Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

Alexei Shirov's 3nd Winter Cup (2000)

Last update 25.02.2014 15:09:56, Creator/Last Upload: savieniba

Team-Composition with round-results

  1. Moscow Region (RtgAvg:1716, TB1: 13 / TB2: 19,5)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1ISpiridonov Evgeny1909RUS1101½115,571781
2IMoskvin Anatoly1895RUS½11½1½15,571650
3INovikov Aleksey1533RUS1011111671734
4IUsacheva Glafira1525RUS0½001012,571612
  2. V.Vertikale(RCS) (RtgAvg:1634, Captain: Voronova Tatjana / TB1: 10 / TB2: 17)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IBatashevs Arsens1785LAT00½½½012,571829
2IJazdanovs Aleksandrs1655LAT+0½01013,571692
3IBekasovs Rihards1540LAT½1½1½1½571714
4ILitvjakova Darija1554LAT1½1½111671710
  3. Kaunas-1 (RtgAvg:1592, Captain: Gucaga Augustas / TB1: 9 / TB2: 18)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1ISibajeva Marija1725LTU10100½13,571764
2ILazaravicius Aras Jonas1605LTU111½0½1571631
3IGucaga Augustas1575LTU11½01½1571718
4IPerminaite Guoda1463LTU1½½10½14,571570
  4. Minsk-1 (RtgAvg:1688, Captain: Trifonov Denis / TB1: 9 / TB2: 16,5)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IZenchanka Pavel1812BLR110½10½471800
2IDruchkov Egor1512BLR10011½03,571729
3IKirilin Dmitrij1850BLR0½½0101371632
4IMitskevich Yauheniya1576BLR11½½111671661
  5. Dvoretz-Moscow-1 (RtgAvg:1809, Captain: Kim Alexey / TB1: 9 / TB2: 16)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IVoinikonis Nikita1884RUS0½1011½471810
2IAnikin Igor1845RUS½1111116,571645
3INepomnyaschaya Mariya1850RUS000½0000,571679
4IMarkova Alina1656RUS1111100571642
  6. Riga 13th Secondary School (RtgAvg:1798, Captain: Raudive Aivars / TB1: 8 / TB2: 16)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1MKSemjonovs Ilja1785LAT1001½114,571754
2ISemjonovs Vsevolods1636LAT½1010114,571614
3ILuscenkovs Artjoms1757LAT1½11½10571690
4ILepjohina Valerija1850LAT000½0½1271594
  7. Express(RCS) (RtgAvg:1709, Captain: Borisovs Leonids / TB1: 7 / TB2: 15)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1ISinauridze Simons1701LAT0½½1½½1471753
2IBrikers Aleksandrs1672LAT½0010½1371638
3IPetrovs Jaroslavs1957LAT0½110½1471573
4IGranovska Elisa1505LAT1½110½0471648
  8. VEF-Spidola (RtgAvg:1790, TB1: 6 / TB2: 13,5)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IAntonivs Vladislavs1760LAT0½½1½103,571750
2IMorozli Grigorijs1718LAT01½11104,571604
3ISolomka Nikita1850LAT½0,511338
4IPetrovska Arina1832LAT0½010½0271555
5IVambute Dana1516LAT1½½100361730
  9. M-Riga Chess School (RtgAvg:1749, Captain: Putka Verners / TB1: 6 / TB2: 13)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1MKPolyakov Fedor1852LAT1½101104,571743
2IGrivnieks Alberts1664LAT-010½102,571608
3IMigunova Aleksandra1645LAT½1101115,571706
4IParhomenko Anastasija1833LAT0000½000,571613
  10. International Team (RtgAvg:1723, TB1: 5 / TB2: 13)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IZhuravlev Stepan1801RUS1111½004,571772
2IZhuravlev Ignat1546RUS1000000171654
3IIljash Miroslav1850BLR100½10½371571
4IFredholm Lisa1695SWE1½101104,571592
  11. Akademia Szachova Gliwice-1 (RtgAvg:1328, TB1: 2 / TB2: 7)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IManka Mateusz1492POL01½00001,571768
2IWinkler Michal1198POL0110½002,571656
3IHryn Zofia1338POL0½000½0171755
4IHryn Aleksandra1283POL0½0½½½0271704
  12. MInsk-2 (RtgAvg:1725, Captain: Trifonov Denis / TB1: 0 / TB2: 3,5)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvg
1IIMochanskij Nikolai1750BLR0000000071732
2IIShaida Gennadi1750BLR0000000071572
3IIITaraikovski Mikhail1650BLR0½000000,571663
4IISaltanova Veronika1750BLR0½100½1371620
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 07.08.2022 22:12
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use