Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

34th European Club Cup

Last update 24.10.2018 13:39:35, Creator/Last Upload: middlewave

Team-Composition with round-results

  37. Rehovot Chess School (RtgAvg:2368, Captain: Alexander Mikhalevski / TB1: 6 / TB2: 112,5)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567Pts.GamesRtgAvgRpKrtg+/-
1IMGorodetzky David2452ISR281341610½010½3,072454240410-4,7
2IMVeinberg Nimrod2386ISR2810280101½11½5,07234425241013,1
3FMParkhov Yair2331ISR2813408½0½½½½2,562351229410-4,0
4FMGalburd Yan2358ISR280852810111½½5,07230924812023,8
5IMMikhalevski Alexander2430ISR2801728½½12,0323112436100,1
6FMZlatin Alexander2249ISR28105491½10002,562244217820-12,6
7Gorodetzky Matan2221ISR28133941001002,062210207340-46,8

Player info

Gorodetzky David IM 2452 ISR Rp:2404
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1224FMMossong Hubert2076LUX20901,5w 11
2124GMDing Liren2804CHN28494,5w 01
3110IMSammalvuo Tapani2414FIN23692,0s ½1
4337GMBauer Christian2626FRA26625,0s 01
564FMAshton Adam G2359ENG22102,0w 11
6414GMArnaudov G. Petar2452BUL25084,0s 01
7278IMElsness Frode2450NOR24312,5s ½1
Veinberg Nimrod IM 2386 ISR Rp:2524
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1225Lex Gereon1836GER14000,0s 12
2130GMYu Yangyi2765CHN27395,0s 02
3111FMLampen Timo2332FIN21241,0w 12
4343GMVogt Lothar2368GER22782,0w ½2
565FMLongson Alexander2329ENG22303,0s 12
6416IMDanchevski Orce2358MKD22252,0w 12
7279GMHansen Torbjorn Ringdal2423NOR24023,0w ½2
Parkhov Yair FM 2331 ISR Rp:2294
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1386Klauner Theid2032LUX20922,0w ½3
2123GMAndreikin Dmitry2723RUS26654,5w 03
3112IMNyysti Sampsa2299FIN23763,5s ½3
4338GMBrunner Lucas2457SUI23772,5s ½3
5433Cumming Rhys2224ENG22023,5w ½3
6415IMNikolovski Nikola2369MKD24234,5s ½3
Galburd Yan FM 2358 ISR Rp:2481
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1226Guidoreni Jean1862LUX21052,5s 14
2126GMJakovenko Dmitry2752RUS27455,5s 04
3113FMMansner Harry2278FIN22172,5w 14
4341IMMutschnik Illya2411GER22992,5w 14
568WFMLongson Sarah N2149ENG20783,0s 14
6417FMStojcevski Zoran2348MKD25065,5w ½4
7280IMLovik Lasse Ostebo2362NOR23222,5s ½3
Mikhalevski Alexander IM 2430 ISR Rp:2436
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
4342FMRosenthal Jonathan2315SUI23593,5s ½5
6418FMDinev Dejan2284MKD22483,5s ½5
7282FMRanaldi Lucas2335NOR23033,0w 14
Zlatin Alexander FM 2249 ISR Rp:2178
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1228Jadin Yves1855LUX17110,5w 15
2125GMEljanov Pavel2703UKR26004,5w ½5
3114Verkasalo Tommi2195FIN21331,5s 15
4339FMFriedrich Norbert2259GER24635,5w 06
566CMWalton Alan J2152ENG20793,0w 05
7281FMRisting Eivind Olav2299NOR22693,5s 05
Gorodetzky Matan 2221 ISR Rp:2073
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1229Fattebene Pierre1836LUX19321,0s 16
2127GMKryvoruchko Yuriy2697UKR26174,0s 06
3115Kosmo Santul2186FIN23664,5w 06
567Adams Philip1980ENG19492,5s 16
6419FMAndonovski Ljubisa2287MKD22673,5w 06
7283FMStorme Isak2276SWE25186,0w 06

Board Pairings

Round 1 on 2018/10/12 at 15:00
Bo.25
  Rehovot Chess School
Rtg-56
  Cercle des Echecs Dudelange
Rtg5½: ½
25.1IM
Gorodetzky, David
2452-FM
Mossong, Hubert
20761 - 0
25.2IM
Veinberg, Nimrod
2386-
Lex, Gereon
18361 - 0
25.3FM
Parkhov, Yair
2331-
Klauner, Theid
2032½ - ½
25.4FM
Galburd, Yan
2358-
Guidoreni, Jean
18621 - 0
25.5FM
Zlatin, Alexander
2249-
Jadin, Yves
18551 - 0
25.6
Gorodetzky, Matan
2221-
Fattebene, Pierre
18361 - 0
Round 2 on 2018/10/13 at 15:00
Bo.25
  Rehovot Chess School
Rtg-1
  Alkaloid
Rtg½ :5½
1.1IM
Gorodetzky, David
2452-GM
Ding, Liren
28040 - 1
1.2IM
Veinberg, Nimrod
2386-GM
Yu, Yangyi
27650 - 1
1.3FM
Parkhov, Yair
2331-GM
Andreikin, Dmitry
27230 - 1
1.4FM
Galburd, Yan
2358-GM
Jakovenko, Dmitry
27520 - 1
1.5FM
Zlatin, Alexander
2249-GM
Eljanov, Pavel
2703½ - ½
1.6
Gorodetzky, Matan
2221-GM
Kryvoruchko, Yuriy
26970 - 1
Round 3 on 2018/10/14 at 15:00
Bo.33
  SK Comeon
Rtg-25
  Rehovot Chess School
Rtg2 : 4
22.1IM
Sammalvuo, Tapani
2414-IM
Gorodetzky, David
2452½ - ½
22.2FM
Lampen, Timo
2332-IM
Veinberg, Nimrod
23860 - 1
22.3IM
Nyysti, Sampsa
2299-FM
Parkhov, Yair
2331½ - ½
22.4FM
Mansner, Harry
2278-FM
Galburd, Yan
23580 - 1
22.5
Verkasalo, Tommi
2195-FM
Zlatin, Alexander
22490 - 1
22.6
Kosmo, Santul
2186-
Gorodetzky, Matan
22211 - 0
Round 4 on 2018/10/15 at 15:00
Bo.20
  Schachgesellschaft Zurich
Rtg-25
  Rehovot Chess School
Rtg3½:2½
10.1GM
Bauer, Christian
2626-IM
Gorodetzky, David
24521 - 0
10.2GM
Vogt, Lothar
2368-IM
Veinberg, Nimrod
2386½ - ½
10.3GM
Brunner, Lucas
2457-FM
Parkhov, Yair
2331½ - ½
10.4IM
Mutschnik, Illya
2411-FM
Galburd, Yan
23580 - 1
10.5FM
Rosenthal, Jonathan
2315-IM
Mikhalevski, Alexander
2430½ - ½
10.6FM
Friedrich, Norbert
2259-FM
Zlatin, Alexander
22491 - 0
Round 5 on 2018/10/16 at 15:00
Bo.25
  Rehovot Chess School
Rtg-45
  3Cs
Rtg4½:1½
16.1IM
Gorodetzky, David
2452-FM
Ashton, Adam G
23591 - 0
16.2IM
Veinberg, Nimrod
2386-FM
Longson, Alexander
23291 - 0
16.3FM
Parkhov, Yair
2331-
Cumming, Rhys
2224½ - ½
16.4FM
Galburd, Yan
2358-WFM
Longson, Sarah N
21491 - 0
16.5FM
Zlatin, Alexander
2249-CM
Walton, Alan J
21520 - 1
16.6
Gorodetzky, Matan
2221-
Adams, Philip
19801 - 0
Round 6 on 2018/10/17 at 15:00
Bo.27
  CC Gambit Asseco SEE
Rtg-25
  Rehovot Chess School
Rtg3½:2½
10.1GM
Arnaudov, G. Petar
2452-IM
Gorodetzky, David
24521 - 0
10.2IM
Danchevski, Orce
2358-IM
Veinberg, Nimrod
23860 - 1
10.3IM
Nikolovski, Nikola
2369-FM
Parkhov, Yair
2331½ - ½
10.4FM
Stojcevski, Zoran
2348-FM
Galburd, Yan
2358½ - ½
10.5FM
Dinev, Dejan
2284-IM
Mikhalevski, Alexander
2430½ - ½
10.6FM
Andonovski, Ljubisa
2287-
Gorodetzky, Matan
22211 - 0
Round 7 on 2018/10/18 at 15:00
Bo.28
  SK 1911
Rtg-25
  Rehovot Chess School
Rtg3½:2½
16.1IM
Elsness, Frode
2450-IM
Gorodetzky, David
2452½ - ½
16.2GM
Hansen, Torbjorn Ringdal
2423-IM
Veinberg, Nimrod
2386½ - ½
16.3IM
Lovik, Lasse Ostebo
2362-FM
Galburd, Yan
2358½ - ½
16.4FM
Ranaldi, Lucas
2335-IM
Mikhalevski, Alexander
24300 - 1
16.5FM
Risting, Eivind Olav
2299-FM
Zlatin, Alexander
22491 - 0
16.6FM
Storme, Isak
2276-
Gorodetzky, Matan
22211 - 0