Wiener Betriebsmeisterschaft 2017/2018 C-Liga

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Daniel Lieb (1637550)
Time control90 m / 40 moves + 15 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Rating calculationRating national, Rating international
Date2017/10/04 to 2018/03/21
Rating-Ø1964
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 24.11.2017 20:22:07, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionA-Liga, B-Liga, C-Liga, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3 Nord, K3 Süd
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list

Alphabetical list all groups

No.NameFideIDRtgFEDName
1Adler Thomas16144101957AUTK1 Süd
2Aistleitner Markus1844AUTK1 Süd
3CMAlbadri Abd Al Sattar106023482178IRQC-Liga
4CMAlbadri Abd Al Sattar106023482178IRQB-Liga
5Albadri Samer16331041967AUTK1 Nord
6Albrecht Markus16467451438AUTK1 Süd
7Allram Sebastian16248652015AUTB-Liga
8Allram Sebastian16248652015AUTC-Liga
9Almer Guenter16284291681AUTK2 Süd
10WMKAlmert Margit16208511608AUTK2 Nord
11WMKAlmert Margit16208511608AUTK1 Nord
12IMAlvir Aco144003672375AUTB-Liga
13IMAlvir Aco144003672375AUTA-Liga
14Amritzer Martina16398111571AUTK2 Süd
15Andrejevski Branko16287801875AUTK2 Süd
16Andrejevski Branko16287801875AUTK1 Nord
17Arnez Stefan16459941606AUTK2 Süd
18Arztmann Robert16287471671AUTK3 Nord
19Arztmann Wolfgang16068752153AUTK2 Nord
20Aschar Mohammad1135IRIK2 Süd
21Astner Klaus16413101274AUTK3 Süd
22Aumann Manfred Dr.16520521710AUTK3 Süd
23Ayatollahi Ehsan125211831980IRIC-Liga
24FMBachofner Andreas16037952144AUTA-Liga
25MKBachofner Christian16037871983AUTA-Liga
26MKBachofner Christian16037871983AUTC-Liga
27Bambasek Ulrich1588AUTK1 Nord
28Bambasek Ulrich1588AUTK2 Nord
29Bankier Jonathan16400031695AUTK1 Nord
30Bankier Jonathan16400031663AUTC-Liga
31Bankier Maximilian16400111793AUTK1 Nord
32Bankier Maximilian16400111793AUTK2 Süd
33Bankier Maximilian16400111782AUTC-Liga
34Bartl Michael Ing.16027802005AUTK1 Süd
35Bartos Miloslav16372902117AUTC-Liga
36WFMBatyte Daiva128018602230LTUB-Liga
37Bauer Herbert16414171495AUTK2 Nord
38CMBauer Thomas16392932199AUTA-Liga
39CMBauer Thomas16392932199AUTB-Liga
40CMBauer Thomas16392932182AUTC-Liga
41Bauer Wolfgang1398AUTK3 Süd
42IMBaumegger Siegfried16028292454AUTA-Liga
43FMBawart Markus16033372402AUTC-Liga
44Bechmann Gerhard16072861970AUTC-Liga
45Bechmann Gerhard16072861970AUTK1 Süd
46Belic Slavisa9569610SRBK3 Nord
47Belke Frank Dr.46123372266GERB-Liga
48Benkö Markus16183261980AUTC-Liga
49Benkö Markus16183261980AUTK1 Nord
50Berbati Kadri16163902060AUTK1 Süd
51Berger Guenther1828AUTK2 Nord
52Bieber Herbert16582711750AUTK2 Nord
53Bieber Herbert16582711750AUTK3 Nord
54Biermann Robert162202181654GERK2 Süd
55Biermann Robert162202181654GERK1 Nord
56Biermann Robert162202181654GERC-Liga
57Biermann Robert162202181654GERB-Liga
58Birnbaum Robert16569101730AUTK1 Nord
59Birnbaum Robert16569101730AUTK2 Süd
60Blocher Edgar Dr.16048641958AUTK1 Süd
61FMBlohberger Felix16320512344AUTA-Liga
62Bobic Igor16373041974AUTK1 Nord
63Boehm Gerhard16053301945AUTC-Liga
64Boisseau Antoine360532521989FRAC-Liga
65Boisseau Antoine360532521989FRAB-Liga
66Boisseau Antoine360532521964FRAK1 Nord
67Bojanovsky Milan Ing.3689461963CZEB-Liga
68Bojanovsky Milan Ing.3689461963CZEC-Liga
69Boller Wolfgang16582801725AUTK1 Süd
70Boller Wolfgang16582801725AUTK2 Süd
71Börnsen Frederik246009461880GERC-Liga
72Börnsen Frederik246009461868GERK1 Nord
73Börnsen Frederik246009461868GERK2 Nord
74Borovnik Martin16452261722AUTK1 Süd
75Branding Volker46591472183GERB-Liga
76Branding Volker46591472183GERA-Liga
77Brandl-Tomek Karl Dr.1670AUTK2 Süd
78Braun Georg1606AUTK2 Süd
79Braun Georg1606AUTK1 Süd
80IMBrestian Egon16000282365AUTK1 Süd
81Brohs Helmut Dr.1376AUTK2 Nord
82Brugger Jonas0AUTK2 Nord
83Brugger Jonas0AUTK1 Nord
84Brüll Georg Mag.16206812044AUTC-Liga
85FMBrustkern Juergen46026762287GERA-Liga
86Buchhas Johann16245711846AUTK3 Süd
87Budin Andreas16359641786AUTK2 Süd
88GMBuhmann Rainer46513402564GERA-Liga
89Chen Qingxia86115991842CHNK2 Süd
90Chesnais Wolfgang16560821741AUTK2 Nord
91Chesnais Wolfgang16560821741AUTK1 Süd
92Chirita-Mihaila Marius-Constantin12138732112ROUB-Liga
93Chirita-Mihaila Marius-Constantin12138732112ROUA-Liga
94Chulis Alexander16075882137AUTB-Liga
95Curado José19604741829PORK1 Süd
96Czernin Hans1331AUTK3 Nord
97Czvitkovics Helmut16254201648AUTK3 Süd
98Czvitkovics Helmut16254201648AUTK1 Süd
99Damianschitz Josef1514AUTK1 Süd
100Dangl Alfred Dkfm.16373121537AUTK2 Nord
101IMDanner Georg16003032284AUTB-Liga
102MkDanner Lambert13058402039AUTA-Liga
103Decker Nils46996702036GERC-Liga
104Derx Walter Ing.1229AUTK3 Nord
105Dittel Herbert16164712064AUTA-Liga
106Dittel Herbert16164712064AUTC-Liga
107Dittel Herbert16164712064AUTB-Liga
108Doerr Harold16595701550AUTK3 Süd
109Doerr Harold16595701550AUTK3 Nord
110Drabeck Sascha16369361706AUTK3 Nord
111Dragnev Lubomir16348441606AUTK2 Nord
112IMDragnev Valentin16348522466AUTA-Liga
113Eberdorfer Wolfgang16399191706AUTK2 Süd
114Ebner Franz Mag.16304741897AUTB-Liga
115Ebner Franz Mag.16304741897AUTC-Liga
116MKEder Martin Mag.16102952134AUTB-Liga
117MKEder Martin Mag.16102952134AUTA-Liga
118Ehn Michael Mag.16161292023AUTA-Liga
119Eiler Thomas16352121654AUTK2 Süd
120Eiler Thomas16352121654AUTK1 Süd
121Eller Martin DI16400201940AUTK1 Nord
122Eller Martin DI16400201940AUTB-Liga
123Eller Martin DI16400201940AUTC-Liga
124Emsenhuber Johannes1411AUTK3 Nord
125FMEnöckl Philipp16088942275AUTA-Liga
126Ernst Günter16352201714AUTK3 Nord
127NMErnst Michael Mag.16183932131AUTA-Liga
128Erren Martin16611081214AUTK3 Nord
129Eslami Zad Iradj0AUTK3 Nord
130Fabisch Christian Dr.16015802013AUTB-Liga
131Fasser Walter16055341889AUTK2 Süd
132Feldmüller Wolfgang16571191279AUTK3 Nord
133Fiam Gerhard16425371641AUTK2 Nord
134Filipovic Ivica16554852021AUTK2 Nord
135Filler Johann Mag.16593081867AUTC-Liga
136Fink Helmut16259421668AUTK1 Süd
137Fink Helmut16259421668AUTK3 Süd
138Fischer Otto1711AUTK2 Süd
139Fischer Otto1711AUTK1 Nord
140Flanitzer Johann16219631754AUTC-Liga
141Flanitzer Johann16219631754AUTK3 Süd
142Flanitzer Johann16219631751AUTK2 Nord
143Flanitzer Johann16219631751AUTK1 Süd
144Florea Aurelian0AUTK1 Nord
145Florea Aurelian0AUTK2 Süd
146Flucka Mario1376AUTK3 Süd
147Focke Ernst Ing.1346AUTK3 Süd
148Foerderreuther Jonas246837282013GERA-Liga
149Foerderreuther Jonas246837282013GERB-Liga
150Forer Lorenz16129302093AUTK1 Süd

Show complete list