Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

CZECH OPEN 2021 - A PARDUBICE OPEN, open grand master tournament, part of ACP world series

Last update 31.07.2021 21:59:18, Creator/Last Upload: Czech Republic licence 63

Search for player Search

Starting rank

No. NameFEDRtgsexTypClub/City
1
GMNisipeanu Liviu-DieterGER2656
2
GMStocek JiriCZE2604SK Line
3
GMJobava BaadurGEO2603
4
GMBabula VlastimilCZE25631. Novoborsky SK
5
GMPavlidis AntoniosGRE2536Cizinec
6
IMNoe ChristopherGER2527SC EPPINGEN
7
GMPlat VojtechCZE2525SK JOLY Lysa nad Labem, z.s.
8
GMStefansson HannesISL2517Cizinec
9
IMLivaic LeonCRO2514
10
IMDann MatthiasGER2508TSV SCHOTT MAINZ
11
GMKjartansson GudmundurISL2496REYKJAVIK CHESS CLUB
12
GMRogozenco DorianROU2482Cizinec
13
IMBagi MateHUN2481GENIUSZ
14
GMCarlsson PontusSWE2473Cizinec
15
IMZwardon VojtechCZE2466Beskydska sachova skola z.s.
16
GMGutman GennadiUKR2461
17
IMVogel RovenGER2441Cizinec
18
GMJurcik MarianSVK2422Cizinec
19
FMKramer JulianGER2419HAMBURGER SK VON 1830 E.V.
20
Psyk RadoslawPOL2414KSZ PIATKA SKIERNIEWICE
21
IMCerveny MartinCZE2411SK Duras BVK
22
GMNeuman PetrCZE2397SK Line
23
IMOlsen Filip BoeDEN2397NORDRE SKAKKLUB
24
GMAkesson RalfSWE2395S60
25
GMVokac MarekCZE2370S60QCC Ceske Budejovice
26
IMButkiewicz LukaszPOL2365Cizinec
27
IMKulon KlaudiaPOL2363wWRCOS MIEDZYBOROW
28
FMNiedbala BartlomiejPOL2360UKS PIONIER JASTRZEBIE ZGROJ
29
FMSkawinski ArkadiuszPOL2358
30
IMSarkar JustinUSA2338
31
FMFuchs FlorianGER2328SV EICHE REICHENBRAND
32
FMKozusek DanielCZE2327Region Panda, z.s.
33
FMSvanda OndrejCZE2317SK Stare Mesto
34
FMRabatin JakubCZE2316Beskydska Sachova Skola Z.S.
35
FMKusa JakubCZE2315Moravska Slavia Brno
36
FMDubinski MateuszPOL2312Cizinec
37
IMSeger RuedigerGER2308GODESBERGER SK
38
FMCzerw DawidPOL2306Cizinec
39
FMReza WojciechPOL2304
40
IMVyskocil NeklanCZE2295SK Duras BVK
41
FMStalmach RichardCZE2294Beskydska Sachova Skola Z.S.
42
FMMladek RichardCZE2291TJ Spartak Vlasim
43
FMSimek PetrCZE2282Unichess
44
FMMica MarekCZE2279Beskydska Sachova Skola Z.S.
45
Gnojek PetrCZE2267Beskydska Sachova Skola Z.S.
46
FMDegenhard SimonGER2255
47
CMPniaczek MarekPOL2250UKS SP 8 CHRZANOW
48
FMCiolek AndreasGER2247MUENCHNER SC 1836
49
Houska JiriCZE2246SK Petrin Plzen
50
FMRedzisz MichalPOL2246LAURA CHYLICE
51
Humburg PhilippGER2245SK VELLMAR
52
Husek MartinCZE2241Sk Stare Mesto
53
Nemec JachymCZE2240Klub sachistu Ricany 1925
54
FMStinka JakubCZE2237SK Duras BVK
55
Frank AdamCZE2237Beskydska Sachova Skola Z.S.
56
Soural JanCZE2236TJ Pankrac
57
FMGombocz Ferenc Jr.HUN2236
58
Schnabel RalfGER2235ESV NICKELHUETTE AUE
59
FMFiedorek MichalPOL2234Cizinec
60
Koziorowicz MichalPOL2231KSZ STILON GORZOW WIELKOPOLSKI
61
Lintner IgorSVK2228Cizinec
62
Hesse HenrikGER2225SV MATTNETZ BERLIN
63
Kruse JanikGER2220
64
FMKaras MarekSVK2217Cizinec
65
FMSlovak KilianCZE2216TJ Kobylisy
66
WGMSikorova OlgaCZE2215wTZ Trinec
67
IMJurek JosefCZE2214S60SK Sokol Vysehrad
68
WIMRichterova NatasaCZE2213wTJ Jiskra Horice v Podkrkonosi
69
FMLudvik TomasCZE22122222 SK Polabiny, z.s.
70
FMJedlicka AlesCZE22122222 SK Polabiny, z.s.
71
FMSernecki FranciszekPOL2211MUKS MDK SRODMIESCIE WROCLAW
72
CMPribyl ViktorCZE2208SK Dopravni podnik Praha
73
WIMShpanko NadiiaUKR2203w
74
FMLorscheid GerhardGER2191S60TSV SCHOENAICH
75
FMParizek VojtechCZE2190TJ Kobylisy
76
Kardoeus DavidGER2188SV WERDER BREMEN
77
Hak DavidCZE2187SACHklub Tabor z.s.
78
Seidler LukasGER2185SK BINGEN
79
Vojta JakubCZE2180TJ Spartak Vlasim
80
Skalsky AlexandrCZE2172SK Stare Mesto
81
Balinski DamianPOL2163
82
Levitan TalISR2160
83
Zvolensky DavidCZE2154TJ Spartak Vlasim
84
Gloser DavidCZE21522222 SK Polabiny, z.s.
85
Eriksson Christian AltenburgDEN2152CAISSA GLADSAXE
86
Vorisek JakubCZE2151TJ Spartak Vlasim
87
Moskvin AnatolyRUS2148
88
CMBures VitCZE2144Moravska Slavia Brno
89
CMGressmann MoritzGER2141BSV 63 CHEMIE WEISSENSEE
90
Jun RudolfCZE2140TJ CHS Chotebor
91
Tscheuschner GeorgGER2137
92
WIMPavlidou EkateriniGRE2136w
93
FMBartos JanCZE2130Unichess
94
Hlavina MatousCZE2122SK Sokol Klatovy
95
FMHajiyev KananAZE2118
96
Taus MartinCZE2105Beskydska sachova skola z.s.
97
Wachinger DavidGER2105SV WERDER BREMEN
98
Ocelak JakubCZE2102Unichess
99
Novotny MartinCZE2097Klub sachistu Ricany 1925
100
FMTaborsky RostislavCZE2090Sachovy klub Viktoria Zizkov
101
Koubova Anna MarieCZE2089wSK JOLY Lysa nad Labem, z.s.
102
Petr JanCZE2087TJ Pankrac
103
Babula jr. VlastimilCZE2086SK Stare Mesto
104
Smolik JachymCZE2083Klub sachistu Ricany 1925
105
Malinovsky PetrCZE2070S60Lokomotiva Krnov
106
Ret Adam JosefCZE2069Sachovy klub Jicin z.s.
107
IMDovzhenko ViktorUKR2069S60CHESS CLUB STAR
108
Nytra OndrejCZE2067Beskydska Sachova Skola Z.S.
109
Ihnat MarekSVK2066SK ZEMPLIN MICHALOVCE
110
Dehmel JensGER2057VDSF BONN
111
Hiemer BerndGER2057
112
Lopez Gomez Jose PabloMEX2052POSTDAMER SV MITTE
113
FMLaith KasibIRQ2047SK KAMRATERNA
114
WIMSochorova PetraCZE2045wSK GARDE Lipovec
115
Paseka MatyasCZE2031Beskydska Sachova Skola Z.S.
116
Tancsa TamasHUN2026ASE PAKS
117
Hlozek DavidCZE2024SK Sokol Klatovy
118
Brozka KarelCZE20152222 SK Polabiny, z.s.
119
Gorny MichaelGER2008SV DINSLAKEN
120
FMPacl VaclavCZE2006S60TJ Slovan Havirov
121
Plesek JiriCZE1996S60TJ Pankrac
122
WFMPribylova SofieCZE1996wSK Dopravni podnik Praha
123
Vantuch LucianCZE1995Beskydska Sachova Skola Z.S.
124
Berset AlanSUI1994
125
CMJares MichalCZE19882222 SK Polabiny, z.s.
126
Kiani KiarashIRI1988Cizinec
127
WFMLaurincova KristynaCZE1986wBeskydska sachova skola z.s.
128
Jirousek JanCZE19852222 SK Polabiny, z.s.
129
CMPetras MilanCZE1976S60Sachovy Klub Bohnice
130
Hladky TadeasCZE1968Jezdci Jundrov
131
Elias JakubCZE1959TJ Auto Skoda Mlada Boleslav
132
Vylicil AdamCZE1944SK Stare Mesto
133
Poschadel Andreas GregorGER1941HAMELNER SV
134
Pavlicek LukasCZE1938TJ Stefanydes Policka
135
Zdechovsky TobiasCZE1938SSPM Lipky HK
136
Panek BartoszPOL1928UKS OGNISKO RYDULTOWY
137
Rokos FilipCZE1927Sachovy klub Lipa, z.s.
138
Winter OndrejCZE1927SSPM Lipky HK
139
IMChubar VladimirUKR1926S60
140
Petersen MarcelGER1922SV MATTNETZ BERLIN
141
WCMAdamczyk ZuzannaPOL1921w
142
Liess AlexanderGER1915SC BAVARIA REGENSBURG
143
Kubat PavelCZE1913Orel Jednota Orechov
144
WCMLevitan RonitISR1909w
145
Dolensky FilipCZE1906SK Spartak Usti nad Labem
146
Zelba LukasCZE1898Sachovy Klub Lipa, Z.S.
147
Vestfal JanCZE1898
148
Delgerdalai BayarjavkhlanCZE1892Sk Stare Mesto
149
Bouska JiriCZE18802222 Sk Polabiny, Z.S.