Logged on: Gast
Servertime 08.05.2024 05:55:59
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
17th European Individual Chess Championship
Last update 23.05.2016 17:38:03, Creator/Last Upload: FSHK
Search for player
Search
Pairings/Results
Round 8 on 2016/05/20 at 15:30
Bo.
No.
Name
Gr
Typ
FED
Rtg
Pts.
Result
Pts.
Name
Gr
Typ
FED
Rtg
No.
PGN
1
1
GM
Navara David
CZE
2735
6
0 - 1
6
GM
Inarkiev Ernesto
ACP
RUS
2686
12
PGN
2
2
GM
Wojtaszek Radoslaw
ACP
POL
2722
5½
1 - 0
5½
GM
Ter-Sahakyan Samvel
ARM
2601
59
PGN
3
29
GM
Bartel Mateusz
ACP
POL
2653
5½
0 - 1
5½
GM
Goganov Aleksey
ACP
RUS
2600
60
PGN
4
30
GM
Saric Ivan
ACP
CRO
2650
5½
0 - 1
5½
GM
Kovalenko Igor
ACP
LAT
2644
37
PGN
5
43
GM
Hovhannisyan Robert
ARM
2632
5
1 - 0
5
GM
Vitiugov Nikita
ACP
RUS
2721
3
PGN
6
5
GM
Vallejo Pons Francisco
ACP
ESP
2700
5
1 - 0
5
GM
Lupulescu Constantin
ACP
ROU
2620
48
PGN
7
50
GM
Salgado Lopez Ivan
ESP
2618
5
0 - 1
5
GM
Fressinet Laurent
ACP
FRA
2692
8
PGN
8
13
GM
Cheparinov Ivan
BUL
2685
5
½ - ½
5
GM
Anton Guijarro David
ACP
ESP
2616
51
PGN
9
16
GM
Piorun Kacper
ACP
POL
2681
5
1 - 0
5
GM
Parligras Mircea-Emilian
ACP
ROU
2599
61
PGN
10
55
GM
Zubov Alexander
ACP
UKR
2612
5
½ - ½
5
GM
Nisipeanu Liviu-Dieter
GER
2669
19
PGN
11
26
GM
Jobava Baadur
ACP
GEO
2661
5
1 - 0
5
GM
Demchenko Anton
ACP
RUS
2589
69
PGN
12
36
GM
Dubov Daniil
ACP
U20
RUS
2644
5
1 - 0
5
GM
Brkic Ante
CRO
2584
70
PGN
13
42
GM
Berkes Ferenc
ACP
HUN
2636
5
½ - ½
5
GM
Palac Mladen
CRO
2577
72
PGN
14
4
GM
Ponomariov Ruslan
UKR
2715
4½
½ - ½
5
GM
Bortnyk Olexandr
ACP
U20
UKR
2565
83
PGN
15
6
GM
Ragger Markus
AUT
2696
4½
½ - ½
4½
GM
Khismatullin Denis
RUS
2609
56
PGN
16
54
GM
Pashikian Arman
ARM
2612
4½
1 - 0
4½
GM
Matlakov Maxim
ACP
RUS
2693
7
PGN
17
62
GM
Hracek Zbynek
CZE
2598
4½
½ - ½
4½
GM
Kryvoruchko Yuriy
UKR
2691
9
PGN
18
10
GM
Hammer Jon Ludvig
NOR
2689
4½
0 - 1
4½
GM
Yilmaz Mustafa
TUR
2603
57
PGN
19
15
GM
Najer Evgeniy
ACP
RUS
2681
4½
1 - 0
4½
GM
Andriasian Zaven
ACP
ARM
2602
58
PGN
20
80
GM
Donchenko Alexander
ACP
U18
GER
2569
4½
1 - 0
4½
GM
Korobov Anton
UKR
2674
17
PGN
21
18
GM
Howell David W L
ACP
ENG
2671
4½
½ - ½
4½
GM
Antipov Mikhail Al.
ACP
U20
RUS
2576
73
PGN
22
24
GM
Dreev Aleksey
ACP
RUS
2662
4½
1 - 0
4½
GM
Vocaturo Daniele
ITA
2574
77
PGN
23
66
GM
Prohaszka Peter
HUN
2593
4½
½ - ½
4½
GM
Jones Gawain C B
ACP
ENG
2657
27
PGN
24
86
GM
Can Emre
TUR
2557
4½
1 - 0
4½
GM
Grandelius Nils
ACP
SWE
2649
31
PGN
25
88
GM
Dvirnyy Danyyil
ITA
2552
4½
0 - 1
4½
GM
Ipatov Alexander
TUR
2648
32
PGN
26
74
GM
Oparin Grigoriy
ACP
U20
RUS
2575
4½
0 - 1
4½
GM
Zhigalko Sergei
ACP
BLR
2647
33
PGN
27
34
GM
Kobalia Mikhail
ACP
RUS
2646
4½
1 - 0
4½
GM
Kulaots Kaido
EST
2566
82
PGN
28
114
IM
Firat Burak
TUR
2461
4½
0 - 1
4½
GM
Melkumyan Hrant
ARM
2646
35
PGN
29
116
IM
Basso Pier Luigi
U20
ITA
2454
4½
½ - ½
4½
GM
Kravtsiv Martyn
UKR
2641
39
PGN
30
40
GM
Romanov Evgeny
ACP
RUS
2641
4½
½ - ½
4½
GM
Kovalev Vladislav
BLR
2562
84
PGN
31
46
GM
Oleksiyenko Mykhaylo
ACP
UKR
2622
4½
0 - 1
4½
GM
Tari Aryan
U18
NOR
2558
85
PGN
32
98
IM
Svane Rasmus
U20
GER
2526
4½
½ - ½
4½
GM
Nabaty Tamir
ISR
2619
49
PGN
33
52
GM
Bok Benjamin
ACP
NED
2614
4½
½ - ½
4½
IM
Petrosyan Manuel
U18
ARM
2480
108
PGN
34
132
IM
Atakisi Umut
TUR
2330
4½
0 - 1
4½
GM
Pantsulaia Levan
GEO
2613
53
PGN
35
96
GM
Sivuk Vitaly
ACP
UKR
2532
4
0 - 1
4
GM
Sargissian Gabriel
ARM
2689
11
PGN
36
14
GM
Fedoseev Vladimir
RUS
2685
4
1 - 0
4
GM
Esen Baris
TUR
2508
99
PGN
37
20
GM
Laznicka Viktor
CZE
2668
4
½ - ½
4
IM
Deac Bogdan-Daniel
U16
ROU
2501
101
PGN
38
102
GM
Neverov Valeriy
S50
UKR
2498
4
½ - ½
4
GM
Areshchenko Alexander
ACP
UKR
2667
21
PGN
39
22
GM
Duda Jan-Krzysztof
ACP
U18
POL
2666
4
1 - 0
4
IM
Nakar Eylon
ISR
2498
103
PGN
40
100
GM
Andersen Mads
DEN
2505
4
½ - ½
4
GM
Moiseenko Alexander
UKR
2663
23
PGN
41
104
GM
Gasanov Eldar
UKR
2496
4
½ - ½
4
GM
Postny Evgeny
ACP
ISR
2662
25
PGN
42
28
GM
Swiercz Dariusz
ACP
POL
2656
4
1 - 0
4
GM
Godena Michele
ACP
ITA
2493
107
PGN
43
38
GM
Volokitin Andrei
UKR
2642
4
½ - ½
4
IM
Druska Juraj
SVK
2466
111
PGN
44
112
IM
Sanal Vahap
U18
TUR
2465
4
0 - 1
4
GM
Georgiev Kiril
ACP
S50
BUL
2640
41
PGN
45
44
GM
Onischuk Vladimir
UKR
2628
4
½ - ½
4
IM
Studer Noel
U20
SUI
2463
113
PGN
46
115
IM
Kjartansson Gudmundur
ISL
2457
4
0 - 1
4
GM
Beliavsky Alexander G
S50
SLO
2624
45
PGN
47
110
IM
Petrov Nikita
U20
RUS
2475
4
1 - 0
4
GM
Kunin Vitaly
ACP
GER
2595
64
PGN
48
68
GM
Kozul Zdenko
S50
CRO
2591
4
1 - 0
4
FM
Moroni Luca Jr
U16
ITA
2443
119
PGN
49
117
IM
Draskovic Luka
MNE
2454
4
0 - 1
4
GM
Stefansson Hannes
ISL
2581
71
PGN
50
121
IM
Kanmazalp Ogulcan
TUR
2442
4
0 - 1
4
GM
Svetushkin Dmitry
MDA
2575
75
PGN
51
76
GM
Steingrimsson Hedinn
ISL
2574
4
1 - 0
4
IM
Korchmar Vasiliy
U20
RUS
2437
123
52
81
GM
Gagunashvili Merab
ACP
GEO
2569
4
½ - ½
4
IM
Codenotti Marco
U20
ITA
2428
125
53
126
IM
Yilmazyerli Mert
TUR
2426
4
½ - ½
4
GM
Bogner Sebastian
SUI
2555
87
54
130
FM
Gaehwiler Gabriel
SUI
2352
4
½ - ½
4
GM
Mastrovasilis Athanasios
GRE
2542
91
55
135
Nazarko Shpetim
S50
GER
2292
4
0 - 1
4
GM
Antal Gergely
HUN
2539
92
56
144
Sahitaj Naim
KOS
2219
4
0 - 1
4
GM
Sanikidze Tornike
GEO
2537
93
57
94
GM
Stupak Kirill
BLR
2535
4
1 - 0
4
Saraci Nderim
U20
KOS
2275
137
58
95
GM
Stocek Jiri
CZE
2534
4
1 - 0
4
Makolli Perparim
S50
KOS
2261
139
59
65
GM
Saric Ante
CRO
2594
3½
1 - 0
3½
IM
Dragnev Valentin
U18
AUT
2423
127
60
128
IM
Thorfinnsson Bjorn
ISL
2410
3½
0 - 1
3½
GM
Aleksandrov Aleksej
BLR
2592
67
61
131
IM
Kerigan Demre
TUR
2342
3½
0 - 1
3½
GM
Brunello Sabino
ACP
ITA
2573
78
62
124
IM
Getz Nicolai
NOR
2431
3½
1 - 0
3½
GM
Sturua Zurab
S50
GEO
2548
89
63
133
FM
Fejzullahu Afrim
KOS
2319
3½
- - +
3½
GM
Boruchovsky Avital
ACP
U20
ISR
2542
90
64
154
FM
Veleski Robert
MKD
2169
3½
0 - 1
3½
GM
Blomqvist Erik
SWE
2526
97
65
231
Selmanaj Besim
S50
KOS
0
3½
0 - 1
3½
GM
Haznedaroglu Kivanc
TUR
2494
105
66
106
IM
Valsecchi Alessio
ITA
2494
3½
½ - ½
3½
Koka Osman
KOS
2173
153
67
229
Saiti Eldit
KOS
0
3½
0 - 1
3½
IM
Ali Marandi Cemil Can
U18
TUR
2476
109
68
118
IM
Schachinger Mario
AUT
2443
3½
1 - 0
3½
Kollari Sulejman
KOS
2055
167
69
120
IM
Agopov Mikael
FIN
2442
3½
1 - 0
3½
Henseler Jorgen
S50
NED
2041
171
70
122
IM
Erdogdu Mert
TUR
2439
3½
1 - 0
3½
Kastrati Labinot
KOS
1708
191
71
47
GM
Gabuzyan Hovhannes
ACP
ARM
2620
3
1 - 0
3
Prokshaj Imer
S50
KOS
2031
175
72
173
Qorrolli Fehim
KOS
2037
3
0 - 1
3
IM
Birnboim Nathan
S65
ISR
2367
129
73
179
Bujupi Albert
KOS
2009
3
0 - 1
3
FM
Ermeni Avni
S50
KOS
2280
136
74
138
CM
Gavrilescu David
U14
ROU
2271
3
1 - 0
3
Haxhimehmeti Vahedin
S50
KOS
2015
176
75
143
FM
Tifferet Shaked
U16
ISR
2230
3
1 - 0
3
Masha Rexhep
S50
ALB
1908
186
76
145
Salihu Sami
S50
KOS
2212
3
½ - ½
3
Deda Dede
KOS
1745
190
77
146
FM
Van Hoolandt Patrick
S50
MNC
2209
3
1 - 0
3
FM
Dogan Mire Deniz
U20
TUR
1989
182
78
197
Asllani Muhamet
U16
KOS
0
3
½ - ½
3
Mehaj Driton
KOS
2204
147
79
148
FM
Xheladini Mahmut
S50
KOS
2199
3
½ - ½
3
Blakaj Muhamet
KOS
0
202
80
149
IM
Sadiku Bedri
S50
KOS
2196
3
1 - 0
3
Cerkini Jeton
KOS
0
204
81
203
Carani Blerim
KOS
0
3
0 - 1
3
FM
Vebic Kasem
SRB
2182
150
82
206
Demiri Ramiz
S50
KOS
0
3
0 - 1
3
Gebigke Martin
GER
2163
157
83
158
Agushi Agim
SUI
2135
3
1 - 0
3
Elshani Sheremet
KOS
0
208
84
227
Rexhaj Imer
S50
KOS
0
3
1 - 0
3
Sahiti Jahjush
KOS
2121
159
85
160
Tahiri Daut
S50
KOS
2112
3
½ - ½
3
Kelmendi Arsim
KOS
0
213
86
161
Berisha Enver
S50
KOS
2097
3
1 - 0
3
Shehu Mulaim
S50
KOS
0
233
87
237
Uruci Besim
KOS
0
3
1 - 0
3
Dushi Burim
KOS
2080
164
88
244
Zharku Esat
S50
KOS
0
3
1 - 0
3
Hana Arsim
S50
KOS
2045
169
89
201
Berisha Besim
S50
KOS
0
2½
1 - 0
2½
Xheladini Fikri
S50
FRA
2094
162
90
166
Mahmuti Ajet
S50
KOS
2056
2½
1 - 0
2½
Hyseni Nuridin
KOS
1809
189
91
214
Kollari Sabahudin
S50
KOS
0
2½
1 - 0
2½
Frick Renato
S50
LIE
2050
168
92
170
Pangjaj Xhemajl
S50
KOS
2045
2½
½ - ½
2½
Gashi Shyqri
S50
KOS
0
209
93
234
Tejeci Zek
S50
KOS
0
2½
- - +
2½
Qorri Fatmir
S50
KOS
2038
172
94
180
Hyseni Hysen
S50
KOS
2003
2½
1 - 0
2½
Topalli Ismet
S50
KOS
0
236
95
238
Uruci Endrit
U16
KOS
0
2½
½ - ½
2½
WCM
Shabanaj Eglantina
ALB
1945
184
96
185
Zenuni Hasan
S50
KOS
1914
2½
+ - -
2½
Shatri Faik
KOS
0
232
97
187
Kasumi Gezim
S50
KOS
1899
2½
1 - 0
2½
Zeka Isa
S50
KOS
0
242
98
188
Mulaj Jakup
S50
AUT
1862
2½
0 - 1
2½
Zenuni Hysen
S50
KOS
0
243
99
140
IM
Smolin Sergey
S50
UKR
2260
2
1 - 0
2
Bellanica Afrim
KOS
0
199
100
142
Lind Jan-Olov
S65
SWE
2240
2
1 - 0
2
Krasniqi Fatos
AUT
0
217
101
152
Gal Moshe
S65
ISR
2173
2
1 - 0
2
Qorrolli Qemajl
S65
KOS
0
224
102
211
Hasi Skender
S65
KOS
0
2
0 - 1
2
Murati Ramush
KOS
2067
165
103
178
Bregu Riza
ALB
2009
2
0 - 1
2
Rushiti Halit
S50
KOS
0
228
104
222
Neziri Reshat
S50
KOS
0
2
1 - 0
2
Zenuni Albert
S50
KOS
1963
183
105
225
Rama Bajram
S50
KOS
0
2
1 - 0
2
Sutaj Sali
KOS
1636
193
106
196
Ajroni Albert
S50
KOS
0
2
1 - 0
2
Vrella Luan
S50
KOS
0
239
107
156
Sejdiu Bekim
KOS
2166
1½
1 - 0
1½
Krasniqi Muhamet
S50
KOS
0
218
108
230
Selimi Shaip
S65
KOS
0
1½
0 - 1
1½
Bytyqi Gzim
S50
KOS
2010
177
109
192
Qorrolli Shpresmir
U20
KOS
1688
1½
0 - 1
1½
Rama Rame
KOS
0
226
110
194
Bytyqi Arben
KOS
1606
1½
1 - 0
1½
Zariqi Latif
S65
KOS
0
241
111
216
Krasniqi Daut
S50
KOS
0
1½
½ - ½
1½
Juniku Bashkim
S50
KOS
0
212
112
240
Yzeiraj Diamant
ALB
0
1
0 - 1
1½
Thaqi Avdyl
S50
KOS
0
235
113
215
Krasniqi Avni
KOS
0
1
1 - 0
1
Bardoniqi Shkelzen
S50
KOS
0
198
114
223
Qafleshi Kasam
U20
KOS
0
0
0 - 1
½
Maqkavci Rizah
S50
KOS
0
220
115
63
GM
Potkin Vladimir
ACP
RUS
2597
0
0
not paired
116
79
GM
Alekseenko Kirill
U20
RUS
2570
0
0
not paired
117
134
Pasko Llambi
ALB
2319
0
0
not paired
118
141
Idrizaj Abedin
KOS
2243
0
0
not paired
119
151
Draci Robert
S50
ALB
2180
0
0
not paired
120
155
AGM
Mico Timoleo
U18
ALB
2168
0
0
not paired
121
163
Zejnullahu Behar
KOS
2081
0
0
not paired
122
174
Meta Bimi
S50
ALB
2033
0
0
not paired
123
181
Selimi Vesel
KOS
2002
1
0
not paired
124
195
Abazi Faton
S50
KOS
0
0
0
not paired
125
200
Beqa Naim
S50
KOS
0
1½
0
not paired
126
205
Dauti Mahir
S50
KOS
0
0
0
not paired
127
207
Deshishku Riza
KOS
0
0
0
not paired
128
210
Gjikolli Agim
S50
KOS
0
0
0
not paired
129
219
Kurbogaj Xhevdet
KOS
0
0
0
not paired
130
221
Mazrekaj Islam
S50
KOS
0
0
0
not paired
131
245
Zhdrella Ferit
KOS
0
1
0
not paired
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 06.05.2024 10:32
Legal details/Terms of use