"2019 Druskininkai Rapid Open "

Organizer(s)CAC "Juoda balta"
FederationLithuania ( LTU )
Tournament directorIO Sidabras Jonas
Chief ArbiterIA Paliulionis Raimondas
ArbiterNA Norkeliunas Kestutis
Time control20 min + 10 sec/move
LocationDruskininkai
Rating calculationRating international
Date2019/01/05 to 2019/01/06
Rating-Ø1767
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 15.12.2018 22:23:16, Creator/Last Upload: savieniba

Tournament selectionBlitz, Rapidopen, Aqua14, Aqua12, Aqua10, Aqua08
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamBLR, FIN, LAT, LTU, RUS
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFEDRtgsexTypClub/City
1
GMYevseev DenisRUS2435Sankt Peterburg
2
IMStjazhkin ViacheslavRUS2405Sankt Peterburg
3
IMDrugov PavelRUS2246Sankt Peterburg
4
WGMStjazhkina OlgaRUS2237wSankt Peterburg
5
FMSolys LaimutisLTU2171Kaunas
6
Baliasnyj TimurLTU2129Kaunas
7
Salna AleksandrasLTU2087Vilnius
8
Salenga RytisLTU2051Druskininkai
9
WFMVidruska RenateLAT2024wRiga
10
Sidorov Dmitry IRUS2017U18Sankt Peterburg
11
Vasiliev GeorgiyRUS2006U16Sankt Peterburg
12
CMNavumenka MikheiBLR1971U16Minsk
13
Scheglov DmitryRUS1960U18Sankt peterburg
14
Bingelis KestutisLTU1950Druskininkai
15
Indriunas MatasLTU1948U16Vilnius
16
WFMNazarova AnastasiaFIN1893wU18Sankt Peterburg
17
Vardanyan ArasLTU1893U18Vilnius
18
WFMGolovkina AnastasiaRUS1849wU18Sankt Peterburg
19
Maklakova NellijaLAT1826wRiga
20
Simkunaite GabijaLTU1822wU18Siauliai
21
Barski ViktorBLR1810Minsk
22
Kadonas KestutisLTU1809Moletai
23
Butvilas AistisLTU1808U16Kaunas
24
Liplianski IvanBLR1796U16Minsk
25
Mialik UladzislauBLR1764U18Minsk
26
Shvedau MikhailBLR1763U18Minsk
27
Viederis GediminasLTU1758Vilnius
28
Kerpe MantasLTU1751Gargzdai
29
Gulnevs DaniilsLAT1732U18Liepaja
30
Rogulis UldisLAT1727Riga
31
Vainermanas BerelisLTU1701Vilnius
32
Protasova AnastasiaRUS1663wU18Sankt Peterburg
33
Sipelis SigitasLTU1658Druskininkai
34
Barsciauskas GintautasLTU1588S65Kintai
35
Ravlusevic EvelinaLTU1573wU16Vilnius
36
Styazhkin NikitaRUS1564U16Sankt Peterburg
37
Liutvinas RokasLTU1540Gargzdai
38
Molotkievic AleksejLTU1516Druskininkai
39
Raudys DanieliusLTU1515U18Gargzdai
40
Reger ValeriiaRUS1512wU16Sankt Peterburg
41
Voveris GediminasLTU1474S65Sirvintos
42
Makarau YauheniBLR1467U16Minsk
43
Krusas AlgirdasLTU1452Vilnius
44
Leonovs GlebsLAT1427U16Liepaja
45
Batirevs MaksimsLAT1404U18Liepaja
46
Antuzis DomantasLTU1343U16Gargzdai
47
Karaliute VestinaLTU1258wU16Birzai
48
Sukys ArunasLTU1210Vilnius
49
Vorobjeva EkaterinaRUS1097U16Sankt Peterburg