Logged on: Gast
Servertime 26.04.2024 15:56:19
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
Wiener Betriebsmeisterschaft 2017/2018 1. Klasse Nord
Last update 03.03.2018 20:04:46, Creator/Last Upload: Wiener Schachverband (TA)
Alphabetical list all groups
No.
Name
FideID
Rtg
FED
Name
1
Adler Thomas
1614410
1957
AUT
K1 Süd
2
Aistleitner Markus
1844
AUT
K1 Süd
3
Aistleitner Markus
1844
AUT
B-Liga
4
CM
Albadri Abd Al Sattar
10602348
2178
IRQ
C-Liga
5
CM
Albadri Abd Al Sattar
10602348
2178
IRQ
B-Liga
6
Albadri Samer
1633104
1970
AUT
C-Liga
7
Albadri Samer
1633104
1970
AUT
K2 Süd
8
Albadri Samer
1633104
1967
AUT
K1 Nord
9
Albrecht Markus
1646745
1438
AUT
K1 Süd
10
Allram Sebastian
1624865
2015
AUT
C-Liga
11
Allram Sebastian
1624865
2015
AUT
B-Liga
12
Almer Guenter
1628429
1681
AUT
K2 Süd
13
WMK
Almert Margit
1620851
1608
AUT
K2 Nord
14
WMK
Almert Margit
1620851
1608
AUT
K1 Nord
15
IM
Alvir Aco
14400367
2375
AUT
B-Liga
16
IM
Alvir Aco
14400367
2375
AUT
A-Liga
17
Amritzer Martina
1639811
1571
AUT
K2 Süd
18
Andrejevski Branko
1628780
1875
AUT
K2 Süd
19
Andrejevski Branko
1628780
1875
AUT
K1 Nord
20
Arnez Stefan
1645994
1606
AUT
K2 Süd
21
Arnez Stefan
1645994
1576
AUT
C-Liga
22
Arztmann Wolfgang
1606875
2153
AUT
K2 Nord
23
Arztmann Nils
1633651
2007
AUT
K2 Nord
24
Arztmann Robert
1628747
1671
AUT
K3 Nord
25
Aschar Mohammad
1135
IRI
K2 Süd
26
Astner Klaus
1641310
1274
AUT
K3 Süd
27
Aumann Manfred Dr.
1652052
1710
AUT
K3 Süd
28
Autengruber Daniel
1617460
2016
AUT
K2 Süd
29
Ayatollahi Ehsan
12521183
1980
IRI
C-Liga
30
FM
Bachofner Andreas
1603795
2144
AUT
A-Liga
31
MK
Bachofner Christian
1603787
1983
AUT
A-Liga
32
MK
Bachofner Christian
1603787
1983
AUT
C-Liga
33
Bambasek Ulrich
1588
AUT
K1 Nord
34
Bambasek Ulrich
1588
AUT
K2 Nord
35
Bankier Maximilian
1640011
1793
AUT
K2 Süd
36
Bankier Maximilian
1640011
1782
AUT
C-Liga
37
Bankier Maximilian
1640011
1793
AUT
K1 Nord
38
Bankier Jonathan
1640003
1695
AUT
K2 Süd
39
Bankier Jonathan
1640003
1663
AUT
C-Liga
40
Bankier Jonathan
1640003
1695
AUT
K1 Nord
41
Bartl Michael Ing.
1602780
2005
AUT
B-Liga
42
Bartl Michael Ing.
1602780
2005
AUT
K1 Süd
43
Bartos Miloslav
1637290
2117
AUT
C-Liga
44
WFM
Batyte Daiva
12801860
2230
LTU
B-Liga
45
CM
Bauer Thomas
1639293
2199
AUT
B-Liga
46
CM
Bauer Thomas
1639293
2199
AUT
A-Liga
47
CM
Bauer Thomas
1639293
2182
AUT
C-Liga
48
Bauer Herbert
1641417
1495
AUT
K2 Nord
49
Bauer Herbert
1641417
1490
AUT
A-Liga
50
Bauer Wolfgang
1398
AUT
K3 Süd
51
Bauer Alexander
1362
AUT
K3 Nord
52
IM
Baumegger Siegfried
1602829
2454
AUT
A-Liga
53
FM
Bawart Markus
1603337
2402
AUT
C-Liga
54
Bechmann Gerhard
1607286
1970
AUT
K1 Süd
55
Bechmann Gerhard
1607286
1970
AUT
C-Liga
56
FM
Beck Hartmuth Mag.
1602519
2319
AUT
B-Liga
57
Belic Slavisa
956961
0
SRB
K3 Nord
58
Belke Frank Dr.
4612337
2266
GER
B-Liga
59
Benkö Markus
1618326
1980
AUT
C-Liga
60
Benkö Markus
1618326
1980
AUT
K1 Nord
61
Berbati Kadri
1616390
2060
AUT
K1 Süd
62
Berger Guenther
1828
AUT
K2 Nord
63
Bieber Herbert
1658271
1750
AUT
K2 Süd
64
Bieber Herbert
1658271
1750
AUT
K3 Nord
65
Bieber Herbert
1658271
1750
AUT
K2 Nord
66
Biermann Robert
16220218
1654
GER
K2 Süd
67
Biermann Robert
16220218
1654
GER
K1 Nord
68
Biermann Robert
16220218
1654
GER
C-Liga
69
Biermann Robert
16220218
1654
GER
B-Liga
70
Birnbaum Robert
1656910
1730
AUT
K1 Nord
71
Birnbaum Robert
1656910
1730
AUT
K2 Süd
72
Blocher Edgar Dr.
1604864
1958
AUT
K1 Süd
73
Blocher Edgar Dr.
1604864
1958
AUT
C-Liga
74
Blocher Edgar Dr.
1604864
1954
AUT
B-Liga
75
FM
Blohberger Felix
1632051
2344
AUT
A-Liga
76
Bobic Igor
1637304
1974
AUT
K1 Nord
77
Boehm Gerhard
1605330
1944
AUT
K1 Nord
78
Boehm Gerhard
1605330
1945
AUT
C-Liga
79
Boisseau Antoine
36053252
1964
FRA
K1 Nord
80
Boisseau Antoine
36053252
1989
FRA
B-Liga
81
Boisseau Antoine
36053252
1989
FRA
C-Liga
82
Bojanovsky Milan Ing.
368946
1963
CZE
B-Liga
83
Bojanovsky Milan Ing.
368946
1963
CZE
C-Liga
84
Boller Wolfgang
1658280
1725
AUT
K1 Süd
85
Boller Wolfgang
1658280
1725
AUT
K2 Süd
86
Börnsen Frederik
24600946
1868
GER
K2 Nord
87
Börnsen Frederik
24600946
1880
GER
C-Liga
88
Börnsen Frederik
24600946
1868
GER
K1 Nord
89
Borovnik Martin
1645226
1722
AUT
K1 Süd
90
Borovnik Martin
1645226
1722
AUT
B-Liga
91
Branding Volker
4659147
2183
GER
B-Liga
92
Branding Volker
4659147
2183
GER
A-Liga
93
Brandl-Tomek Karl Dr.
1670
AUT
K2 Süd
94
Braun Georg
1606
AUT
K2 Süd
95
Braun Georg
1606
AUT
K1 Süd
96
IM
Brestian Egon
1600028
2365
AUT
K1 Süd
97
Brohs Helmut Dr.
1376
AUT
K2 Nord
98
Brugger Jonas
0
AUT
K2 Nord
99
Brugger Jonas
0
AUT
K1 Nord
100
Brüll Georg Mag.
1620681
2044
AUT
C-Liga
101
FM
Brustkern Juergen
4602676
2287
GER
A-Liga
102
Buchhas Johann
1624571
1846
AUT
K3 Süd
103
Budin Andreas
1635964
1802
AUT
K1 Nord
104
Budin Andreas
1635964
1786
AUT
K2 Süd
105
GM
Buhmann Rainer
4651340
2564
GER
A-Liga
106
FM
Bukacek Emil Dkfm.
1602551
2095
AUT
K1 Süd
107
Chen Qingxia
8611599
1842
CHN
K2 Süd
108
Chesnais Wolfgang
1656082
1741
AUT
K2 Nord
109
Chesnais Wolfgang
1656082
1741
AUT
K1 Süd
110
Chirita-Mihaila Marius-Constantin
1213873
2112
ROU
A-Liga
111
Chirita-Mihaila Marius-Constantin
1213873
2112
ROU
B-Liga
112
Chulis Alexander
1607588
2137
AUT
B-Liga
113
Curado José
1960474
1829
POR
K1 Süd
114
Czernin Hans
1331
AUT
K3 Nord
115
Czvitkovics Helmut
1625420
1648
AUT
K3 Süd
116
Czvitkovics Helmut
1625420
1648
AUT
K1 Süd
117
Damianschitz Josef
1514
AUT
K1 Süd
118
Dangl Alfred Dkfm.
1637312
1537
AUT
K2 Nord
119
IM
Danner Georg
1600303
2284
AUT
B-Liga
120
Mk
Danner Lambert
1305840
2039
AUT
A-Liga
121
Decker Nils
4699670
2036
GER
C-Liga
122
FM
Denk Adolf
1600990
2269
AUT
A-Liga
123
Derx Walter Ing.
1229
AUT
K3 Nord
124
IM
Diermair Andreas
1612468
2495
AUT
A-Liga
125
Dittel Herbert
1616471
2064
AUT
A-Liga
126
Dittel Herbert
1616471
2064
AUT
C-Liga
127
Dittel Herbert
1616471
2064
AUT
B-Liga
128
Doerr Harold
1659570
1550
AUT
K3 Nord
129
Doerr Harold
1659570
1550
AUT
K3 Süd
130
Drabeck Sascha
1636936
1706
AUT
K3 Nord
131
IM
Dragnev Valentin
1634852
2466
AUT
A-Liga
132
Dragnev Lubomir
1634844
1606
AUT
K2 Nord
133
FM
Druckenthaner Andreas Dr.
1600567
2266
AUT
B-Liga
134
Düllberg Christian
0
GER
K2 Nord
135
Düllberg Christian
0
GER
K3 Nord
136
Düllberg Christian
0
GER
K2 Süd
137
Eberdorfer Wolfgang
1639919
1706
AUT
K2 Süd
138
Ebner Franz Mag.
1630474
1897
AUT
B-Liga
139
Ebner Franz Mag.
1630474
1897
AUT
C-Liga
140
Ebner Franz Mag.
1630474
1877
AUT
K1 Nord
141
MK
Eder Martin Mag.
1610295
2134
AUT
B-Liga
142
MK
Eder Martin Mag.
1610295
2134
AUT
A-Liga
143
Ehn Michael Mag.
1616129
2023
AUT
A-Liga
144
Eiler Thomas
1635212
1654
AUT
K1 Süd
145
Eiler Thomas
1635212
1654
AUT
K2 Süd
146
Eller Martin DI
1640020
1940
AUT
K1 Nord
147
Eller Martin DI
1640020
1940
AUT
C-Liga
148
Eller Martin DI
1640020
1940
AUT
B-Liga
149
Emsenhuber Johannes
1416
AUT
C-Liga
150
Emsenhuber Johannes
1411
AUT
K3 Nord
Show complete list
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use