Campeonato Argentino Absoluto Sub-14 2019 - Vicente Lopez 1 al 5 de Marzo http://campeonatosargentinosajedrez.com/

Organizer(s)Villa Martelli
FederationArgentina ( ARG )
Tournament directorIvanna Petrucci - Luciano Godoy - Hector Fiori
Chief ArbiterAI/OI Leandro Plotinsky
Time control90 minutos con 30 segundos por jugada
LocationCentro Convenciones A Frondizi. Francisco Narciso de Laprida 150, Vicente Lopez
Rating calculationRating international
Date2019/03/01 to 2019/03/05
Rating-Ø1379
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 15.02.2019 21:34:34, Creator/Last Upload: ai leandro plotinsky-www.ventajedrez.com

Tournament selectionSub-8 Fem, Sub-8 Abs, Sub-10 Fem, Sub-10 Abs, Sub-12 Fem, Sub-12 Abs, Sub-14 Fem, Sub-14 Abs, Sub-16 Fem, Sub-16 Abs, Sub-18 Fem, Sub 18 Abs
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
Overview for teamARG
Overview for groupsBSAS, CABA, CHU, CORD, ERI, JUJ, MIS, MZA, RNG, SAL, SFE, SLU, TDF, u
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgGrClub/City
1Moro Saidon Gonzalo140082ARG1889CABAFMDA - Torre Blanca
2AIMRodriguez Mathias146757ARG1824CORDFAPC - Cordoba
3Chiappero Julio Alfredo139998ARG1816JUJRey Blanco de Jujuy
4Moldovan Adrian166170ARG1770BSASFAVILO - Villa Martelli
5Goldwasser Jonathan176214ARG1763CABAFMDA - Torre Blanca
6Gutierrez Reich Francisco140066ARG1751CORDAAPC - Univ. Nacional de Rio Cuarto
7Campos Cristian152960ARG1741CABAFMDA - Villa del Parque
8Moreno Perez Tobias Sebastian186716ARG1702CHUFACH - Chubut
9Abramor Franco181633ARG1601SFEARA - Rosario
10Gullo Octavio161624ARG1554CABAFMDA - Villa del Parque
11Farhat Francisco152994ARG1544SLUSan Luis La Punta
12Sabajanes Amilcar185086ARG1520CABAFMDA - Torre Blanca
13Foschiatti Tomas183750ARG1490TDFComite Ajedrez RC Isla Grande - Rio
14De Singlau Lautaro171344ARG1488SALFSA - Salta
15Velazco Tomas Sebastian161098ARG1485SFEARA - Rosario
16Borbea Santiago174548ARG1458TDFComite Ajedrez RC Isla Grande - Rio
17Unhold Valentin189030ARG1452BSASFAVILO - Villa Martelli
18Salcedo Arias Luis Carlos161055ARG1450SFEARA - Rosario
19Lavandeira Juan Bautista160199ARG1448SLUSan Luis La Punta - Juana Koslay
20Gomez Mauricio153001ARG1437MZAFMA - Mendoza
21Mouly Juan Cruz161713ARG1437BSASCub de Ajedrez de la Plata
22Ciapetta Agustin140007ARG1414BSASEspacio de Ajedrez Trujui - Moreno
23Romero Joaquin146501ARG1398SALFSA - Salta
24Cuenca Nicolas170097ARG1386
25Casariego Pablo167819ARG1347SFEARA - Rosario
26Britos Lucas Martin169307ARG1342ERIFEDA - Entre Rios
27Cotignola Luca188956ARG1338CABAFMDA - Pedro Echague
28Bois Molina Ivan188948ARG1332CABAFMDA - Pedro Echague
29Almiron Salvador183733ARG1319TDFComite Ajedrez RC Isla Grande - Rio
30Camio Damian175234ARG1307CABAFMDA - Torre Blanca
31Lieby Camilo Julian161012ARG1305MZAFMA - Mendoza
32Quiro Diaz Alejandro Nahuel169340ARG1284BSASFASGBA
33Horane Leandro178551ARG1264CABAFMDA - Club Argentino
34Naboulet Pablo Leon161020ARG1220BSASONG LASKER - Quilmes
35Ghiberto Franco140058ARG1213SFEFRA - Rafaela
36Marchesi Federico175250ARG1190CABAFMDA - Torre Blanca
37Susco Santiago169366ARG1085ERIFEDA - Entre Rios
38Villarreal Leonel Alejandro178837ARG1085BSASCirculo de Ajedrez de Villa Ballest
39Balverdi Emilio GabrielARG0RNGCírculo De Ajedrez De Viedma
40Benedetti Luciano176621ARG0ERIFEDA - Entre Rios
41Blanco Perez Atahualpa DavidARG0RNGCirculo de ajedrez de Viedma
42Moretto Gino RaulARG0ERIFEDA - Entre Rios
43Rozental Sasha ValentinARG0MISClub de Ajedrez de Obera - Misiones
44Sanchez Laplace SantiagoARG0MZAFMA - Mendoza
45Suares Olmedo TiagoARG0uUTHGRA
46Urinovsky Resnik LucasARG0CORDFAPC - Cordoba