70th National Schools Individual Chess Championships 2018 - Senior Div Boys

Organizer(s)Singapore Chess Federation
FederationSingapore ( SGP )
Tournament directorIO Thomas Hoe
Chief ArbiterFA Nisban Jasmin
Time control15 mins with 10 secs increment
Rating calculation-
Date2018/03/13 to 2018/03/14
Rating-Ø1045
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 20.02.2018 10:38:05, Creator/Last Upload: singapore chess federation

Tournament selectionJunior Div Boys, A Div Boys, A Div Girls, B Div Boys, B Div Girls, C Div Boys, C Div Girls, Senior Div Boys, Senior Div Girls, Junior Div Girls, Lower Jr Div Boys, Lower Jr Div Girls
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
Overview for teamACP, AMP, AMR, ASI, AXP, BDP, BTP, BVP, CDP, CFS, CHP, CKP, DCI, DPI, DPS, EHI, EPP, FTP, GIE, GMP, GRP, GYP, HCT, HIP, HMS, IJT, JPS, JSP, KCP, KCS, KHS, KIN, KMP, MMC, MSH, MSP, MTS, NAP, NLP, NPS, NSP, NVP, NYP, PEP, PHP, PHS, QTP, RED, RGP, RGS, RIS, RMP, RSS, RVH, RVP, RVS, SAC, SAJ, SAM, SAP, SCP, SGS, SJI, SJJ, SJT, SPS, TKP, TMP, TNS, UWC, UWD, VTS, WGP, WSP, WVP, XNP, YIS, YTS, YZP
Overview for groupsEast, Intl, Nort, Sout, West
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFEDRtgGrClub/City
1Tang YihengYZP1470SoutYangzheng Pr
2Wong Zhenyong JaydenYZP1461SoutYangzheng Pr
3Lee Jing HengNYP1145WestNanyang Pr
4Liu Zi Ang JustinNYP1142WestNanyang Pr
5Lim Kai JunNYP1109WestNanyang Pr
6Zhu LehanPEP1103WestPrincess Elizabeth Pr
7Lock Yan JieSAJ1086SoutSt Andrew's Jr
8Sun HongyiGMP1053EastGeylang Methodist Pr
9Tan D HearnNAP1000EastNgee Ann Pr
10Agrawal RohanSAM0IntlSingapore American Sch
11Bandi Harshith ReddyDPS0IntlDPS Intl
12Chua XavierJPS0WestJurong Pr
13Du Tian YiHIP0SoutHoly Innocent Pr
14Guo PeizeEPP0EastElias Park Pr
15Karunanidhi KeshavKMP0WestKeming Pr
16Kim YoonsuKMP0WestKeming Pr
17Lakshminarasimhan RahulCKP0EastChangkat Pr
18Lau Zheng Xian RemusNAP0EastNgee Ann Pr
19Leong Yu Seng DouglasSAJ0SoutSt Andrew's Jr
20Lim Zong Heng KaydenSAJ0SoutSt Andrew's Jr
21Monappa Ayaan SenUWC0IntlUWC East
22Ng Kai ZechariahSAJ0SoutSt Andrew's Jr
23Nguyen Duc Minh KhoiAXP0SoutAlexandra Pr
24Nikolaj Lim ChristensenNAP0EastNgee Ann Pr
25Ooi Hong Lue IvanKMP0WestKeming Pr
26Ronit GanjoorNVP0NortNorth View Pr
27Shawn Joseph SimonettiNYP0WestNanyang Pr
28Sim Kai Bin DaricSAJ0SoutSt Andrew's Jr
29Sng E-TatSAJ0SoutSt Andrew's Jr
30Suraj KrishnaGIE0IntlGIIS East
31Tan Jun YeeGRP0WestGreenridge Pr
32Tan Kye RenBTP0WestBukit Timah Pr
33Tan Pek YuSAJ0SoutSt Andrew's Jr
34Tan Zhen Yong SamuelKMP0WestKeming Pr
35Tng Ping Yao BenedictTMP0EastTemasek Pr