Logged on: Gast
Servertime 06.05.2024 03:43:55
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:
Riga Technical University Open 2017 - Tournament A
Ostatnia aktualizacja strony13.08.2017 15:13:44, Creator/Last Upload: savieniba
Search for player
Szukanie
Kojarzenia/wyniki
6. Runda w dniu 2017/08/10 o 17:00
Szach
Nr
Nazwisko
Gr
typ
Fed
Rg
Pkt
Wynik
Pkt
Nazwisko
Gr
typ
Fed
Rg
Nr
1
7
GM
Onischuk Vladimir
UKR
2610
5
1 - 0
5
GM
Nabaty Tamir
ISR
2654
2
2
49
IM
Pavlov Sergey
UKR
2475
4½
1 - 0
4½
IM
Meskovs Nikita
LAT
2495
45
3
34
GM
Dastan Muhammed Batuhan
U20
TUR
2529
4
½ - ½
4
GM
Sasikiran Krishnan
IND
2688
1
4
5
GM
Smirin Ilia
ISR
2634
4
1 - 0
4
IM
Ali Marandi Cemil Can
U20
TUR
2526
36
5
11
GM
Kovchan Alexander
UKR
2587
4
1 - 0
4
GM
Blomqvist Erik
SWE
2525
37
6
38
GM
Sulskis Sarunas
LTU
2519
4
½ - ½
4
GM
Kryakvin Dmitry
RUS
2583
12
7
47
GM
Wan Yunguo
CHN
2482
4
1 - 0
4
GM
Neiksans Arturs
LAT
2582
14
8
15
GM
Braun Arik
GER
2577
4
0 - 1
4
IM
Tang Andrew
U18
USA
2475
50
9
41
GM
Lei Tingjie
U20
CHN
2514
4
½ - ½
4
GM
Kulaots Kaido
EST
2577
16
10
52
IM
Fedorovsky Michael
GER
2467
4
½ - ½
4
GM
Ghosh Diptayan
U20
IND
2562
20
11
54
IM
Hambleton Aman
CAN
2461
4
½ - ½
4
GM
Boruchovsky Avital
U20
ISR
2556
22
12
27
GM
Sanal Vahap
U20
TUR
2539
4
½ - ½
4
GM
Lugovskoy Maxim
RUS
2440
64
13
97
FM
Agmanov Zhandos
U18
KAZ
2393
4
0 - 1
4
GM
Schroeder Jan-Christian
U20
GER
2539
28
14
29
GM
Zakhartsov Viacheslav V.
RUS
2539
4
½ - ½
4
WGM
Ozturk Kubra
TUR
2298
140
15
31
GM
Zeng Chongsheng
CHN
2537
4
1 - 0
4
Mu Ke
CHN
2411
78
16
33
GM
Ladva Ottomar
U20
EST
2532
4
1 - 0
4
Kumsiashvili Nikoloz
U20
GEO
2403
88
17
3
GM
Shirov Alexei
LAT
2648
3½
1 - 0
3½
IM
Goh Wei Ming Kevin
SGP
2446
60
18
6
GM
Jumabayev Rinat
KAZ
2610
3½
0 - 1
3½
IM
Ochsner Bjorn Moller
DEN
2443
63
19
66
GM
Lanka Zigurds
LAT
2434
3½
0 - 1
3½
GM
Bogner Sebastian
SUI
2600
8
20
10
GM
Tregubov Pavel V.
RUS
2593
3½
½ - ½
3½
IM
Gholami Aryan
U16
IRI
2434
67
21
13
GM
Stocek Jiri
CZE
2583
3½
1 - 0
3½
IM
Rakotomaharo Fy Antenaina
U18
MAD
2431
68
22
17
GM
Alekseenko Kirill
U20
RUS
2575
3½
1 - 0
3½
GM
Miezis Normunds
LAT
2430
70
23
73
IM
Abdumalik Zhansaya
U18
KAZ
2423
3½
½ - ½
3½
GM
Vorobiov Evgeny E.
RUS
2569
18
24
19
GM
Brunello Sabino
ITA
2566
3½
½ - ½
3½
IM
Laurusas Tomas
LTU
2409
80
25
23
GM
Kunin Vitaly
GER
2551
3½
½ - ½
3½
FM
Bruedigam Martin
GER
2408
82
26
77
Henderson De La Fuente Lance
U14
ESP
2412
3½
0 - 1
3½
GM
Vishnu Prasanna. V
IND
2538
30
27
35
GM
Berelowitsch Alexander
GER
2527
3½
1 - 0
3½
IM
Harsha Bharathakoti
U18
IND
2404
87
28
92
IM
Krivonosov Oleg
LAT
2397
3½
1 - 0
3½
IM
Kollars Dmitrij
U18
GER
2514
42
29
46
IM
Valsecchi Alessio
ITA
2493
3½
1 - 0
3½
Saveliev Alexei
U20
RUS
2396
93
30
113
Pershin Denis
U20
RUS
2353
3½
1 - 0
3½
IM
Christiansen Johan-Sebastian
U20
NOR
2475
48
31
51
GM
Shoker Samy
EGY
2472
3½
1 - 0
3½
FM
Rakesh Kumar Jena
U16
IND
2394
96
32
53
IM
Thybo Jesper Sondergaard
U18
DEN
2464
3½
1 - 0
3½
IM
Pultinevicius Paulius
U16
LTU
2389
100
33
55
IM
Thorfinnsson Bragi
ISL
2461
3½
0 - 1
3½
IM
Mandizha Farai
ZIM
2392
98
34
123
Badelka Olga
U16
BLR
2335
3½
0 - 1
3½
IM
Baldauf Marco
GER
2460
56
35
57
IM
Wieczorek Oskar
POL
2460
3½
½ - ½
3½
FM
Krykun Yuriy
U20
UKR
2350
114
36
149
Gluhovsky Mark
RUS
2281
3½
1 - 0
3½
IM
Grinberg Eyal
U20
ISR
2455
58
37
59
IM
Yankelevich Lev
U20
GER
2447
3½
1 - 0
3½
FM
Meissner Felix
GER
2320
128
38
4
GM
Fridman Daniel
GER
2640
3
1 - 0
3½
Ungurs Edgars
LAT
2173
204
39
9
GM
Ovsejevitsch Sergei
UKR
2596
3
1 - 0
3
FM
Sanders Isaac B
U20
ENG
2359
110
40
21
GM
Kotsur Pavel
KAZ
2558
3
0 - 1
3
FM
Gokerkan Cem Kaan
U18
TUR
2357
111
41
119
WGM
Hejazipour Mitra
IRI
2341
3
½ - ½
3
GM
Shyam Sundar M.
IND
2547
24
42
121
FM
Tokranovs Dmitrijs
U18
LAT
2340
3
0 - 1
3
GM
Sarana Alexey
U18
RUS
2540
26
43
135
WGM
Berzina Ilze
LAT
2308
3
0 - 1
3
IM
Bailet Pierre
FRA
2536
32
44
39
IM
Schneider Ilja
GER
2519
3
½ - ½
3
FM
Klabis Rokas
LTU
2355
112
45
43
IM
Kvon Andrey
UZB
2500
3
1 - 0
3
FM
Zatonskih V.
S60
UKR
2342
118
46
139
FM
Sirosh Ilja
U20
EST
2299
3
0 - 1
3
IM
Kobo Ori
U20
ISR
2497
44
47
61
Gusain Himal
IND
2446
3
½ - ½
3
IM
Payen Arnaud
FRA
2337
122
48
147
Faerber David
U16
GER
2285
3
0 - 1
3
IM
Das Sayantan
U20
IND
2436
65
49
69
FM
Bernotas Arturs
LAT
2431
3
½ - ½
3
Rahul Srivatshav P
U16
IND
2321
127
50
71
IM
Zakhartsov Vladimir
U20
RUS
2430
3
1 - 0
3
WGM
Rogule Laura
LAT
2314
132
51
75
IM
Fruebing Stefan
GER
2417
3
½ - ½
3
WGM
Pourkashiyan Atousa
IRI
2289
144
52
155
FM
Lavendelis Egons
LAT
2271
3
½ - ½
3
IM
Krupenski Juri
EST
2413
76
53
79
IM
Hansen Mads
DEN
2410
3
1 - 0
3
FM
Saulespurens Valdis
USA
2277
150
54
151
FM
Barp Alberto
U18
ITA
2275
3
0 - 1
3
IM
Lodici Lorenzo
U18
ITA
2408
81
55
83
IM
Percivaldi Martin
U18
DEN
2407
3
1 - 0
3
FM
Dedebas Emre Emin
U16
TUR
2273
154
56
164
Shailesh Dravid
U20
IND
2254
3
½ - ½
3
FM
Sreeves Clement
SCO
2406
84
57
85
IM
Bracker Frank
GER
2405
3
½ - ½
3
Modler Andreas Dr.
GER
2271
156
58
89
FM
Kaasen Tor Fredrik
U16
NOR
2399
3
1 - 0
3
FM
Seresin Francesco
U18
ITA
2265
159
59
163
FM
Ivanov Mike
CAN
2262
3
½ - ½
3
IM
Korchmar Vasiliy
RUS
2398
90
60
207
Liu Manli
CHN
2162
3
0 - 1
3
IM
Ikeda Junta
AUS
2397
91
61
171
FM
Yuferev Oleg
RUS
2233
3
0 - 1
3
IM
Tomazini Zan
SLO
2395
94
62
99
IM
D`costa Lorin A R
ENG
2390
3
1 - 0
3
Jacobs Florian
NED
2263
162
63
101
IM
Sveshnikov Vladimir
LAT
2377
3
½ - ½
3
Jazdanovs Aleksandrs
U14
LAT
2187
196
64
209
Averyanov Grigori
U12
RUS
2158
3
½ - ½
3
IM
Nesteretz Anatoliy
UKR
2375
102
65
233
Mitrandzas Athanasios
GRE
2110
3
1 - 0
3
IM
Nikitenko Mihail
U18
BLR
2369
105
66
107
FM
Haldorsen Benjamin
U18
NOR
2362
3
1 - 0
3
Wang Jiaqi
CHN
2033
264
67
109
FM
Migot Tangi
FRA
2360
3
1 - 0
3
Makhija Aashna
U16
IND
1980
285
68
25
IM
Kantans Toms
LAT
2541
2½
1 - 0
2½
WFM
Travkina Anastasia
RUS
2265
160
69
40
GM
Godena Michele
ITA
2517
2½
1 - 0
2½
WFM
Gueci Tea
U18
ITA
2200
186
70
161
FM
Tvarijonas Tomas
LTU
2263
2½
0 - 1
2½
IM
Berzinsh Roland
LAT
2444
62
71
165
FM
Holtman Teodor
U20
SVK
2252
2½
0 - 1
2½
IM
Carlstedt Jonathan
GER
2426
72
72
172
FM
Krustkalns Kristaps
LAT
2226
2½
0 - 1
2½
FM
Popov Mikhail
RUS
2422
74
73
175
Scott Gordon W
ENG
2218
2½
½ - ½
2½
FM
Lostuzzi Manlio
ITA
2405
86
74
95
FM
Bakalchuk Johnatan
U20
ISR
2394
2½
1 - 0
2½
Oglaza Oskar
U12
POL
2185
198
75
182
Gireman Ja
U20
IND
2208
2½
0 - 1
2½
Stauskas Lukas
U18
LTU
2372
104
76
185
WIM
Solozhenkina Elizaveta
U14
RUS
2200
2½
½ - ½
2½
IM
Haubro Martin
DEN
2367
106
77
115
FM
Van Osch Mees
NED
2349
2½
1 - 0
2½
Osis Renars
LAT
2158
210
78
117
IM
Sergienko Sergey
RUS
2344
2½
1 - 0
2½
Mcgowan Daniel
SCO
2144
214
79
194
Radkov Bazhen D.
U18
RUS
2192
2½
0 - 1
2½
FM
Kleinman Michael
CAN
2340
120
80
195
Yazici Ugur Doga
U18
TUR
2188
2½
½ - ½
2½
IM
Stockova Zuzana
SVK
2331
124
81
125
WIM
Aakanksha Hagawane
U18
IND
2328
2½
½ - ½
2½
Rehn Ralf
FIN
2143
216
82
215
FM
Tishova Svetlana
U18
RUS
2143
2½
1 - 0
2½
FM
Srinath Rao S.V.
U20
IND
2324
126
83
129
FM
Rostgaard Tobias Valentin
DEN
2319
2½
1 - 0
2½
Stasans Aivars
S60
LAT
2137
220
84
217
Yakimenko Alexander A.
S60
RUS
2142
2½
0 - 1
2½
FM
Zarubitski Viachaslau
U16
BLR
2319
130
85
131
IM
Zaiatz Elena
RUS
2316
2½
1 - 0
2½
Bolsakovs Vadims
LAT
2103
236
86
133
FM
Ozen Bahadir
U18
TUR
2311
2½
½ - ½
2½
WFM
Grapsa Georgia
GRE
2076
248
87
237
WIM
Tsiganova Monika
EST
2102
2½
½ - ½
2½
FM
Bente Bjoern
GER
2310
134
88
136
FM
Vovk Ilja
EST
2307
2½
1 - 0
2½
WIM
Zemlickova Olena
UKR
2062
251
89
137
FM
Kholopov Alexander A.
RUS
2306
2½
½ - ½
2½
Chibukhchyan Erik
U18
RUS
2052
259
90
266
CM
Zuo Yifan
U12
CHN
2031
2½
1 - 0
2½
Ajay Krishna S
U18
IND
2304
138
91
141
FM
Mager Denis
U18
GER
2294
2½
1 - 0
2½
Marentini Marcel
SUI
2039
261
92
145
Stepins Edgars
LAT
2287
2½
1 - 0
2½
Du Yuxin
U16
CHN
1950
293
93
260
Dolgun Can
U12
TUR
2039
2½
½ - ½
2½
FM
Verstraeten Rein
BEL
2285
146
94
286
Stockert Laurids
GER
1974
2½
0 - 1
2½
Difronzo Andrea
U20
ITA
2282
148
95
157
Kretainis Kristaps
LAT
2269
2½
1 - 0
2½
Simon Antoine
U20
FRA
1947
295
96
304
WCM
Sibajeva Marija
U16
LTU
1889
2½
0 - 1
2
IM
Miedema David
NED
2373
103
97
211
Rasa Gints
LAT
2153
2
0 - 1
2
IM
Quillan Gary
ENG
2361
108
98
225
Cherepov Alexej
BLR
2122
2
1 - 0
2
WIM
Tomilova Elena
RUS
2346
116
99
143
FM
Soskov Vjatsheslav
EST
2291
2
1 - 0
2
Priyanka Nutakki
U16
IND
2160
208
100
213
Pektas Yigit
U16
TUR
2146
2
0 - 1
2
FM
Bronstein Or
U16
ISR
2275
152
101
153
Wild Achim
GER
2275
2
1 - 0
2
FM
Martinkus Rolandas
LTU
2141
218
102
227
Schagen Walt
NED
2117
2
0 - 1
2
WFM
Chernyak Viktoria
U20
RUS
2267
158
103
231
Egorov Daniil
U20
RUS
2112
2
0 - 1
2
IM
Mohota Nisha
IND
2251
166
104
167
Gurpreet Singh Maras
IND
2247
2
½ - ½
2
Dr Agafonov Yuri
S60
LAT
2132
222
105
168
WFM
Dimitrova Aleksandra
U18
RUS
2238
2
1 - 0
2
Bianchi Andrea
ITA
2115
228
106
235
WGM
Erneste Inguna
LAT
2103
2
½ - ½
2
WIM
Tarasova Viktoriya
RUS
2235
170
107
173
Player Edmund C
ENG
2226
2
1 - 0
2
Stabulnieks Klavs
U18
LAT
2111
232
108
174
FM
Pulkkinen Kari
FIN
2218
2
1 - 0
2
Dudin Gleb
U14
RUS
2065
250
109
239
Yapar Nedim
TUR
2102
2
0 - 1
2
Ratsma Midas
NED
2217
176
110
240
Ijzermans Gijs
NED
2100
2
½ - ½
2
Semjonovs Ilja
U16
LAT
2216
177
111
241
Ivanov Igor
U18
LAT
2095
2
1 - 0
2
Petrov Dmitri
U20
EST
2215
178
112
179
Laimins Lauris
LAT
2213
2
1 - 0
2
Chan James
CAN
2054
257
113
242
Garabetyan Arno
TUR
2093
2
½ - ½
2
Najart David
FRA
2213
180
114
184
Tirelli Mauro
ITA
2201
2
1 - 0
2
Sjoberg Isak
U14
NOR
2034
263
115
187
Horstmann Olaf
GER
2199
2
1 - 0
2
Henderson De La Fuente Andrea
U16
ESP
2031
267
116
189
Apanasenok Alexander
RUS
2196
2
1 - 0
2
Zukauskas Arnas Povilas
U18
LTU
2033
265
117
243
Leidorf Sebastian
GER
2087
2
1 - 0
2
Mierins Eriks
LAT
2196
190
118
191
FM
House Glenn L
ENG
2193
2
1 - 0
2
WCM
Jiang Zhaoyi
U18
CHN
1965
289
119
249
Kizatbay Abyl
U16
NOR
2073
2
0 - 1
2
WFM
Janzelj Lara
U20
SLO
2193
192
120
252
Rieling Thomas
GER
2058
2
0 - 1
2
Friesen Viktor
GER
2183
199
121
298
Gudovskis Konstantins
LAT
1935
2
0 - 1
2
Emdin Mark
U20
RUS
2182
200
122
201
Valantiejus Vaidotas
LTU
2181
2
½ - ½
2
Tsaruk Maksim
U12
BLR
2006
277
123
205
Wuethrich Lorenz
SUI
2170
2
0 - 1
2
Kakumanu Kautil
U16
IND
1886
305
124
306
Golubovskis Maksims
U14
LAT
1868
2
½ - ½
2
WFM
Vidic Teja
U20
SLO
2165
206
125
181
WIM
Narva Mai
U18
EST
2210
1½
1 - 0
2
Siniauski Artsiom
U12
BLR
1927
299
126
169
Pedersen Nicolai Kvist Brondt
DEN
2238
1½
0 - 1
1½
Pogrebnojs Dmitrijs
LAT
2055
255
127
183
Kirszenberg Marc
FRA
2204
1½
½ - ½
1½
Hein Ralf
GER
2024
270
128
258
Subramanian Aditya
SWE
2054
1½
½ - ½
1½
WFM
Ivanova Karina
RUS
2197
188
129
193
FM
Garanin Aleksei
U16
EST
2192
1½
½ - ½
1½
Efremov Vladislav
U12
RUS
1970
287
130
262
Kolasa Pjotrs
U18
LAT
2035
1½
1 - 0
1½
Lillevold Frode
NOR
2179
202
131
203
WIM
Makka Ioulia
GRE
2176
1½
1 - 0
1½
Mitskevich Yauheniya
U16
BLR
1995
279
132
272
Maugenest Gonzague
FRA
2019
1½
1 - 0
1½
Wilbrandt Simon Pil
DEN
2153
212
133
221
CM
Dalgar Hakki Berat
U16
TUR
2136
1½
1 - 0
1½
Rasmussen Jonas H
NOR
1854
307
134
223
FM
Harshal Shahi
U18
IND
2130
1½
1 - 0
1½
Matsumura Cocoro
U10
FRA
1621
317
135
273
Zemlicka Vit
CZE
2015
1½
1 - 0
1½
Kuznecovs Nikita
U16
LAT
2130
224
136
282
WFM
Frank Tena Dr.
GER
1991
1½
0 - 1
1½
Bonade Massimo
ITA
2119
226
137
284
Zenchanka Pavel
U16
BLR
1981
1½
½ - ½
1½
Zhuravlev Stepan
U16
RUS
2113
230
138
294
Horobrijs Daniils
U14
LAT
1948
1½
0 - 1
1½
Vicas Marijus
U20
LTU
2102
238
139
300
Sebastian Andreas
U16
NOR
1926
1½
0 - 1
1½
Tencati Giuseppe
ITA
2083
244
140
245
Bourgois Bastien
FRA
2081
1½
½ - ½
1½
Liu Mide
U10
CHN
1498
318
141
254
Limanovska Elizabete
U18
LAT
2056
1½
1 - 0
1½
Zadoretskii Bogdan
S60
UKR
0
319
142
308
Rykov Ivan
U20
RUS
1846
1½
0 - 1
1
FM
Baglan Esat
TUR
2293
142
143
197
Polyakov Fedor
U18
LAT
2187
1
1 - 0
1
Nicolleau Mathias
FRA
1994
280
144
219
Gavrish Leonid
S60
UKR
2141
1
½ - ½
1
Andolfatto Maria
U16
ITA
1983
283
145
229
Dehmel Jens
GER
2114
1
1 - 0
1
Tiede Andreas
GER
1994
281
146
296
Guerini Silvia Jr
U20
ITA
1945
1
1 - 0
1
Tolonen Mikko
FIN
2107
234
147
302
Tardi Oscar
FRA
1915
1
0 - 1
1
Fischer Daniel
U14
SUI
2078
246
148
247
Suez-Panama Gilles
FRA
2078
1
1 - 0
1
Parhomenko Margarita
U18
LAT
1964
291
149
253
Korolev Alexandr
BLR
2057
1
1 - 0
1
Petrovs Jaroslavs
U16
LAT
1925
301
150
256
Schoonackers Jeroen
NED
2055
1
0 - 1
1
WFM
Ungure Liga
S60
LAT
1902
303
Show complete list
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use