Logged on: Gast
Servertime 11.05.2024 16:42:59
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:
Riga Technical University Open 2017 - Tournament A
Ostatnia aktualizacja strony13.08.2017 15:13:44, Creator/Last Upload: savieniba
Search for player
Szukanie
Kojarzenia/wyniki
8. Runda w dniu 2017/08/12 o 15:00
Szach
Nr
Nazwisko
Gr
typ
Fed
Rg
Pkt
Wynik
Pkt
Nazwisko
Gr
typ
Fed
Rg
Nr
1
7
GM
Onischuk Vladimir
UKR
2610
6½
½ - ½
6
GM
Schroeder Jan-Christian
U20
GER
2539
28
2
11
GM
Kovchan Alexander
UKR
2587
6
½ - ½
6
GM
Nabaty Tamir
ISR
2654
2
3
5
GM
Smirin Ilia
ISR
2634
6
0 - 1
6
IM
Pavlov Sergey
UKR
2475
49
4
22
GM
Boruchovsky Avital
U20
ISR
2556
5½
1 - 0
5½
GM
Bogner Sebastian
SUI
2600
8
5
29
GM
Zakhartsov Viacheslav V.
RUS
2539
5½
½ - ½
5½
GM
Stocek Jiri
CZE
2583
13
6
38
GM
Sulskis Sarunas
LTU
2519
5½
½ - ½
5½
GM
Kulaots Kaido
EST
2577
16
7
3
GM
Shirov Alexei
LAT
2648
5
0 - 1
5½
GM
Lugovskoy Maxim
RUS
2440
64
8
1
GM
Sasikiran Krishnan
IND
2688
5
0 - 1
5
GM
Ladva Ottomar
U20
EST
2532
33
9
9
GM
Ovsejevitsch Sergei
UKR
2596
5
½ - ½
5
IM
Ali Marandi Cemil Can
U20
TUR
2526
36
10
35
GM
Berelowitsch Alexander
GER
2527
5
0 - 1
5
GM
Kryakvin Dmitry
RUS
2583
12
11
14
GM
Neiksans Arturs
LAT
2582
5
1 - 0
5
IM
Meskovs Nikita
LAT
2495
45
12
15
GM
Braun Arik
GER
2577
5
1 - 0
5
IM
Hambleton Aman
CAN
2461
54
13
41
GM
Lei Tingjie
U20
CHN
2514
5
½ - ½
5
GM
Alekseenko Kirill
U20
RUS
2575
17
14
47
GM
Wan Yunguo
CHN
2482
5
½ - ½
5
GM
Vorobiov Evgeny E.
RUS
2569
18
15
19
GM
Brunello Sabino
ITA
2566
5
0 - 1
5
IM
Tang Andrew
U18
USA
2475
50
16
51
GM
Shoker Samy
EGY
2472
5
½ - ½
5
GM
Ghosh Diptayan
U20
IND
2562
20
17
23
GM
Kunin Vitaly
GER
2551
5
0 - 1
5
IM
Baldauf Marco
GER
2460
56
18
113
Pershin Denis
U20
RUS
2353
5
0 - 1
5
GM
Sarana Alexey
U18
RUS
2540
26
19
27
GM
Sanal Vahap
U20
TUR
2539
5
0 - 1
5
Mu Ke
CHN
2411
78
20
59
IM
Yankelevich Lev
U20
GER
2447
5
0 - 1
5
GM
Vishnu Prasanna. V
IND
2538
30
21
31
GM
Zeng Chongsheng
CHN
2537
5
1 - 0
5
IM
Mandizha Farai
ZIM
2392
98
22
111
FM
Gokerkan Cem Kaan
U18
TUR
2357
5
½ - ½
5
IM
Bailet Pierre
FRA
2536
32
23
6
GM
Jumabayev Rinat
KAZ
2610
4½
1 - 0
4½
IM
Lodici Lorenzo
U18
ITA
2408
81
24
10
GM
Tregubov Pavel V.
RUS
2593
4½
1 - 0
4½
FM
Sreeves Clement
SCO
2406
84
25
24
GM
Shyam Sundar M.
IND
2547
4½
0 - 1
4½
IM
Harsha Bharathakoti
U18
IND
2404
87
26
25
IM
Kantans Toms
LAT
2541
4½
½ - ½
4½
IM
Korchmar Vasiliy
RUS
2398
90
27
92
IM
Krivonosov Oleg
LAT
2397
4½
½ - ½
4½
GM
Dastan Muhammed Batuhan
U20
TUR
2529
34
28
94
IM
Tomazini Zan
SLO
2395
4½
0 - 1
4½
GM
Blomqvist Erik
SWE
2525
37
29
43
IM
Kvon Andrey
UZB
2500
4½
1 - 0
4½
Saveliev Alexei
U20
RUS
2396
93
30
96
FM
Rakesh Kumar Jena
U16
IND
2394
4½
1 - 0
4½
IM
Kobo Ori
U20
ISR
2497
44
31
97
FM
Agmanov Zhandos
U18
KAZ
2393
4½
0 - 1
4½
IM
Valsecchi Alessio
ITA
2493
46
32
99
IM
D`costa Lorin A R
ENG
2390
4½
½ - ½
4½
IM
Christiansen Johan-Sebastian
U20
NOR
2475
48
33
52
IM
Fedorovsky Michael
GER
2467
4½
½ - ½
4½
IM
Pultinevicius Paulius
U16
LTU
2389
100
34
53
IM
Thybo Jesper Sondergaard
U18
DEN
2464
4½
½ - ½
4½
FM
Klabis Rokas
LTU
2355
112
35
101
IM
Sveshnikov Vladimir
LAT
2377
4½
½ - ½
4½
IM
Grinberg Eyal
U20
ISR
2455
58
36
107
FM
Haldorsen Benjamin
U18
NOR
2362
4½
1 - 0
4½
IM
Goh Wei Ming Kevin
SGP
2446
60
37
109
FM
Migot Tangi
FRA
2360
4½
0 - 1
4½
IM
Berzinsh Roland
LAT
2444
62
38
114
FM
Krykun Yuriy
U20
UKR
2350
4½
0 - 1
4½
IM
Ochsner Bjorn Moller
DEN
2443
63
39
127
Rahul Srivatshav P
U16
IND
2321
4½
0 - 1
4½
IM
Das Sayantan
U20
IND
2436
65
40
131
IM
Zaiatz Elena
RUS
2316
4½
1 - 0
4½
GM
Lanka Zigurds
LAT
2434
66
41
136
FM
Vovk Ilja
EST
2307
4½
0 - 1
4½
IM
Gholami Aryan
U16
IRI
2434
67
42
71
IM
Zakhartsov Vladimir
U20
RUS
2430
4½
1 - 0
4½
WGM
Pourkashiyan Atousa
IRI
2289
144
43
149
Gluhovsky Mark
RUS
2281
4½
1 - 0
4½
IM
Carlstedt Jonathan
GER
2426
72
44
75
IM
Fruebing Stefan
GER
2417
4½
½ - ½
4½
WGM
Ozturk Kubra
TUR
2298
140
45
196
Jazdanovs Aleksandrs
U14
LAT
2187
4½
0 - 1
4½
IM
Krupenski Juri
EST
2413
76
46
4
GM
Fridman Daniel
GER
2640
4
1 - 0
4
IM
Quillan Gary
ENG
2361
108
47
39
IM
Schneider Ilja
GER
2519
4
1 - 0
4
IM
Payen Arnaud
FRA
2337
122
48
125
WIM
Aakanksha Hagawane
U18
IND
2328
4
½ - ½
4
IM
Kollars Dmitrij
U18
GER
2514
42
49
55
IM
Thorfinnsson Bragi
ISL
2461
4
½ - ½
4
FM
Kleinman Michael
CAN
2340
120
50
57
IM
Wieczorek Oskar
POL
2460
4
½ - ½
4
FM
Zarubitski Viachaslau
U16
BLR
2319
130
51
69
FM
Bernotas Arturs
LAT
2431
4
1 - 0
4
WGM
Rogule Laura
LAT
2314
132
52
73
IM
Abdumalik Zhansaya
U18
KAZ
2423
4
1 - 0
4
Modler Andreas Dr.
GER
2271
156
53
115
FM
Van Osch Mees
NED
2349
4
½ - ½
4
FM
Popov Mikhail
RUS
2422
74
54
79
IM
Hansen Mads
DEN
2410
4
1 - 0
4
FM
Verstraeten Rein
BEL
2285
146
55
137
FM
Kholopov Alexander A.
RUS
2306
4
0 - 1
4
IM
Laurusas Tomas
LTU
2409
80
56
139
FM
Sirosh Ilja
U20
EST
2299
4
½ - ½
4
FM
Bruedigam Martin
GER
2408
82
57
83
IM
Percivaldi Martin
U18
DEN
2407
4
1 - 0
4
Jacobs Florian
NED
2263
162
58
145
Stepins Edgars
LAT
2287
4
0 - 1
4
Kumsiashvili Nikoloz
U20
GEO
2403
88
59
89
FM
Kaasen Tor Fredrik
U16
NOR
2399
4
1 - 0
4
Ratsma Midas
NED
2217
176
60
153
Wild Achim
GER
2275
4
0 - 1
4
IM
Ikeda Junta
AUS
2397
91
61
95
FM
Bakalchuk Johnatan
U20
ISR
2394
4
1 - 0
4
Kakumanu Kautil
U16
IND
1886
305
62
233
Mitrandzas Athanasios
GRE
2110
4
1 - 0
4
IM
Miedema David
NED
2373
103
63
179
Laimins Lauris
LAT
2213
4
0 - 1
4
IM
Nikitenko Mihail
U18
BLR
2369
105
64
189
Apanasenok Alexander
RUS
2196
4
0 - 1
3½
GM
Kotsur Pavel
KAZ
2558
21
65
40
GM
Godena Michele
ITA
2517
3½
0 - 1
3½
Shailesh Dravid
U20
IND
2254
164
66
61
Gusain Himal
IND
2446
3½
1 - 0
3½
FM
Holtman Teodor
U20
SVK
2252
165
67
167
Gurpreet Singh Maras
IND
2247
3½
½ - ½
3½
IM
Rakotomaharo Fy Antenaina
U18
MAD
2431
68
68
168
WFM
Dimitrova Aleksandra
U18
RUS
2238
3½
½ - ½
3½
GM
Miezis Normunds
LAT
2430
70
69
77
Henderson De La Fuente Lance
U14
ESP
2412
3½
1 - 0
3½
IM
Mohota Nisha
IND
2251
166
70
85
IM
Bracker Frank
GER
2405
3½
1 - 0
3½
WIM
Tarasova Viktoriya
RUS
2235
170
71
172
FM
Krustkalns Kristaps
LAT
2226
3½
0 - 1
3½
FM
Lostuzzi Manlio
ITA
2405
86
72
174
FM
Pulkkinen Kari
FIN
2218
3½
1 - 0
3½
IM
Nesteretz Anatoliy
UKR
2375
102
73
177
Semjonovs Ilja
U16
LAT
2216
3½
½ - ½
3½
Stauskas Lukas
U18
LTU
2372
104
74
181
WIM
Narva Mai
U18
EST
2210
3½
½ - ½
3½
IM
Haubro Martin
DEN
2367
106
75
117
IM
Sergienko Sergey
RUS
2344
3½
1 - 0
3½
Najart David
FRA
2213
180
76
185
WIM
Solozhenkina Elizaveta
U14
RUS
2200
3½
1 - 0
3½
FM
Zatonskih V.
S60
UKR
2342
118
77
184
Tirelli Mauro
ITA
2201
3½
0 - 1
3½
WGM
Hejazipour Mitra
IRI
2341
119
78
123
Badelka Olga
U16
BLR
2335
3½
½ - ½
3½
Emdin Mark
U20
RUS
2182
200
79
201
Valantiejus Vaidotas
LTU
2181
3½
½ - ½
3½
IM
Stockova Zuzana
SVK
2331
124
80
195
Yazici Ugur Doga
U18
TUR
2188
3½
½ - ½
3½
FM
Srinath Rao S.V.
U20
IND
2324
126
81
207
Liu Manli
CHN
2162
3½
0 - 1
3½
FM
Meissner Felix
GER
2320
128
82
129
FM
Rostgaard Tobias Valentin
DEN
2319
3½
1 - 0
3½
Ungurs Edgars
LAT
2173
204
83
135
WGM
Berzina Ilze
LAT
2308
3½
½ - ½
3½
Osis Renars
LAT
2158
210
84
141
FM
Mager Denis
U18
GER
2294
3½
½ - ½
3½
Mcgowan Daniel
SCO
2144
214
85
143
FM
Soskov Vjatsheslav
EST
2291
3½
½ - ½
3½
Stasans Aivars
S60
LAT
2137
220
86
147
Faerber David
U16
GER
2285
3½
0 - 1
3½
Pogrebnojs Dmitrijs
LAT
2055
255
87
209
Averyanov Grigori
U12
RUS
2158
3½
0 - 1
3½
Difronzo Andrea
U20
ITA
2282
148
88
215
FM
Tishova Svetlana
U18
RUS
2143
3½
0 - 1
3½
FM
Saulespurens Valdis
USA
2277
150
89
225
Cherepov Alexej
BLR
2122
3½
0 - 1
3½
FM
Bronstein Or
U16
ISR
2275
152
90
235
WGM
Erneste Inguna
LAT
2103
3½
0 - 1
3½
FM
Dedebas Emre Emin
U16
TUR
2273
154
91
155
FM
Lavendelis Egons
LAT
2271
3½
0 - 1
3½
Chibukhchyan Erik
U18
RUS
2052
259
92
157
Kretainis Kristaps
LAT
2269
3½
1 - 0
3½
Makhija Aashna
U16
IND
1980
285
93
241
Ivanov Igor
U18
LAT
2095
3½
½ - ½
3½
WFM
Chernyak Viktoria
U20
RUS
2267
158
94
237
WIM
Tsiganova Monika
EST
2102
3½
½ - ½
3½
FM
Seresin Francesco
U18
ITA
2265
159
95
163
FM
Ivanov Mike
CAN
2262
3½
½ - ½
3½
Du Yuxin
U16
CHN
1950
293
96
266
CM
Zuo Yifan
U12
CHN
2031
3½
½ - ½
3
FM
Sanders Isaac B
U20
ENG
2359
110
97
223
FM
Harshal Shahi
U18
IND
2130
3
0 - 1
3
WIM
Tomilova Elena
RUS
2346
116
98
121
FM
Tokranovs Dmitrijs
U18
LAT
2340
3
1 - 0
3
Schagen Walt
NED
2117
227
99
229
Dehmel Jens
GER
2114
3
0 - 1
3
FM
Bente Bjoern
GER
2310
134
100
239
Yapar Nedim
TUR
2102
3
0 - 1
3
Ajay Krishna S
U18
IND
2304
138
101
142
FM
Baglan Esat
TUR
2293
3
1 - 0
3
Bianchi Andrea
ITA
2115
228
102
151
FM
Barp Alberto
U18
ITA
2275
3
0 - 1
3
Stabulnieks Klavs
U18
LAT
2111
232
103
161
FM
Tvarijonas Tomas
LTU
2263
3
1 - 0
3
Leidorf Sebastian
GER
2087
243
104
171
FM
Yuferev Oleg
RUS
2233
3
0 - 1
3
Fischer Daniel
U14
SUI
2078
246
105
173
Player Edmund C
ENG
2226
3
1 - 0
3
WFM
Grapsa Georgia
GRE
2076
248
106
175
Scott Gordon W
ENG
2218
3
½ - ½
3
WIM
Zemlickova Olena
UKR
2062
251
107
245
Bourgois Bastien
FRA
2081
3
0 - 1
3
Petrov Dmitri
U20
EST
2215
178
108
182
Gireman Ja
U20
IND
2208
3
1 - 0
3
Chan James
CAN
2054
257
109
247
Suez-Panama Gilles
FRA
2078
3
0 - 1
3
WFM
Gueci Tea
U18
ITA
2200
186
110
187
Horstmann Olaf
GER
2199
3
1 - 0
3
Sjoberg Isak
U14
NOR
2034
263
111
252
Rieling Thomas
GER
2058
3
1 - 0
3
Mierins Eriks
LAT
2196
190
112
191
FM
House Glenn L
ENG
2193
3
1 - 0
3
Zukauskas Arnas Povilas
U18
LTU
2033
265
113
260
Dolgun Can
U12
TUR
2039
3
1 - 0
3
WFM
Janzelj Lara
U20
SLO
2193
192
114
264
Wang Jiaqi
CHN
2033
3
0 - 1
3
Oglaza Oskar
U12
POL
2185
198
115
199
Friesen Viktor
GER
2183
3
1 - 0
3
CM
Mehrad Ahmad Tamim
AFG
2010
275
116
203
WIM
Makka Ioulia
GRE
2176
3
1 - 0
3
Siniauski Artsiom
U12
BLR
1927
299
117
262
Kolasa Pjotrs
U18
LAT
2035
3
0 - 1
3
WFM
Vidic Teja
U20
SLO
2165
206
118
211
Rasa Gints
LAT
2153
3
½ - ½
3
Simon Antoine
U20
FRA
1947
295
119
268
Brugo Marco
ITA
2028
3
0 - 1
3
Rehn Ralf
FIN
2143
216
120
221
CM
Dalgar Hakki Berat
U16
TUR
2136
3
1 - 0
3
Tsaruk Maksim
U12
BLR
2006
277
121
272
Maugenest Gonzague
FRA
2019
3
½ - ½
3
Dr Agafonov Yuri
S60
LAT
2132
222
122
286
Stockert Laurids
GER
1974
3
½ - ½
2½
WFM
Travkina Anastasia
RUS
2265
160
123
169
Pedersen Nicolai Kvist Brondt
DEN
2238
2½
0 - 1
2½
Vicas Marijus
U20
LTU
2102
238
124
240
Ijzermans Gijs
NED
2100
2½
0 - 1
2½
Radkov Bazhen D.
U18
RUS
2192
194
125
202
Lillevold Frode
NOR
2179
2½
1 - 0
2½
Tencati Giuseppe
ITA
2083
244
126
205
Wuethrich Lorenz
SUI
2170
2½
0 - 1
2½
Limanovska Elizabete
U18
LAT
2056
254
127
269
Weber Meikel
GER
2028
2½
0 - 1
2½
Wilbrandt Simon Pil
DEN
2153
212
128
217
Yakimenko Alexander A.
S60
RUS
2142
2½
1 - 0
2½
Marentini Marcel
SUI
2039
261
129
273
Zemlicka Vit
CZE
2015
2½
0 - 1
2½
FM
Martinkus Rolandas
LTU
2141
218
130
219
Gavrish Leonid
S60
UKR
2141
2½
1 - 0
2½
Henderson De La Fuente Andrea
U16
ESP
2031
267
131
296
Guerini Silvia Jr
U20
ITA
1945
2½
0 - 1
2½
Kuznecovs Nikita
U16
LAT
2130
224
132
304
WCM
Sibajeva Marija
U16
LTU
1889
2½
1 - 0
2½
Bonade Massimo
ITA
2119
226
133
306
Golubovskis Maksims
U14
LAT
1868
2½
0 - 1
2½
Zhuravlev Stepan
U16
RUS
2113
230
134
308
Rykov Ivan
U20
RUS
1846
2½
0 - 1
2½
Bolsakovs Vadims
LAT
2103
236
135
183
Kirszenberg Marc
FRA
2204
2
0 - 1
2
WFM
Frank Tena Dr.
GER
1991
282
136
284
Zenchanka Pavel
U16
BLR
1981
2
0 - 1
2
WFM
Ivanova Karina
RUS
2197
188
137
193
FM
Garanin Aleksei
U16
EST
2192
2
1 - 0
2
WCM
Jiang Zhaoyi
U18
CHN
1965
289
138
291
Parhomenko Margarita
U18
LAT
1964
2
0 - 1
2
Polyakov Fedor
U18
LAT
2187
197
139
298
Gudovskis Konstantins
LAT
1935
2
+ - -
2
Priyanka Nutakki
U16
IND
2160
208
140
213
Pektas Yigit
U16
TUR
2146
2
1 - 0
2
Efremov Vladislav
U12
RUS
1970
287
141
231
Egorov Daniil
U20
RUS
2112
2
1 - 0
2
Petrovs Jaroslavs
U16
LAT
1925
301
142
234
Tolonen Mikko
FIN
2107
2
½ - ½
2
WFM
Ungure Liga
S60
LAT
1902
303
143
249
Kizatbay Abyl
U16
NOR
2073
2
1 - 0
2
Rasmussen Jonas H
NOR
1854
307
144
302
Tardi Oscar
FRA
1915
2
0 - 1
2
Dudin Gleb
U14
RUS
2065
250
145
253
Korolev Alexandr
BLR
2057
2
1 - 0
2
CM
Luo Aojie
U14
CHN
1777
313
146
258
Subramanian Aditya
SWE
2054
2
1 - 0
2
Prudent Sylvio
U18
FRA
1636
316
147
312
Cesaire-Hierso Florian
U18
FRA
1787
2
0 - 1
2
Hein Ralf
GER
2024
270
148
276
Schmitt Carsten
GER
2007
2
½ - ½
2
Liu Mide
U10
CHN
1498
318
149
314
Ananya Rishi Gupta
U14
IND
1744
2
½ - ½
1½
Kaplan Ebru
TUR
2022
271
150
274
Xu Mingwei
CHN
2012
1½
1 - 0
1½
Opasiak Dustin Tennessee
POL
1807
311
Show complete list
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 06.05.2024 10:32
Legal details/Terms of use