Wiener Vereinsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Süd

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 30 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Rating calculationRating national
Date2017/09/30 to 2018/03/17
Rating-Ø1325
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 27.11.2017 00:29:07, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionLandesliga, A-Liga, B-Liga Nord, B-Liga Süd, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Rank after Round 5

No.NameRtgTeamPts.Games%Bo.
1Klausner Felix1658Sv Mödling4,04100,01
2Georgiev Daniel1552Sz Favoriten3,5487,51
3Bilyalov Erol1092Sz Favoriten3,5570,03
4Lentner Johannes1519tschaturanga3,5570,04
5Kellner Nikolaus1657Sk Austria Wien3,03100,01
6Petlak Josef0Amateure3,03100,05
7Fink Helmut1668Sk Hernals3,0475,01
8Marku Anton1428Arberia3,0475,02
9Zeman Tomas1251Amateure2,5383,33
10Posselt Clemens1077Sk Austria Wien2,5383,33
11Hofmann Herbert1686Sk Hernals2,5462,53
12Wehbeh Hanna0Arberia2,5462,55
13Zenuni Petrit1426Arberia2,5550,03
14Sonnbichler Oliver1723Sv Mödling2,02100,02
15Trübswasser Wolfgang1463Sv Mödling2,02100,05
16Fenz Martin1334Sv Mödling2,02100,05
17Pannard Etienne0Sg Pm2,02100,05
18Germuth Ferdinand0Sk Austria Wien2,02100,05
19Zeman Martin1453Amateure2,0366,72
20Morboeck Olaf1628Sk Hernals2,0366,73
21Kondic Milan1452Sk Hietzing2,0366,74
22Baumann Harald0Sg Pm2,0450,05
23Wolf Gerhard1545Sg Pm1,5275,03
24Bahr Bjoern1531Sv Mödling1,5275,04
25Mung Herbert Ing.1741Sk Hernals1,5350,01
26Jauker Valentin Mag.1560Arberia1,5350,01
27Ochsenhofer Walter1591Sk Hietzing1,5350,01
28Lotter Konrad1410Sk Austria Wien1,5350,02
29Rulitz Josef1365tschaturanga1,5350,03
30HOFBAUER Katja0Sk Austria Wien1,5350,05
31Al-Sayed Nabil0Sk Hietzing1,5350,05
32Wehbeh Labin0Arberia1,5530,05
33Hayden Evelyn Mag.1568Sk Austria Wien1,01100,01
34Peterka Walter1768Sg Pm1,01100,01
35Jirovec Peter1768Amateure1,01100,02
36Reiter Alexander1541Sv Mödling1,01100,03
37Miazhynski Michael1458Sz Favoriten1,01100,03
38Tarko Konstantin1472Sv Mödling1,01100,03
39Grafl Thomas1517Sk Hernals1,01100,04
40Sobota Viktoria1015Sz Favoriten1,01100,04
41Löschner Pablo0Sk Hietzing1,01100,05
42Reichmann Ernst1515Sk Hernals1,01100,05
43Krejci Vera Marie1388Sv Mödling1,01100,05
44Mandzhiev Aldar1603tschaturanga1,01100,05
45Horak Paul1786Sk Hietzing1,01100,05
46Armbruster Roland1125Sv Mödling1,01100,06
47Staicu Natalia0Sz Favoriten1,01100,06
48Fuss Johann Dr.1504Amateure1,0250,02
49Mueller Alfred Mag. Dr.1577Sg Pm1,0250,02
50Bui Philipp1193Sz Favoriten1,0250,03
51Neumann Florian1201Sk Hietzing1,0250,05
52Kromer Michael0Sg Pm1,0250,05
53Hödl Florian1302Sk Hernals1,0250,06
54Fritz Robert1564tschaturanga1,0333,32
55Oesterreicher Franz Dr.1510Sg Pm1,0333,33
56Zeman Vit1220Amateure1,0333,34
57Ofner Matthias1034Sk Hietzing1,0333,35
58Fuss Christoph1603Amateure1,0425,01
59Alvarico Jan Andrew1354Arberia1,0425,04
60Brazda Franz1874Sk Hietzing0,5150,01
61Zakirova Yana1624tschaturanga0,5150,02
62Djeno Jakov1333Sk Hietzing0,5150,02
63Fritzer Friedrich Dr.1686tschaturanga0,5225,01
64Ochsenhofer Peter1271Sk Hietzing0,5225,03
65Moser Moritz1378Sk Austria Wien0,5225,03
66Kaspar Sebastian1642Sz Favoriten0,5316,72
67Buryak Dimitri0Sk Austria Wien0,5316,75
68Nemeth Arpad DI.1559Sg Pm0,010,01
69Hyseni Safet1505Arberia0,010,01
70Ladan Mario1468Sk Hietzing0,010,01
71Kodek Sebastian1622Sk Hietzing0,010,02
72Kastner Klaus1605tschaturanga0,010,03
73Klimt Hans1633Sk Hietzing0,010,03
74Balint Peter1172Sk Hietzing0,010,03
75Gashi Milot0Arberia0,010,03
76Rohrer Susanne Michaela0Sg Pm0,010,04
77Reinhart Christoph864Amateure0,010,04
78Mayr Patrick1646tschaturanga0,010,04
79Voboril Jonathan1204Sv Mödling0,010,05
80Miazhynski Alexander1081Sz Favoriten0,010,06
81Hautzeneder Niklas800Sz Favoriten0,010,06
82Dudarev Oleh0Sz Favoriten0,010,06
83Garcia Straub Lorena0Sk Austria Wien0,010,06
84Sindric Sinisa0Arberia0,010,06
85Pegritz Emil0Amateure0,010,06
86Peraus Natalie1481Sz Favoriten0,020,01
87Gaspar Zdravko1718Sv Mödling0,020,02
88Graf Franz1587Sg Pm0,020,02
89Kober Stefan1176Sz Favoriten0,020,04
90Rigo Lukas902Sz Favoriten0,020,04
91Karall Andreas1013Sz Favoriten0,020,05
92Markelic Marko0Sz Favoriten0,020,05
93Peschek Otto1296tschaturanga0,020,05
94Sützl Wolfgang Dr.1713tschaturanga0,030,01
95Thajer Lukas1707Sk Hietzing0,030,03

Annotation: forfeit points are ignored