12. Salzkammergut Schachopen 2018 (C-Turnier unter 1750 nat. Elo)

Organizer(s)SK Bad Ischl
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIA IO Mag. Daniel Lieb
Chief ArbiterIA IO Mag. Daniel Lieb
ArbiterIA IO M. Almert, FA F. Rockenbauer, RS J. Holzleithner
Time control90min/40 Züge + 30min + 30s/Zug
LocationTrinkhalle Bad Ischl
Rating calculationRating national
Date2018/05/18 to 2018/05/21
Rating-Ø1506
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.05.2018 16:14:17, Creator/Last Upload: daniel lieb

Tournament selectionA-Turnier, B-Turnier, C-Turnier, D-Turnier, (Meisterblitz), (Hobbyblitz)
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 5 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5/5 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5
Top five players, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgClub/City
1Thurnbauer Alois24697575GER1748Sc Ortenburg 1894 E.V.
2Langbauer Johann DI.1634720AUT1712Sv Gambit Riedau
3Hofmann Günther1659480AUT1702Spg. Liezen-Admont
4Röhrbacher Franz1635409AUT1681
5Lerchl Hannes16226380GER1680Schach-Club Vaterstetten-Grasb
6Rachbauer Alois1617060AUT1664Tsu Obernberg/Inn
7Lentner Wolfram Mag.1634739AUT1651
8Arztmann Robert1628747AUT1634Sv Raika Rapid Feffernitz
9Baumgartner Gerhard1651501AUT1623Sv Taufkirchen/Trattnach
10Vogl Walter Mag.1628917AUT1616Sv Klosterneuburg
11Westphal Simon16255917GER1613Bsg Grün-Weiß Leipzig E. V.
12Czvitkovics Helmut1625420AUT1609Währinger Sk
13Auinger Markus1647229AUT1602Sv Hörsching
14Gaspar Zdravko1629018AUT1577Sv Mödling
15Gruberbauer Richard1652583AUT1576
16Rastl RuedigerAUT1572Askö Bad Goisern
17Schett Franz Mag.1611135AUT1543Völs & Hak Ibk
18Röckl Adelbert24674389GER1542Spvg Zabo-Eintracht Nürnberg E
19Hollinger Alfred1655280AUT1536Irdning
20Freh Walter Mag.1631330AUT1530Sv Gmunden
21Fritz MartinAUT1530
22Maschek Ludwig1619071AUT1527Sk Bad Ischl
23Lerchl Clemens16226372GER1513Schach-Club Vaterstetten-Grasb
24Szolga Ludwig1655639AUT1513Sv Urfahr
25Nemeth Arpad DI.1665030AUT1510Sv Perchtoldsdorf
26Goelles Walter1624989AUT1495Soechau
27Strawa Pawel16230477GER1487Djk-Sv Schaibing
28Reisner Hans1619098AUT1467Askö Bad Goisern
29Kraxner Otmar Dr.1663003AUT1463Sv Kleinpetersdorf/Kleinzicken
30Baronbeck Johann1621718AUT1462Sk Niederabsdorf
31Kirchmayer Peter1661230AUT1460Fürstenfeld
32Schellenbauer Peter1644173AUT1458Sc Donaustadt
33Griesböck Rudolf Ing.1603221AUT1429Sv Klosterneuburg
34Spalt Karoline1647768AUT14231. Sk Ottakring
35Westphal EkkehardGER1414Bsg Grün-Weiß Leipzig E. V.
36Weindl Gerhard Ing.1642952AUT1407Sv Zwerndorf
37Lahm Markus12954683GER1395Tsv Forstenried E.V.
38Van Baaren Matthias1651390AUT1381
39Hoffmann Steffen12954578GER1355Sc Noris-Tarrasch Nürnberg 187
40Plessnitzer Andreas1639145AUT1334Sk Alpine Zeltweg
41Haida Johannes Wolfgang DI.12951072GER1332Sv Amstetten
42Kaufmann Robert Mag.AUT1332
43Strawa Dariusz16230469GER1236
44Gehrke Korbinian12993913GER1232Fc Bayern München E.V.
45Felleitner Christina1660489AUT1208Sv Gmunden