Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

OÖ 1. Klasse Süd-West 2017/201

Last update 20.03.2018 09:20:39, Creator/Last Upload: landesverband oberösterreich eloreferat

Team-Composition with round-results

  1. Vöcklabruck 3 (RtgAvg:1638, TB1: 33 / TB2: 20)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Gruber Walter1506AUT1629883½01101104,581514
2Grafenhofer Ernst1545AUT1639960011½13,551333
3Katherl Helmuth1504AUT1111½116,571141
4Haslinger Karl1482AUT11++1½117,581297
5Molnar Hans1606AUT163792411114,041189
6Riedl Erwin1711AUT1630164011,021373
7Watzinger Gerhard1690AUT16573991111116,061472
  2. Bad Goisern 1 (RtgAvg:1766, TB1: 30,5 / TB2: 18)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Milinovic Nedeljko1520BIH1+103,041386
2Haupt Arnold1525AUT101,021287
3Reisner Hans1534AUT1619098½11½1110½½7,0101299
4Schiendorfer Thomas1470AUT1648845111+4,041302
5Winterauer Franz1739AUT1648853111111½107,591442
6Wallmann Josef1426AUT1+013,041358
7Voglmayr Siegfried1817AUT16410181012,031511
8Rastl Ruediger1555AUT112,021423
9Holzinger Helmut-Christian1954AUT1620436011,021557
  3. Taufkirchen 1 (RtgAvg:1504, TB1: 24,5 / TB2: 13)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Zeininger Wolfgang1431AUT00½10+0002,591377
2Loidl Gerhard1607AUT11½1½11½107,5101463
3Standhartinger Guenther Ing.1422AUT1+0+1½0½0½5,5101335
4Baumgartner Gerhard1555AUT16515011½11½½1117,591367
5Rauber Erich1269AUT½+1,521405
  4. Ried/Innkreis 3 (RtgAvg:1449, TB1: 24 / TB2: 11)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Burgstaller Christian DI.1542AUT16445050111111118,091358
2Gruber Rudolf1459AUT½1100001014,5101360
3Sternbauer-Leeb Josef1404AUT1632876½½101½½+½16,5101366
4Emprechtinger Anton1391AUT011100½10½5,0101359
  5. Frankenburg 3 (RtgAvg:1562, TB1: 22,5 / TB2: 12)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Korn Lothar Mag.1516AUT1644599½0½00½½1½14,5101424
2Gadermair Georg1729AUT1629506111011½16,581443
3Illig Elias1173AUT16527450½0½1002,071325
4Wimmer Franz1580AUT16461170½0,521545
5Pixner Christian1128AUT0+1,021391
6Wimmer Michael994AUT01½½13,051267
7Seiringer Franz1174AUT½11,521368
8Kretz Johannes1342AUT1½1,521400
9Wienerroither Rudolf1421AUT1644777112,02938
  6. Ried/Innkreis 4 (RtgAvg:1483, TB1: 20,5 / TB2: 9)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Dewald Marcel1639AUT16460601½00½11116,091502
2Fuchs Gerhard1487AUT½10111105,581336
3Gerersdorfer Raphael1400AUT½0-0101,561360
4Andessner Johann1405AUT16378781½½11½0105,591293
5Kern Karl1394AUT1012,031168
6Deubler Christian0AUT00,011479
7Dewald Viktor0AUT000,021446
  7. Schach am Attersee 2 (RtgAvg:1466, TB1: 19,5 / TB2: 10)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Strassmair Christian1451AUT16568801010103,061512
2Dines Juergen1524AUT16472371101½14,561415
3Emeder Richard1256AUT164857800½110½14,081225
4Wechselauer Peter1270AUT½00010+2,571305
5Mahmoud Kais1474AUT165368711,011711
6Lacher Johann1414AUT1646184000½0½½1,571443
7Heistinger Manfred1132AUT166198100,011422
8Weninger Manuel1388AUT1652850112,021501
9Salahi Mohannad1262AUT165845011,011400
10Lacher-Kolm Daniel1076AUT00,011421
  8. Gmunden 3 (RtgAvg:1428, TB1: 17 / TB2: 8)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Schroedl Rudolf Ing.1331AUT0011,031190
2Brandauer Christoph1169AUT00000,041481
3Felleitner Christina1246AUT1660489½1½1½½4,061297
4Hauer Jakob1176AUT01½1002,561425
5Temper Bunaci Diana0GER½11114,551443
6Neuboeck Rudolf Mag.1491AUT112,021436
7Freh Walter Mag.1570AUT1631330000,021559
8Hochleitner Karl1320AUT10001,041503
9Tsolmonbat Batbold961AUT10+2,031128
10Pohl Moritz0AUT000,021388
11Holzer Philipp803AUT00,011482
  9. Vöcklabruck 4 (RtgAvg:1463, TB1: 13 / TB2: 5)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Bernhard Rudolf1272AUT1629786010½10½003,091400
2Seiler Alfred1285AUT10000½0½13,091282
3Oberhuemer Dominik0AUT0½0000,551222
4Sammer Christian1422AUT1102,031310
5Bernhard Paul1373AUT0½0,521433
6Havlena Erich1479AUT16190471½0113,551310
7Jitar Christian Ing.1577AUT16295650½00,531285
  10. Taufkirchen 2 (RtgAvg:1306, TB1: 9,5 / TB2: 3)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Steininger Rudolf Mag.1384AUT164853510000+0½002,5101537
2Ebner Johann1459AUT16445210001½+2,561473
3Stumpfl Christoph0AUT000000½000,591356
4Stumpfl Hubert1216AUT0½+00½½002,591373
5Nimmervoll Ernst0AUT010001,051305
6Stumpfl Christian1164AUT½0,511391
  11. Vöcklabruck 5 (RtgAvg:1121, TB1: 6 / TB2: 1)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
1Gruber Sebastian1482AUT16298751100010½½4,091421
2Keske Muhammed800AUT0000,031394
3Demir Furkan800TUR3453696510001,041412
4Demir Bilal800AUT000000,051335
5Groß Paula910AUT0000,031394
6Huemer Barbara0AUT000,021538
7Selinger Leon932AUT00,011459
8Huemer Eva875AUT00,011331
9Huemer Florian0AUT000,021350
10Seiringer Clarissa0AUT000,021520
11Seiringer Benedikt0AUT101,021215