Latvijas 2019. gada jauniesu cempionata pusfinals U-10

Organizer(s)Latvian Chess Federation & Riga Chess School
FederationLatvia ( LAT )
Tournament directorFA Kalnins Toms (11604069)
Chief ArbiterFA Ungurs Edgars (11601205)
Deputy Chief ArbiterIA Ungure Liga (11600330)
ArbiterFA Kalnins Toms (11604069)
Time controlStandard: 30 minutes for game with 30 seconds increment from move 1
Location10 Pernavas Street, Riga
Rating calculationRating international
Date2019/01/18 to 2019/01/20
Rating-Ø1039
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 20.01.2019 14:25:37, Creator/Last Upload: savieniba

Tournament selectionU-8, U-10, U-12, U-14, U-16, U-18
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 7 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7/7 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgTypClub/City
1IKarasevics Aleksandrs11616776LAT1326U10Rīgas Šaha skola/L. Borisovs
2IAleidzans Vadims11617608LAT1229U10Rīgas Šaha skola/L. Borisovs
3IHarlamovs Daniils11613556LAT1211U10Rīgas Šaha skola/L. Borisovs
4IIMelnikovs Glebs11617560LAT1179U10Rīgas Šaha skola/Dana Matisone
5IValdats Reinis11617578LAT1143U10Rīgas Šaha skola/Ā. Āboliņa
6IISavkovs Matvejs11620692LAT1132U10Rīgas Šaha skola/Dana Matisone
7IIFreibergs Filips11617314LAT1103U10Rīgas Šaha skola/L. Borisovs
8IParhomenko Igors11616172LAT1073U10Rīgas Šaha skola/S. Galkins
9IILapins Rainers11622105LAT1010U10Jēkabpils/G. Pušmucāns
10IPrudnikovs Stefans11613718LAT1001U10Rīgas Šaha skola/S. Galkins
11IIAleksejevs Daniils11620480LAT0U10Olaines Sporta centrs/G. Skujiņa
12IIAuzins Kristers11622733LAT0U10Rīgas Šaha skola/L. Ungure
13IIBabris Rihards11618647LAT0U10Limbaži/N. Maklakova
14IIBalcuns Kristaps11617098LAT0U10Rīgas Šaha skola/Ā. Āboliņa
15IIDabolins Davis11623241LAT0U10Rīgas Šaha skola/V. Rožlapa
16IIDorofejevs Demids11624906LAT0U10Rīgas Šaha skola/A. Kažoks
17IIFreibergs Raimonds11617322LAT0U10Rīgas Šaha skola/L. Borisovs
18IIGreiskans Anrijs11619740LAT0U10Rīgas Šaha skola/Ā. Āboliņa
19IIGrinfelds Ricards11625597LAT0U10Rīgas Šaha skola/A. Smirnovs
20IIJablokovs Nikita11625520LAT0U10ARchess klubs/A. Raudive
21IIKiena Jaroslavs11624892LAT0U10ARchess klubs/A. Raudive
22IILiepins Henrijs11623250LAT0U10Rīgas Šaha skola/V. Rožlapa
23IIManzurcevs Ralfs11625600LAT0U10Rīgas Šaha skola/V. Putka
24IINazarovs Daniils11623225LAT0U10Rīgas Šaha skola/A. Kažoks
25IIOzolins Kristaps11622989LAT0U10Rīgas Šaha skola/V. Rožlapa
26IIPupins Benjamins Emanuels11620056LAT0U10Kuldīgas NSS/V. Šteinbergs
27IIRaudenieks Kristians11625465LAT0U10Jaunmārupe/V. Troņenkovs
28IIRaudenieks Markus11625473LAT0U10Jaunmārupe/V. Troņenkovs
29IIRezniks Roberts11624884LAT0U10Rīgas Šaha skola/A. Smirnovs
30IISpunitis Davids11621095LAT0U10Rīgas Šaha skola/Diāna Matisone
31IISteinbergs Mikelis Karlis11617004LAT0U10Kuldīgas NSS/V. Šteinbergs
32IIVarpins Kristians11620161LAT0U10Rīgas Šaha skola/V. Putka
33IIVidrusks Jekabs11618493LAT0U10Rīgas Šaha skola/V. Putka
34IIVilnitis Krists11619759LAT0U10Kuldīgas NSS/V. Šteinbergs
35IIVinogradovs Artemijs11623047LAT0U10Rēzeknes BJSS/A. Vasiļkovs
36IIYovanovich Victor11622873LAT0U10BJC Daugmale/P. Ni