From the Chess archiv of Chess-Results.com: Article: 2233 from 19.05.2002, Category Austria
Sieggrabener Schachfestival 2002
Veranstalter : |
Sportunion Schachklub Sieggraben |
Turnierleiter : |
Löschnauer Dietmar |
Schiedsrichter: |
IS Gutdeutsch Otto, RS Winkler Klaus |
Ort : |
Sieggraben |
Datum : |
18.-19.Mai 2002 |
VI. Int. "Panasonic-Austria" Schnellschach - Open
Rg. |
SNr. |
|
Name |
Elo |
FED |
Verein |
Pkte |
BH |
BHm |
1 |
5 |
FM |
Schweda Roland |
2336 |
AUT |
Asvoe Wulkaprodersdorf |
8 |
55 |
43 |
2 |
4 |
FM |
Neulinger Manfred |
2379 |
AUT |
1. Wiener Neustaedter Sv |
7 |
54 |
41½ |
3 |
1 |
IM |
Hausner Ivan |
2426 |
CZE |
|
7 |
52½ |
40½ |
4 |
3 |
|
Kujovic Michal |
2406 |
SVK |
Union Sieggraben |
7 |
52 |
40 |
5 |
7 |
ÖM |
Posch Werner |
2284 |
AUT |
1. Wiener Neustaedter Sv |
6½ |
48½ |
37½ |
6 |
2 |
IM |
Pribyl Josef |
2413 |
CZE |
|
6½ |
47 |
36 |
7 |
12 |
|
Janos Martin |
2183 |
SVK |
Sk Neusiedl Am See |
6 |
43½ |
34 |
8 |
14 |
|
Stichlberger Martin Dr. |
2170 |
AUT |
Sv Bg 16 - Wien |
6 |
43½ |
33 |
9 |
15 |
|
Schleischitz Helmut |
2113 |
AUT |
Sk Neufeld-Steinbrunn |
6 |
39½ |
29½ |
10 |
19 |
|
Kutlesa Peter DI. |
2147 |
AUT |
Kapfenberg |
5½ |
52 |
40 |
11 |
8 |
FM |
Kolesar Milan |
2247 |
SVK |
Union Sieggraben |
5½ |
49 |
38 |
12 |
6 |
IM |
Istvandi Lajos |
2288 |
HUN |
|
5½ |
46 |
35 |
13 |
18 |
|
Eged Igor |
2090 |
SVK |
|
5½ |
46 |
34½ |
14 |
11 |
|
Janos Josef |
2188 |
SVK |
Sk Neusiedl Am See |
5½ |
45½ |
37 |
15 |
26 |
|
Flanitzer Johann |
1866 |
AUT |
Hsv Bruckneudorf |
5½ |
44½ |
34½ |
16 |
38 |
|
Floiger Rene |
1706 |
AUT |
Asvoe Wulkaprodersdorf |
5½ |
36½ |
28 |
17 |
9 |
|
Schmikli Laszlo |
2234 |
HUN |
|
5 |
49½ |
39 |
18 |
27 |
|
Hoebaus Alfred |
1866 |
AUT |
Sk Hornstein |
5 |
43½ |
33½ |
19 |
24 |
|
Grabner Johann |
1892 |
AUT |
Sk Voesendorf |
5 |
39½ |
32 |
20 |
31 |
|
Giefing Josef |
1822 |
AUT |
Deckenmark Wien |
5 |
38 |
27½ |
21 |
37 |
|
Golacz Josef |
1722 |
AUT |
Sk Neufeld-Steinbrunn |
5 |
37½ |
29 |
22 |
22 |
|
Radic Radivojko |
1896 |
YUG |
Sk Neufeld-Steinbrunn |
5 |
36 |
29 |
23 |
17 |
|
Zaynard Andreas |
2090 |
AUT |
Wien-Wieden |
5 |
35 |
27 |
24 |
13 |
MK |
Wurdits Robert |
2178 |
AUT |
Union Sieggraben |
4½ |
50 |
40 |
25 |
25 |
|
Reisinger Heinz DI. |
1890 |
AUT |
Sv Bg 16 - Wien |
4½ |
42 |
32½ |
26 |
30 |
|
Thier Robert |
1824 |
AUT |
Spg. Ternitz-Gloggnitz |
4½ |
42 |
32 |
27 |
16 |
|
Almer Gerald |
2111 |
AUT |
Vorau |
4½ |
42 |
31½ |
28 |
23 |
|
Werschlan Stefan |
1893 |
AUT |
Askoe Rohrbach |
4½ |
41½ |
32½ |
29 |
46 |
|
Huliak Peter |
1642 |
AUT |
Sv Bg 16 - Wien |
4½ |
38 |
29½ |
30 |
45 |
|
Woltron Karl |
1650 |
AUT |
Spg. Ternitz-Gloggnitz |
4½ |
31 |
23½ |
31 |
28 |
MK |
Kovacs Julius |
1837 |
AUT |
Sk Parndorf |
4½ |
30½ |
22 |
32 |
10 |
|
Bors Sandor |
2217 |
HUN |
|
4 |
48 |
37 |
33 |
20 |
|
Wild Franz |
1942 |
AUT |
Asvoe Wulkaprodersdorf |
4 |
43 |
33½ |
34 |
21 |
|
Gindl Erich |
1896 |
AUT |
Wolkersdorf |
4 |
41½ |
33 |
35 |
33 |
|
Loeschnauer Ruediger |
1770 |
AUT |
Union Sparkasse Matzen |
4 |
40½ |
32 |
36 |
29 |
|
Oswald Heinz |
1826 |
AUT |
Sparkasse Leibnitz |
4 |
39 |
29 |
37 |
39 |
|
Mursteiner Gerhard |
1706 |
AUT |
Spg. Ternitz-Gloggnitz |
3½ |
39 |
30½ |
38 |
41 |
|
Musilek Adalbert |
1683 |
AUT |
1. Wiener Neustaedter Sv |
3½ |
38½ |
30½ |
39 |
42 |
|
Hammer Bruno |
1681 |
AUT |
Sk Piestingtal |
3½ |
37½ |
28½ |
40 |
53 |
|
Peterka Walter |
1462 |
AUT |
Sk Meidling Wien |
3½ |
37 |
28½ |
41 |
43 |
|
Krammer Wilhelm |
1675 |
AUT |
Sk Parndorf |
3½ |
36½ |
28½ |
42 |
36 |
|
Altenburger Walter |
1728 |
AUT |
Asvoe Wulkaprodersdorf |
3½ |
34 |
26½ |
43 |
32 |
|
Loeschnauer Dietmar |
1822 |
AUT |
Union Sieggraben |
3 |
40 |
31 |
44 |
47 |
|
Winkler Klaus Sen. |
1584 |
AUT |
Spg. Ternitz-Gloggnitz |
3 |
36½ |
28 |
45 |
40 |
|
Huber Gerhard |
1685 |
AUT |
Sk Meidling Wien |
3 |
35 |
27½ |
46 |
51 |
|
Mareda Josef |
1542 |
AUT |
Sk Mannersdorf |
3 |
33½ |
25½ |
47 |
35 |
|
Gruber Johann |
1729 |
AUT |
Union Sieggraben |
3 |
33½ |
25½ |
48 |
34 |
|
Dragschitz Oliver |
1739 |
AUT |
Asvoe Wulkaprodersdorf |
3 |
32 |
24 |
49 |
44 |
|
Glavanich Johann |
1659 |
AUT |
Asvoe Wulkaprodersdorf |
3 |
31½ |
25 |
50 |
54 |
|
Pecha Martin |
---- |
AUT |
|
3 |
30 |
23 |
51 |
50 |
|
Wittmann Hannes |
1544 |
AUT |
Askoe Rohrbach |
2½ |
31 |
24½ |
52 |
48 |
|
Klaus Johann |
1581 |
AUT |
Union Sieggraben |
2½ |
30½ |
23½ |
53 |
49 |
|
Gindl Herbert |
1554 |
AUT |
Wolkersdorf |
2 |
35 |
28 |
54 |
52 |
|
Trausznith Erich |
1480 |
AUT |
Union Bad Sauerbrunn |
1½ |
33 |
25 |
Endstand Jugendschach - Open
Rg. |
SNr. |
Name |
Elo |
FED |
Verein |
Pkte |
BH |
BHm |
1 |
1 |
Steininger Robert |
1475 |
AUT |
Sk Mannersdorf |
6 |
23 |
18 |
2 |
6 |
Gutmann Wolfgang |
1200 |
AUT |
Vorau |
5 |
27 |
18½ |
3 |
2 |
Pustogow Andrej |
1361 |
GER |
Sv Bg 16 - Wien |
4½ |
26½ |
18 |
4 |
4 |
Meister Guenther |
1237 |
AUT |
Vorau |
4 |
24 |
17½ |
5 |
10 |
Gutmann Susanne |
---- |
AUT |
Vorau |
4 |
24 |
17 |
6 |
9 |
Steininger Barbara |
1200 |
AUT |
Sk Mannersdorf |
4 |
22 |
17 |
7 |
8 |
Kospach Gerhard |
1200 |
AUT |
Sk Mannersdorf |
3½ |
26½ |
18 |
8 |
5 |
Steininger Sandra |
1217 |
AUT |
Sk Mannersdorf |
3½ |
26 |
19½ |
9 |
7 |
Kaefer Stefan |
1200 |
AUT |
Sk Mannersdorf |
3½ |
25 |
18½ |
10 |
3 |
Seknicka Daniel |
1259 |
AUT |
|
3 |
23½ |
18½ |
11 |
11 |
Istvandi Tamas |
---- |
HUN |
|
1 |
25½ |
17 |
Endstand Mannschaftsopen
Rg. |
Mannschaft |
+ |
= |
- |
Pkt. |
MP |
1 |
BG 16 / Alt |
7 |
0 |
0 |
21 |
14 |
2 |
SK Pottschach |
5 |
0 |
2 |
18 |
10 |
3 |
Sieggraben |
5 |
0 |
2 |
17½ |
10 |
4 |
Krasavice |
3 |
2 |
2 |
16½ |
8 |
5 |
Bird |
3 |
2 |
2 |
16½ |
8 |
6 |
Floridsdorf |
4 |
1 |
2 |
15½ |
9 |
7 |
Parndorf |
3 |
1 |
3 |
15 |
7 |
8 |
SGM Ternitz-Gloggnitz |
2 |
3 |
2 |
14 |
7 |
9 |
Wulkaprodersdorf I |
2 |
0 |
5 |
14 |
4 |
10 |
Hornstein |
2 |
2 |
3 |
13½ |
6 |
11 |
BG 16 / Jung |
3 |
1 |
3 |
12½ |
7 |
12 |
Neufeld/Steinbrunn I |
1 |
3 |
3 |
12 |
5 |
13 |
Rosalia |
1 |
3 |
3 |
10½ |
5 |
14 |
Deckenmark |
2 |
1 |
4 |
10½ |
5 |
15 |
Neufeld/Steinbrunn II |
1 |
2 |
4 |
9½ |
4 |
16 |
Wulkaprodersdorf II |
1 |
1 |
5 |
7½ |
3 |
Ergebnisse im Detail
1. Runde
1.1 1 Parndorf - 9 Rosalia 4 - 0
1 Kocsisek Marcus Dr. 2161 - Prinzjakowitsch Bernhard 2146 1 - 0
2 MK Ranits Franz 2230 - Loeschnauer Dietmar 1822 1 - 0
3 Portenschlager Peter 2141 - Glavanich Johann 1659 1 - 0
4 Flanitzer Johann 1866 - Klaus Johann 1581 1 - 0
1.2 10 Wulkaprodersdorf I - 2 Sieggraben 1 - 3
1 Wild Franz 1942 - Nagy Bence 2161 0 - 1
2 Knapp Josef 1770 - Berghoefer Gerald 2242 1 - 0
3 Dragschitz Oliver 1739 - MK Wurdits Robert 2178 0 - 1
4 Altenburger Walter 1728 - Loeschnauer Ruediger 1770 0 - 1
1.3 3 BG 16 / Alt - 11 SGM Ternitz-Gloggnitz 2½-1½
1 Hazdra Thomas Mag. 2053 - Hoermann Johann 1864 ½ - ½
2 Stichlberger Martin Dr. 2170 - Woltron Karl 1650 1 - 0
3 Baumgartner Martin DDr.di. 2023 - Mursteiner Gerhard 1706 0 - 1
4 Mandl Wolfgang Dr. 2021 - Winkler Klaus Sen. 1584 1 - 0
1.4 12 Deckenmark - 4 SK Pottschach 1 - 3
1 Hrosinek Heinz 1746 - MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 0 - 1
2 Gruber Johann 1729 - Savio Alfred Jun. 2092 - - +
3 Markoja Johann Ing. 1483 - Kraus Manfred Ing. 1962 0 - 1
4 Blassnig Reinhard 1505 - MK Schandl Johann 2002 1 - 0
1.5 5 Bird - 13 Neufeld/Steinbrunn I 4 - 0
1 FM Neulinger Manfred 2379 - Radic Radivojko 1896 1 - 0
2 MK Wiedner Robert 2238 - Renner Horst Ing. 1689 1 - 0
3 Kosteletzky Rene 1806 - Schleischitz Ludwig 1482 1 - 0
4 Baronbeck Johann 1628 - Gutzelnig Frank Michael ---- 1 - 0
1.6 14 Wulkaprodersdorf II - 6 Krasavice ½ -3½
1 Floiger Rene 1706 - Ciganikova Andrea 2175 0 - 1
2 Kain Gerhard 1676 - Kovacova Zuzana 2037 0 - 1
3 Farkas Franz DI. 1375 - Petrovicova Elena 2074 ½ - ½
4 Hafner Markus 1460 - Bracjunova Viktoria ---- 0 - 1
1.7 7 Floridsdorf - 15 Neufeld/Steinbrunn II 4 - 0
1 Iseni Argjent 1804 - Winkler Walter 1602 1 - 0
2 Skopetz Friedrich 1773 - Wolfsohn Markus 1395 1 - 0
3 MK Schild Herbert 2093 - Herrklotz Ricardo 1451 1 - 0
4 Unger Martin 1791 - Divos Karl 1416 1 - 0
1.8 16 BG 16 / Jung - 8 Hornstein ½ -3½
1 Wolf Thomas 1452 - Hoebaus Alfred 1866 0 - 1
2 Huliak Peter 1642 - Zaric Miodrag 1911 ½ - ½
3 Altsinger Markus 1396 - MK Wersching Franz 1902 0 - 1
4 Pustogow Andrej 1361 - Wersching Guenter 1703 0 - 1
2. Runde
2.1 5 Bird - 1 Parndorf 1 - 3
1 FM Neulinger Manfred 2379 - Kocsisek Marcus Dr. 2161 0 - 1
2 MK Wiedner Robert 2238 - MK Ranits Franz 2230 1 - 0
3 Kosteletzky Rene 1806 - Portenschlager Peter 2141 0 - 1
4 Baronbeck Johann 1628 - Flanitzer Johann 1866 0 - 1
2.2 6 Krasavice - 7 Floridsdorf 1½-2½
1 Ciganikova Andrea 2175 - Iseni Argjent 1804 0 - 1
2 Kovacova Zuzana 2037 - Skopetz Friedrich 1773 1 - 0
3 Petrovicova Elena 2074 - MK Schild Herbert 2093 0 - 1
4 Bracjunova Viktoria ---- - Unger Martin 1791 ½ - ½
2.3 8 Hornstein - 2 Sieggraben 1½-2½
1 Hoebaus Alfred 1866 - Nagy Bence 2161 1 - 0
2 Zaric Miodrag 1911 - Berghoefer Gerald 2242 ½ - ½
3 MK Wersching Franz 1902 - MK Wurdits Robert 2178 0 - 1
4 Wersching Guenter 1703 - Loeschnauer Ruediger 1770 0 - 1
2.4 4 SK Pottschach - 3 BG 16 / Alt 0 - 4
1 MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 - Hazdra Thomas Mag. 2053 0 - 1
2 Savio Alfred Jun. 2092 - Stichlberger Martin Dr. 2170 0 - 1
3 Kraus Manfred Ing. 1962 - Baumgartner Martin DDr.di. 2023 0 - 1
4 MK Schandl Johann 2002 - Mandl Wolfgang Dr. 2021 0 - 1
2.5 11 SGM Ternitz-Gloggnitz - 10 Wulkaprodersdorf I 2½-1½
1 Hoermann Johann 1864 - Wild Franz 1942 0 - 1
2 Woltron Karl 1650 - Knapp Josef 1770 ½ - ½
3 Mursteiner Gerhard 1706 - Dragschitz Oliver 1739 1 - 0
4 Winkler Klaus Sen. 1584 - Altenburger Walter 1728 1 - 0
2.6 14 Wulkaprodersdorf II - 12 Deckenmark 2½-1½
1 Floiger Rene 1706 - Hrosinek Heinz 1746 1 - 0
2 Kain Gerhard 1676 - Gruber Johann 1729 ½ - ½
3 Farkas Franz DI. 1375 - Markoja Johann Ing. 1483 0 - 1
4 Hafner Markus 1460 - Blassnig Reinhard 1505 1 - 0
2.7 9 Rosalia - 16 BG 16 / Jung 0 - 4
1 Prinzjakowitsch Bernhard 2146 - Wolf Thomas 1452 0 - 1
2 Loeschnauer Dietmar 1822 - Huliak Peter 1642 0 - 1
3 Glavanich Johann 1659 - Altsinger Markus 1396 0 - 1
4 Klaus Johann 1581 - Pustogow Andrej 1361 0 - 1
2.8 13 Neufeld/Steinbrunn I - 15 Neufeld/Steinbrunn II 3½- ½
1 Radic Radivojko 1896 - Winkler Walter 1602 1 - 0
2 Renner Horst Ing. 1689 - Wolfsohn Markus 1395 1 - 0
3 Schleischitz Ludwig 1482 - Herrklotz Ricardo 1451 ½ - ½
4 Gutzelnig Frank Michael ---- - Divos Karl 1416 1 - 0
3. Runde
3.1 1 Parndorf - 7 Floridsdorf 2½-1½
1 Kocsisek Marcus Dr. 2161 - Iseni Argjent 1804 1 - 0
2 MK Ranits Franz 2230 - Skopetz Friedrich 1773 ½ - ½
3 Portenschlager Peter 2141 - MK Schild Herbert 2093 0 - 1
4 Flanitzer Johann 1866 - Unger Martin 1791 1 - 0
3.2 2 Sieggraben - 3 BG 16 / Alt 1 - 3
1 Nagy Bence 2161 - Hazdra Thomas Mag. 2053 ½ - ½
2 Berghoefer Gerald 2242 - Stichlberger Martin Dr. 2170 0 - 1
3 MK Wurdits Robert 2178 - Baumgartner Martin DDr.di. 2023 ½ - ½
4 Loeschnauer Ruediger 1770 - Mandl Wolfgang Dr. 2021 0 - 1
3.3 8 Hornstein - 5 Bird ½ -3½
1 Hoebaus Alfred 1866 - FM Neulinger Manfred 2379 ½ - ½
2 Zaric Miodrag 1911 - MK Wiedner Robert 2238 0 - 1
3 MK Wersching Franz 1902 - Kosteletzky Rene 1806 0 - 1
4 Wersching Guenter 1703 - Baronbeck Johann 1628 0 - 1
3.4 16 BG 16 / Jung - 6 Krasavice 0 - 4
1 Wolf Thomas 1452 - Ciganikova Andrea 2175 0 - 1
2 Huliak Peter 1642 - Kovacova Zuzana 2037 0 - 1
3 Altsinger Markus 1396 - Petrovicova Elena 2074 0 - 1
4 Pustogow Andrej 1361 - Bracjunova Viktoria ---- 0 - 1
3.5 13 Neufeld/Steinbrunn I - 11 SGM Ternitz-Gloggnitz 2 - 2
1 Radic Radivojko 1896 - Hoermann Johann 1864 1 - 0
2 Renner Horst Ing. 1689 - Woltron Karl 1650 1 - 0
3 Schleischitz Ludwig 1482 - Mursteiner Gerhard 1706 0 - 1
4 Gutzelnig Frank Michael ---- - Winkler Klaus Sen. 1584 0 - 1
3.6 4 SK Pottschach - 14 Wulkaprodersdorf II 4 - 0
1 MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 - Floiger Rene 1706 1 - 0
2 Savio Alfred Jun. 2092 - Kain Gerhard 1676 1 - 0
3 Kraus Manfred Ing. 1962 - Farkas Franz DI. 1375 1 - 0
4 MK Schandl Johann 2002 - Hafner Markus 1460 1 - 0
3.7 10 Wulkaprodersdorf I - 12 Deckenmark 4 - 0
1 Wild Franz 1942 - Hrosinek Heinz 1746 1 - 0
2 Knapp Josef 1770 - Gruber Johann 1729 1 - 0
3 Dragschitz Oliver 1739 - Markoja Johann Ing. 1483 1 - 0
4 Altenburger Walter 1728 - Blassnig Reinhard 1505 1 - 0
3.8 15 Neufeld/Steinbrunn II - 9 Rosalia 2 - 2
1 Winkler Walter 1602 - Prinzjakowitsch Bernhard 2146 1 - 0
2 Wolfsohn Markus 1395 - Loeschnauer Dietmar 1822 0 - 1
3 Herrklotz Ricardo 1451 - Glavanich Johann 1659 0 - 1
4 Divos Karl 1416 - Klaus Johann 1581 1 - 0
4. Runde
4.1 3 BG 16 / Alt - 1 Parndorf 2½-1½
1 Hazdra Thomas Mag. 2053 - Kocsisek Marcus Dr. 2161 1 - 0
2 Stichlberger Martin Dr. 2170 - MK Ranits Franz 2230 0 - 1
3 Baumgartner Martin DDr.di. 2023 - Portenschlager Peter 2141 ½ - ½
4 Mandl Wolfgang Dr. 2021 - Flanitzer Johann 1866 1 - 0
4.2 6 Krasavice - 5 Bird 2 - 2
1 Ciganikova Andrea 2175 - FM Neulinger Manfred 2379 0 - 1
2 Kovacova Zuzana 2037 - MK Wiedner Robert 2238 0 - 1
3 Petrovicova Elena 2074 - Kosteletzky Rene 1806 1 - 0
4 Bracjunova Viktoria ---- - Baronbeck Johann 1628 1 - 0
4.3 7 Floridsdorf - 4 SK Pottschach 0 - 4
1 Iseni Argjent 1804 - MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 0 - 1
2 Skopetz Friedrich 1773 - Savio Alfred Jun. 2092 0 - 1
3 MK Schild Herbert 2093 - Kraus Manfred Ing. 1962 0 - 1
4 Unger Martin 1791 - MK Schandl Johann 2002 0 - 1
4.4 11 SGM Ternitz-Gloggnitz - 2 Sieggraben 1 - 3
1 Hoermann Johann 1864 - Nagy Bence 2161 0 - 1
2 Woltron Karl 1650 - Berghoefer Gerald 2242 0 - 1
3 Mursteiner Gerhard 1706 - MK Wurdits Robert 2178 1 - 0
4 Winkler Klaus Sen. 1584 - Loeschnauer Ruediger 1770 0 - 1
4.5 10 Wulkaprodersdorf I - 8 Hornstein 1 - 3
1 Wild Franz 1942 - Hoebaus Alfred 1866 0 - 1
2 Knapp Josef 1770 - Zaric Miodrag 1911 0 - 1
3 Dragschitz Oliver 1739 - MK Wersching Franz 1902 0 - 1
4 Altenburger Walter 1728 - Wersching Guenter 1703 1 - 0
4.6 16 BG 16 / Jung - 13 Neufeld/Steinbrunn I 2½-1½
1 Wolf Thomas 1452 - Radic Radivojko 1896 0 - 1
2 Huliak Peter 1642 - Renner Horst Ing. 1689 ½ - ½
3 Altsinger Markus 1396 - Schleischitz Ludwig 1482 1 - 0
4 Pustogow Andrej 1361 - Gutzelnig Frank Michael ---- 1 - 0
4.7 15 Neufeld/Steinbrunn II - 14 Wulkaprodersdorf II 2½-1½
1 Winkler Walter 1602 - Floiger Rene 1706 ½ - ½
2 Wolfsohn Markus 1395 - Kain Gerhard 1676 ½ - ½
3 Herrklotz Ricardo 1451 - Farkas Franz DI. 1375 1 - 0
4 Divos Karl 1416 - Hafner Markus 1460 ½ - ½
4.8 12 Deckenmark - 9 Rosalia 2½-1½
1 Hrosinek Heinz 1746 - Prinzjakowitsch Bernhard 2146 1 - 0
2 Gruber Johann 1729 - Loeschnauer Dietmar 1822 ½ - ½
3 Markoja Johann Ing. 1483 - Glavanich Johann 1659 0 - 1
4 Blassnig Reinhard 1505 - Klaus Johann 1581 1 - 0
5. Runde
5.1 3 BG 16 / Alt - 6 Krasavice 3 - 1
1 Hazdra Thomas Mag. 2053 - Ciganikova Andrea 2175 ½ - ½
2 Stichlberger Martin Dr. 2170 - Kovacova Zuzana 2037 1 - 0
3 Baumgartner Martin DDr.di. 2023 - Petrovicova Elena 2074 1 - 0
4 Mandl Wolfgang Dr. 2021 - Bracjunova Viktoria ---- ½ - ½
5.2 1 Parndorf - 4 SK Pottschach 1½-2½
1 Kocsisek Marcus Dr. 2161 - MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 1 - 0
2 MK Ranits Franz 2230 - Savio Alfred Jun. 2092 0 - 1
3 Portenschlager Peter 2141 - Kraus Manfred Ing. 1962 ½ - ½
4 Flanitzer Johann 1866 - MK Schandl Johann 2002 0 - 1
5.3 5 Bird - 7 Floridsdorf 2 - 2
1 FM Neulinger Manfred 2379 - Iseni Argjent 1804 1 - 0
2 MK Wiedner Robert 2238 - Skopetz Friedrich 1773 1 - 0
3 Kosteletzky Rene 1806 - MK Schild Herbert 2093 0 - 1
4 Baronbeck Johann 1628 - Unger Martin 1791 0 - 1
5.4 2 Sieggraben - 16 BG 16 / Jung 3½- ½
1 Nagy Bence 2161 - Wolf Thomas 1452 1 - 0
2 Berghoefer Gerald 2242 - Huliak Peter 1642 ½ - ½
3 MK Wurdits Robert 2178 - Altsinger Markus 1396 1 - 0
4 Loeschnauer Ruediger 1770 - Pustogow Andrej 1361 1 - 0
5.5 8 Hornstein - 11 SGM Ternitz-Gloggnitz 2 - 2
1 Hoebaus Alfred 1866 - Hoermann Johann 1864 0 - 1
2 Zaric Miodrag 1911 - Woltron Karl 1650 1 - 0
3 MK Wersching Franz 1902 - Mursteiner Gerhard 1706 ½ - ½
4 Wersching Guenter 1703 - Winkler Klaus Sen. 1584 ½ - ½
5.6 14 Wulkaprodersdorf II - 10 Wulkaprodersdorf I 0 - 4
1 Floiger Rene 1706 - Wild Franz 1942 0 - 1
2 Kain Gerhard 1676 - Knapp Josef 1770 0 - 1
3 Farkas Franz DI. 1375 - Dragschitz Oliver 1739 0 - 1
4 Hafner Markus 1460 - Altenburger Walter 1728 0 - 1
5.7 9 Rosalia - 13 Neufeld/Steinbrunn I 3 - 1
1 Prinzjakowitsch Bernhard 2146 - Radic Radivojko 1896 1 - 0
2 Loeschnauer Dietmar 1822 - Renner Horst Ing. 1689 1 - 0
3 Glavanich Johann 1659 - Schleischitz Ludwig 1482 1 - 0
4 Klaus Johann 1581 - Gutzelnig Frank Michael ---- 0 - 1
5.8 12 Deckenmark - 15 Neufeld/Steinbrunn II 2½-1½
1 Hrosinek Heinz 1746 - Winkler Walter 1602 1 - 0
2 Gruber Johann 1729 - Wolfsohn Markus 1395 ½ - ½
3 Markoja Johann Ing. 1483 - Herrklotz Ricardo 1451 1 - 0
4 Blassnig Reinhard 1505 - Divos Karl 1416 0 - 1
6. Runde
6.1 5 Bird - 3 BG 16 / Alt 1 - 3
1 FM Neulinger Manfred 2379 - Hazdra Thomas Mag. 2053 0 - 1
2 MK Wiedner Robert 2238 - Stichlberger Martin Dr. 2170 1 - 0
3 Kosteletzky Rene 1806 - Baumgartner Martin DDr.di. 2023 0 - 1
4 Baronbeck Johann 1628 - Mandl Wolfgang Dr. 2021 0 - 1
6.2 4 SK Pottschach - 2 Sieggraben 3 - 1
1 MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 - Nagy Bence 2161 1 - 0
2 Savio Alfred Jun. 2092 - Berghoefer Gerald 2242 ½ - ½
3 Kraus Manfred Ing. 1962 - MK Wurdits Robert 2178 1 - 0
4 MK Schandl Johann 2002 - Loeschnauer Ruediger 1770 ½ - ½
6.3 6 Krasavice - 1 Parndorf 2 - 2
1 Ciganikova Andrea 2175 - Kocsisek Marcus Dr. 2161 0 - 1
2 Kovacova Zuzana 2037 - MK Ranits Franz 2230 0 - 1
3 Petrovicova Elena 2074 - Portenschlager Peter 2141 1 - 0
4 Bracjunova Viktoria ---- - Flanitzer Johann 1866 1 - 0
6.4 7 Floridsdorf - 10 Wulkaprodersdorf I 2½-1½
1 Iseni Argjent 1804 - Wild Franz 1942 1 - 0
2 Skopetz Friedrich 1773 - Knapp Josef 1770 0 - 1
3 MK Schild Herbert 2093 - Dragschitz Oliver 1739 1 - 0
4 Unger Martin 1791 - Altenburger Walter 1728 ½ - ½
6.5 13 Neufeld/Steinbrunn I - 8 Hornstein 2 - 2
1 Radic Radivojko 1896 - Hoebaus Alfred 1866 1 - 0
2 Renner Horst Ing. 1689 - Zaric Miodrag 1911 0 - 1
3 Schleischitz Ludwig 1482 - MK Wersching Franz 1902 0 - 1
4 Gutzelnig Frank Michael ---- - Wersching Guenter 1703 1 - 0
6.6 11 SGM Ternitz-Gloggnitz - 12 Deckenmark 3 - 1
1 Hoermann Johann 1864 - Hrosinek Heinz 1746 1 - 0
2 Woltron Karl 1650 - Gruber Johann 1729 0 - 1
3 Mursteiner Gerhard 1706 - Markoja Johann Ing. 1483 1 - 0
4 Winkler Klaus Sen. 1584 - Blassnig Reinhard 1505 1 - 0
6.7 15 Neufeld/Steinbrunn II - 16 BG 16 / Jung 2 - 2
1 Winkler Walter 1602 - Wolf Thomas 1452 0 - 1
2 Wolfsohn Markus 1395 - Huliak Peter 1642 1 - 0
3 Herrklotz Ricardo 1451 - Altsinger Markus 1396 1 - 0
4 Divos Karl 1416 - Pustogow Andrej 1361 0 - 1
6.8 9 Rosalia - 14 Wulkaprodersdorf II 2 - 2
1 Prinzjakowitsch Bernhard 2146 - Floiger Rene 1706 1 - 0
2 Loeschnauer Dietmar 1822 - Kain Gerhard 1676 1 - 0
3 Glavanich Johann 1659 - Farkas Franz DI. 1375 0 - 1
4 Klaus Johann 1581 - Hafner Markus 1460 0 - 1
7. Runde
7.1 10 Wulkaprodersdorf I - 3 BG 16 / Alt 1 - 3
1 Wild Franz 1942 - Hazdra Thomas Mag. 2053 ½ - ½
2 Knapp Josef 1770 - Stichlberger Martin Dr. 2170 0 - 1
3 Dragschitz Oliver 1739 - Baumgartner Martin DDr.di. 2023 ½ - ½
4 Altenburger Walter 1728 - Mandl Wolfgang Dr. 2021 0 - 1
7.2 4 SK Pottschach - 6 Krasavice 1½-2½
1 MK Weinwurm Wolfgang Dr. 2101 - Ciganikova Andrea 2175 0 - 1
2 Savio Alfred Jun. 2092 - Kovacova Zuzana 2037 0 - 1
3 Kraus Manfred Ing. 1962 - Petrovicova Elena 2074 ½ - ½
4 MK Schandl Johann 2002 - Bracjunova Viktoria ---- 1 - 0
7.3 2 Sieggraben - 1 Parndorf 3½- ½
1 Nagy Bence 2161 - Kocsisek Marcus Dr. 2161 1 - 0
2 Berghoefer Gerald 2242 - MK Ranits Franz 2230 ½ - ½
3 MK Wurdits Robert 2178 - Portenschlager Peter 2141 1 - 0
4 Loeschnauer Ruediger 1770 - Flanitzer Johann 1866 1 - 0
7.4 15 Neufeld/Steinbrunn II - 5 Bird 1 - 3
1 Winkler Walter 1602 - FM Neulinger Manfred 2379 0 - 1
2 Wolfsohn Markus 1395 - MK Wiedner Robert 2238 0 - 1
3 Herrklotz Ricardo 1451 - Kosteletzky Rene 1806 1 - 0
4 Divos Karl 1416 - Baronbeck Johann 1628 0 - 1
7.5 8 Hornstein - 7 Floridsdorf 1 - 3
1 Hoebaus Alfred 1866 - Iseni Argjent 1804 1 - 0
2 Zaric Miodrag 1911 - Skopetz Friedrich 1773 0 - 1
3 MK Wersching Franz 1902 - MK Schild Herbert 2093 0 - 1
4 Wersching Guenter 1703 - Unger Martin 1791 0 - 1
7.6 11 SGM Ternitz-Gloggnitz - 9 Rosalia 2 - 2
1 Hoermann Johann 1864 - Prinzjakowitsch Bernhard 2146 0 - 1
2 Woltron Karl 1650 - Loeschnauer Dietmar 1822 ½ - ½
3 Mursteiner Gerhard 1706 - Glavanich Johann 1659 ½ - ½
4 Winkler Klaus Sen. 1584 - Klaus Johann 1581 1 - 0
7.7 12 Deckenmark - 13 Neufeld/Steinbrunn I 2 - 2
1 Hrosinek Heinz 1746 - Radic Radivojko 1896 1 - 0
2 Gruber Johann 1729 - Renner Horst Ing. 1689 1 - 0
3 Markoja Johann Ing. 1483 - Schleischitz Ludwig 1482 0 - 1
4 Blassnig Reinhard 1505 - Gutzelnig Frank Michael ---- 0 - 1
7.8 16 BG 16 / Jung - 14 Wulkaprodersdorf II 3 - 1
1 Wolf Thomas 1452 - Floiger Rene 1706 1 - 0
2 Huliak Peter 1642 - Kain Gerhard 1676 1 - 0
3 Altsinger Markus 1396 - Farkas Franz DI. 1375 1 - 0
4 Pustogow Andrej 1361 - Hafner Markus 1460 0 - 1