Logged on: Gast
Servertime 04.05.2024 11:17:56
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
17th European Individual Chess Championship
Last update 23.05.2016 17:38:03, Creator/Last Upload: FSHK
Search for player
Search
Pairings/Results
Round 11 on 2016/05/23 at 11:00
Bo.
No.
Name
Gr
Typ
FED
Rtg
Pts.
Result
Pts.
Name
Gr
Typ
FED
Rtg
No.
PGN
1
16
GM
Piorun Kacper
ACP
POL
2681
7
½ - ½
8½
GM
Inarkiev Ernesto
ACP
RUS
2686
12
PGN
2
60
GM
Goganov Aleksey
ACP
RUS
2600
7½
0 - 1
7½
GM
Kovalenko Igor
ACP
LAT
2644
37
PGN
3
26
GM
Jobava Baadur
ACP
GEO
2661
7
1 - 0
7½
GM
Wojtaszek Radoslaw
ACP
POL
2722
2
PGN
4
1
GM
Navara David
CZE
2735
7
1 - 0
7
GM
Pashikian Arman
ARM
2612
54
PGN
5
5
GM
Vallejo Pons Francisco
ACP
ESP
2700
7
1 - 0
7
GM
Donchenko Alexander
ACP
U18
GER
2569
80
PGN
6
59
GM
Ter-Sahakyan Samvel
ARM
2601
7
½ - ½
7
GM
Nisipeanu Liviu-Dieter
GER
2669
19
PGN
7
72
GM
Palac Mladen
CRO
2577
7
½ - ½
7
GM
Dreev Aleksey
ACP
RUS
2662
24
PGN
8
83
GM
Bortnyk Olexandr
ACP
U20
UKR
2565
7
½ - ½
7
GM
Dubov Daniil
ACP
U20
RUS
2644
36
PGN
9
85
GM
Tari Aryan
U18
NOR
2558
7
½ - ½
7
GM
Hovhannisyan Robert
ARM
2632
43
PGN
10
51
GM
Anton Guijarro David
ACP
ESP
2616
7
½ - ½
7
GM
Stupak Kirill
BLR
2535
94
PGN
11
3
GM
Vitiugov Nikita
ACP
RUS
2721
6½
1 - 0
6½
GM
Onischuk Vladimir
UKR
2628
44
PGN
12
48
GM
Lupulescu Constantin
ACP
ROU
2620
6½
1 - 0
6½
GM
Ponomariov Ruslan
UKR
2715
4
PGN
13
50
GM
Salgado Lopez Ivan
ESP
2618
6½
1 - 0
6½
GM
Ragger Markus
AUT
2696
6
PGN
14
8
GM
Fressinet Laurent
ACP
FRA
2692
6½
1 - 0
6½
GM
Kozul Zdenko
S50
CRO
2591
68
PGN
15
58
GM
Andriasian Zaven
ACP
ARM
2602
6½
½ - ½
6½
GM
Kryvoruchko Yuriy
UKR
2691
9
PGN
16
11
GM
Sargissian Gabriel
ARM
2689
6½
½ - ½
6½
GM
Zubov Alexander
ACP
UKR
2612
55
PGN
17
13
GM
Cheparinov Ivan
BUL
2685
6½
1 - 0
6½
GM
Sanikidze Tornike
GEO
2537
93
PGN
18
76
GM
Steingrimsson Hedinn
ISL
2574
6½
0 - 1
6½
GM
Najer Evgeniy
ACP
RUS
2681
15
PGN
19
69
GM
Demchenko Anton
ACP
RUS
2589
6½
1 - 0
6½
GM
Howell David W L
ACP
ENG
2671
18
PGN
20
125
IM
Codenotti Marco
U20
ITA
2428
6½
½ - ½
6½
GM
Duda Jan-Krzysztof
ACP
U18
POL
2666
22
PGN
21
33
GM
Zhigalko Sergei
ACP
BLR
2647
6½
1 - 0
6½
GM
Pantsulaia Levan
GEO
2613
53
PGN
22
7
GM
Matlakov Maxim
ACP
RUS
2693
6
½ - ½
6
GM
Antipov Mikhail Al.
ACP
U20
RUS
2576
73
PGN
23
17
GM
Korobov Anton
UKR
2674
6
½ - ½
6
GM
Bok Benjamin
ACP
NED
2614
52
PGN
24
23
GM
Moiseenko Alexander
UKR
2663
6
½ - ½
6
GM
Can Emre
TUR
2557
86
PGN
25
27
GM
Jones Gawain C B
ACP
ENG
2657
6
½ - ½
6
GM
Hracek Zbynek
CZE
2598
62
PGN
26
49
GM
Nabaty Tamir
ISR
2619
6
0 - 1
6
GM
Swiercz Dariusz
ACP
POL
2656
28
PGN
27
29
GM
Bartel Mateusz
ACP
POL
2653
6
0 - 1
6
GM
Oparin Grigoriy
ACP
U20
RUS
2575
74
PGN
28
56
GM
Khismatullin Denis
RUS
2609
6
0 - 1
6
GM
Saric Ivan
ACP
CRO
2650
30
PGN
29
31
GM
Grandelius Nils
ACP
SWE
2649
6
1 - 0
6
GM
Stocek Jiri
CZE
2534
95
PGN
30
57
GM
Yilmaz Mustafa
TUR
2603
6
½ - ½
6
GM
Ipatov Alexander
TUR
2648
32
PGN
31
99
GM
Esen Baris
TUR
2508
6
½ - ½
6
GM
Kobalia Mikhail
ACP
RUS
2646
34
PGN
32
35
GM
Melkumyan Hrant
ARM
2646
6
1 - 0
6
IM
Sanal Vahap
U18
TUR
2465
112
PGN
33
84
GM
Kovalev Vladislav
BLR
2562
6
1 - 0
6
GM
Volokitin Andrei
UKR
2642
38
PGN
34
39
GM
Kravtsiv Martyn
UKR
2641
6
1 - 0
6
IM
Birnboim Nathan
S65
ISR
2367
129
PGN
35
91
GM
Mastrovasilis Athanasios
GRE
2542
6
0 - 1
6
GM
Romanov Evgeny
ACP
RUS
2641
40
PGN
36
108
IM
Petrosyan Manuel
U18
ARM
2480
6
½ - ½
6
GM
Berkes Ferenc
ACP
HUN
2636
42
PGN
37
105
GM
Haznedaroglu Kivanc
TUR
2494
6
0 - 1
6
GM
Gabuzyan Hovhannes
ACP
ARM
2620
47
PGN
38
92
GM
Antal Gergely
HUN
2539
5½
½ - ½
5½
GM
Laznicka Viktor
CZE
2668
20
PGN
39
21
GM
Areshchenko Alexander
ACP
UKR
2667
5½
1 - 0
5½
IM
Svane Rasmus
U20
GER
2526
98
PGN
40
25
GM
Postny Evgeny
ACP
ISR
2662
5½
½ - ½
5½
GM
Boruchovsky Avital
ACP
U20
ISR
2542
90
PGN
41
41
GM
Georgiev Kiril
ACP
S50
BUL
2640
5½
1 - 0
5½
IM
Valsecchi Alessio
ITA
2494
106
PGN
42
45
GM
Beliavsky Alexander G
S50
SLO
2624
5½
1 - 0
5½
GM
Andersen Mads
DEN
2505
100
PGN
43
97
GM
Blomqvist Erik
SWE
2526
5½
0 - 1
5½
GM
Oleksiyenko Mykhaylo
ACP
UKR
2622
46
PGN
44
61
GM
Parligras Mircea-Emilian
ACP
ROU
2599
5½
½ - ½
5½
GM
Godena Michele
ACP
ITA
2493
107
PGN
45
64
GM
Kunin Vitaly
ACP
GER
2595
5½
1 - 0
5½
GM
Gasanov Eldar
UKR
2496
104
PGN
46
103
IM
Nakar Eylon
ISR
2498
5½
½ - ½
5½
GM
Saric Ante
CRO
2594
65
PGN
47
117
IM
Draskovic Luka
MNE
2454
5½
½ - ½
5½
GM
Prohaszka Peter
HUN
2593
66
PGN
48
67
GM
Aleksandrov Aleksej
BLR
2592
5½
½ - ½
5½
IM
Druska Juraj
SVK
2466
111
PGN
49
70
GM
Brkic Ante
CRO
2584
5½
½ - ½
5½
IM
Firat Burak
TUR
2461
114
PGN
50
71
GM
Stefansson Hannes
ISL
2581
5½
½ - ½
5½
IM
Petrov Nikita
U20
RUS
2475
110
PGN
51
78
GM
Brunello Sabino
ACP
ITA
2573
5½
1 - 0
5½
IM
Basso Pier Luigi
U20
ITA
2454
116
52
237
Uruci Besim
KOS
0
5½
0 - 1
5½
GM
Gagunashvili Merab
ACP
GEO
2569
81
53
82
GM
Kulaots Kaido
EST
2566
5½
1 - 0
5½
IM
Schachinger Mario
AUT
2443
118
54
123
IM
Korchmar Vasiliy
U20
RUS
2437
5½
½ - ½
5½
GM
Dvirnyy Danyyil
ITA
2552
88
55
89
GM
Sturua Zurab
S50
GEO
2548
5½
½ - ½
5½
IM
Yilmazyerli Mert
TUR
2426
126
56
75
GM
Svetushkin Dmitry
MDA
2575
5
½ - ½
5½
IM
Getz Nicolai
NOR
2431
124
57
132
IM
Atakisi Umut
TUR
2330
5
0 - 1
5
GM
Hammer Jon Ludvig
NOR
2689
10
58
77
GM
Vocaturo Daniele
ITA
2574
5
1 - 0
5
FM
Ermeni Avni
S50
KOS
2280
136
59
87
GM
Bogner Sebastian
SUI
2555
5
½ - ½
5
CM
Gavrilescu David
U14
ROU
2271
138
60
133
FM
Fejzullahu Afrim
KOS
2319
5
0 - 1
5
GM
Sivuk Vitaly
ACP
UKR
2532
96
61
139
Makolli Perparim
S50
KOS
2261
5
0 - 1
5
IM
Deac Bogdan-Daniel
U16
ROU
2501
101
62
102
GM
Neverov Valeriy
S50
UKR
2498
5
1 - 0
5
IM
Smolin Sergey
S50
UKR
2260
140
63
144
Sahitaj Naim
KOS
2219
5
0 - 1
5
IM
Ali Marandi Cemil Can
U18
TUR
2476
109
64
113
IM
Studer Noel
U20
SUI
2463
5
1 - 0
5
FM
Tifferet Shaked
U16
ISR
2230
143
65
115
IM
Kjartansson Gudmundur
ISL
2457
5
½ - ½
5
FM
Van Hoolandt Patrick
S50
MNC
2209
146
66
119
FM
Moroni Luca Jr
U16
ITA
2443
5
1 - 0
5
FM
Xheladini Mahmut
S50
KOS
2199
148
67
157
Gebigke Martin
GER
2163
5
0 - 1
5
IM
Agopov Mikael
FIN
2442
120
68
121
IM
Kanmazalp Ogulcan
TUR
2442
5
1 - 0
5
FM
Vebic Kasem
SRB
2182
150
69
127
IM
Dragnev Valentin
U18
AUT
2423
5
0 - 1
5
Berisha Enver
S50
KOS
2097
161
70
128
IM
Thorfinnsson Bjorn
ISL
2410
5
1 - 0
5
Gashi Shyqri
S50
KOS
0
209
71
191
Kastrati Labinot
KOS
1708
5
0 - 1
5
FM
Gaehwiler Gabriel
SUI
2352
130
72
131
IM
Kerigan Demre
TUR
2342
4½
1 - 0
5
Rexhaj Imer
S50
KOS
0
227
73
171
Henseler Jorgen
S50
NED
2041
4½
0 - 1
4½
IM
Erdogdu Mert
TUR
2439
122
74
135
Nazarko Shpetim
S50
GER
2292
4½
1 - 0
4½
Bytyqi Gzim
S50
KOS
2010
177
75
137
Saraci Nderim
U20
KOS
2275
4½
1 - 0
4½
Kasumi Gezim
S50
KOS
1899
187
76
142
Lind Jan-Olov
S65
SWE
2240
4½
0 - 1
4½
Kelmendi Arsim
KOS
0
213
77
147
Mehaj Driton
KOS
2204
4½
0 - 1
4½
Kollari Sabahudin
S50
KOS
0
214
78
238
Uruci Endrit
U16
KOS
0
4½
0 - 1
4½
FM
Veleski Robert
MKD
2169
154
79
156
Sejdiu Bekim
KOS
2166
4½
0 - 1
4½
Neziri Reshat
S50
KOS
0
222
80
204
Cerkini Jeton
KOS
0
4½
1 - 0
4½
Agushi Agim
SUI
2135
158
81
159
Sahiti Jahjush
KOS
2121
4½
0 - 1
4½
Saiti Eldit
KOS
0
229
82
166
Mahmuti Ajet
S50
KOS
2056
4½
1 - 0
4½
Zenuni Hysen
S50
KOS
0
243
83
149
IM
Sadiku Bedri
S50
KOS
2196
4
1 - 0
4
Bregu Riza
ALB
2009
178
84
185
Zenuni Hasan
S50
KOS
1914
4
0 - 1
4
Gal Moshe
S65
ISR
2173
152
85
153
Koka Osman
KOS
2173
4
- - +
4
Hyseni Hysen
S50
KOS
2003
180
86
190
Deda Dede
KOS
1745
4
+ - -
4
Tahiri Daut
S50
KOS
2112
160
87
197
Asllani Muhamet
U16
KOS
0
4
1 - 0
4
Xheladini Fikri
S50
FRA
2094
162
88
202
Blakaj Muhamet
KOS
0
4
1 - 0
4
Murati Ramush
KOS
2067
165
89
169
Hana Arsim
S50
KOS
2045
4
0 - 1
4
Masha Rexhep
S50
ALB
1908
186
90
244
Zharku Esat
S50
KOS
0
4
1 - 0
4
Pangjaj Xhemajl
S50
KOS
2045
170
91
172
Qorri Fatmir
S50
KOS
2038
4
0 - 1
4
Rama Bajram
S50
KOS
0
225
92
206
Demiri Ramiz
S50
KOS
0
4
1 - 0
4
Qorrolli Fehim
KOS
2037
173
93
175
Prokshaj Imer
S50
KOS
2031
4
- - +
4
Selmanaj Besim
S50
KOS
0
231
94
208
Elshani Sheremet
KOS
0
4
1 - 0
3½
Dushi Burim
KOS
2080
164
95
201
Berisha Besim
S50
KOS
0
3½
1 - 0
3½
Kollari Sulejman
KOS
2055
167
96
168
Frick Renato
S50
LIE
2050
3½
0 - 1
3½
Carani Blerim
KOS
0
203
97
176
Haxhimehmeti Vahedin
S50
KOS
2015
3½
1 - 0
3½
Rama Rame
KOS
0
226
98
224
Qorrolli Qemajl
S65
KOS
0
3½
½ - ½
3½
Bujupi Albert
KOS
2009
179
99
182
FM
Dogan Mire Deniz
U20
TUR
1989
3½
½ - ½
3½
Zeka Isa
S50
KOS
0
242
100
189
Hyseni Nuridin
KOS
1809
3½
0 - 1
3½
Topalli Ismet
S50
KOS
0
236
101
233
Shehu Mulaim
S50
KOS
0
3½
½ - ½
3½
Ajroni Albert
S50
KOS
0
196
102
183
Zenuni Albert
S50
KOS
1963
3
1 - 0
3
Hasi Skender
S65
KOS
0
211
103
212
Juniku Bashkim
S50
KOS
0
3
1 - 0
3
WCM
Shabanaj Eglantina
ALB
1945
184
104
228
Rushiti Halit
S50
KOS
0
3
1 - 0
3
Qorrolli Shpresmir
U20
KOS
1688
192
105
235
Thaqi Avdyl
S50
KOS
0
3
0 - 1
3
Sutaj Sali
KOS
1636
193
106
199
Bellanica Afrim
KOS
0
3
0 - 1
3
Krasniqi Avni
KOS
0
215
107
194
Bytyqi Arben
KOS
1606
2½
½ - ½
2½
Maqkavci Rizah
S50
KOS
0
220
108
198
Bardoniqi Shkelzen
S50
KOS
0
2½
½ - ½
2½
Selimi Shaip
S65
KOS
0
230
109
218
Krasniqi Muhamet
S50
KOS
0
2½
½ - ½
2½
Vrella Luan
S50
KOS
0
239
110
216
Krasniqi Daut
S50
KOS
0
2
1 - 0
1
Qafleshi Kasam
U20
KOS
0
223
111
241
Zariqi Latif
S65
KOS
0
2
1
bye
112
14
GM
Fedoseev Vladimir
RUS
2685
5
0
not paired
113
63
GM
Potkin Vladimir
ACP
RUS
2597
0
0
not paired
114
79
GM
Alekseenko Kirill
U20
RUS
2570
0
0
not paired
115
134
Pasko Llambi
ALB
2319
0
0
not paired
116
141
Idrizaj Abedin
KOS
2243
0
0
not paired
117
145
Salihu Sami
S50
KOS
2212
3½
0
not paired
118
151
Draci Robert
S50
ALB
2180
0
0
not paired
119
155
AGM
Mico Timoleo
U18
ALB
2168
0
0
not paired
120
163
Zejnullahu Behar
KOS
2081
0
0
not paired
121
174
Meta Bimi
S50
ALB
2033
0
0
not paired
122
181
Selimi Vesel
KOS
2002
1
0
not paired
123
188
Mulaj Jakup
S50
AUT
1862
2½
0
not paired
124
195
Abazi Faton
S50
KOS
0
0
0
not paired
125
200
Beqa Naim
S50
KOS
0
1½
0
not paired
126
205
Dauti Mahir
S50
KOS
0
0
0
not paired
127
207
Deshishku Riza
KOS
0
0
0
not paired
128
210
Gjikolli Agim
S50
KOS
0
0
0
not paired
129
217
Krasniqi Fatos
AUT
0
2
0
not paired
130
219
Kurbogaj Xhevdet
KOS
0
0
0
not paired
131
221
Mazrekaj Islam
S50
KOS
0
0
0
not paired
132
232
Shatri Faik
KOS
0
2½
0
not paired
133
234
Tejeci Zek
S50
KOS
0
2½
0
not paired
134
240
Yzeiraj Diamant
ALB
0
1
0
not paired
135
245
Zhdrella Ferit
KOS
0
1
0
not paired
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use