Logged on: Gast
Servertime 11.05.2024 14:02:38
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
27. Erfurter Schachfestival 2017 - Meisterturnier
Last update 30.12.2017 14:58:01, Creator/Last Upload: Klaus Steffan
Search for player
Search
Starting rank
No.
Name
FideID
FED
RtgI
RtgN
sex
Typ
Club/City
1
GM
Schmaltz Roland
4614054
GER
2471
2449
OSG Baden-Baden
2
GM
Enders Peter
4611314
GER
2455
2409
Erfurter SK
3
IM
Lagunow Alexander
4616049
GER
2405
2336
SK Zehlendorf
4
Wöllermann Jan
24661155
GER
2399
2355
SG Aufbau Elbe Magdeburg
5
Pfreundt Jakob
12918156
GER
2380
2332
Königsspr. SC 1984
6
FM
Lagunow Raphael
24652644
GER
2376
2339
U18
SK Zehlendorf
7
FM
Meißner Felix
24671827
GER
2333
2323
Hamburger SK von 1830
8
FM
Glantz Robert
24629596
GER
2331
2282
SC Kreuzberg
9
IM
Fries-Nielsen Jens Ove
1400142
DEN
2328
2330
SV Bargteheide
10
FM
Paul Johannes
24622087
GER
2326
2318
SG Aufbau Elbe Magdeburg
11
IM
Wichmann Cliff
4616090
GER
2314
2300
ESV Nickelhütte Aue
12
FM
Schulz Karsten
4611446
GER
2293
2233
SF Schwerin
13
FM
Skibbe Willi
4682190
GER
2293
2251
14
Petkidis Anthony
24673390
GER
2293
2261
HSK Lister Turm
15
FM
Spitzl Vinzent
12901253
GER
2287
2187
U18
SV Griesheim 1976
16
FM
Biebinger Gerhard
4603648
GER
2281
0
S60
Bad Pyrmont
17
FM
Liedtke Matthias
4616758
GER
2273
2234
SG Leipzig
18
Steinacker Alex
24647195
GER
2269
2276
Erfurter SK
19
Pallas Sebastian
12905453
GER
2264
2157
U18
SG 1871 Löberitz
20
Weber Max
4624831
GER
2259
2210
Greifswalder SV
21
Schiffer Stefan
12984523
GER
2250
2229
Brühler SK 1920
22
WIM
Osmanodja Filiz
24633569
GER
2243
2257
w
USV TU Dresden
23
Kaunzinger Albert
4634209
GER
2235
2234
SC Gröbenzell
24
Nothnagel Marian Can
12921530
GER
2226
2188
U18
SV Griesheim 1976
25
Thannheiser Thomas
4691059
GER
2216
2147
Lübecker SV von 1873
26
Stein Robert
12921084
GER
2215
2192
U18
SG 1871 Löberitz
27
Nguyen Huy Dat
12923486
GER
2214
2145
U18
SV Medizin Erfurt
28
Haasler Andreas
4658906
GER
2211
2215
Münchener SC 1836 e.V.
29
Poghosyan Tigran
12909319
GER
2211
2157
U18
Lübecker SV von 1873
30
FM
Haag Wolfgang
4604725
GER
2207
2104
SK Schweinfurt 2000
31
Urban Lars
4644034
GER
2204
2179
SV Rochade Magdeburg 96
32
Neukirchner Pascal
12997927
GER
2198
2140
U18
SK Gründau
33
Ruppert Wolfgang
4643135
GER
2188
2202
SC Flörsheim 1921
34
Schmid Franz
4648862
GER
2188
2111
SV Röhrnbach
35
Barthel Ansgar
4643461
GER
2187
2162
SC Pirmasens 1912
36
Partzsch Lukas
12934852
GER
2183
2151
SC Matt im Park Ffm
37
IM
Sobolevsky Leonid
14103621
UKR
2182
2117
S60
SV Breitenworbis
38
Boos Markus
4678656
GER
2179
2168
Sfr. Vonkeln 1931
39
Weber Samuel
12924008
GER
2176
2112
U18
SV Oberursel
40
FM
Polster Christian
12965081
GER
2171
2089
U18
HSK Lister Turm
41
Nguyen Alex Dac-Vuong
12984388
GER
2169
2110
U18
SG Leipzig
42
Van Der Valk Niklas
24651931
GER
2168
2143
Godesberger SK 1929
43
Reyer Ulli
4633350
GER
2161
2078
Greifswalder SV
44
Wong Gengchun
12963283
GER
2158
2132
U18
SV Dresden-Leuben
45
Pietzsch Manuel
4660404
GER
2157
2145
SG Leipzig
46
FM
Vöge Tobias
1270513
GER
2156
2142
HSK Lister Turm
47
Kirschbaum Gunnar
4626672
GER
2156
2108
SV Medizin Erfurt
48
Mehlhorn Uwe
4619552
GER
2156
2159
SG Blau-Weiß Stadtilm
49
Naundorf Maik
4682106
GER
2156
2149
Elberfelder SG
50
Middelhoff Cornelius
4615905
GER
2149
2077
TSG Apolda
51
FM
Taggatz Mario
4624530
GER
2147
2150
SC Gröbenzell
52
Wecker Martin
12931462
GER
2139
2120
Godesberger SK 1929
53
Buring Matthias
4675134
GER
2137
2082
SG Arnstadt-Stadtilm
54
Lopez-Rojas Jeffrey
12997277
GER
2137
2104
SG Aufbau Elbe Magdeburg
55
Klaus Christian
4696395
GER
2128
2048
SV Breitenworbis
56
Weidel Albrecht
4662873
GER
2122
2093
SF Ravensburg
57
Hoffmann Tim
12900338
GER
2119
2081
ESV Gera
58
Schröder Jürgen
4672810
GER
2117
2087
SC Matt im Park Ffm
59
FM
Wiley Tom E.
401765
ENG
2115
0
Europchess
60
Schupp Uwe
24643866
GER
2114
2013
SK 1980 Gernsheim
61
Bindig Markus
24646750
GER
2113
2138
Muldental Wilkau-Haßlau
62
Smekens Ruben
210447
BEL
2112
0
Caballos Zottegem
63
Kutzner Stephen
4695542
GER
2111
2083
Godesberger SK 1929
64
Greiner Timo
4636651
GER
2109
2094
SV Thuringia Königsee
65
Sauer Marko
1270766
GER
2106
2023
SG Arnstadt-Stadtilm
66
Schmidt Markus
24601306
GER
2104
2052
SK Turm Bad Hersfeld
67
Weishäutel Moritz
12967300
GER
2102
2089
U18
SV Empor Erfurt
68
Wanie Karsten
24636525
GER
2100
2043
SC Matt im Park Ffm
69
Budzyn Matthias
24600636
GER
2099
2057
SG Turm Kiel von 1910
70
Held Carsten Dr.
1271741
GER
2099
2070
SC Ladja Roßdorf
71
Röttig Hans-Peter
4688821
GER
2098
2055
SC Viernheim 1934
72
Ammon Tobias
24664049
GER
2096
2080
SV Altensittenbach
73
WFM
Brendel Bergit
4608763
GER
2094
2045
w
SC Frankfurt-West
74
Stein Marco
4650441
GER
2094
1992
SK Marktoberdorf
75
Garzinsky Dominik
4699009
GER
2093
2108
SK Niederbrechen 1948
76
Henrich David
24692999
GER
2092
2069
Sabt Frankfurter TV 1860
77
Bader Gerd
4649095
GER
2091
2043
SG Schwäbisch Gmünd 1872
78
CM
Gallien Fabian
4673476
GER
2089
2046
SC Schwarz-Weiß Lichtenrade
79
King Alexander
24648124
GER
2089
2058
SK Klosterlechfeld
80
Scheckenbach Franz
4635647
GER
2089
2044
S60
SC Gröbenzell
81
Röhr Tobias
12963089
GER
2086
2026
U18
SG Aufbau Elbe Magdeburg
82
Dehmel Jens
4676548
GER
2082
1995
VDSF Bonn
83
Müller Frank
24681318
GER
2081
2019
SK Sodingen/Castrop 24/23
84
Zech Andreas
4665244
GER
2080
1967
SV Eintracht Tangerhütte
85
Gramb Marius
24656593
GER
2075
2072
Brühler SK 1920
86
Pererva Viktor
24696463
GER
2075
2046
SSC Rostock 07
87
Sack Matthias
4625218
GER
2064
1974
TV Germania Hermsdorf
88
Kroneder Christian
4663756
GER
2058
1979
SK Schwanstetten 79
89
Schieferstein Michael
4647610
GER
2058
1921
SV Bad Laasphe 1954
90
WFM
Schulze Lara
12956830
GER
2056
2053
w
U18
SK Lehrte von 1919
91
Guenther Thomas
4647904
GER
2051
0
Berlin
92
Pedersen Lars Wilton
1404962
DEN
2051
0
S60
Fredericia Skakforening
93
Kuznecovs Nikita
11604557
LAT
2049
2014
U18
SG Blau-Weiß Stadtilm
94
Spitzl Philipp
1271035
GER
2049
1991
SV Griesheim 1976
95
Carnot Luca
12958964
GER
2044
2000
U18
TSG Apolda
96
Hansson Hakan
1701258
SWE
2041
0
S60
97
Wichmann Adrian
12904708
GER
2040
2003
U18
SC Forchheim
98
Stock Andreas
4616430
GER
2037
2002
SC Pirmasens 1912
99
Maiwald Harald
4641167
GER
2035
1982
TSG Apolda
100
Hagemann Sven
24613371
GER
2033
2024
SV Königsspringer Braunschweig
101
Klippel Jan
24642215
GER
2032
1983
SSC Rostock 07
102
Petri Wolfgang
24615080
GER
2029
1998
S60
Hellertaler Sfr. 1954
103
Walter Tobias
12949787
GER
2028
1970
SC Gröbenzell
104
Dobierzin Olaf
4635000
GER
2027
1960
S60
SG Leipzig
105
Böhm Christian
12922544
GER
2024
1973
SG 1871 Löberitz
106
Pössel Christian
1270823
GER
2024
2001
ESV Nickelhütte Aue
107
Schulz Phillip
12958891
GER
2019
1926
TV Germania Hermsdorf
108
CM
Schellmann Frank
4669916
GER
2018
1977
SG Einheit Halle
109
Lengfeld Thomas
12998648
GER
2014
1908
SC Gröbenzell
110
WCM
Mucha Annegret
24622788
GER
2011
1958
w
SC Rochade Zeulenroda
111
Wolf Andreas
1270729
GER
2007
2010
FVS ASP Hoyerswerda
112
Mao Kevin
1271183
GER
2006
1983
SK 1980 Gernsheim
113
Schmidt Kai-Uwe
4608755
GER
2006
1940
Klub Kölner Sfr.
114
Biedeköpper Robert
4640160
GER
2005
1989
Godesberger SK 1929
115
WFM
Skibbe Diana
4612698
GER
2003
1851
w
SC Rochade Zeulenroda
116
Diehm Alexander
4643240
GER
2003
1962
SC FK Babenhausen 1994
117
Wachsmann Dietmar
12917168
GER
2003
1962
U18
SC Groß-Umstadt
118
Busse Tom Niklas
12981605
GER
1996
1976
Bramfelder SK 1947
119
Probst Alexander
4657535
GER
1993
1951
SC Blauer Turm Bad Wimpfen
120
Schlick Stefan
16211332
GER
1989
1912
U18
SC 1998 Gotha
121
Wagner Dirk
12903582
GER
1988
1920
SC Matt im Park Ffm
122
Bui Hai Lam
12975737
GER
1983
1932
U18
SV Dresden-Leuben
123
Helms Sven
4693531
GER
1966
1883
SF Schwerin
124
Grohmann Alexander
12947679
GER
1965
1954
U18
FVS ASP Hoyerswerda
125
Berberich Christoph
1304577
SUI
1962
1924
SGEM Dreisamtal
126
Geißhirt Marco
4610563
GER
1962
1928
SG Barchfeld/Breitungen
127
Schneider Wolfram
4675851
GER
1961
1940
SV Oberursel
128
Wolf Pablo
12943894
GER
1954
1899
U18
SC 1868 Bamberg
129
Troyke Jannis
12993115
GER
1944
1919
U18
Greifswalder SV
130
Kurze Christoph
24602795
GER
1943
1843
SV Ammern
131
Wächter Nathalie
12921033
GER
1941
1951
w
U18
SV Rochade Magdeburg 96
132
Apitzsch Leon Fabian
12988731
GER
1939
1919
U18
SC Diogenes e.V.
133
Shen Julian
12942898
GER
1939
1885
U18
SK Rothenburg
134
Fromm Marius
12993190
GER
1938
1934
U18
Greifswalder SV
135
Meyer Jürgen
24661759
GER
1930
1919
Schachverein VHS Heide
136
Reinecke Katharina
12929727
GER
1924
1896
w
U18
SK Langen
137
Richter Philipp
16219929
GER
1924
1932
U18
USV TU Dresden
138
Cipra Lothar
24603481
GER
1923
1873
S60
SK Schwanstetten 79
139
Reucker Friedrich
12993670
GER
1914
1836
U18
SC 1998 Gotha
140
Popist Florian
16203518
GER
1900
1933
U18
SK Weisse Dame Hamburg
141
Arnhold Steffi
12931365
GER
1894
1924
w
U18
SC Einheit Bautzen
142
Nguyen Ha Thanh
12942154
GER
1891
1867
w
U18
SV Medizin Erfurt
143
Riegel Arinna
12931446
GER
1889
1874
w
U18
SF Bad Mergentheim
144
Schoeneshoefer Adrian
16203771
GER
1880
1854
SK Weisse Dame Hamburg
145
Faßhauer Jacob
12990167
GER
1879
1926
U18
SG Leipzig
146
Grund Sebastian
12988626
GER
1871
1904
U18
MTV 1876 Saalfeld
147
Adam Wilfried
4655850
GER
1857
1801
SC Blauer Turm Bad Wimpfen
148
Kraus Sebastian
24690260
GER
1822
1873
SC JÄKLECHEMIE Talente Franken
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 06.05.2024 10:32
Legal details/Terms of use