofmann Elias01 1 - 01 Feigenbaum Roy018
1321Lachausse Vincent01 1 - 0½ Naumann Sigrun023
1414Baron Margaret850½ 1 - 0½ Tast-Mendez Karin028
152Stoetzel Michel11980 1 bye
1624Pfarrer Vincent00 0 not paired

Round 3 on 2019/04/22 at 16:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
14Bender Jakob11912 1 - 02 Oelmann Daniel86813
212Mejlvang Nikolaj Lowing9712 1 - 02 Topf Robin029
322Lengacher Moritz02 ½ - ½ Wehrmann Jens030
417Buerki Alfred01 0 - 11 Posselt Hans-Dieter11981
56Hoefer Dr. Frank11311 1 - 01 Hofmann Elias019
620Kistella Mika01 ½ - ½1 Schwarzmeier Christine10459
710Hirn Jana10011 1 - 01 Lachausse Vincent021
827Slot Wilhelm01 0 - 11 Oelmann Alexander97711
926Skurniak Julia01 1 - 01 Braams Herbert015
1016Braennstroem Kaito0½ 1 - 01 Scholz Sabine025
1123Naumann Sigrun0½ 0 - 1½ Merrifield Peter11715
122Stoetzel Michel11980 0 - 10 Kniesche Alyson11307
1318Feigenbaum Roy00 1 bye
143Wagner Ben11942 ½ not paired
158Kruzinski Gerald10722 ½ not paired
1614Baron Margaret8500 ½ not paired
1724Pfarrer Vincent00 0 not paired
1828Tast-Mendez Karin00 ½ not paired

Round 2 on 2019/04/22 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
11Posselt Hans-Dieter11981 0 - 11 Mejlvang Nikolaj Lowing97112
23Wagner Ben11941 1 - 01 Kistella Mika020
311Oelmann Alexander9771 0 - 11 Bender Jakob11914
413Oelmann Daniel8681 1 - 01 Hoefer Dr. Frank11316
517Buerki Alfred01 0 - 11 Kruzinski Gerald10728
69Schwarzmeier Christine10451 0 - 11 Lengacher Moritz022
729Topf Robin01 1 - 01 Hirn Jana100110
85Merrifield Peter11710 ½ - ½1 Wehrmann Jens030
919Hofmann Elias00 1 - 00 Stoetzel Michel11982
107Kniesche Alyson11300 0 - 10 Skurniak Julia026
1121Lachausse Vincent00 1 - 00 Baron Margaret85014
1215Braams Herbert00 1 - 00 Tast-Mendez Karin028
1323Naumann Sigrun00 ½ - ½0 Braennstroem Kaito016
1425Scholz Sabine00 1 - 00 Feigenbaum Roy018
1527Slot Wilhelm00 1 bye
1624Pfarrer Vincent00 0 not paired

Round 1 on 2019/04/21 at 10:00

Bo.No.NameRtgPts. ResultPts. NameRtgNo.
116Braennstroem Kaito00 0 - 10 Posselt Hans-Dieter11981
22Stoetzel Michel11980 0 - 10 Buerki Alfred017
318Feigenbaum Roy00 0 - 10 Wagner Ben11943
44Bender Jakob11910 1 - 00 Hofmann Elias019
520Kistella Mika00 1 - 00 Merrifield Peter11715
66Hoefer Dr. Frank11310 1 - 00 Lachausse Vincent021
722Lengacher Moritz00 1 - 00 Kniesche Alyson11307
88Kruzinski Gerald10720 1 - 00 Naumann Sigrun023
924Pfarrer Vincent00 - - +0 Schwarzmeier Christine10459
1010Hirn Jana10010 1 - 00 Scholz Sabine025
1126Skurniak Julia00 0 - 10 Oelmann Alexander97711
1212Mejlvang Nikolaj Lowing9710 1 - 00 Slot Wilhelm027
1328Tast-Mendez Karin00 0 - 10 Oelmann Daniel86813
1414Baron Margaret8500 0 - 10 Topf Robin029
1530Wehrmann Jens00 1 - 00 Braams Herbert015
Advertisement