Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

Guimarães Chess Open - 2018

Darrera actualització10.10.2018 01:08:37, Creador/Darrera càrrega: portuguese chess federation (licence 28)

Rànquing inicial

Núm. NomFideIDFEDEloSexeTipusClub/Ciutat
1
GMFedorchuk Sergey A.14102536UKR2607Gd Dias Ferreira
2
GMSolodovnichenko Yuri14104369UKR2554Gd Dias Ferreira
3
GMSpraggett Kevin Barry2600013CAN2513S65Ax Portugal / Atlantidiag
4
IMHuerga Leache Mikel2268795ESP2446Gd Dias Ferreira
5
GMLarino Nieto David2256444ESP2439O Amanhã Da Criança
6
GMKhamrakulov Ibragim S.14200295ESP2432Gd Dias Ferreira
7
GMCampora Sivori Daniel Hugo100013ARG2413S50Aa Didaxis - A2d
8
IMSuarez Uriel Adrian22230874ESP2394Gd Dias Ferreira
9
FMMedarde Santiago Luis Marcos2263076ESP2384Gd Dias Ferreira
10
FMMartin Duque Jesus2208954ESP2354Gd Dias Ferreira
11
FMHerrera Reyes Jose Antonio2274914ESP2343Gd Dias Ferreira
12
FMPazos Porta Antonio2263190ESP2323Gd Dias Ferreira
13
FMChueca Forcen Alberto2269902ESP2278Gd Dias Ferreira
14
FMVeiga José Francisco Reis1930087POR2272U16Exp - Escola Xadrez Porto
15
IMFrois Antonio1900080POR2267S50AX Gaia
16
FMRego Pedro Filipe Pinho1904310POR2251A.XAT - Montemor-o-Novo
17
Martins Bruno André Leite1942255POR2248U16A.XAT - Montemor-o-Novo
18
FMPaasikangas-Tella Johanna500879FIN2233wGd Dias Ferreira
19
NMPinho Paulo Miguel Leitão1900498POR2212Gdr Amigos Urgeses
20
Costa Paulo Jorge Lopes da1900900POR2191Cine Clube Torres Novas
21
NMFidalgo Andre Neves1933620POR2181U20Santoantoniense Fc
22
Rey Malde Henrique2244969ESP2177Gd Dias Ferreira
23
CMDias Ivo Rodrigues1901680POR2174Aa Didaxis - A2d
24
WFMRepresa Perez Mireya32010036ESP2151wU18Ap Cavalgante/Arneirense
25
Guimarães Rui Pinto1901486POR2143Grupo De Xadrez 113
26
Ferreira Hugo Miguel da Costa1915940POR2130U20Gd Ferroviarios Barreiro
27
Abella Vazquez Cesar2211610ESP2120Gd Dias Ferreira
28
Santos José Guilherme Bárria1939300POR2108U16Gx Alekhine
29
Dias Ricardo Pedro Cruz1930060POR2098U20Aej S. João Da Madeira
30
Fernandes Ricardo Paulos1943464POR2098U16Gx Alekhine
31
Fernandes João Pedro Murtinho1926624POR2067U18Aa De Coimbra
32
Fernandes Miguel António1920456POR2048Aa De Coimbra
33
Pintor Simão Maciel Abranches1904787POR2047Profigaia/ Escola Profiss
34
Fidalgo Daniel Neves1934279POR2018U16Santoantoniense Fc
35
Sousa Hugo Carneiro1930842POR2014U18Profigaia/ Escola Profiss
36
Silva Gonçalo Nuno Neto Pires1915100POR1996U20Gd Ferroviarios Barreiro
37
Barbosa Paulo Jorge Pereira1904612POR1982Gdr Amigos Urgeses
38
Machado Tomás Dias1946838POR1966U16Ateneu Popular Do Montijo
39
Bazan Solera Manuel2228998ESP1932S50Gd Dias Ferreira
40
Marques Ricardo Taborda Trigo1949438POR1881Exp - Escola Xadrez Porto
41
Cimpean Andra1231430ROU1867wU20Gd Dias Ferreira
42
Pipiras Filipa Fortuna1944894POR1853wU14Gd Dias Ferreira
43
Silva Pedro Gil Ferreira1946102POR1837U14Cp Ronfe
44
Guimarães Álvaro José Esperança1903020POR1801S65Cxb - Clube Xadrez Braga
45
Gawle Ireneusz1157329POL1800S50Gd Dias Ferreira
46
Lopez Rodriguez Eduardo22225501ESP1800S50Gd Dias Ferreira
47
Cordeiro João Carlos Santos1935291POR1792U18Gxe / Palma E Arredores
48
Machado Carlos António1904825POR1780Gdr Amigos Urgeses
49
Martinez Dourado Daniel32000669ESP1764Gd Dias Ferreira
50
Silva Tiago Alexandre Pinho1935321POR1757U18Gxe / Palma E Arredores
51
Calzada Cruz Osvaldo3509460CUB1752S50Aa De Coimbra
52
Martinez Ferreira Oscar24527726ESP1752Cp Ronfe
53
Andrade Ricardo Sarmento1942514POR1751Gd Dias Ferreira
54
Martins Manuel José Lopes1901060POR1751S50Cx Ugt Viseu
55
Areal Pedro Miguel Rosa1940244POR1734Musas
56
Ribeiro Rodrigo Martins Santo1938398POR1726U14Aej S. João Da Madeira
57
Belo André Nabais Moura1922190POR1718Ap Cavalgante/Arneirense
58
Silva Daniel Frederico Vasconcelos1951378POR1709U12Academia Xadrez Gaia
59
Barrento Jorge Maria Lopes1906500POR1696S50Oficina Criativa - Fabrik
60
Martins José Carlos Caetano1946005POR1679U14Ax Portugal / Atlantidiag
61
Santos José Miguel Sereno1930834POR1646U16Aa Didaxis - A2d
62
Dias José De Oliveira Gaspar1923943POR1605S65Cine Clube Torres Novas
63
Monteiro Paulo Alexandre Gomes1942999POR1602U18O Amanhã Da Criança
64
Gama João Gonçalo Cerejeira1926667POR1598U18Aa De Coimbra
65
Lemos Artur Jorge Capela Gomes1905244POR1598S50Gdr Amigos Urgeses
66
Melo David Emmanuel do Vale1906470POR1590Adc Perre
67
Barroso Simão Oliveira Alvim1929445POR1560U18Aa Didaxis - A2d
68
Oliveira Maria Alice Ramos1930818POR1545wU16Gd Dias Ferreira
69
Ristoja Aulikki511420FIN1530wS65Adrc Mata de Benfica
70
Navarro Martinez Victor54509963ESP1505U10C Norton Matos
71
Monteiro Tomás Alexandre1930800POR1491U16Cxe E.B. 2, 3 João Meira
72
Soares Sara Joana de Moura1948172POR1481wU14Exp - Escola Xadrez Porto
73
Ribeiro Gustavo Martins Santo1941852POR1467U12Aej S. João Da Madeira
74
Peixoto Flávio Pimenta1935143POR1464Cxb - Clube Xadrez Braga
75
Velumani Saran Vikash25975463IND1464Gd Dias Ferreira
76
Sarabando Rodrigo Andias1950010POR1462U12Cx Colégio Português
77
Ribeiro Orlando Camilo Duarte1936573POR1461U16Cxe E.B. 2, 3 João Meira
78
Lopes Pedro Afonso Pinto1952773POR1457Gd Dias Ferreira
79
Fonseca Pedro Miguel Ramos da1955624POR1437U16Academia Xadrez Gaia
80
Coimbra João Marcial Ferreira1901435POR1415S65Cp Vila Nova De Anços
81
Pinheiro Paulo Adélio Fialho1955110POR1410S50Cxb - Clube Xadrez Braga
82
Gonçalves Lucas Jordão1945360POR1401U12Cd Ginásio Louriçal
83
Lomba Lucas Laranjeira de Oliveira1939033POR1398U16Ax Barcelos
84
Rocha Paulo Alexandre Oliveira1924605POR1391C Norton Matos
85
Mendes Bruno Daniel Durães1947770POR1382U18Cxe E.B. 2, 3 João Meira
86
Sousa Mário António da Silva1930850POR1382Profigaia/ Escola Profiss
87
Alonso Rodriguez Tristan24594520ESP1381U12Cp Ronfe
88
Teixeira José Manuel1908480POR1374S50Cx Afonsino
89
Palhas Miguel Branco1961349POR1369Adc Perre
90
Dong Rafael1958038POR1360U10Cx Sintra
91
Marques Ricardo Martinho1946242POR1357U18Gd Dias Ferreira
92
Sora Ricardo Jorge Paredes1957228POR1356Adc Perre
93
Machado Joaquim Carlos1922963POR1352S50Gdr Amigos Urgeses
94
Oliveira António de1957899POR1334S50Ccd Corvos Do Lis
95
Parente Francisco José Pereira1957210POR1320Adc Perre
96
Pinto André Jorge Pimparel1928821POR1309U18Cxb - Clube Xadrez Braga
97
Neto Luís António Carvalho da1919865POR1292S50Gx Porto
98
Dong Fábio1958020POR1273U10Cx Sintra
99
Oliveira Maria Elisa Ramos1930826POR1270wU16Gd Dias Ferreira
100
Couto Gaspar Sousa do1949381POR1267U14Exp - Escola Xadrez Porto
101
Duarte Francisco Joaquim Viela1941011POR1235U12O Amanhã Da Criança
102
Fernandes Tiago João Carneiro1941305POR1231U14Cxe E.B. 2, 3 João Meira
103
Pereira Joaquim Almeida Pinto1956191POR1228S65Cx Ugt Viseu
104
Frolov Ilya1961217POR1220U10Cxb - Clube Xadrez Braga
105
Sampaio Carlos Daniel Lemos1944738POR1218U14Aa Didaxis - A2d
106
Ribeiro Francisco Adriano Santos1956914POR1198Aej S. João Da Madeira
107
Paiva Rodrigo García1952340POR1188U12Exp - Escola Xadrez Porto
108
Guimarães Henrique Oliveira1942549POR1180U14Cxe E.B. 2, 3 João Meira
109
Pacheco João Daniel Barbosa1948130POR1177U14Cxb - Clube Xadrez Braga
110
Castrejon Castro Jesus24563420ESP1151U18Gd Dias Ferreira
111
Silva José Lucas Ferreira1954342POR1103U10Cp Ronfe
112
Mendes José Abílio Correia1949900POR1099U14Cp Ronfe
113
Areal Maria Beatriz Moura1949110POR1093wU12Musas
114
Couto Clara Sousa do1950118POR1091wU12Exp - Escola Xadrez Porto
115
Pacheco João Pedro Lima1953133POR1080Cxb - Clube Xadrez Braga
116
Machado Simão Pedro Rodrigues1952650POR1051Cp Ronfe
117
Couso Villa Ayeisha24561134ESP1032wU14Gd Dias Ferreira
118
Silva Diogo José Baptista da1955136POR1032U14Cx Afonsino
119
Pontes Tiago José Freixo1956159POR1007U10Santoantoniense Fc
120
Alonso Rodriguez Escarlata54524806ESP0wU08Cp Ronfe
121
Bento David Luís Rodrigues1961330POR0U12Cp Ronfe
122
Cardoso Diogo Martins Silva1941429POR0U14Cxe E.B. 2, 3 João Meira
123
Carvalho Francisco DanielPOR0U12Cp Ronfe
124
Duarte Duarte António Vilela1957040POR0U08O Amanhã Da Criança
125
Guimarães Rafael Oliveira1958844POR0U10Cxe E.B. 2, 3 João Meira
126
Melo Duarte Campos1959468POR0U10Exp - Escola Xadrez Porto
127
Mendes João Pedro Correia1954296POR0U12Cp Ronfe
128
Monteiro Afonso Pedro1948741POR0U12Cxe E.B. 2, 3 João Meira
129
Peixoto Bruno Azevedo1958488POR0U12Cp Ronfe
130
Peixoto Francisco Gouveia1962035POR0U14Cxe E.B. 2, 3 João Meira
131
Pereira João Diogo Macedo1962370POR0U08Aa Didaxis - A2d
132
Pinto José João Meireles Alves1961756POR0U10Aa Didaxis - A2d
133
Pontes Vicente João Freixo1962043POR0U08Santoantoniense Fc
134
Ribeiro Margarida Martins dos1960725POR0wU08Aej S. João Da Madeira
135
Silva Diogo Castro1949357POR0U14Cxe E.B. 2, 3 João Meira
136
Silva Gonçalo Castro1962396POR0U14Cx Afonsino
137
Silva Mark Orlov1958003POR0U08Exp - Escola Xadrez Porto