Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

34th European Club Cup

Last update 24.10.2018 13:39:35, Creator/Last Upload: middlewave

Team-Composition with round-results

  9. Odlar Yurdu (RtgAvg:2702, Captain: Djakhangir Agaragimov / TB1: 9 / TB2: 209)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567Pts.GamesRtgAvgRpKrtg+/-
1GMMamedyarov Shakhriyar2820AZE134013191½½1½3,552613276310-1,6
2GMNaiditsch Arkadij2721AZE4650891½1½½1½4,062567269210-1,4
3GMMamedov Rauf2699AZE13401653111½½04,062534265910-1,7
4GMSafarli Eltaj2676AZE134021291110½1½5,0725102668100,9
5GMGuseinov Gadir2667AZE13401378111½014,5624502655100,2
6GMDurarbayli Vasif2629AZE13402935111½½½4,5624322632102,2
7GMAbasov Nijat2627AZE134029601111105,0622232625102,2

Player info

Mamedyarov Shakhriyar GM 2820 AZE Rp:2763
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1110IMSammalvuo Tapani2414FIN23692,0w 11
4173GMEfimenko Zahar2641UKR25733,0s ½1
5284GMCarlsen Magnus2839NOR27763,5w ½1
6324IMPetenyi Tamas2444SVK23541,5s 11
729GMWojtaszek Radoslaw2727POL28034,0w ½1
Naiditsch Arkadij GM 2721 AZE Rp:2692
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
2265IMPijpers Arthur2465NED26115,0s ½1
3377IMKjartansson Gudmundur2428ISL24672,5w 11
4174GMPostny Evgeny2612ISR26604,5w ½2
5285GMHowell David W L2689ENG27363,5s ½2
6325IMNemeth Miklos2474HUN25964,5w 12
730GMHarikrishna Pentala2733IND26063,0s ½2
Mamedov Rauf GM 2699 AZE Rp:2659
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1111FMLampen Timo2332FIN21241,0s 12
2266IMJens Jelmer2435NED22492,5w 12
3376GMThorfinnsson Bragi2433ISL24393,5s 12
4177GMRoiz Michael2607ISR25684,0s ½3
5286GMGrandelius Nils2655SWE27253,5w ½3
731GMNavara David2740CZE27534,5w 03
Safarli Eltaj GM 2676 AZE Rp:2668
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1113FMMansner Harry2278FIN22172,5w 13
2267IMVan Haastert Edwin2437NED23654,5s 13
3375GMSulypa Oleksandr2487UKR24133,5w 13
4175GMHuzman Alexander2571ISR26495,0w 04
5289GMTari Aryan2618NOR25782,5s ½4
6326IMBokros Albert2465HUN24153,0s 13
732GMVidit Santosh Gujrathi2711IND27364,5s ½4
Guseinov Gadir GM 2667 AZE Rp:2655
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1114Verkasalo Tommi2195FIN21331,5s 14
2268IMBosman Michiel2390NED23153,5w 14
3374GMPetursson Margeir2486ISL24744,5s 14
4176GMMikhalevski Victor2565ISR26435,0s ½5
5288GMPredojevic Borki2616BIH27374,0w 05
6323GMVarga Zoltan2448HUN24013,5w 14
Durarbayli Vasif GM 2629 AZE Rp:2632
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1115Kosmo Santul2186FIN23664,5w 15
2269FMRoobol Martin2243NED21883,0s 15
3423IMGunnarsson Arnar2428ISL23234,0w 15
5287GMRomanov Evgeny2614RUS26524,5s ½6
6327IMBagi Mate2432HUN25694,5s ½5
734GMRagger Markus2690AUT27205,0w ½5
Abasov Nijat GM 2627 AZE Rp:2625
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1117Kelo Kauko1592FIN11780,0s 16
2270WIMJap Tjoen San Linda2086NED20623,5w 16
3378Salama Omar2254ISL21473,0s 16
4178GMGreenfeld Alon2495ISR25845,0w 16
6329Takacs Laszlo2245SVK24251,5w 16
735GMLaznicka Viktor2664CZE27004,0s 06

Board Pairings

Round 1 on 2018/10/12 at 15:00
Bo.3
  Odlar Yurdu
Rtg-33
  SK Comeon
Rtg6 : 0
3.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2820-IM
Sammalvuo, Tapani
24141 - 0
3.2GM
Mamedov, Rauf
2699-FM
Lampen, Timo
23321 - 0
3.3GM
Safarli, Eltaj
2676-FM
Mansner, Harry
22781 - 0
3.4GM
Guseinov, Gadir
2667-
Verkasalo, Tommi
21951 - 0
3.5GM
Durarbayli, Vasif
2629-
Kosmo, Santul
21861 - 0
3.6GM
Abasov, Nijat
2627-
Kelo, Kauko
15921 - 0
Round 2 on 2018/10/13 at 15:00
Bo.30
  LSG Leiden
Rtg-3
  Odlar Yurdu
Rtg½ :5½
3.1IM
Pijpers, Arthur
2465-GM
Naiditsch, Arkadij
2721½ - ½
3.2IM
Jens, Jelmer
2435-GM
Mamedov, Rauf
26990 - 1
3.3IM
Van Haastert, Edwin
2437-GM
Safarli, Eltaj
26760 - 1
3.4IM
Bosman, Michiel
2390-GM
Guseinov, Gadir
26670 - 1
3.5FM
Roobol, Martin
2243-GM
Durarbayli, Vasif
26290 - 1
3.6WIM
Jap Tjoen San, Linda
2086-GM
Abasov, Nijat
26270 - 1
Round 3 on 2018/10/14 at 15:00
Bo.3
  Odlar Yurdu
Rtg-19
  Reykjavik Chess Club
Rtg6 : 0
3.1GM
Naiditsch, Arkadij
2721-IM
Kjartansson, Gudmundur
24281 - 0
3.2GM
Mamedov, Rauf
2699-GM
Thorfinnsson, Bragi
24331 - 0
3.3GM
Safarli, Eltaj
2676-GM
Sulypa, Oleksandr
24871 - 0
3.4GM
Guseinov, Gadir
2667-GM
Petursson, Margeir
24861 - 0
3.5GM
Durarbayli, Vasif
2629-IM
Gunnarsson, Arnar
24281 - 0
3.6GM
Abasov, Nijat
2627-
Salama, Omar
22541 - 0
Round 4 on 2018/10/15 at 15:00
Bo.8
  Beer Sheva Chess Club
Rtg-3
  Odlar Yurdu
Rtg3 : 3
1.1GM
Efimenko, Zahar
2641-GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2820½ - ½
1.2GM
Postny, Evgeny
2612-GM
Naiditsch, Arkadij
2721½ - ½
1.3GM
Roiz, Michael
2607-GM
Mamedov, Rauf
2699½ - ½
1.4GM
Huzman, Alexander
2571-GM
Safarli, Eltaj
26761 - 0
1.5GM
Mikhalevski, Victor
2565-GM
Guseinov, Gadir
2667½ - ½
1.6GM
Greenfeld, Alon
2495-GM
Abasov, Nijat
26270 - 1
Round 5 on 2018/10/16 at 15:00
Bo.3
  Odlar Yurdu
Rtg-5
  Valerenga Sjakklubb
Rtg2½:3½
2.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2820-GM
Carlsen, Magnus
2839½ - ½
2.2GM
Naiditsch, Arkadij
2721-GM
Howell, David W L
2689½ - ½
2.3GM
Mamedov, Rauf
2699-GM
Grandelius, Nils
2655½ - ½
2.4GM
Safarli, Eltaj
2676-GM
Tari, Aryan
2618½ - ½
2.5GM
Guseinov, Gadir
2667-GM
Predojevic, Borki
26160 - 1
2.6GM
Durarbayli, Vasif
2629-GM
Romanov, Evgeny
2614½ - ½
Round 6 on 2018/10/17 at 15:00
Bo.15
  Dunajska Streda
Rtg-3
  Odlar Yurdu
Rtg½ :5½
5.1IM
Petenyi, Tamas
2444-GM
Mamedyarov, Shakhriyar
28200 - 1
5.2IM
Nemeth, Miklos
2474-GM
Naiditsch, Arkadij
27210 - 1
5.3IM
Bokros, Albert
2465-GM
Safarli, Eltaj
26760 - 1
5.4GM
Varga, Zoltan
2448-GM
Guseinov, Gadir
26670 - 1
5.5IM
Bagi, Mate
2432-GM
Durarbayli, Vasif
2629½ - ½
5.6
Takacs, Laszlo
2245-GM
Abasov, Nijat
26270 - 1
Round 7 on 2018/10/18 at 15:00
Bo.3
  Odlar Yurdu
Rtg-2
  AVE Novy Bor
Rtg2 : 4
3.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2820-GM
Wojtaszek, Radoslaw
2727½ - ½
3.2GM
Naiditsch, Arkadij
2721-GM
Harikrishna, Pentala
2733½ - ½
3.3GM
Mamedov, Rauf
2699-GM
Navara, David
27400 - 1
3.4GM
Safarli, Eltaj
2676-GM
Vidit, Santosh Gujrathi
2711½ - ½
3.5GM
Durarbayli, Vasif
2629-GM
Ragger, Markus
2690½ - ½
3.6GM
Abasov, Nijat
2627-GM
Laznicka, Viktor
26640 - 1