Logged on: Gast
Servertime 04.05.2024 15:06:56
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
XXV International Chess Festival ''Liepajas rokade-2018'' Blitz
Last update 04.08.2018 15:08:25, Creator/Last Upload: Riga Chess federation
Search for player
Search
Starting rank
No.
Name
FideID
FED
Rtg
sex
Typ
Club/City
1
GM
Kovalenko Igor
14117908
LAT
2695
Rīga
2
GM
Sadvakasov Darmen
13700464
KAZ
2629
Astana
3
GM
Fridman Daniel
11600454
GER
2612
Bochum
4
GM
Meshkovs Nikita
11602740
LAT
2565
Rīga
5
GM
Neiksans Arturs
11601388
LAT
2556
Rīgas Šaha skola
6
GM
Kantans Toms
11602945
LAT
2432
Garkalne
7
IM
Laurusas Tomas
12803731
LTU
2428
Vilnius
8
IM
Pultinevicius Paulius
12809390
LTU
2428
U18
Marijampole
9
FM
Bernotas Arturs
11601426
LAT
2396
Rīgas Šaha skola
10
MK
Zuckovs Aleksejs
11603801
LAT
2391
S50
Rīga
11
GM
Kanep Meelis
4501047
EST
2378
Viljandi
12
FM
Mustaps Matiss
11602295
LAT
2366
Rīga
13
IM
Sakalauskas Vaidas
12800457
LTU
2354
Vilnius
14
FM
Kozlov Gennady
4191668
RUS
2354
Moscow
15
MK
Brazdzionis Andrius
12804479
LTU
2353
Vilnius
16
MK
Laimins Lauris
11602465
LAT
2340
Rīga
17
FM
Tokranovs Dmitrijs
11603011
LAT
2328
U20
Rīgas Šaha skola
18
FM
Klimakovs Sergejs
11602066
LAT
2326
Rīga
19
NM
Makovskis Georgijs
11601132
LAT
2325
Rīga
20
WGM
Reizniece-Ozola Dana
11601124
LAT
2311
w
Ventspils
21
FM
Lavendelis Egons
11601647
LAT
2310
Rīga
22
MK
Muhamadejevs Rinats
11603704
LAT
2305
Liepāja
23
FM
Stepins Edgars
11602422
LAT
2291
Jelgava
24
IM
Antoms Guntars
11601469
LAT
2276
S50
Rīga
25
WGM
Rogule Laura
11601876
LAT
2261
w
Rīga
26
FM
Tronenkovs Valdis
11601558
LAT
2216
Rīgas Šaha skola
27
FM
Schults Olev
4500849
EST
2205
S50
Tallinn
28
MK
Kovalevsky Arkady
11602376
LAT
2201
Liepāja
29
FM
Viskelis Darius
12800830
LTU
2200
Vilnius
30
FM
Afanasiev Vadim
4128257
RUS
2182
Moscow
31
MK
Zukauskas Arnas Povilas
12808180
LTU
2151
U18
Marijampole
32
MK
Armonaitis Silvestras
12803626
LTU
2149
Klaipeda
33
FM
Krustkalns Kristaps
11602686
LAT
2145
Carnikava
34
MK
Petrovskis Olegs
11603186
LAT
2128
U20
Rīga
35
MK
Vicas Marijus
12804541
LTU
2126
Siauliai
36
MK
Pogrebnojs Dmitrijs
11602333
LAT
2119
Jūrmala
37
I
Jocys Dalius
12801143
LTU
2117
S50
Kretinga
38
WIM
Kantane Anna
1135988
POL
2116
w
Garkalne
39
MK
Baliasnyj Timur
12802719
LTU
2109
S50
Vilnius
40
NM
Smorodinskis Igors
11602015
LAT
2104
S50
Riga Chess club
41
MK
Jazdanovs Aleksandrs
11604492
LAT
2091
U16
Rīga
42
MK
Bolsakovs Vadims
11601981
LAT
2064
Rīga
43
MK
Golubovskis Maksims
11608528
LAT
2061
U16
Rīgas Šaha skola
44
MK
Gudovskis Konstantins
11609753
LAT
2054
Rīga
45
MK
Berzinsh Ivars
11600764
LAT
2052
Liepāja
46
NM
Daudzvardis Janis
11600160
LAT
2048
S65
Ogre
47
MK
Krums Ilmars
11600730
LAT
2045
Rīga
48
MK
Kuznecovs Nikita
11604557
LAT
2039
U16
Liepāja
49
MK
Auzins Artis
11603089
LAT
2038
Rīga
50
MK
Sumskis Rimvydas
12800562
LTU
2028
Marijampole
51
NM
Mierins Eriks
11603178
LAT
2024
Baldone
52
MK
Guba Juris
11612088
LAT
2013
Liepāja
53
MK
Salna Aleksandras
12807575
LTU
1981
U18
Vilnius
54
MK
Melderis Uldis
11600845
LAT
1975
S50
Pļaviņas
55
MK
Kolesnikovs Ivans
11602244
LAT
1968
Rīga
56
MK
Ivanov Igor
34137430
LAT
1960
U20
Rīga
57
MK
Jonusevicius Audrius
12802115
LTU
1957
Kretinga
58
WFM
Vidruska Renate
11601841
LAT
1948
w
Rīga
59
MK
Kapce Viesturs
11602562
LAT
1932
Rīga
60
MK
Pidluznij Gleb
12817082
LTU
1932
U12
Klaipeda
61
I
Kance Edmunds
11602236
LAT
1931
Vangazi
62
MK
Daskevics Vitalijs
11601590
LAT
1919
S50
Liepāja
63
MK
Isakovs Janis
4668030
LAT
1919
S50
Ventspils
64
Atroshenkov Sergey
24270024
RUS
1909
S65
65
WFM
Limanovska Elizabete
11603542
LAT
1894
w
U18
Rīgas Šaha skola
66
MK
Bagatais Janis
11606665
LAT
1888
Rīga
67
WFM
Krumina Linda
11601701
LAT
1887
w
Rīga
68
MK
Vaskevicius Augustas
12808008
LTU
1883
U16
Marijampole
69
FM
Ozolins Aris
11601671
LAT
1878
S50
Liepāja
70
I
Maciuitis Rolandas
12806560
LTU
1868
Vilnius
71
MK
Strade Arita
11603437
GCI
1853
w
Kuldīga
72
I
Maciuitis Ignas
12810843
LTU
1853
U16
Vilnius
73
AGM
Juodzevicius Darius
12808318
LTU
1852
Vilnius
74
I
Golsta Madara
11607386
LAT
1852
w
U16
Rīgas Šaha skola
75
I
Buterlevicius Rytis
12810320
LTU
1847
Plunge
76
I
Bobkovas Aleksandras
12825549
LTU
1840
Mazeikiai
77
MK
Feldmanis Arturs
11610794
LAT
1827
Kuldīga
78
MK
Horobrijs Daniils
11604239
LAT
1821
U14
Daugavpils
79
I
Viskelis Steponas
12801534
LTU
1815
S65
Panevezys
80
WFM
Otikova Elina
11603550
LAT
1813
w
Rīga
81
I
Zilinskas Vaidotas
12805483
LTU
1811
S65
Sialiai
82
I
Lielmezs Girts
11600500
LAT
1806
Mālpils
83
MK
Imanovs Elhans
11604158
LAT
1790
Liepāja
84
I
Vijups Dans
11608013
LAT
1789
Rīga
85
MK
Steinbergs Viktors
11605197
LAT
1785
S65
Kuldīga
86
Vardanyan Aras
12808792
LTU
1766
U18
87
I
Salenieks Eduards
11605871
LAT
1765
U20
Jelgava
88
I
Mitenieks Matiss
11606363
LAT
1758
Cēsis
89
I
Gincas Arunas
12802611
LTU
1757
S50
Gargzdai
90
I
Valancius Albertas
12813958
LTU
1729
S50
N.Akmene
91
I
Zidanavicius Eimutis
12806668
LTU
1725
S50
92
I
Gatere Liene
11603658
LAT
1715
w
Rīga
93
Bandza Rokas
12826227
LTU
1683
U16
94
MK
Kane Marta
11603569
LAT
1679
w
Kuldiga
95
I
Burkevica Ilze
11605642
LAT
1675
w
Kuldīga
96
I
Maciuityte Greta
12806765
LTU
1675
w
U20
Vilnius
97
I
Kerpe Mantas
12817767
LTU
1667
U18
Gargzdai
98
I
Valauskas Juozas
12802131
LTU
1663
S65
Vilnius
99
MK
Parhomenko Margarita
11603216
LAT
1649
w
U20
Rīgas Šaha skola
100
I
Liandzbergas Mykolas
12815675
LTU
1648
U12
Siauliai
101
I
Golsta Ramona
11607394
LAT
1646
w
U16
Rīgas Šaha skola
102
AFM
Steponavicius Algimantas
12804274
LTU
1645
S50
Panevezys
103
I
Buivydas Skirmantas
12807559
LTU
1643
Klaipeda
104
I
Ivanovs Andris
11607831
LAT
1625
S50
Liepāja
105
Ogiala Andrius
12814822
LTU
1620
106
I
Randma Urmas
4505913
EST
1619
S50
Puhajarve
107
I
Melihovs Stanislavs
11605839
LAT
1618
Liepāja
108
Kairys Viktoras
12803529
LTU
1618
S65
109
I
Meiers Gundars
11605820
LAT
1613
S50
Liepāja
110
I
Sharakovs Ilja
11608048
LAT
1613
U20
Liepāja
111
I
Gulnevs Daniils
11609850
LAT
1602
U16
Liepāja
112
Likatavicius Rapolas
12818950
LTU
1583
U14
113
I
Ozols Andris
11605456
LAT
1572
S50
Rīga
114
I
Ivanovs Viktors
11603941
LAT
1566
S50
Rīga
115
MK
Vainovska Valentina
11602848
LAT
1561
w
S65
Liepāja
116
I
Vernuks Vjaceslavs
11605979
LAT
1557
S50
Ventspils
117
MK
Zalcmane Vija
11603445
LAT
1547
w
S65
Rīga
118
Setikiene Grazina
12805360
LTU
1539
w
S50
119
I
Gruduls Imants
11605693
LAT
1538
S65
Liepāja
120
I
Dudnikas Motiejus
12821217
LTU
1537
U12
Sialiai
121
I
Piksrys Rutenis
12823589
LTU
1508
S50
Klaipeda
122
I
Idas Zigmantas
12815110
LTU
1499
Kretinga
123
I
Vissarionovs Artjoms
11604956
LAT
1487
U14
Rīgas Šaha skola
124
I
Bagirov Eldar
11608811
LAT
1481
S50
Liepāja
125
I
Mockus Robertas
12811904
LTU
1479
S50
Gargzdai
126
I
Pemkus Arunas
12829455
LTU
1461
S50
Vilnius
127
I
Zvans Maris
11600667
LAT
1460
S65
Rīga
128
I
Bubnys Marius
12828904
LTU
1449
Marijampole
129
II
Blokhin Sofia
4508190
EST
1446
w
U12
Tallinn
130
I
Berzinsh Markuss
11611650
LAT
1428
U10
Liepāja
131
I
Feldmanis Andrejs
11607912
LAT
1411
U16
Jūrmala
132
I
Kubiskins Deniss
11609826
LAT
1409
U16
Rīga
133
I
Ravlusevic Evelina
12810738
LTU
1407
w
U16
Vilnius
134
i
Laksis Dans
11609443
LAT
1379
U20
Jelgava
135
I
Mierins Emils Janis
11616830
LAT
1376
U14
Olaine
136
I
Smirnovs Juris
11614684
LAT
1370
U18
Rīga
137
II
Norkeliunas Matas
12818879
LTU
1367
U12
Marijampole
138
II
Rancis Bruno
11610735
LAT
1366
Liepāja
139
III
Milovs Daniels
11623187
LAT
1360
U18
Jūrmala
140
I
Rodins Maksims
11609419
LAT
1344
U14
Jelgava
141
II
Biveynis Alexander
12821446
LTU
1331
Kaunas
142
II
Feldmanis Kristers
11612398
LAT
1328
U12
Kuldīga
143
I
Lanka Gunars
11607734
LAT
1265
S65
Liepāja
144
AFM
Morkunas Gustas
12831026
LTU
1247
U10
145
II
Shilov Grigory
12821500
LTU
1228
U16
Kaunas
146
II
Chekanov Timur
24292176
RUS
1201
U10
Moscow
147
II
Jonaitis Herkus
12828645
LTU
1186
U10
Vilnius
148
II
Antuzis Danielius
12830917
LTU
1174
U10
Gargzdai
149
II
Antuzis Domantas
12832480
LTU
1169
U16
Gargzdai
150
II
Jasiulionis Lukas
12832766
LTU
1150
U08
Vilnius
151
II
Norkeliunas Sarunas
12833967
LTU
1134
U08
Marijampole
152
II
Pidluznij Matvej
12833835
LTU
1127
U08
Klaipeda
153
II
Songaila Jokubas
12823651
LTU
1114
U12
Vilnius
154
II
Shilova Nika
12822655
LTU
1083
w
U12
Kaunas
155
III
Gansone Aiga
11618671
LAT
1075
w
U08
Olaine
156
Morkunaite Adrijana
12830267
LTU
1074
w
U12
157
Morkunas Linas
12831743
LTU
1066
158
II
Lileikis Ernestas
12821101
LTU
1023
U12
Klaipēda
159
I
Lozovenko Maksims
11616326
LAT
0
U14
Jelgava
160
II
Tarvids Roberts
11623365
LAT
0
U18
Rīga
161
Kashkinbekov Arman
11623527
LAT
0
Liepāja
162
Kesas Jokubas
12837822
LTU
0
U18
Vilnius
163
Sprogis-Cinis Janis
11623179
LAT
0
Liepāja
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use