Logged on: Gast
Servertime 04.05.2024 09:50:34
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Start
Turneringsdatabas
Österrikiska mästerskapet
Pictures
FAQ
Webanmälan
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:
34th European Club Cup 2018
Senast uppdaterad24.10.2018 13:39:35, Creator/Last Upload: middlewave
Sök efter spelare eller lag
Sök
Bordsresultat
3. Rond den 2018/10/14 klockan 15:00
Bord
2
AVE Novy Bor
Rtg
-
5
Valerenga Sjakklubb
Rtg
3 : 3
PGN
1.1
GM
Wojtaszek Radoslaw
2727
-
GM
Carlsen Magnus
2839
½ - ½
PGN
1.2
GM
Harikrishna Pentala
2733
-
GM
Howell David W L
2689
0 - 1
PGN
1.3
GM
Navara David
2740
-
GM
Grandelius Nils
2655
0 - 1
PGN
1.4
GM
Vidit Santosh Gujrathi
2711
-
GM
Tari Aryan
2618
1 - 0
PGN
1.5
GM
Sasikiran Krishnan
2672
-
GM
Predojevic Borki
2616
½ - ½
PGN
1.6
GM
Laznicka Viktor
2664
-
GM
Romanov Evgeny
2614
1 - 0
PGN
Bord
1
Alkaloid
Rtg
-
10
SV Werder Bremen
Rtg
5 : 1
PGN
2.1
GM
Ding Liren
2804
-
GM
Werle Jan
2527
½ - ½
PGN
2.2
GM
Yu Yangyi
2765
-
GM
Babula Vlastimil
2522
½ - ½
PGN
2.3
GM
Andreikin Dmitry
2723
-
IM
Markgraf Alexander
2502
1 - 0
PGN
2.4
GM
Jakovenko Dmitry
2752
-
Grigorian Spartak
2347
1 - 0
PGN
2.5
GM
Eljanov Pavel
2703
-
IM
Meins Gerlef
2408
1 - 0
PGN
2.6
GM
Kryvoruchko Yuriy
2697
-
IM
Richter Christian
2356
1 - 0
PGN
Bord
3
Odlar Yurdu
Rtg
-
19
Reykjavik Chess Club
Rtg
6 : 0
PGN
3.1
GM
Naiditsch Arkadij
2721
-
IM
Kjartansson Gudmundur
2428
1 - 0
PGN
3.2
GM
Mamedov Rauf
2699
-
GM
Thorfinnsson Bragi
2433
1 - 0
PGN
3.3
GM
Safarli Eltaj
2676
-
GM
Sulypa Oleksandr
2487
1 - 0
PGN
3.4
GM
Guseinov Gadir
2667
-
GM
Petursson Margeir
2486
1 - 0
PGN
3.5
GM
Durarbayli Vasif
2629
-
IM
Gunnarsson Arnar
2428
1 - 0
PGN
3.6
GM
Abasov Nijat
2627
-
Salama Omar
2254
1 - 0
PGN
Bord
23
Team Viking
Rtg
-
8
Beer Sheva Chess Club
Rtg
2 : 4
PGN
4.1
GM
Agrest Evgenij
2580
-
GM
Efimenko Zahar
2641
½ - ½
PGN
4.2
IM
Sagit Rauan
2434
-
GM
Postny Evgeny
2612
0 - 1
PGN
4.3
FM
Lindberg Bo 1984
2379
-
GM
Roiz Michael
2607
½ - ½
PGN
4.4
IM
Cramling Dan
2358
-
GM
Huzman Alexander
2571
0 - 1
PGN
4.5
FM
Pantzar Milton
2326
-
GM
Mikhalevski Victor
2565
½ - ½
PGN
4.6
FM
Grandell Anders
2268
-
GM
Greenfeld Alon
2495
½ - ½
PGN
Bord
4
Mednyi Vsadnik St.Petersburg
Rtg
-
11
KGSRL
Rtg
4 : 2
PGN
5.1
GM
Svidler Peter
2756
-
GM
Edouard Romain
2646
0 - 1
PGN
5.2
GM
Vitiugov Nikita
2709
-
GM
Sokolov Ivan
2573
1 - 0
PGN
5.3
GM
Fedoseev Vladimir
2713
-
GM
Demuth Adrien
2529
1 - 0
PGN
5.4
GM
Rodshtein Maxim
2674
-
GM
Rozentalis Eduardas
2522
½ - ½
PGN
5.5
GM
Alekseenko Kirill
2639
-
IM
Lemmers Oscar
2327
½ - ½
PGN
5.6
GM
Goganov Aleksey
2592
-
Vanheirzeele Daniel
2158
1 - 0
PGN
Bord
21
Eynatten
Rtg
-
6
Obiettivo Risarcimento Padova
Rtg
½ :5½
PGN
6.1
GM
Petrov Marian
2482
-
GM
Wang Hao
2722
0 - 1
PGN
6.2
GM
Hoffmann Michael
2441
-
GM
Leko Peter
2690
0 - 1
PGN
6.3
IM
Koch Thomas
2467
-
GM
Vallejo Pons Francisco
2713
0 - 1
PGN
6.4
IM
Zelbel Patrick
2429
-
GM
Granda Zuniga Julio E
2641
0 - 1
PGN
6.5
IM
Hammes Michael
2335
-
GM
David Alberto
2561
½ - ½
PGN
6.6
Vanstreels Luc
2123
-
GM
Dvirnyy Danyyil
2480
0 - 1
PGN
Bord
15
Dunajska Streda
Rtg
-
26
Overtime
Rtg
5½: ½
PGN
7.1
IM
Petenyi Tamas
2444
-
GM
Khalifman Alexander
2617
½ - ½
PGN
7.2
IM
Nemeth Miklos
2474
-
IM
Kazakovskiy Valeriy
2405
1 - 0
PGN
7.3
IM
Bokros Albert
2465
-
GM
Novik Maxim
2461
1 - 0
PGN
7.4
GM
Varga Zoltan
2448
-
Baliasnyj Timur
2216
1 - 0
PGN
7.5
IM
Bagi Mate
2432
-
Marinskii Yurii
2166
1 - 0
PGN
7.6
IM
Csonka Attila Istvan
2353
-
Sakalli Selcuk Orkun
1686
1 - 0
PGN
Bord
17
E.S. Thessalonikis
Rtg
-
13
Sloven Ruma
Rtg
3½:2½
PGN
8.1
GM
Mastrovasilis Dimitrios
2595
-
GM
Ivanisevic Ivan
2583
0 - 1
PGN
8.2
GM
Mastrovasilis Athanasios
2503
-
GM
Miljkovic Miroslav D
2484
½ - ½
PGN
8.3
IM
Malikentzos Sotirios
2441
-
GM
Kosic Dragan
2470
½ - ½
PGN
8.4
Kalogeris Ioannis
2351
-
GM
Lazic Miroljub
2466
1 - 0
PGN
8.5
WGM
Zawadzka Jolanta
2421
-
GM
Kosanovic Goran A
2329
1 - 0
PGN
8.6
Papadimitriou Athanasios
2265
-
IM
Tesic Dragan
2313
½ - ½
PGN
Bord
16
DJK Aufwaerts Aachen
Rtg
-
27
CC Gambit Asseco SEE
Rtg
4½:1½
PGN
9.1
GM
Donchenko Alexander
2610
-
GM
Arnaudov G. Petar
2452
½ - ½
PGN
9.2
GM
Handke Florian
2536
-
IM
Danchevski Orce
2358
1 - 0
PGN
9.3
GM
Swinkels Robin
2486
-
IM
Nikolovski Nikola
2369
1 - 0
PGN
9.4
IM
Braun Christian
2396
-
FM
Stojcevski Zoran
2348
0 - 1
PGN
9.5
FM
Lenaerts Lennert
2362
-
FM
Dinev Dejan
2284
1 - 0
PGN
9.6
Juegel Marcel
2187
-
FM
Andonovski Ljubisa
2287
1 - 0
PGN
Bord
14
Schachgesellschaft Solingen
Rtg
-
37
SK Reval-Sport
Rtg
3 : 3
PGN
10.1
GM
Andersen Mads
2597
-
GM
Ladva Ottomar
2500
½ - ½
PGN
10.2
GM
Chanda Sandipan
2535
-
IM
Liiva Riho
2456
1 - 0
PGN
10.3
GM
Naumann Alexander
2546
-
Valner Uku
2236
0 - 1
PGN
10.4
IM
Wegerle Joerg
2405
-
Kukk Sander
2235
½ - ½
PGN
10.5
FM
Michalczak Thomas
2160
-
Nestor Kaarel
2132
½ - ½
PGN
10.6
FM
Gupta Milon
2206
-
Nahkur Madis
2013
½ - ½
PGN
Bord
44
White Rose
Rtg
-
20
Schachgesellschaft Zurich
Rtg
1½:4½
PGN
11.1
GM
Alsina Leal Daniel
2483
-
GM
Bauer Christian
2626
½ - ½
PGN
11.2
FM
Gantner Matthias
2331
-
GM
Vogt Lothar
2368
½ - ½
PGN
11.3
Gayson Peter M
2150
-
GM
Brunner Lucas
2457
0 - 1
PGN
11.4
CM
Arnott Jonathan W
2116
-
IM
Mutschnik Illya
2411
0 - 1
PGN
11.5
Mcmillan Charles Stuart
2070
-
FM
Rosenthal Jonathan
2315
0 - 1
PGN
11.6
Ho Conrad
2056
-
FM
Friedrich Norbert
2259
½ - ½
PGN
Bord
51
Dardania
Rtg
-
22
Nordstrand Sjakklubb
Rtg
1 : 5
PGN
12.1
Salihu Sami
2182
-
GM
Blomqvist Erik
2499
0 - 1
PGN
12.2
Uruci Endrit
2177
-
GM
Salomon Johan
2477
0 - 1
PGN
12.3
Budima Armend
2202
-
GM
Djurhuus Rune
2439
0 - 1
PGN
12.4
FM
Hamiti Gani
2149
-
FM
Haug Johannes
2391
0 - 1
PGN
12.5
FM
Jashari Ardian
2113
-
FM
Nordquelle Daniel
2235
1 - 0
PGN
12.6
Mahmuti Ajet
1993
-
FM
Christenson Flemming
2202
0 - 1
PGN
Bord
30
LSG Leiden
Rtg
-
41
SF Wirtzfeld
Rtg
4½:1½
PGN
13.1
IM
Pijpers Arthur
2465
-
GM
Jakubiec Artur
2508
1 - 0
PGN
13.2
IM
Jens Jelmer
2435
-
IM
Boidman Yuri
2358
0 - 1
PGN
13.3
IM
Van Haastert Edwin
2437
-
IM
Hautot Stephane
2331
1 - 0
PGN
13.4
IM
Bosman Michiel
2390
-
Gengler Pierre
2205
1 - 0
PGN
13.5
FM
Roobol Martin
2243
-
WIM
Jakubiec Edyta
2174
½ - ½
PGN
13.6
WIM
Jap Tjoen San Linda
2086
-
Zilles Paul
1771
1 - 0
PGN
Bord
7
Molodezhka
Rtg
-
46
Chess Club Aatos
Rtg
6 : 0
PGN
14.1
GM
Potkin Vladimir
2597
-
FM
Virtanen Antti
2262
1 - 0
PGN
14.2
GM
Paravyan David
2629
-
FM
Pulkkinen Kari
2239
1 - 0
PGN
14.3
GM
Chigaev Maksim
2599
-
Issakainen Ari
2185
1 - 0
PGN
14.4
GM
Yuffa Daniil
2563
-
Halmeenmaki Tuomo
2177
1 - 0
PGN
14.5
IM
Lomasov Semyon
2540
-
Lammi Jyri
2099
1 - 0
PGN
14.6
IM
Golubov Saveliy
2476
-
Kivilahti Rami
2057
1 - 0
PGN
Bord
54
Bois-Colombes
Rtg
-
24
BSG
Rtg
1½:4½
PGN
15.1
FM
Dionisi Thomas
2398
-
IM
Riemersma Li
2460
½ - ½
PGN
15.2
FM
Samoun Florent
2322
-
IM
Ris Robert
2435
0 - 1
PGN
15.3
Papadiamandis Elliot
2149
-
IM
Willemze Thomas
2408
0 - 1
PGN
15.4
Wundermann Xavier
2139
-
IM
Ootes Lars
2372
0 - 1
PGN
15.5
Tardi Oscar
1931
-
De Groote Ewoud
2292
1 - 0
PGN
15.6
Lalouette Herve
1681
-
IM
Van Beek Alexander
2281
0 - 1
PGN
Bord
53
En Passant
Rtg
-
35
Echiquier Amaytois
Rtg
2 : 4
PGN
16.1
IM
Vedder Henk
2336
-
GM
Burg Twan
2517
½ - ½
PGN
16.2
FM
Vedder Richard
2288
-
GM
Pruijssers Roeland
2501
½ - ½
PGN
16.3
Van Twillert Laurents
2117
-
FM
Buscher Michael
2393
0 - 1
PGN
16.4
Reichardt Robin
1993
-
WGM
Umudova Nargiz
2233
0 - 1
PGN
16.5
Drent Sjoerd
2001
-
Noiroux Kevin
2118
0 - 1
PGN
16.6
Van Diermen Arie
1931
-
Gheury Jean-Marie
1833
1 - 0
PGN
Bord
28
SK 1911
Rtg
-
9
Itaka
Rtg
1 : 5
PGN
17.1
IM
Elsness Frode
2450
-
GM
Indjic Aleksandar
2604
0 - 1
PGN
17.2
GM
Hansen Torbjorn Ringdal
2423
-
IM
Ivic Velimir
2487
0 - 1
PGN
17.3
IM
Lovik Lasse Ostebo
2362
-
GM
Svetushkin Dmitry
2592
0 - 1
PGN
17.4
FM
Ranaldi Lucas
2335
-
GM
Vuckovic Bojan
2588
0 - 1
PGN
17.5
FM
Risting Eivind Olav
2299
-
GM
Stojanovic Mihajlo
2522
0 - 1
PGN
17.6
FM
Storme Isak
2276
-
IM
Vucinic Gojko
2398
1 - 0
PGN
Bord
29
Wood Green
Rtg
-
32
KC Deloitte
Rtg
3 : 3
PGN
18.1
GM
Speelman Jon S
2496
-
IM
Admiraal Miguoel
2491
1 - 0
PGN
18.2
IM
Valdes Escobar Alvaro
2351
-
FM
Lopez Jasel
2366
½ - ½
PGN
18.3
FM
Taylor Adam C
2321
-
FM
Van Der Lende Ilias
2327
0 - 1
PGN
18.4
FM
Willow Jonah B
2271
-
FM
Dek Lennart
2304
½ - ½
PGN
18.5
Hill Alistair
2203
-
In T Veld Daan
2194
1 - 0
PGN
18.6
Guha Chirag
1849
-
Duijn Rob
2169
0 - 1
PGN
Bord
12
Schachfreunde Berlin 1903
Rtg
-
31
MuConsult Apeldoorn
Rtg
4½:1½
PGN
19.1
GM
Sprenger Jan Michael
2486
-
IM
Beerdsen Thomas
2460
1 - 0
PGN
19.2
IM
Abel Dennes
2476
-
IM
Warmerdam Max
2417
0 - 1
PGN
19.3
IM
Baldauf Marco
2472
-
IM
Van Delft Merijn
2381
1 - 0
PGN
19.4
IM
Lauber Arnd
2431
-
FM
Lammens Tim
2281
1 - 0
PGN
19.5
IM
Seyb Alexander
2411
-
Van Dommelen Martin
2177
1 - 0
PGN
19.6
FM
Rudolf Henrik
2306
-
Van Der Elburg Freddie
2191
½ - ½
PGN
Bord
18
Schachgesellschaft Winterthur
Rtg
-
38
Partizan
Rtg
3½:2½
PGN
20.1
GM
Georgiadis Nico
2526
-
FM
Milosevic Milos
2306
1 - 0
PGN
20.2
IM
Gaehwiler Gabriel
2439
-
Popovic Milan S
2309
0 - 1
PGN
20.3
IM
Kaczmarczyk Dennis
2442
-
Matovic Mihajlo Z
2234
1 - 0
PGN
20.4
IM
Ballmann Martin
2381
-
FM
Omorjan Dejan
2249
0 - 1
PGN
20.5
FM
Schiendorfer Emanuel
2310
-
FM
Nikolic Milos
2279
½ - ½
PGN
20.6
FM
Hasenohr Benedict
2277
-
Maksimovic Marko
2187
1 - 0
PGN
Bord
34
Blackthorne Russia
Rtg
-
39
Gambit Bonnevoie
Rtg
1½:4½
PGN
21.1
IM
Bates Richard A
2374
-
IM
Heinzel Olaf
2331
0 - 1
PGN
21.2
IM
Ledger Andrew J
2353
-
FM
Buhr Carl Christian
2342
½ - ½
PGN
21.3
FM
Webb Laurence E
2342
-
Dishman Stephen
2272
0 - 1
PGN
21.4
FM
Duncan Chris R
2236
-
Filipovic Slobodan J
2202
0 - 1
PGN
21.5
FM
Ledger Dave J
2168
-
FM
Bednarich Jan
2200
½ - ½
PGN
21.6
Nelson Jonathan P
2181
-
Stanic Zoran
2143
½ - ½
PGN
Bord
33
SK Comeon
Rtg
-
25
Rehovot Chess School
Rtg
2 : 4
PGN
22.1
IM
Sammalvuo Tapani
2414
-
IM
Gorodetzky David
2452
½ - ½
PGN
22.2
FM
Lampen Timo
2332
-
IM
Veinberg Nimrod
2386
0 - 1
PGN
22.3
IM
Nyysti Sampsa
2299
-
FM
Parkhov Yair
2331
½ - ½
PGN
22.4
FM
Mansner Harry
2278
-
FM
Galburd Yan
2358
0 - 1
PGN
22.5
Verkasalo Tommi
2195
-
FM
Zlatin Alexander
2249
0 - 1
PGN
22.6
Kosmo Santul
2186
-
Gorodetzky Matan
2221
1 - 0
PGN
Bord
48
Drejtesia
Rtg
-
61
Ballinasloe
Rtg
6 : 0
PGN
23.1
IM
Saraci Nderim
2402
-
Ruchko Denis
1908
1 - 0
PGN
23.2
FM
Makolli Perparim
2284
-
Dunne Thomas Junior
1878
1 - 0
PGN
23.3
Zymberi Astrit
2115
-
Peoples Jonathon
1856
1 - 0
PGN
23.4
Hajra Driton
1978
-
O`brien George
1902
1 - 0
PGN
23.5
FM
Fejzullahu Afrim
2247
-
Barrett Conor
1643
1 - 0
PGN
23.6
Bahtiri Sabri
0
-
Dunne John P.
1481
1 - 0
PGN
Bord
42
Grantham Sharks
Rtg
-
57
Dublin Chess Club
Rtg
4½:1½
PGN
24.1
IM
Roberson Peter T
2396
-
FM
Mueller Reinhold
2306
1 - 0
PGN
24.2
IM
Rendle Thomas E
2366
-
Schmidt Martin
2028
1 - 0
PGN
24.3
CM
Bremner Adam
2212
-
Yin Stanley
1979
½ - ½
PGN
24.4
Mcgowan Daniel
2157
-
Artola Pola Gerardo
1988
0 - 1
PGN
24.5
Willis Rupert
2131
-
Martinez Otero Daniel
1915
1 - 0
PGN
24.6
Varnam Liam D
2089
-
Marhoefer Daniel
1773
1 - 0
PGN
Bord
56
Cercle des Echecs Dudelange
Rtg
-
43
Bronshoj Skakforening
Rtg
3½:2½
PGN
25.1
IM
Berend Fred
2350
-
FM
Laursen Niels Norskov
2304
1 - 0
PGN
25.2
FM
Mossong Hubert
2076
-
FM
Skousen Nikolai
2226
0 - 1
PGN
25.3
Lex Gereon
1836
-
Pedersen Peter Brondt
2140
0 - 1
PGN
25.4
Klauner Theid
2032
-
Andersen Soren Mikkel
2159
½ - ½
PGN
25.5
Guidoreni Jean
1862
-
Christensen Esben
2017
1 - 0
PGN
25.6
Schartz Alain
2107
-
Jensen Michael Agermose
2022
1 - 0
PGN
Visa fullständig lista
Schackurneringsresultat-server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use