Logged on: Gast
Servertime 04.05.2024 13:53:23
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
OÖ 2. Landesliga Nord 2017/2018
Last update 20.03.2018 09:23:00, Creator/Last Upload: Landesverband Oberösterreich Eloreferat
Search for player or team
Search
Board Pairings
Round 1 on 2017/09/23
Bo.
6
Spg. Steyr 2
Rtg
-
12
Haslach/Aigen 1
Rtg
3½:4½
1.1
Weigl Gerald
1784
-
Loeffler Alois
2000
1 - 0
1.2
Gelbenegger Patrick
2024
-
Gruber Roland
2100
1 - 0
1.3
Hoelzl Bernhard
1747
-
Gutenberger Johann
1891
0 - 1
1.4
Studener Simon
1452
-
Loeffler Josef
1875
0 - 1
1.5
Almer Guenter
1647
-
Fuchs Franz
1806
0 - 1
1.6
Soellradl Friedrich
1639
-
Barth Hermann
1774
½ - ½
1.7
Lerchecker Erwin
1635
-
Angerer Michael
1797
0 - 1
1.8
Jaekel Andreas
1647
-
Gutenberger Markus
1781
1 - 0
Bo.
7
Voest Linz 1
Rtg
-
5
Urfahr 1
Rtg
6 : 2
2.1
Stadler Peter
2047
-
Posch Roland
2079
½ - ½
2.2
Enzendorfer Alfred
2042
-
Wiesner Hans-Dieter
2005
1 - 0
2.3
MK
Mayerhofer Peter
2125
-
Brandstetter Reinhard
1896
½ - ½
2.4
Maringer Walter
2029
-
Dumancic Stanko
1753
1 - 0
2.5
Bartl Franz
1887
-
Gangl Andreas
1661
½ - ½
2.6
Goldmann Manfred
1915
-
Koller Johne
1718
1 - 0
2.7
Grabenweger Hans
1852
-
Kratochwill Christian
1594
1 - 0
2.8
Altermueller Juergen
1644
-
Moederl Alfred
1624
½ - ½
Bo.
8
Sternstein 1
Rtg
-
4
Ansfelden 2
Rtg
5 : 3
3.1
Tauber Andreas
1919
-
Mostbauer Maximilian
2110
0 - 1
3.2
Ganglberger Robert
2007
-
Haas Michael
2001
½ - ½
3.3
Stocker Georg
2015
-
Mittermayr Gerhard
2057
½ - ½
3.4
Schober Michael
1867
-
Gattermayer Robert
1928
1 - 0
3.5
Gruenzweil David
1813
-
Juricevic Ante
1877
0 - 1
3.6
Schober Peter
1683
-
Lange Wilhelm
1725
1 - 0
3.7
Hofer Franz
1595
-
Kienberger Erich
1747
1 - 0
3.8
Kulik Michal
1579
-
Krebelder Michael
1602
1 - 0
Bo.
9
Freistadt/Wartberg 2
Rtg
-
3
St. Georgen/Gusen 1
Rtg
4 : 4
4.1
Ly Daniel
2008
-
Grurl Manfred
1991
½ - ½
4.2
Postlmayer Jakob
1967
-
Wurdinger Helmut
1928
½ - ½
4.3
Farthofer Josef
1933
-
Plencner Christian
1883
½ - ½
4.4
Lehner Roland
1834
-
Huber Günther
1882
½ - ½
4.5
Grabner Hermann
1855
-
Kirchmayr Wilhelm
1856
½ - ½
4.6
Reichoer Stefan
1725
-
WMK
Nagy Laura
1776
½ - ½
4.7
Reichert Maximilian
1693
-
Innreiter Werner
1775
½ - ½
4.8
Atteneder Martin
1741
-
Steidl Gerhard
1743
½ - ½
Bo.
10
Ottensheim 1
Rtg
-
2
Steyregg 2
Rtg
5 : 3
5.1
Androsch Guenther
1757
-
Wegerer Josef
1989
½ - ½
5.2
FM
Sandhöfner Florian
2265
-
Leichtfried Hans-Martin
1976
1 - 0
5.3
Pleimer Anton
1809
-
FM
Holzmann Herbert
1955
½ - ½
5.4
Gratt Wolfgang
1825
-
Haselgrübler Reinhold
1892
1 - 0
5.5
Hoechtel Harald
1739
-
Zimmermann Curt
1858
½ - ½
5.6
Habacher Stefan
1737
-
Capco Jose
1762
½ - ½
5.7
Chuop Sareth
1689
-
Tasdemir Muhammed
1071
0 - 1
5.8
Paulovsky Richard
1640
-
Umdasch Dietmar
1616
1 - 0
Bo.
11
Nettingsdorf/Traun 2
Rtg
-
1
Westbahn/LSV 1
Rtg
4 : 4
6.1
Schmoll Werner
1913
-
Imhof Gernot
1934
0 - 1
6.2
Fassmann Klaus Juergen
1996
-
Höbarth Günter
1914
1 - 0
6.3
Itzenthaler Juergen
1918
-
Lang Karlheinz
1736
½ - ½
6.4
Schuetz Johann
1949
-
Denk Franz
1835
½ - ½
6.5
Mujevic Sabahudin
1723
-
Shiri Mustafa
0
0 - 1
6.6
Hubner Harald
1794
-
Ergenc Can
1674
½ - ½
6.7
Daxinger Johann
1824
-
Mühlböck Dietmar
1557
1 - 0
6.8
Koller Gerald
1707
-
Moertlbauer Gerhard
1640
½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use