Logged on: Gast
Servertime 02.05.2024 23:18:48
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
CZECH OPEN 2009 "Tchibo Open" - turnaj B open rating tournament with rating for FIDE
Last update 01.08.2009 21:32:11, Creator/Last Upload: Chess Federation of the Czech Republic
Search for player
Search
Starting rank
No.
Name
FED
RtgI
sex
Typ
1
FM
GOROVETS ANDREI
BLR
2382
2
IM
TOLSTIKH NIKOLAY
RUS
2374
3
IM
PIANKOV EVGENIJ
UKR
2356
S60
4
IM
NEDOCHETOV MIKHAIL
RUS
2342
5
GOLCMAN EVGENY
RUS
2304
S60
6
NIKOLAEV LEONID
UKR
2299
7
FM
SEYB DIETER
GER
2294
8
CARRASCOSSO MORALES ABEL
ESP
2289
9
BROKKEN DENNIS
NED
2286
10
SULEIMANOV SALMAN
AZE
2283
11
BAZAROV KONSTANTIN
RUS
2266
12
KUZMIN GENNADI
RUS
2258
13
SVOBODA VACLAV
CZE
2256
14
KOCHETKOV VITALI
BLR
2252
15
LONGSON ALEXANDER
ENG
2252
16
TRENNER ROLF
GER
2251
17
FM
VOROBYOV YURI
UKR
2248
18
DEKKER BART
NED
2236
19
LAIMINS LAURIS
LAT
2225
20
MUTER DONNY
ENG
2225
21
SCHEPETKOVA MARGARITA
RUS
2224
w
22
VODYASOV EVGENY
RUS
2224
23
SPENCE DAVID
ENG
2221
24
SKUJA AIVARS
LAT
2218
S60
25
POSPISIL EVZEN
CZE
2209
26
MASLAK ALEXANDER
RUS
2191
27
TER-KARAPETIAN ALEX
GEO
2191
28
MACICEK JAKUB
CZE
2190
29
ZELENY TOMAS
CZE
2190
30
SCHUELER HENDRIK
GER
2184
31
SOTT PAVEL
CZE
2184
32
WEHNER JANNIS
GER
2184
33
GURBANZADE ERKIN
AZE
2183
34
VELTKAMP GERBEN
NED
2183
35
KRATOCHVIL JOSEF
CZE
2179
36
STOCK ANDREAS
GER
2175
37
UMANEC FILIP
CZE
2175
38
ILANDZIS SPYRIDON
GRE
2173
39
TUMA JAKUB
CZE
2173
40
BUS TOM
NED
2172
41
GALICEK STANISLAV
CZE
2172
42
HENDRIKS VICTOR
NED
2171
43
JAESCHKE JENS UWE
GER
2171
44
TANASHKIN ALEKSEI
RUS
2171
45
HAVLIK JINDRICH
CZE
2170
46
WIM
CONGIU MATHILDE
FRA
2169
w
47
SOUCEK MILAN
CZE
2169
48
HAMBLOK ROEL
BEL
2166
49
KONSTACKY MATEJ
CZE
2162
50
CAPPAI DAVIDE
ITA
2159
51
DZALBO ANDREJS
LAT
2158
52
BEDNAR MARCEL
CZE
2154
53
PRANIZIN GENNADIY
RUS
2152
U16
54
CM
WALTON ALAN
ENG
2152
55
SIMUNEK FILIP
CZE
2151
56
ORESKY JAN
CZE
2150
57
ZHOU SYANG
GER
2148
58
WFM
KUROCHKA IRINA
RUS
2147
w
59
STREKALOVSKY VIKTOR
RUS
2147
S60
60
GORBATENKO ALEXANDER
RUS
2145
61
SIMECEK BOHUMIL
CZE
2144
62
NGUYEN DINH PHONG
CZE
2140
U16
63
DEMIDOWICZ MARIA
POL
2139
w
64
SCHNEIDER CHRISTIAN
GER
2138
65
GUTMANS MIHAILS
LAT
2134
66
PAKOSTA MIROSLAV
CZE
2133
67
POSTUPA PAVEL
CZE
2131
68
ZART RUEDIGER
GER
2131
69
WFM
MOKHOVA KRISTYNA
RUS
2128
w
70
WIM
KUZEVANOVA EVGENIA
RUS
2127
w
71
ANANCHENKO IGOR
RUS
2127
72
SONDERMANN JOHANNES
GER
2127
73
CHMELIK JIRI
CZE
2124
S60
74
MAJER-SEN. JIRI
CZE
2124
75
WFM
FRISK ELLINOR
SWE
2123
w
76
ADAMOWICZ KATARZYNA
POL
2121
w
U16
77
KOUREK JOSEF
CZE
2121
78
WFM
SHEVCHENKO TANYA
UKR
2119
w
79
HOLVASON JURI
EST
2118
80
TIENGO DAVIDE
ITA
2118
81
WFM
SEMENOVA ELENA
RUS
2115
w
82
WHITEHEAD DAVID
ENG
2113
83
MULENKO ALEXANDR
RUS
2112
84
HLAVAC RUDOLF
CZE
2111
85
PRIBYL RADOMIR
CZE
2111
86
ATNILOV BORIS
ISR
2110
87
VUKUSIC MARIN
CRO
2109
88
WFM
DZHABRAILOVA INARA
RUS
2106
w
89
MOLTSANOV IVAN
EST
2105
90
NIEDZWIEDZ MAREK
POL
2103
91
BOMANS ARNO
BEL
2102
92
WFM
SCHULZ PETRA
GER
2101
w
93
HAERIG WILFRIED
GER
2100
94
SLADEK VLADISLAV
CZE
2100
95
KOSATA JAN
CZE
2099
96
WFM
ZYKINA NADEZHDA
RUS
2099
w
97
BALACEK TADEAS
CZE
2098
U16
98
HOERR MATTHIAS
GER
2097
99
DROZDOV VLADIMIR
RUS
2095
S60
100
KLEMENT LUKAS
CZE
2094
101
MUELLER JAN-HENDRIK
GER
2094
102
SEDLACEK JIRI
CZE
2092
103
BORISOVS LEONIDS
LAT
2091
104
BEYER CHRISTOF
GER
2090
105
VAN DAM NIELS
NED
2088
106
TROJAN LUBOS
CZE
2086
S60
107
NOVAK ALES
CZE
2084
108
MAZEJ JERNEJ
SLO
2083
109
FM
ALWAELI KASIB LAITH AMIER
IRQ
2082
110
WFM
BELOSTOTSKA JULIA
GER
2082
w
111
SCHULZ MICHAEL
GER
2082
112
PFITZENREUTER GERALD
GER
2081
113
CHRISTENSEN HENRIK
DEN
2080
114
CONTOS VACLAV
CZE
2080
115
TRAPL DALIBOR
CZE
2080
116
JACKO-JUN. VLADIMIR
SVK
2079
U16
117
ANDRASCHKO FELIX
GER
2078
118
LOECKEN SIEGFRIED
GER
2078
119
POGAN NIKOLAS
GER
2076
120
TICHY MIROSLAV
CZE
2076
121
BRASCHI GIANCARLO
ITA
2075
122
ONDREJAT MIROSLAV
CZE
2075
123
KOPASOV EVGENY
RUS
2074
124
ERBEN LARISSA
GER
2073
w
125
DZUBASZ TINO
GER
2071
126
FABER HUGO
NED
2071
127
HANDL MARTIN
CZE
2068
128
KORNIYUK MARIYA
UKR
2067
w
129
SLOVAK PAVEL
CZE
2067
130
STOTYN FABIAN
GER
2067
131
KOTVA MILAN
CZE
2066
S60
132
MORODER STEFAN
ITA
2062
133
SOSOVICKA JURAJ
SVK
2060
U16
134
BACHSTEIN DUSTIN
GER
2058
135
GHENG SIMONA
GER
2058
w
136
SIVIC JERNEJ
SLO
2058
137
VALA FILIP
CZE
2058
138
BELHACH BILAL
NED
2057
139
DIVIS JAROSLAV
CZE
2057
140
ADLOFF RALF
GER
2055
141
MELDERIS ULDIS
LAT
2051
142
ZAKHARTSOV VLADIMIR
RUS
2051
U16
143
STEHLIK JIRI
CZE
2049
144
KLEK HANNA MARIE
GER
2044
w
U16
145
HEINSOHN MICHAEL
GER
2042
146
RIVERA BORIS MIGUEL
GER
2042
147
RUMJANTSEV JEVGENI
EST
2042
148
BICEK RICHARD
CZE
2039
149
JANSSEN VOLKER
GER
2037
150
STEINHART CHRISTOPH
GER
2037
151
TICHY STEPAN
CZE
2037
152
LAUBERT JOHANNES
GER
2036
153
HIEMER BERND
GER
2033
154
PUKL ROSTISLAV
CZE
2033
155
SZUDRA HEINZ-WERNER
GER
2033
156
POPPER TOMAS
CZE
2032
157
SVOBODA KAREL
CZE
2031
U16
158
DAMIC DALIBOR
CRO
2030
S60
159
PFEUFER LION
GER
2030
160
KIRSTE OLAF
GER
2029
161
NEMEC PETR
CZE
2029
162
ZEMAN ARNOST
CZE
2028
163
JENSEN LEIF
DEN
2027
S60
164
NEMCOVA KRISTYNA
CZE
2027
w
165
PETTERSSON TOMAS
SWE
2024
166
SAUTKIN SERGEY
RUS
2024
167
VAN LOY RICK
NED
2024
168
BUTZKE DANIEL
GER
2023
169
BERTRAND QUENTIN
FRA
2020
U16
170
FOLTYN LUKASZ
POL
2020
171
TORVENYI ROMAN
SVK
2020
172
JUNG GERHARD
GER
2019
173
VERMIROVSKY VLASTIMIL
CZE
2019
174
VOELZ STEPHAN
GER
2019
175
BLASCHKE TOBIAS
GER
2016
176
BURATTI MARCO
ITA
2016
177
LANGNER TOBIAS
GER
2014
178
ARNDT UWE
GER
2013
179
KURBANGULOV VIKTOR
GER
2012
180
PEKAR VACLAV
CZE
2012
181
STANEK BOHUMIL
CZE
2012
182
MOTYCAKOVA MONIKA
SVK
2011
w
183
KOVAR JOSEF
CZE
2010
184
SCHULZE DOROTHEE
GER
2010
w
185
SUKATSCH MANFRED
GER
2010
S60
186
TEJKAL JIRI
CZE
2009
S60
187
JONAS VACLAV
CZE
2008
188
BINDIG MARKUS
GER
2007
189
KUEBLER MARCUS
GER
2007
190
HELFER REMI
FRA
2005
191
UPMANIS GUSTAVS
LAT
2004
U16
192
BALAZEC LUDOVIT
CZE
2002
193
JEITZ OLIVIER
LUX
2002
194
VACHTFEIDL PETR
CZE
2002
195
BUCK AXEL
GER
2001
196
YEFIMOV MSTISLAV
RUS
1999
U16
197
BRASOY AKSEL
NOR
1996
198
SCHMALZ MICHAL
CZE
1996
199
SCHOEN RUDOLF
GER
1995
200
SKUT MICHAL
CZE
1993
U16
201
LAMSER TOMAS
CZE
1992
202
VLADYKA VACLAV
CZE
1992
203
HLAVACEK TOMAS
CZE
1989
204
KAECK RALF
GER
1988
205
LARSSON CHRISTIAN
SWE
1988
206
KUENSTLER CHRISTIAN
GER
1987
U16
207
SCHULZ ANJA
GER
1987
w
U16
208
POSTUPA MARTIN
CZE
1986
209
SOMOVA NADEZDA
LAT
1985
w
210
DAPPRICH MAXIMILIAN
GER
1982
211
KUCERA TOMAS
CZE
1982
212
MURRAY DAVID
IRL
1981
213
FLEK VLADISLAV
CZE
1975
214
KUDLA VLADIMIR
CZE
1975
215
SCHAAR ANDREAS
GER
1975
216
TITAN MATEJ
SLO
1974
217
HOERR CHRISTIAN
GER
1973
218
KRENA BOHUSLAV
CZE
1972
219
ROITZSCH PHILIPPE
GER
1972
220
WALTER FLORIAN
GER
1972
U16
221
KOPTA JIRI
CZE
1970
222
SEIDL ANTONIN
CZE
1967
U16
223
SANCAR KENAN
GER
1966
U16
224
LUSHNIKOV EVGENY
RUS
1965
U16
225
ZAHN BENNO
GER
1964
226
WIELOSZ JAROSLAW
POL
1963
227
STRUCKAS ARUNAS
LTU
1962
228
GREEN PER
SWE
1961
S60
229
HYLL JAN
SVK
1959
230
RAFIEE KAYVAN
GER
1959
231
POLESCHIKOV ALEXEY
RUS
1957
232
SADIKHOV ULVI
AZE
1954
U16
233
SEIDL STEPAN
CZE
1952
U16
234
VYMETAL MILAN
CZE
1952
235
NAJMAN JAN
CZE
1951
236
VIGNERON QUENTIN
FRA
1951
U16
237
KUDLA RICHARD
CZE
1948
238
QUASCHNER TOBIAS
GER
1948
239
SEMCHIV EVGENII
MDA
1947
240
CIZINSKY PETR
CZE
1946
U16
241
VESECKY MARTIN
CZE
1946
242
HUBACEK ONDREJ
CZE
1945
243
KNAPPE STEFAN
GER
1945
244
SEGERBERG TOMAS
GER
1941
245
MACEK KAMIL
CZE
1940
246
SCHUETZ PETER
SVK
1940
247
KOTRBA MATEJ
CZE
1939
248
KRUPICA PAVEL
CZE
1939
249
PETRUSKA MIROSLAV
SVK
1939
250
STREITER MANFRED
GER
1939
S60
251
BOR TOBIAS
GER
1937
252
KROPMAN ALEXEI
GER
1937
U16
253
MALTSEV LEONID
UKR
1936
U16
254
ROGALSKI KRZYSZTOF
POL
1936
255
BUONO VALERIO
ITA
1935
256
KNUDSEN MARTIN
DEN
1933
257
CHERNYSHOVA NATALIA
RUS
1932
w
U16
258
SIMMERL STEFAN
GER
1932
259
ULRICH DAVID
CZE
1929
260
GERA YUVAL
ISR
1928
U16
261
SCHAARSCHMIDT KAY
GER
1926
262
VOJACEK ZDENEK
CZE
1926
263
WIERUM COLIN
GER
1922
264
MILLER EDUARD
GER
1918
U16
265
ROLLER PAUL
LUX
1917
266
TRIEBUS BRUNO
GER
1917
U16
267
CERVINKA VLADIMIR
CZE
1914
S60
268
PULPAN JAKUB
CZE
1914
U16
269
FENCL PAVEL
CZE
1912
270
STOLL GUIDO
GER
1911
U16
271
KARMANN ANNA
GER
1908
w
272
SAVOGLOU NIKOLAOS
GRE
1907
273
JARDINE LUDOVIC
FRA
1906
274
KYAS MICHAEL
GER
1906
275
MODDER FRANK
GER
1906
276
KOSINA VLADIMIR
CZE
1905
S60
277
KYAS PHILIPP
GER
1905
U16
278
STUKHEIL MARTIN
CZE
1905
279
IVANOVA OLGA
BLR
1902
w
U16
280
HRABAL MICHAL
CZE
1901
281
KHALAFOVA NARMIN
AZE
1901
w
U16
282
HOLVASON ROMAN
EST
1899
U16
283
ATNILOV MICHAEL
ISR
1898
U16
284
BAKAJSA LIBOR
CZE
1897
285
BAR AVIV
ISR
1896
U16
286
HACAPERKA MICHAL
CZE
1896
287
DOERING ANDREAS
GER
1895
288
FREDERKING JULIUS
GER
1893
U16
289
CAROLA PAOLO
ITA
1891
290
HOLES MICHAL
CZE
1891
291
MARSHALL MICHAEL
DEN
1890
S60
292
SOMOVA TATJANA
LAT
1890
w
293
MALY ANTONIN
CZE
1889
S60
294
ZVERINA JAN
CZE
1888
295
HORYNA JOSEF
CZE
1887
S60
296
SMEJKAL JOSEF
CZE
1887
297
SHYSTAROVA ANNA
UKR
1883
w
298
FAERBER ERIC
GER
1881
U16
299
RAUM SEBASTIAN
GER
1879
U16
300
BAUER JINDRICH
CZE
1878
301
LIST TILLMANN
GER
1878
302
VITULA JAN
CZE
1878
303
FRANZ TOBIAS
GER
1877
304
KALOD MICHAL
CZE
1873
305
NEHLS BENEDIKT
GER
1872
306
ZIEMANN CHRISTIAN
GER
1872
307
IWANZIW NIKLAS
GER
1871
U16
308
NGUYEN MINH THUY
GER
1869
w
U16
309
MUELLER TOBIAS
GER
1863
U16
310
BALKOVA ANNA
CZE
1862
w
311
CHLAD LUKAS
CZE
1860
312
CREMER JAN PAUL
GER
1859
U16
313
BARTOS KAREL
CZE
1850
314
PANZHINA JEKATERINA
LAT
1849
w
315
SOSOVICKA MATEJ
SVK
1844
U16
316
SCHROEDER JAN CHRISTIAN
GER
1840
U16
317
LANGNER JAKUB
CZE
1838
U16
318
LANGNEROVA KAROLINA
CZE
1836
w
U16
319
BARNA MANDY
GER
1835
w
320
PORTYCH VACLAV
CZE
1835
321
HURINK MAARTEN
GER
1833
322
MILCOVA ZUZANA
SVK
1833
w
323
ROUS DANIEL
CZE
1830
U16
324
NOWAKOWSKA AGNIESZKA
POL
1828
w
325
KOVAR JAN
CZE
1822
U16
326
KRAUS ONDREJ
CZE
1820
U16
327
ROSIAK AGATA
POL
1814
w
328
DORN CARINA
GER
1809
w
U16
329
NEKRASOVA KATERYNA
GER
1808
w
330
ORAVA ALEKSANDR
EST
1794
U16
331
MIKES JAN
CZE
1783
U16
332
PAPIASHVILI KOBI
ISR
1779
U16
333
PETROVS ALEKSANDRS
LAT
1777
S60
334
DVIR OFIR
ISR
1772
U16
335
PSAILA CLARENCE
MLT
1772
336
VELINA VALERIA
GER
1762
w
U16
337
SUESS NILS
GER
1761
U16
338
PANTUSENKO VALERIA
GER
1725
w
U16
339
ZOUBEK DAVID
CZE
1655
U16
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use