Logged on: Gast
Servertime 19.03.2024 03:15:41
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
AUT STMK 1718 SUED 2. KLASSE SUEDWEST
Last update 19.03.2018 20:48:15, Creator/Last Upload: Steirischer Landesverband
Search for player
Search
Starting rank
No.
Name
FideID
Rtg
FED
Team
Bo.
1
IM
Fauland Alexander
1600036
2400
AUT
Schwanberg
1
2
Herrmann Johann
1606395
2028
AUT
Tillmitsch
1
3
Elpons Walter
1640739
1943
AUT
Gamlitz
1
4
WFM
Bakalarz Grazyna
4000730
1923
LUX
Gamlitz
4
5
Grohschaedel Erich
1898
AUT
Stangersdorf
2
6
Hammer Harald
1657356
1890
AUT
Tillmitsch
2
7
Zirngast Erhard
1605887
1888
AUT
Gamlitz
3
8
Hemmer Christian Mag.
312187967
1882
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
2
9
Knaus Otto
1646451
1855
AUT
Gamlitz
2
10
Klapsch Josef
1643690
1838
AUT
Gamlitz
5
11
Kraker Erwin
1832
AUT
Stangersdorf
1
12
Baumrucker Fritz Akad. Vkfm.
1824
AUT
Pöfling-Brunn
1
13
Schigan Josef
1821
AUT
Gamlitz
7
14
Schernthaner David
1649574
1808
AUT
Bärnbach
1
15
Lickl Norbert DI.
1806
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
1
16
Bratko Alexander
1634968
1800
AUT
Bärnbach
2
17
Winkler Reinhold
1791
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
4
18
Wiener Alexander
1636081
1789
AUT
Tillmitsch
3
19
Jauk Josef
1649787
1781
AUT
Stainz
1
20
WMK
Schmidbauer Andrea Mag.
1631217
1772
AUT
Gamlitz
8
21
Storer Hans
1651900
1770
AUT
Gamlitz
10
22
Sulzer Manfred
1646540
1770
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
3
23
Pittino Pascal
1643789
1769
AUT
Gamlitz
9
24
Ussar Reinhard
1635840
1731
AUT
Gamlitz
6
25
Baumrucker Gabriel
1718
AUT
Pöfling-Brunn
3
26
Seiler Franz
1657364
1707
AUT
St. Martin i. S.
1
27
Koller Gerhard
1643703
1704
AUT
Bärnbach
3
28
Strauss Rene Mag.
1679
AUT
Schwanberg
2
29
Kiefer Michael
1640763
1676
AUT
St. Martin i. S.
3
30
Mildner Helfried
1676
AUT
Pöfling-Brunn
2
31
Hammer Stefan
1669
AUT
Tillmitsch
4
32
Reinthaler Paul-Isidor
1642260
1656
AUT
Bärnbach
4
33
Kump Helmut
1648
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
5
34
Krois Rudolf
1655000
1640
AUT
Bärnbach
6
35
Kraker Reinhard
1638
AUT
Stangersdorf
3
36
Zirngast Guenter
1652400
1635
AUT
Tillmitsch
5
37
Penz Gerhard
1639269
1623
AUT
Tillmitsch
6
38
Koestenbauer Hans Ing.
1640780
1618
AUT
Stainz
2
39
Gratzer Josef
1654969
1616
AUT
Bärnbach
7
40
Wippel Herbert
1639285
1605
AUT
Tillmitsch
7
41
Froehlich Franz Mag.
1640119
1599
AUT
St. Martin i. S.
2
42
Adelsberger Andreas
1598
AUT
Schwanberg
3
43
Häusl Peter
1597
AUT
St. Martin i. S.
4
44
Draxler Wolfgang
1581
AUT
Stangersdorf
6
45
Pudmich Guenter Dr.
1636154
1579
AUT
Bärnbach
5
46
Gutjahr Dieter
1661787
1568
AUT
St. Martin i. S.
5
47
Lanzl Christopher
1565
AUT
Pöfling-Brunn
4
48
Liebmann Franz
1563
AUT
Gamlitz
13
49
Katter Marlene
1648691
1555
AUT
Stangersdorf
5
50
Hilscher Gottfried
1654977
1552
AUT
Gamlitz
11
51
Streibl Peter
1659065
1545
AUT
Stainz
3
52
Kuess Andreas Dr.
1655019
1540
AUT
Bärnbach
8
53
Nauschnegg Gerhard
1652370
1535
AUT
St. Martin i. S.
6
54
Katter Katharina
1642626
1534
AUT
Stangersdorf
4
55
Lenz Manuel
1531
AUT
Schwanberg
4
56
Haubenwaller Norbert
1528
AUT
Stainz
5
57
Farmer Guenter Dr.
1649752
1524
AUT
Stainz
4
58
Peterschek Heinz
1520
AUT
Schwanberg
5
59
Taucher Franz
1520
AUT
Bärnbach
10
60
Petrovic Radovan
1652389
1512
AUT
Tillmitsch
8
61
Koschak Peter
1504
AUT
Gamlitz
15
62
Hainzl Markus
1646508
1497
AUT
Gamlitz
12
63
Gepperth Heinz
1496
AUT
Gamlitz
16
64
Schröttner Lukas
1643819
1491
AUT
Bärnbach
9
65
Osabuohien-Onasuyi Osazuwa
1646842
1457
AUT
Gamlitz
14
66
Schigan Helmut
1428
AUT
Gamlitz
17
67
Weissinger Helmut
1415
AUT
Gamlitz
18
68
Golub Filip
1657348
1394
AUT
St. Martin i. S.
7
69
Haas Franz
1394
AUT
Stangersdorf
7
70
Schuster Peter
1392
AUT
Pöfling-Brunn
5
71
Bretterklieber Maximilian
1645897
1385
AUT
Stainz
6
72
Pitzek Sebastian
1640313
1380
AUT
Schwanberg
6
73
Deutschmann Josef
1378
AUT
Stainz
7
74
Schauer Herbert
1378
AUT
Gamlitz
19
75
Edler Johann
1371
AUT
Stangersdorf
8
76
Koren Paul
1643711
1332
AUT
Bärnbach
11
77
Schnabel Johann
1330
AUT
Stangersdorf
9
78
Schernthaner Markus
1653873
1286
AUT
Bärnbach
12
79
Penz Daniel
1281
AUT
Tillmitsch
9
80
Pitzek Benjamin
1277
AUT
Schwanberg
7
81
Ogris Leonhard Dr.
1239
AUT
Pöfling-Brunn
6
82
Herzmaier Johannes
1647113
1210
AUT
Stainz
8
83
Novak Luna Sarah
1190
AUT
Schwanberg
8
84
Dojer Manfred
1187
AUT
Stainz
9
85
Bakalarz Adrian
12955809
1144
GER
Gamlitz
20
86
Klöckl Benedikt
1120
AUT
Tillmitsch
10
87
Sgarz Mathias
1120
AUT
Stangersdorf
10
88
Novak Venus Anna Lena
1088
AUT
Schwanberg
9
89
Fauland Paulina Mag.
1603159
1028
AUT
Schwanberg
10
90
Breidler Jonas
1658980
1004
AUT
Stainz
10
91
Schmidbauer Felix
1659057
972
AUT
Gamlitz
21
92
Gosch Gabriel
958
AUT
St. Martin i. S.
8
93
Fabian Kerstin
946
AUT
St. Martin i. S.
9
94
Wenzl Sebastian
1659081
932
AUT
Stainz
11
95
Novak Eos Isabella Maria
818
AUT
Schwanberg
11
96
Bernsteiner Catalina
1654896
800
AUT
Stainz
12
97
Fabian Julia
800
AUT
St. Martin i. S.
10
98
Novak Nike Katharina Elisa
800
AUT
Schwanberg
12
99
Walla Michael
800
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
6
100
Erkinger Kevin
0
AUT
Stainz
13
101
Fellner Kurt
0
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
7
102
Goigner Johann Klaus
0
AUT
Pöfling-Brunn
7
103
Muri Lorenz
0
AUT
Tillmitsch
11
104
Pohl Johannes
0
AUT
Stangersdorf
11
105
Resch Anna
0
AUT
Stainz
14
106
Stadtegger Thomas
0
AUT
Spg. Ligist-St. Johann
8
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 12.03.2024 12:22
Legal details/Terms of use