Wiener Betriebsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Nord

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 15 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Rating calculationRating national
Date2017/10/04 to 2018/03/21
Rating-Ø1636
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 12.01.2018 11:30:44, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionA-Liga, B-Liga, C-Liga, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3 Nord, K3 Süd
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list

Alphabetical list all groups

No.NameFideIDRtgFEDName
1Adler Thomas16144101957AUTK1 Süd
2Aistleitner Markus1844AUTK1 Süd
3CMAlbadri Abd Al Sattar106023482178IRQC-Liga
4CMAlbadri Abd Al Sattar106023482178IRQB-Liga
5Albadri Samer16331041967AUTK1 Nord
6Albrecht Markus16467451438AUTK1 Süd
7Allram Sebastian16248652015AUTC-Liga
8Allram Sebastian16248652015AUTB-Liga
9Almer Guenter16284291681AUTK2 Süd
10WMKAlmert Margit16208511608AUTK1 Nord
11WMKAlmert Margit16208511608AUTK2 Nord
12IMAlvir Aco144003672375AUTB-Liga
13IMAlvir Aco144003672375AUTA-Liga
14Amritzer Martina16398111571AUTK2 Süd
15Andrejevski Branko16287801875AUTK2 Süd
16Andrejevski Branko16287801875AUTK1 Nord
17Arnez Stefan16459941606AUTK2 Süd
18Arnez Stefan16459941576AUTC-Liga
19Arztmann Robert16287471671AUTK3 Nord
20Arztmann Wolfgang16068752153AUTK2 Nord
21Aschar Mohammad1135IRIK2 Süd
22Astner Klaus16413101274AUTK3 Süd
23Aumann Manfred Dr.16520521710AUTK3 Süd
24Ayatollahi Ehsan125211831980IRIC-Liga
25FMBachofner Andreas16037952144AUTA-Liga
26MKBachofner Christian16037871983AUTA-Liga
27MKBachofner Christian16037871983AUTC-Liga
28Bambasek Ulrich1588AUTK1 Nord
29Bambasek Ulrich1588AUTK2 Nord
30Bankier Jonathan16400031695AUTK1 Nord
31Bankier Jonathan16400031695AUTK2 Süd
32Bankier Jonathan16400031663AUTC-Liga
33Bankier Maximilian16400111793AUTK1 Nord
34Bankier Maximilian16400111793AUTK2 Süd
35Bankier Maximilian16400111782AUTC-Liga
36Bartl Michael Ing.16027802005AUTK1 Süd
37Bartos Miloslav16372902117AUTC-Liga
38WFMBatyte Daiva128018602230LTUB-Liga
39Bauer Herbert16414171495AUTK2 Nord
40CMBauer Thomas16392932199AUTB-Liga
41CMBauer Thomas16392932199AUTA-Liga
42CMBauer Thomas16392932182AUTC-Liga
43Bauer Wolfgang1398AUTK3 Süd
44IMBaumegger Siegfried16028292454AUTA-Liga
45FMBawart Markus16033372402AUTC-Liga
46Bechmann Gerhard16072861970AUTC-Liga
47Bechmann Gerhard16072861970AUTK1 Süd
48Belic Slavisa9569610SRBK3 Nord
49Belke Frank Dr.46123372266GERB-Liga
50Benkö Markus16183261980AUTC-Liga
51Benkö Markus16183261980AUTK1 Nord
52Berbati Kadri16163902060AUTK1 Süd
53Berger Guenther1828AUTK2 Nord
54Bieber Herbert16582711750AUTK2 Nord
55Bieber Herbert16582711750AUTK3 Nord
56Bieber Herbert16582711750AUTK2 Süd
57Biermann Robert162202181654GERK2 Süd
58Biermann Robert162202181654GERB-Liga
59Biermann Robert162202181654GERK1 Nord
60Biermann Robert162202181654GERC-Liga
61Birnbaum Robert16569101730AUTK1 Nord
62Birnbaum Robert16569101730AUTK2 Süd
63Blocher Edgar Dr.16048641958AUTK1 Süd
64FMBlohberger Felix16320512344AUTA-Liga
65Bobic Igor16373041974AUTK1 Nord
66Boehm Gerhard16053301945AUTC-Liga
67Boisseau Antoine360532521989FRAC-Liga
68Boisseau Antoine360532521989FRAB-Liga
69Boisseau Antoine360532521964FRAK1 Nord
70Bojanovsky Milan Ing.3689461963CZEC-Liga
71Bojanovsky Milan Ing.3689461963CZEB-Liga
72Boller Wolfgang16582801725AUTK2 Süd
73Boller Wolfgang16582801725AUTK1 Süd
74Börnsen Frederik246009461880GERC-Liga
75Börnsen Frederik246009461868GERK1 Nord
76Börnsen Frederik246009461868GERK2 Nord
77Borovnik Martin16452261722AUTK1 Süd
78Branding Volker46591472183GERB-Liga
79Branding Volker46591472183GERA-Liga
80Brandl-Tomek Karl Dr.1670AUTK2 Süd
81Braun Georg1606AUTK2 Süd
82Braun Georg1606AUTK1 Süd
83IMBrestian Egon16000282365AUTK1 Süd
84Brohs Helmut Dr.1376AUTK2 Nord
85Brugger Jonas0AUTK2 Nord
86Brugger Jonas0AUTK1 Nord
87Brüll Georg Mag.16206812044AUTC-Liga
88FMBrustkern Juergen46026762287GERA-Liga
89Buchhas Johann16245711846AUTK3 Süd
90Budin Andreas16359641786AUTK2 Süd
91GMBuhmann Rainer46513402564GERA-Liga
92Chen Qingxia86115991842CHNK2 Süd
93Chesnais Wolfgang16560821741AUTK2 Nord
94Chesnais Wolfgang16560821741AUTK1 Süd
95Chirita-Mihaila Marius-Constantin12138732112ROUA-Liga
96Chirita-Mihaila Marius-Constantin12138732112ROUB-Liga
97Chulis Alexander16075882137AUTB-Liga
98Curado José19604741829PORK1 Süd
99Czernin Hans1331AUTK3 Nord
100Czvitkovics Helmut16254201648AUTK3 Süd
101Czvitkovics Helmut16254201648AUTK1 Süd
102Damianschitz Josef1514AUTK1 Süd
103Dangl Alfred Dkfm.16373121537AUTK2 Nord
104IMDanner Georg16003032284AUTB-Liga
105MkDanner Lambert13058402039AUTA-Liga
106Decker Nils46996702036GERC-Liga
107Derx Walter Ing.1229AUTK3 Nord
108Dittel Herbert16164712064AUTA-Liga
109Dittel Herbert16164712064AUTB-Liga
110Dittel Herbert16164712064AUTC-Liga
111Doerr Harold16595701550AUTK3 Süd
112Doerr Harold16595701550AUTK3 Nord
113Drabeck Sascha16369361706AUTK3 Nord
114Dragnev Lubomir16348441606AUTK2 Nord
115IMDragnev Valentin16348522466AUTA-Liga
116Düllberg Christian0GERK2 Süd
117Eberdorfer Wolfgang16399191706AUTK2 Süd
118Ebner Franz Mag.16304741897AUTB-Liga
119Ebner Franz Mag.16304741897AUTC-Liga
120MKEder Martin Mag.16102952134AUTB-Liga
121MKEder Martin Mag.16102952134AUTA-Liga
122Ehn Michael Mag.16161292023AUTA-Liga
123Eiler Thomas16352121654AUTK2 Süd
124Eiler Thomas16352121654AUTK1 Süd
125Eller Martin DI16400201940AUTC-Liga
126Eller Martin DI16400201940AUTK1 Nord
127Eller Martin DI16400201940AUTB-Liga
128Emsenhuber Johannes1416AUTC-Liga
129Emsenhuber Johannes1411AUTK3 Nord
130FMEnöckl Philipp16088942275AUTA-Liga
131Ernst Günter16352201714AUTK3 Nord
132NMErnst Michael Mag.16183932131AUTA-Liga
133Erren Martin16611081214AUTK3 Nord
134Eslami Zad Iradj0AUTK3 Nord
135Fabisch Christian Dr.16015802013AUTB-Liga
136Fabisch Christian Dr.16015802013AUTC-Liga
137Fasser Walter16055341889AUTK2 Süd
138Feldmüller Wolfgang16571191279AUTK3 Nord
139Fiam Gerhard16425371641AUTK2 Nord
140Filipovic Ivica16554852021AUTK2 Nord
141Filler Johann Mag.16593081867AUTC-Liga
142Fink Helmut16259421668AUTK1 Süd
143Fink Helmut16259421668AUTK3 Süd
144Fischer Otto1711AUTK2 Süd
145Fischer Otto1711AUTK1 Nord
146Flanitzer Johann16219631754AUTC-Liga
147Flanitzer Johann16219631754AUTK3 Süd
148Flanitzer Johann16219631751AUTK1 Süd
149Flanitzer Johann16219631751AUTK2 Nord
150Florea Aurelian0AUTK1 Nord

Show complete list