Logged on: Gast
Servertime 11.05.2024 13:35:25
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
Unterliga West 2017/18
Last update 17.04.2018 09:58:24, Creator/Last Upload: SCHACHKLUB ST VEIT/GLAN
Search for player or team
Search
Board Pairings
Round 1 on 2017/10/14
Bo.
10
Sk Feistritz Paternion 1
Rtg
-
6
Sk Dolomitenbank Lienz 2
Rtg
3½:4½
1.1
Rozic Adrijan
2056
-
Mattersberger Robert
1837
½ - ½
1.2
Frey Armin
1890
-
Bodner Alfred
1789
1 - 0
1.3
Safrin Mario
1640
-
Weiler Georg
1593
0 - 1
1.4
Gaertner Ferdinand
1622
-
Potschka Dieter
1626
0 - 1
1.5
Sternig Helmut
1579
-
Lentner Gerwald
1543
½ - ½
1.6
Pirkowitsch Franz
1508
-
Grubauer Gerhard
1587
0 - 1
1.7
Binder Karl
1570
-
Lugger Simon
1523
U20
1 - 0
1.8
Zeber Katja
1540
U20
-
Sattler Erwin
1561
½ - ½
Bo.
7
Esv Askoe Admira Villach 1
Rtg
-
5
Sk Union Leisach 1
Rtg
5½:2½
2.1
Heindl Matthias
2130
U20
-
Bachlechner Julian
2077
U20
½ - ½
2.2
Holzmann Jörg
2148
-
Oberbichler Martin
1862
1 - 0
2.3
Putzi Albert
1937
-
Stoefan Gottfried
1437
1 - 0
2.4
Tusha John
1613
-
Oberdorfer Christof
1509
½ - ½
2.5
Lippitsch Sandro
1604
-
Perathoner Lukas
1523
U20
0 - 1
2.6
Guzikowski Pawel
1697
-
Fritzenwanger Johann
1408
1 - 0
2.7
Kummer Heinz
1661
-
Kellner Willibald
1440
1 - 0
2.8
Hasberger Walter
1626
-
Lienharter Maria
1205
½ - ½
Bo.
8
Sv Treffen 1
Rtg
-
4
Moebel Zimmermann Hermagor 1
Rtg
2 : 6
3.1
Stirn Martin
2047
-
Stadik Wolfgang
1970
½ - ½
3.2
Isopp Manfred
1846
-
Steiner Martin
1913
½ - ½
3.3
Hinteregger Johann
1830
-
Emberger Rene
1857
½ - ½
3.4
Einoeder Franz
1760
-
Emberger Dietmar
1866
0 - 1
3.5
Herold Hans
1636
-
Pauletto Mauro
1624
U20
0 - 1
3.6
Herold Ingolf
1614
-
Grabner Josef
1666
½ - ½
3.7
Leitner Günther
1402
-
Eder Benjamin
1406
U20
0 - 1
3.8
Steinberger Lukas
0
U20
-
Zoppoth Matthias
1157
U20
0 - 1
Bo.
9
Sk Suetschach-Feistritz 1
Rtg
-
3
Sv Gh.Buerger Schiefling 1
Rtg
3½:4½
4.1
Djuric Petar
2115
-
Hanser Michael
2018
1 - 0
4.2
Kersic Matej
2116
-
Spitzer Alois
1950
1 - 0
4.3
Sitter Primus
1743
-
Sturm Werner
1777
½ - ½
4.4
Brandner Eduard
1755
-
Richau Peter
1714
½ - ½
4.5
Kunze Ingo
1653
-
Reinthaler Paul-Isidor
1636
½ - ½
4.6
Maderner Arnulf
1594
-
Buerger Martin
1742
0 - 1
4.7
Waldhauser Rudolf
1555
-
Humnig Simon
1620
0 - 1
4.8
Hafner Anja
800
U20
-
Huainig Lukas
1322
U20
0 - 1
Bo.
1
Raiffeisen Kötschach-Mauthen 1
Rtg
-
2
Slow. Sv/Posojilnica-Bank 1
Rtg
4½:3½
5.1
Ortner Ronald
1804
-
Kosmac Blaz
2176
0 - 1
5.2
Lederer Peter Jun.
1830
-
Rozman Mitja
2011
0 - 1
5.3
Berger Josef
1824
-
WMK
Lukan Dunja
1862
1 - 0
5.4
Plozner Claudio
1738
-
Hattenberger Arnold
1829
½ - ½
5.5
Valtiner Adamo
1674
U20
-
Reichmann Rupert
1505
1 - 0
5.6
Warmuth Thomas
1538
U20
-
Lukan Iwan
1516
½ - ½
5.7
Lederer Peter
1660
-
Hedenik Robert
1422
½ - ½
5.8
Lederer Markus
1433
U20
-
Gasser Gabriel
1172
U20
1 - 0
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 06.05.2024 10:32
Legal details/Terms of use