Wiener Betriebsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Süd

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 15 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Rating calculationRating national
Date2017/10/04 to 2018/03/21
Rating-Ø1666
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 24.11.2017 20:21:23, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionA-Liga, B-Liga, C-Liga, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3 Nord, K3 Süd
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

The best player per board: according Points

The minimum required number of games: 60%

Board 1
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Fasser Walter1889Wiener Aerzteschachklub2,066,73
2MKKarlstötter Kurt Mag.1915Sg Verbund / Vhp - Omv2,050,04
3Hauptmann Dieter1872Sg Schwarze Dame / Wombat 23621,550,03
4Gröbl Markus Ing.1928Sg Elin / Mühlengrund1,537,54
5Hlinka Peter1775Ksv Wien Schachsektion0,516,73
Board 2
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Gaertner Markus2087Husek Wien3,075,04
2Matschi Christian1702Unicredit Bank Austria1,550,03
3Muhr Andreas1772Sg Schwarze Dame / Wombat 23621,550,03
4Fuchs Martin1735Roter Bauer 7stern1,537,54
5Schmidt Alfred Dr.1718Wiener Aerzteschachklub1,033,33
6Moser Wolfgang Ing.1814Sg Elin / Mühlengrund1,033,33
7Wantscher Jürgen17131. Wbsc1,033,33
8Boller Wolfgang1725Tu Wien1,025,04
Board 3
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Laun Magdalena1697Unicredit Bank Austria2,562,54
2Plank Reinhard1907Ksv Wien Schachsektion2,562,54
3Lentner Johannes15191. Wbsc2,050,04
4Zimmermann Christian1772Ksv Wien Schachsektion1,550,03
5Eiler Thomas1654Tu Wien1,537,54
6Lohynski Reinhard1623Unicredit Bank Austria0,516,73
Board 4
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Lettner Jochen1669Sg Schwarze Dame / Wombat 23623,075,04
2Tursa Franz1778Sg Verbund / Vhp - Omv3,075,04
3Oppel Albert Dr.1712Ksv Wien Schachsektion2,562,54
4Weichenberger Franz Dr.1610Roter Bauer 7stern2,050,04
5Seiser Marcus1564Unicredit Bank Austria2,050,04
6Stiassny Peter DI.1600Sg Elin / Mühlengrund1,550,03
7Braun Georg1606Tu Wien1,537,54
8Pohanka Michael1756Wiener Aerzteschachklub1,033,33
9Poesinger Adrian Dr.1631Sg Schwarze Dame / Wombat 23621,033,33
10Kral Peter Dr.1632Wiener Aerzteschachklub0,516,73
11Arnez Stefan1606Tu Wien0,516,73
Board 5
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Zikic Goran13911. Wbsc2,562,54
2Mair Josef1550Ksv Wien Schachsektion2,066,73
3Skrepsky Anton1566Husek Wien2,066,73
4Schimpf Florian1413Roter Bauer 7stern1,550,03
5Schneider Christian1669Husek Wien1,537,54
6Woschnagg Herbert Dr.1615Wiener Aerzteschachklub0,516,73
Board 6
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Florea Aurelian0Unicredit Bank Austria4,0100,04
2Kramer Martin1363Tu Wien1,033,33
3Aschar Mohammad1135Roter Bauer 7stern1,033,33
4Penthor Adolf DI.1527Wiener Aerzteschachklub1,025,04