Results are provisional pending the completion of fair play checks.

European Online Chess Club Cup 2021 - Group D

Organizer(s)European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994
Deputy Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285; IA Holowczak, Alex R 418668
ArbiterIA Franzen, Thomas 1706039; IA Penzina, Vera 24188336
Time control15' + 5'' bonus
LocationTornelo.com
Number of rounds9
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculation -
Date2021/03/27 to 2021/03/28
Rating-Ø2339
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 29.03.2021 11:16:28, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionFinal 10 RR
Playoffs: Group A, Group B, Group C
Group A, Group B, Group C
Group D, Group E, Group F
Group G, Group H, Group I
Full teams list
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for team4NCL, BBBE, C64B, CABU, CETI, CHEA, GANC, MOSB, SGZU, TRGI
Overview for fedAZE, CZE, ENG, ESP, FRA, ROU, SUI, TUR for this tournament
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 180 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  7. Tremblay Girls (RtgAvg:2339, Captain: Msellek, Ilyass / TB1: 9 / TB2: 14,5)
Bo.NameRtgFEDFideIDGr123456789Pts.GamesRtgAvg
1WGMTokhirjonova Gulrukhbegim2362USA14203626000½010012,592505
2WGMNandhidhaa P V2365IND505084710010100½3,592421
3WGMDauletova Gulmira2285KAZ13702971½½01110004,092350
4WGMMuminova Nafisa2274UZB1420152610½0110014,592267

Player info

Tokhirjonova Gulrukhbegim WGM 2362 USA Rp:2339
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
12GMBauer Christian2639FRA5,0s 01
229IMGadimbayli Abdulla2470AZE6,0w 01
312Roubalik Jakub2391CZE3,0s 01
441FMEren Ataberk2306TUR6,5s ½1
523IMReimanis Ritvars2412LAT2,0w 01
636FMSanchez Gonzalez Sergio2281ESP0,5s 11
76GMAdams Michael2716ENG5,0w 01
817GMIvanchuk Vasyl2678UKR5,5s 01
947GMLupulescu Constantin2656ROU3,5w 11
Nandhidhaa P V WGM 2365 IND Rp:2341
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
13GMPelletier Yannick2581SUI2,0w 12
230IMIbrahimli Murad2436AZE4,5s 02
313Vymazal Bronislav2350CZE5,0w 02
442CMErdogan Anil Berk2155TUR2,0w 12
524IMKvetny Mark2416GER5,0s 02
637IMGongora Montes Benjamin2198MEX1,0w 12
77GMHowell David W L2658ENG7,5s 02
818GMLagarde Maxime2640FRA5,5w 02
949FMDolana Andrei-Theodor2359ROU2,0s ½2
Dauletova Gulmira WGM 2285 KAZ Rp:2307
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
14Petkidis Anthony2401GER4,0s ½3
231FMBabazada Khazar2409AZE5,5w ½3
314FMKusa Jakub2336CZE3,0s 03
443CMOzkan Ervin2147TUR3,0s 13
525FMHoffmann Hendrik2242GER2,5w 13
638WFMPascual Palomo Lucia2101ESP1,0s 13
79GMJones Gawain C B2670ENG6,5w 03
819IMMaurizzi Marc Andria2461FRA4,5s 03
950Toma Radu-Cristian2385ROU4,0w 03
Muminova Nafisa WGM 2274 UZB Rp:2267
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
15FMFischer Daniel2276SUI3,0w 14
232FMEynullayev Atilla2347AZE3,5s 04
316Zeman Matyas2261CZE3,5w ½4
446Erdogmus Yagiz Kaan1955TUR4,5w 04
528Kelmendi Bajrush1951ENG1,0s 14
639WCMEstevez Sacristan Deva1932ESP0,0w 14
710GMCheparinov Ivan2667BUL7,0s 04
821GMGuliyev Namig2538AZE5,0w 04
952IMGavrilescu David2476ROU4,5s 14

Board Pairings

Round 1 on 2021/03/27 at 1330UTC 1430CET
Bo.4
  SG Zurich
RtgFED-7
  Tremblay Girls
RtgFED1½:2½
4.1GM
Bauer, Christian
2639FRA-WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA1 - 0
4.2GM
Pelletier, Yannick
2581SUI-WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND0 - 1
4.3
Petkidis, Anthony
2401GER-WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ½ - ½
4.4FM
Fischer, Daniel
2276SUI-WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB0 - 1
Round 2 on 2021/03/27 at 1430UTC 1530CET
Bo.7
  Tremblay Girls
RtgFED-5
  Ganclik
RtgFED½ :3½
2.1WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA-IM
Gadimbayli, Abdulla
2470AZE0 - 1
2.2WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND-IM
Ibrahimli, Murad
2436AZE0 - 1
2.3WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ-FM
Babazada, Khazar
2409AZE½ - ½
2.4WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB-FM
Eynullayev, Atilla
2347AZE0 - 1
Round 3 on 2021/03/27 at 1530UTC 1630CET
Bo.6
  Moravska Slavia Brno B
RtgFED-7
  Tremblay Girls
RtgFED3½: ½
5.1
Roubalik, Jakub
2391CZE-WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA1 - 0
5.2
Vymazal, Bronislav
2350CZE-WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND1 - 0
5.3FM
Kusa, Jakub
2336CZE-WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ1 - 0
5.4
Zeman, Matyas
2261CZE-WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB½ - ½
Round 4 on 2021/03/27 at 1630UTC 1730CET
Bo.10
  Bursa Buyuksehir Belediyespor
RtgFED-7
  Tremblay Girls
RtgFED1½:2½
1.1FM
Eren, Ataberk
2306TUR-WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA½ - ½
1.2CM
Erdogan, Anil Berk
2155TUR-WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND0 - 1
1.3CM
Ozkan, Ervin
2147TUR-WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ0 - 1
1.4
Erdogmus, Yagiz Kaan
1955TUR-WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB1 - 0
Round 5 on 2021/03/28 at 1230UTC 1430CES
Bo.7
  Tremblay Girls
RtgFED-8
  Celtic Tigers
RtgFED2 : 2
5.1WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA-IM
Reimanis, Ritvars
2412LAT0 - 1
5.2WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND-IM
Kvetny, Mark
2416GER0 - 1
5.3WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ-FM
Hoffmann, Hendrik
2242GER1 - 0
5.4WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB-
Kelmendi, Bajrush
1951ENG1 - 0
Round 6 on 2021/03/28 at 1330UTC 1530CES
Bo.9
  Club Ajedrez 64 Villalba-Miscasa B
RtgFED-7
  Tremblay Girls
RtgFED0 : 4
2.1FM
Sanchez Gonzalez, Sergio
2281ESP-WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA0 - 1
2.2IM
Gongora Montes, Benjamin
2198MEX-WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND0 - 1
2.3WFM
Pascual Palomo, Lucia
2101ESP-WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ0 - 1
2.4WCM
Estevez Sacristan, Deva
1932ESP-WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB0 - 1
Round 7 on 2021/03/28 at 1430UTC 1630CES
Bo.7
  Tremblay Girls
RtgFED-1
  4NCL Guildford
RtgFED0 : 4
4.1WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA-GM
Adams, Michael
2716ENG0 - 1
4.2WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND-GM
Howell, David W L
2658ENG0 - 1
4.3WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ-GM
Jones, Gawain C B
2670ENG0 - 1
4.4WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB-GM
Cheparinov, Ivan
2667BUL0 - 1
Round 8 on 2021/03/28 at 1530UTC 1730CES
Bo.2
  C'Chartres Echecs A
RtgFED-7
  Tremblay Girls
RtgFED4 : 0
3.1GM
Ivanchuk, Vasyl
2678UKR-WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA1 - 0
3.2GM
Lagarde, Maxime
2640FRA-WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND1 - 0
3.3IM
Maurizzi, Marc Andria
2461FRA-WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ1 - 0
3.4GM
Guliyev, Namig
2538AZE-WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB1 - 0
Round 9 on 2021/03/28 at 1630UTC 1830CES
Bo.7
  Tremblay Girls
RtgFED-3
  CSU ASE Bucharest
RtgFED2½:1½
3.1WGM
Tokhirjonova, Gulrukhbegim
2362USA-GM
Lupulescu, Constantin
2656ROU1 - 0
3.2WGM
Nandhidhaa, P V
2365IND-FM
Dolana, Andrei-Theodor
2359ROU½ - ½
3.3WGM
Dauletova, Gulmira
2285KAZ-
Toma, Radu-Cristian
2385ROU0 - 1
3.4WGM
Muminova, Nafisa
2274UZB-IM
Gavrilescu, David
2476ROU1 - 0
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 21.05.2021 16:27
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use