Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD-2018

Last update 02.12.2018 18:14:37, Creator/Last Upload: user 001

Team-Composition with round-results

  7. UKRAINE (RtgAvg:2368, Captain: IM, FST Bodnar, Nikolay / TB1: 12 / TB2: 182,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1IMMatviishen Viktor2476UKR141298501101½10½½5,59236624465,55,70-0,2010-2,0
2FMBaidetskyi Valentin2398UKR141423171½0100½3,072374232433,70-0,7010-7,0
3Galperin Platon2334UKR141654141½½11½015,58229124325,54,481,022020,4
4WFMShpanko Nadiia2262UKR141324001010½2,55220422042,52,87-0,3740-14,8
5Berdnyk Mariia2254UKR141370541½11½0½4,57216222644,54,240,264010,4

Player info

Matviishen Viktor IM 2476 UKR Rp:2446
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1123Brilej Jaka2101SLO20412,0w 11
2104Skalsky Alexandr2202CZE21012,5s 11
35GMErigaisi Arjun2531IND26787,0w 01
441FMThilakarathne G M H2346SRI23063,5s 11
528FMDegraeve Remy2384FRA22623,5w ½1
620IMBrodsky David2415USA23263,5s 11
73GMAbdusattorov Nodirbek2560UZB25295,5w 01
853Huang Renjie2322CHN24224,0s ½1
914FMVlachos Anatole2434GRE22612,5w ½1
Baidetskyi Valentin FM 2398 UKR Rp:2324
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1119Marn Jan2125SLO22315,5s 12
261FMMladek Richard2312CZE21054,0w ½2
39IMIniyan Panneerselvam2468IND24185,0s 02
544FMHarutyunyan Ruben2344FRA21933,0s 12
613IMNiemann Hans2439USA25987,5w 02
74IMYakubboev Nodirbek2549UZB27138,0s 02
932FMSpyropoulos Nikolaos2378GRE24176,0s ½2
Galperin Platon 2334 UKR Rp:2432
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
290Svanda Ondrej2244CZE21493,0s 13
339Sankalp Gupta2352IND24405,0w ½3
4115FMPiyumantha M Sasith Nipun2167SRI23485,0w ½2
592Boyer Mahel2235FRA21865,0w 13
686FMWang Wesley2248USA23574,5s 13
76IMSindarov Javokhir2513UZB24154,5w ½3
896Wang Yanbin2220CHN26207,5w 02
940Mitsis Georgios2350GRE25407,0w 13
Shpanko Nadiia WFM 2262 UKR Rp:2204
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1147Hercog Nusa2017SLO19653,5w 13
281Sprenar Petr2268CZE21074,0w 04
4124CMLiyanage Ranindu Dilshan2100SRI22254,5s 13
712IMVokhidov Shamsiddin2456UZB27097,5s 04
8113WCMSong Yuxin2178CHN22734,5s ½3
Berdnyk Mariia 2254 UKR Rp:2264
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1162Kuhar Larisa1916SLO18694,0s 14
342Koustav Chatterjee2346IND23414,0s ½4
4143De Silva Tenara2023SRI18811,0w 14
5134Aubert Estee2062FRA18311,0s 14
666FMGorti Akshita2308USA21542,5w ½4
8114Li Wenxiang2172CHN23577,0w 04
962FMKatopodis Dimitrios2310GRE20933,0s ½4

Board Pairings

Round 1 on 2018/11/25 at 15:00
Bo.9
  UKRAINE
Rtg-32
  SLOVENIA - B
Rtg4 : 0
9.1IM
Matviishen, Viktor
2476-
Brilej, Jaka
21011 - 0
9.2FM
Baidetskyi, Valentin
2398-
Marn, Jan
21251 - 0
9.3WFM
Shpanko, Nadiia
2262-
Hercog, Nusa
20171 - 0
9.4
Berdnyk, Mariia
2254-
Kuhar, Larisa
19161 - 0
Round 2 on 2018/11/26 at 10:00
Bo.19
  CZECH REPUBLIC
Rtg-9
  UKRAINE
Rtg1½:2½
2.1
Skalsky, Alexandr
2202-IM
Matviishen, Viktor
24760 - 1
2.2FM
Mladek, Richard
2312-FM
Baidetskyi, Valentin
2398½ - ½
2.3
Svanda, Ondrej
2244-
Galperin, Platon
23340 - 1
2.4
Sprenar, Petr
2268-WFM
Shpanko, Nadiia
22621 - 0
Round 3 on 2018/11/26 at 17:00
Bo.9
  UKRAINE
Rtg-3
  INDIA
Rtg1 : 3
2.1IM
Matviishen, Viktor
2476-GM
Erigaisi, Arjun
25310 - 1
2.2FM
Baidetskyi, Valentin
2398-IM
Iniyan, Panneerselvam
24680 - 1
2.3
Galperin, Platon
2334-
Sankalp, Gupta
2352½ - ½
2.4
Berdnyk, Mariia
2254-
Koustav, Chatterjee
2346½ - ½
Round 4 on 2018/11/27 at 15:00
Bo.28
  SRILANKA
Rtg-9
  UKRAINE
Rtg½ :3½
7.1FM
Thilakarathne, G M H
2346-IM
Matviishen, Viktor
24760 - 1
7.2FM
Piyumantha, M Sasith Nipun
2167-
Galperin, Platon
2334½ - ½
7.3CM
Liyanage, Ranindu Dilshan
2100-WFM
Shpanko, Nadiia
22620 - 1
7.4
De Silva, Tenara
2023-
Berdnyk, Mariia
22540 - 1
Round 5 on 2018/11/28 at 15:00
Bo.9
  UKRAINE
Rtg-12
  FRANCE
Rtg3½: ½
4.1IM
Matviishen, Viktor
2476-FM
Degraeve, Remy
2384½ - ½
4.2FM
Baidetskyi, Valentin
2398-FM
Harutyunyan, Ruben
23441 - 0
4.3
Galperin, Platon
2334-
Boyer, Mahel
22351 - 0
4.4
Berdnyk, Mariia
2254-
Aubert, Estee
20621 - 0
Round 6 on 2018/11/30 at 10:00
Bo.8
  USA
Rtg-9
  UKRAINE
Rtg1½:2½
2.1IM
Brodsky, David
2415-IM
Matviishen, Viktor
24760 - 1
2.2IM
Niemann, Hans
2439-FM
Baidetskyi, Valentin
23981 - 0
2.3FM
Wang, Wesley
2248-
Galperin, Platon
23340 - 1
2.4FM
Gorti, Akshita
2308-
Berdnyk, Mariia
2254½ - ½
Round 7 on 2018/11/30 at 17:00
Bo.9
  UKRAINE
Rtg-1
  UZBEKISTAN
Rtg½ :3½
1.1IM
Matviishen, Viktor
2476-GM
Abdusattorov, Nodirbek
25600 - 1
1.2FM
Baidetskyi, Valentin
2398-IM
Yakubboev, Nodirbek
25490 - 1
1.3
Galperin, Platon
2334-IM
Sindarov, Javokhir
2513½ - ½
1.4WFM
Shpanko, Nadiia
2262-IM
Vokhidov, Shamsiddin
24560 - 1
Round 8 on 2018/12/01 at 15:00
Bo.25
  CHINA
Rtg-9
  UKRAINE
Rtg3 : 1
2.1
Huang, Renjie
2322-IM
Matviishen, Viktor
2476½ - ½
2.2
Wang, Yanbin
2220-
Galperin, Platon
23341 - 0
2.3WCM
Song, Yuxin
2178-WFM
Shpanko, Nadiia
2262½ - ½
2.4
Li, Wenxiang
2172-
Berdnyk, Mariia
22541 - 0
Round 9 on 2018/12/02 at 10:00
Bo.9
  UKRAINE
Rtg-7
  GREECE
Rtg2½:1½
5.1IM
Matviishen, Viktor
2476-FM
Vlachos, Anatole
2434½ - ½
5.2FM
Baidetskyi, Valentin
2398-FM
Spyropoulos, Nikolaos
2378½ - ½
5.3
Galperin, Platon
2334-
Mitsis, Georgios
23501 - 0
5.4
Berdnyk, Mariia
2254-FM
Katopodis, Dimitrios
2310½ - ½