Advertisement

Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

34th European Club Cup

Last update 24.10.2018 13:39:35, Creator/Last Upload: middlewave

Team-Composition with round-results

  25. Reykjavik Chess Club (RtgAvg:2419, Captain: Kjartan Maack / TB1: 8 / TB2: 119,5)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567Pts.GamesRtgAvgRpKrtg+/-
1IMKjartansson Gudmundur2428ISL2301318½½0100½2,5725692467102,6
2GMThorfinnsson Bragi2433ISL230095811010½03,5724392439100,2
3GMSulypa Oleksandr2487UKR141004871½010½½3,572413241310-5,8
4GMPetursson Margeir2486ISL2300028110½½1½4,5723662474100,9
5IMGunnarsson Arnar2428ISL23009151½0011½4,072263232310-7,6
6Salama Omar2254ISL1060127910010013,072197214720-21,0

Player info

Kjartansson Gudmundur IM 2428 ISL Rp:2467
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1230IMNoe Christopher2530GER25175,0w ½1
2337GMBauer Christian2626FRA26625,0s ½1
32GMNaiditsch Arkadij2721AZE26924,0s 01
4238FMBuhr Carl Christian Dr.2342GER23273,5w 11
5271GMBlomqvist Erik2499SWE24994,0w 01
6216GMKhalifman Alexander2617RUS26054,5s 01
723GMEdouard Romain2646FRA25643,5w ½1
Thorfinnsson Bragi GM 2433 ISL Rp:2439
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1231FMGibicar Danijel2279GER23153,5s 12
2343GMVogt Lothar2368GER22782,0w 12
33GMMamedov Rauf2699AZE26594,0w 02
4239Dishman Stephen2272ENG23633,0s 12
5272GMSalomon Johan2477NOR24483,0s 02
6218IMKazakovskiy Valeriy2405BLR25115,0w ½2
724GMSokolov Ivan2573NED27766,0s 02
Sulypa Oleksandr GM 2487 UKR Rp:2413
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1232Gnichtel Gerd2125GER21172,0w 13
2338GMBrunner Lucas2457SUI23772,5s ½3
34GMSafarli Eltaj2676AZE26685,0s 03
4240Filipovic Slobodan J2202SRB20741,0w 13
5273GMDjurhuus Rune2439NOR26625,5w 03
6219GMNovik Maxim2461RUS23423,5s ½3
725GMDemuth Adrien2529FRA24213,0w ½3
Petursson Margeir GM 2486 ISL Rp:2474
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1233Drzasga Michael2042GER18670,5s 14
2341IMMutschnik Illya2411GER22992,5w 14
35GMGuseinov Gadir2667AZE26554,5w 04
4241FMBednarich Jan2200ITA22612,0s ½4
5274FMHaug Johannes2391NOR23093,0s ½4
6217IMSotsky Alexander2330RUS22262,5w 14
726GMRozentalis Eduardas2522LTU24904,0s ½4
Gunnarsson Arnar IM 2428 ISL Rp:2323
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1234Wambach Patrick1958LUX20952,5w 15
2342FMRosenthal Jonathan2315SUI23593,5s ½5
36GMDurarbayli Vasif2629AZE26324,5s 05
4243Schwerteck Michael2077GER21893,0w 05
5275FMTryggestad Andreas Garberg2320NOR24634,0w 15
6220Baliasnyj Timur2216LTU22162,5s 15
727IMLemmers Oscar2327NED23733,5w ½5
Salama Omar 2254 ISL Rp:2147
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1235Sparwel Oliver1940LUX21352,0s 16
2339FMFriedrich Norbert2259GER24635,5w 06
37GMAbasov Nijat2627AZE26255,0w 06
4244Stern Geoffrey1993LUX20972,5s 16
5276FMNordquelle Daniel2235NOR20471,0s 06
6221Marinskii Yurii2166RUS22033,5w 06
728Vanheirzeele Daniel2158BEL21002,0s 16

Board Pairings

Round 1 on 2018/10/12 at 15:00
Bo.19
  Reykjavik Chess Club
Rtg-50
  De Sprenger Echternach
Rtg5½: ½
19.1IM
Kjartansson, Gudmundur
2428-IM
Noe, Christopher
2530½ - ½
19.2GM
Thorfinnsson, Bragi
2433-FM
Gibicar, Danijel
22791 - 0
19.3GM
Sulypa, Oleksandr
2487-
Gnichtel, Gerd
21251 - 0
19.4GM
Petursson, Margeir
2486-
Drzasga, Michael
20421 - 0
19.5IM
Gunnarsson, Arnar
2428-
Wambach, Patrick
19581 - 0
19.6
Salama, Omar
2254-
Sparwel, Oliver
19401 - 0
Round 2 on 2018/10/13 at 15:00
Bo.20
  Schachgesellschaft Zurich
Rtg-19
  Reykjavik Chess Club
Rtg2½:3½
13.1GM
Bauer, Christian
2626-IM
Kjartansson, Gudmundur
2428½ - ½
13.2GM
Vogt, Lothar
2368-GM
Thorfinnsson, Bragi
24330 - 1
13.3GM
Brunner, Lucas
2457-GM
Sulypa, Oleksandr
2487½ - ½
13.4IM
Mutschnik, Illya
2411-GM
Petursson, Margeir
24860 - 1
13.5FM
Rosenthal, Jonathan
2315-IM
Gunnarsson, Arnar
2428½ - ½
13.6FM
Friedrich, Norbert
2259-
Salama, Omar
22541 - 0
Round 3 on 2018/10/14 at 15:00
Bo.3
  Odlar Yurdu
Rtg-19
  Reykjavik Chess Club
Rtg6 : 0
3.1GM
Naiditsch, Arkadij
2721-IM
Kjartansson, Gudmundur
24281 - 0
3.2GM
Mamedov, Rauf
2699-GM
Thorfinnsson, Bragi
24331 - 0
3.3GM
Safarli, Eltaj
2676-GM
Sulypa, Oleksandr
24871 - 0
3.4GM
Guseinov, Gadir
2667-GM
Petursson, Margeir
24861 - 0
3.5GM
Durarbayli, Vasif
2629-IM
Gunnarsson, Arnar
24281 - 0
3.6GM
Abasov, Nijat
2627-
Salama, Omar
22541 - 0
Round 4 on 2018/10/15 at 15:00
Bo.19
  Reykjavik Chess Club
Rtg-39
  Gambit Bonnevoie
Rtg4½:1½
14.1IM
Kjartansson, Gudmundur
2428-FM
Buhr, Carl Christian, Dr.
23421 - 0
14.2GM
Thorfinnsson, Bragi
2433-
Dishman, Stephen
22721 - 0
14.3GM
Sulypa, Oleksandr
2487-
Filipovic, Slobodan J
22021 - 0
14.4GM
Petursson, Margeir
2486-FM
Bednarich, Jan
2200½ - ½
14.5IM
Gunnarsson, Arnar
2428-
Schwerteck, Michael
20770 - 1
14.6
Salama, Omar
2254-
Stern, Geoffrey
19931 - 0
Round 5 on 2018/10/16 at 15:00
Bo.19
  Reykjavik Chess Club
Rtg-22
  Nordstrand Sjakklubb
Rtg1½:4½
8.1IM
Kjartansson, Gudmundur
2428-GM
Blomqvist, Erik
24990 - 1
8.2GM
Thorfinnsson, Bragi
2433-GM
Salomon, Johan
24770 - 1
8.3GM
Sulypa, Oleksandr
2487-GM
Djurhuus, Rune
24390 - 1
8.4GM
Petursson, Margeir
2486-FM
Haug, Johannes
2391½ - ½
8.5IM
Gunnarsson, Arnar
2428-FM
Tryggestad, Andreas Garberg
23201 - 0
8.6
Salama, Omar
2254-FM
Nordquelle, Daniel
22350 - 1
Round 6 on 2018/10/17 at 15:00
Bo.26
  Overtime
Rtg-19
  Reykjavik Chess Club
Rtg3 : 3
11.1GM
Khalifman, Alexander
2617-IM
Kjartansson, Gudmundur
24281 - 0
11.2IM
Kazakovskiy, Valeriy
2405-GM
Thorfinnsson, Bragi
2433½ - ½
11.3GM
Novik, Maxim
2461-GM
Sulypa, Oleksandr
2487½ - ½
11.4IM
Sotsky, Alexander
2330-GM
Petursson, Margeir
24860 - 1
11.5
Baliasnyj, Timur
2216-IM
Gunnarsson, Arnar
24280 - 1
11.6
Marinskii, Yurii
2166-
Salama, Omar
22541 - 0
Round 7 on 2018/10/18 at 15:00
Bo.19
  Reykjavik Chess Club
Rtg-11
  KGSRL
Rtg3 : 3
10.1IM
Kjartansson, Gudmundur
2428-GM
Edouard, Romain
2646½ - ½
10.2GM
Thorfinnsson, Bragi
2433-GM
Sokolov, Ivan
25730 - 1
10.3GM
Sulypa, Oleksandr
2487-GM
Demuth, Adrien
2529½ - ½
10.4GM
Petursson, Margeir
2486-GM
Rozentalis, Eduardas
2522½ - ½
10.5IM
Gunnarsson, Arnar
2428-IM
Lemmers, Oscar
2327½ - ½
10.6
Salama, Omar
2254-
Vanheirzeele, Daniel
21581 - 0