Prague Open 2022 - B FIDE Open 20th International Chess Festival

Organizer(s)AVE-KONTAKT s.r.o.
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorPetr Lausman
Chief ArbiterIA Rastislav Diviak (14908204)
Deputy Chief ArbiterFA Lubos Drahotsky (353507)
ArbiterFA Patrick Terhuven (12919098)
Time control (Standard)2x 1,5 h/40 + 30 min + 30 s / move
LocationOlympik hotel, Prague
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2022/01/07 to 2022/01/14
Rating-Ø1425
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 14.01.2022 14:26:26, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA open, B open, C rapid, D blitz
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
, Total statistics
GamesThere are 90 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexClub/City
1
Barbier Astrid200395BEL1910w
2
Jaeger Andre4647920GER1889SC ROCHADE BERLIN
3
Rovatti Paolo808725ITA1820
4
Janousek Roman345288CZE1817Sk Rapid Praha
5
Radics Robert361003CZE1800Sk Caissa Nova Role
6
Svetly Jiri316032CZE1800Sachovy oddil TJ DUKLA Praha
7
Tomasek Ladislav23718692CZE1800Sachovy Klub Olomouc Z.S.
8
Konvalinka Vladislav342955CZE1796SK Libehrad Libcice n. Vlt.
9
Hradil Karel329169CZE1763Sachovy klub Vsetin, z.s.
10
Kalvach Ladislav317284CZE1762Sk Mahrla Praha Z.S.
11
Kretschmer Wolfgang12921181GER1754SV WR SCHIRGISWALDE
12
Mueller Johannes24684937GER1753SC EINTRACHT BERLIN
13
Kusak Lubomir380865CZE1748Sachovy klub Ostrava-Jih
14
Grabarczyk Sylwester313122CZE1732SK OAZA Praha
15
Karlsson Peter 19651722883SWE1726SS ALLIANS
16
Kolmas Oldrich318612CZE1708Sachovy klub Olomouc z.s.
17
WCMSosovickova Martina14948540SVK1702w
18
Svacina Tobias385859CZE1695Sk Oaza Praha
19
Halousek Jaroslav344800CZE1649Sachovy klub Rapid Pardubice, z.s.
20
Karlsson Henrik 19741726226SWE1636SS ALLIANS
21
Mach Petr391344CZE1630TJ Kobylisy
22
Sajtlava Igor14916622SVK1624SKS DUBNICA N/V
23
Oniani Tamar13613715GEO1618w
24
Durana Jonas73619663SVK1608
25
Siles Jan23715405CZE1607Klub sachistu Ricany 1925
26
Spreer Lutz24663573GER1600BURGSTAEDTER TSV 1878
27
Turp Hueseyin12985619GER1595
28
Werner Roman344265CZE1578SK Dopravni podnik Praha
29
Boulos Boulos2856824ISR1575
30
Qabazard Mohamed10300112KUW1572
31
Sedlacek Pavel308730CZE1564Sachovy klub Viktoria Zizkov
32
Veselsky Jan303135CZE1560SK Praha-Smichov
33
Cizek Jan23745703CZE1557Individualni clen
34
Mazatis Benjamin34601457GER1546SK BRUCKMUEHL
35
Hountondji William26034034FRA1533
36
Akerman Jan23734710CZE1527SO Praga Praha
37
Trefilik Jiri23724390CZE1525Sk Dopravni Podnik Praha
38
Dundalek Jozef360929CZE1523SK Sezimovo Usti, z.s. oddil sachy
39
Chernyy Andrey23723785CZE1521SK Aurora-sach. skola Anatolije Kar
40
Raondi Yan-Martin4114213RUS1521NEOD
41
Kleprlik Jan393231CZE1517Tj Jawa Brodce
42
Kosar Milan351563CZE1511Usk Praha
43
Davidek Zdenek23725001CZE1510TJ Bohemians Praha
44
Kral Jiri343676CZE1498Unichess
45
Rychtecky Pavel334235CZE1491SK Teplarna Praha-Malesice
46
Baraniuk Andrej14127156UKR1488AVANGARD
47
Vacha Martin23715189CZE1487SO Praga Praha
48
Kroulik Vaclav23725478CZE1473Region Panda, z.s.
49
Dubnicka Ferdinand14944057SVK1455Sks Dubnica N/V
50
Levinsky Ladislav310999CZE1454DDM Sokol Nymburk
51
Zacek Petr335193CZE1452SO TP Nova Kladno, z.s.
52
Schoeppe Christian12922790GER1439SG WEISSENSEE
53
Kammova Katerina23737336CZE1420wSK JOLY Lysa nad Labem, z.s.
54
Maly Jiri sen.23741244CZE1390Unichess
55
Policar Martin23734868CZE1388TJ Namest n/Oslavou
56
Mrazek Adam23725010CZE1384Klub sachistu Ricany 1925
57
Huz Valerii34118381UKR1376
58
Loucky Tomas23731575CZE1376SK Caissa Trebic z.s.
59
Maly Jiri jun.23741236CZE1363Unichess
60
Taisl Lubomir23724412CZE1330SK Sokol Vysehrad
61
Tomanek Karel393274CZE1322TJ Jawa Brodce
62
Milfort Vaclav331813CZE1305SK 1921 Zabreh
63
Melnikov Ivan23716754CZE1304TJ Bohemians Praha
64
Dudarec Elias23714930CZE1294Sachy Stepan
65
Dobsinsky Petr23724633CZE1279SK Ceska Lipa
66
Kaplanova Dominika23737344CZE1279wSK JOLY Lysa nad Labem, z.s.
67
Markina Sofiia23744014CZE1271wSK Aurora-sach. skola Anatolije Kar
68
Pogorelskiy Boris34365478CZE1235SK Aurora-sach. skola Anatolije Kar
69
Martinek Denis23716223CZE1229Sachovy klub Bohnice
70
Rehacek Oldrich23742143CZE1227
71
Mohsen Nur Batrisya Wafa5733901MAS1208wTHE HACKER CHECKER MALAYSIA
72
Kraus Petr23714565CZE1172Chess club Pisek, z.s.
73
Kroulik Stepan23725460CZE1169Region Panda, Z.S.
74
Katasonova Olga23734981CZE1161wUnichess
75
Skalicky Jindrich344788CZE1145SK OAZA Praha
76
Sboev Kirill23732245CZE1136SK Aurora-sach. skola Anatolije Kar
77
Girish Niyathi30967422USA1072w
78
Dufkova Tereza23744383CZE1032wKlub Sachistu Ricany 1925
79
Winter Michal23702184CZE1291Sachovy Klub Lipa, Z.S.
80
Lickova Anna23744359CZE1236wUnichess
81
Fajmon Herbert23737301CZE1105SK JOLY Lysa nad Labem, z.s.
82
Vavrova Jirina391808CZE1052wSachovy klub Praha 4
83
Allington John C30987938USA0
84
Bukovskij DmitriCZE0Sachovy Oddil Tj Dukla Praha
85
Dvorak Mikulas23744987CZE0SK Sokol Vysehrad
86
Fadrny DaliborCZE0SK SPARTAK CELAKOVICE
87
Kavan Viktor FlorianCZE1026SK JOLY Lysa nad Labem
88
Khoury George2856751ISR0KFAR YASIF
89
Melicharova VeronikaCZE0wSK JOLY Lysa nad Labem
90
Pesek Jan Antonin23745010CZE0Klub Sachistu Ricany 1925
91
Strapec Tomas14967685SVK0SK JUNIOR CVC BANSKA BYSTRICA
92
Tak Rannveer14346613RSA0
93
Vanickova NatalieCZE0wSK JOLY Lysa nad Labem
94
Volkov Leonid12848140LTU0
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use