Logged on: Gast
Servertime 11.05.2024 15:00:16
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
Bezirksliga West 2017/18
Last update 09.04.2018 16:29:13, Creator/Last Upload: SCHACHKLUB ST VEIT/GLAN
Search for player or team
Search
Board Pairings
Round 3 on 2017/11/18 at 15:00
Bo.
10
Moebel Zimmermann Hermagor 2
Rtg
-
7
Esv Askoe Admira Villach 2
Rtg
2½:5½
1.1
Pauletto Mauro
1624
U20
-
Putzi Albert
1937
0 - 1
1.2
Eder Benjamin
1406
U20
-
D Incecco Stefano
1666
0 - 1
1.3
Ramsbacher David
1416
U20
-
Kuss Erich
1550
1 - 0
1.4
Ramsbacher Julian Niklas
1286
U20
-
Guldenbrein Leopold
1493
0 - 1
1.5
Zoppoth Matthias
1157
U20
-
Hartoonian Vartkez
1460
0 - 1
1.6
Bidner Manuel
1115
U20
-
Indarbieva Iman
924
U20
1 - 0
1.7
Zoppoth Leon
953
U20
-
Indarbiev Rakhman
1144
U20
½ - ½
1.8
Kraker Paul
884
U20
-
Egger Lukas
1139
U20
0 - 1
Bo.
8
Sgs/Hsv Spittal. 2
Rtg
-
6
Askoe Bodensdorf 1
Rtg
7 : 1
2.1
Müller Bernhard
1978
U20
-
Knaller Christoph
2025
1 - 0
2.2
Koestenbauer Fritz
1780
-
Winkler Christian
1641
½ - ½
2.3
Steinwender Bernhard
1782
-
Graier Ernst
1507
1 - 0
2.4
Memisevic Fadil
1763
-
Richter Egon
1434
1 - 0
2.5
Hajdarevic Hajrudin
1650
-
Frieser Gerhard
1392
1 - 0
2.6
Grasser Peter
1533
-
Lingenhel Volkhard
1295
1 - 0
2.7
Dizep Noah
1337
U20
-
Steiner Pascal
1074
U20
½ - ½
2.8
Grabic Alen
1152
U20
-
Schachner Maximilian
800
U20
1 - 0
Bo.
9
Sk Feistritz Paternion 2
Rtg
-
5
Atus Ferndorf 1
Rtg
3 : 5
3.1
Sternig Helmut
1579
-
Jaeger Manfred
1707
0 - 1
3.2
Pirkowitsch Franz
1508
-
Kofler Wolfgang
1647
½ - ½
3.3
Gradischnik Friedrich
1593
-
Zeber Karl
1615
½ - ½
3.4
Zeber Katja
1540
U20
-
Spanz Robert
1525
½ - ½
3.5
Pavicic Anton
1477
-
Schiestl Josef Jun.
1542
0 - 1
3.6
Hofer Alfred
1468
-
Kofler Michael
1519
½ - ½
3.7
Faullant Cindy
1479
-
Egger Fritz
1396
½ - ½
3.8
Kuss Wilfried
1423
-
Sandrisser Fabio
1235
U20
½ - ½
Bo.
1
Sk Dolomitenbank Lienz 3
Rtg
-
4
Sv Raika Rapid Feffernitz 2
Rtg
3½:4½
4.1
Senfter Karl
1843
-
Koefeler Christian
1937
½ - ½
4.2
Ploessnig Michael
1826
-
Zoehrer Gregor
1693
U20
0 - 1
4.3
Brandstaetter Walter
1699
-
Loescher Leon
1781
U20
0 - 1
4.4
Potschka Dieter
1626
-
Saringer Hubert
1679
1 - 0
4.5
Lugger Simon
1523
U20
-
Hohenberger Rudolf
1535
½ - ½
4.6
Lentner Gerwald
1543
-
Schuster Sandro
1406
1 - 0
4.7
Reiner Robert
1190
-
Meyer Josef
1284
½ - ½
4.8
Beiten Andrè
1299
-
Tscharnuter Noah
1453
U20
0 - 1
Bo.
2
Sc Elektro Saringer Gnesau 1
Rtg
-
3
Askoe Finkenstein 2
Rtg
1½:6½
5.1
Stampfer Bruno
1844
-
Legat Albert
1738
½ - ½
5.2
Sickl Guenther
1838
-
Gallob Josef Sen.
1759
0 - 1
5.3
Aigner Hans
1776
-
Unterweger Franz
1676
½ - ½
5.4
Ragossnig Helmut
1583
-
Gallob Alois
1620
0 - 1
5.5
Lassnig Georg
1569
-
Graber Josef
1602
0 - 1
5.6
Aigner Gerhard
1493
-
Melcher Jakob
1576
0 - 1
5.7
Grasser Anton
1373
-
Liotta Marcel
1274
U20
½ - ½
5.8
Nocera Killian Domenico
0
U20
-
Gietler Matthias
915
U20
0 - 1
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 06.05.2024 10:32
Legal details/Terms of use