70th National Schools Individual Chess Championships 2018 - C Div Boys

Organizer(s)Singapore Chess Federation
FederationSingapore ( SGP )
Tournament directorIO Thomas Hoe
Chief ArbiterFA Nisban Jasmin
Time control15 mins with 10 secs increment
Rating calculation-
Date2018/03/13 to 2018/03/14
Rating-Ø1108
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 20.02.2018 11:27:51 / Page cached 20.02.2018 20:14:12 95min., Creator/Last Upload: singapore chess federation

Tournament selectionJunior Div Boys, A Div Boys, A Div Girls, B Div Boys, B Div Girls, C Div Boys, C Div Girls, Senior Div Boys, Senior Div Girls, Junior Div Girls, Lower Jr Div Boys, Lower Jr Div Girls
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
Overview for teamACP, AMP, AMR, ASI, AXP, BDP, BTP, BVP, CDP, CFS, CHP, CKP, DCI, DPI, DPS, EHI, EPP, FTP, GIE, GMP, GRP, GYP, HCT, HIP, HMS, IJT, JPS, JSP, KCP, KCS, KHS, KIN, KMP, MMC, MSH, MSP, MTS, NAP, NLP, NPS, NSP, NVP, NYP, PEP, PHP, PHS, QTP, RED, RGP, RGS, RIS, RMP, RSS, RVH, RVP, RVS, SAC, SAJ, SAM, SAP, SCP, SGS, SJI, SJJ, SJT, SPS, TKP, TMP, TNS, UWC, UWD, VTS, WGP, WSP, WVP, XNP, YIS, YTS, YZP
Overview for groupsEast, Intl, Nort, Sout, West
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFEDRtgGrClub/City
1Ashwin HariharanUWD1523IntlUWC Dover
2You Xinyu TomRIS1453SoutRaffles Institution
3Advait BagriUWC1420IntlUWC East
4Chow Guo Quan JovanSJI1332SoutSt Joseph's Institution
5Ng Ke Sheng ZekeVTS1329EastVictoria Sch
6Goy Tang Jung BrennenRVS1285NortRiverside Sec
7Koh Wei Jie IsaacRIS1167SoutRaffles Institution
8He Yuxiang RaymondRVH1157WestRiver Valley High
9Maheshwari ArunavUWC1115IntlUWC East
10Kee Wei Zhi DestonHCT1113IntlHwa Chong Intl Sch
11Lim Chen ReiYTS1093NortYishun Town Sec
12Chung Ming Kin DanielHMS1092Homeschool
13Desai Aarav SameerUWC1055IntlUWC East
14Abishek s/o KathirarivanSPS0EastSt Patrick's Sch
15Ang Shao YongYTS0NortYishun Town Sec
16Arnault Bertley D UrbayanSPS0EastSt PAtrick's Sch
17Goh JaredYTS0NortYishun Town Sec
18Karunanithi Navin AnandYTS0NortYishun Town Sec
19Lee Yi Kai AmosMSH0NortMaris Stella High
20Liu Yu JinYTS0NortYishun Town Sec
21Naman ShahSPS0EastSt Patrick's Sch
22Ranshan AhmedSPS0EastSt Patrick's Sch
23Siew Jing YuanYTS0NortYishun Town Sec
24Siu Zheng QinYTS0NortYishun Town Sec
25Sumit Sanjay ShindeYTS0NortYishun Town Sec
26Tan GregorySPS0EastSt Patrick's Sch
27Tan YZ MarcusYTS0NortYishun Town Sec
28Tang Cheng Ci BryanMSH0NortMaris Stella High
29Tjoeng Elbert NathanaelSGS0SoutSt Gabriel's Sec