Results are provisional pending the completion of fair play checks.

European Online Chess Club Cup 2021 - Group B

Organizer(s)European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994
Deputy Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285; IA Holowczak, Alex R 418668
ArbiterIA Bertagnolli, Gerhard 815985; IA Brustman, Agnieszka 1101315
Time control15' + 5'' bonus
LocationTornelo.com
Number of rounds9
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculation -
Date2021/03/27 to 2021/03/28
Rating-Ø2379
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 29.03.2021 11:15:56, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionFinal 10 RR
Playoffs: Group A, Group B, Group C
Group A, Group B, Group C
Group D, Group E, Group F
Group G, Group H, Group I
Full teams list
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamCEGE, CMC1, DPWA, HSCH, NOVY, SKLL, STAE, TPAS, TSRE, VAND
Overview for fedBEL, CZE, FRA, GER, ISR, MNC, SUI, SVK, SWE for this tournament
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 180 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  2. Hamburger Schachklub 1830 (RtgAvg:2592, Captain: Zickelbein, Eva Maria / TB1: 14 / TB2: 25)
Bo.NameRtgFEDFideIDGr123456789Pts.GamesRtgAvg
1GMGrandelius Nils2670SWE1710400101½½115,072524
2GMSvane Rasmus2613GER4657101½10½½½½3,572457
3GMHansen Sune Berg2533DEN14002660½½1½13,562396
4GMEngel Luis2553GER129615231101½14,562290
5GMHeinemann Thies2502GER46015561½½114,052341
6FMKramer Julian2419GER12921742½11114,552156

Player info

Grandelius Nils GM 2670 SWE Rp:2682
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
133IMBrunner Nicolas2418FRA4,5w 11
218GMVidit Santosh Gujrathi2726IND6,5s 01
46GMEdouard Romain2611FRA4,0w 11
523GMSantos Latasa Jaime2608ESP5,5s ½1
644IMGorodetzky David2495ISR3,5w ½1
71GMEfimov Igor2416MNC0,5s 11
939FMSorensen Hampus2395SWE3,5s 11
Svane Rasmus GM 2613 GER Rp:2457
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
219GMWojtaszek Radoslaw2694POL7,0w ½2
329Chlpik Martin2199SVK2,0w 11
47GMFontaine Robert2550SUI5,5s 02
524IMAdmiraal Miguoel2475NED6,0w ½2
646IMParkhov Yair2407ISR5,5s ½2
72GMBagheri Amir2348IRI4,0w ½2
850GMDemidov Mikhail2523RUS6,0w ½1
Hansen Sune Berg GM 2533 DEN Rp:2453
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
220GMNavara David2697CZE5,5s 03
330Solcan Martin2076SVK2,0s ½2
48GMSokolov Andrei2490FRA5,0w ½3
525IMMatnadze Ana2421ESP5,0s 13
647IMVeinberg Nimrod2404ISR6,0w ½3
940WIMAgrest Inna2285SWE3,5w 12
Engel Luis GM 2553 GER Rp:2483
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
134FMMathieu Phileas2240FRA2,5s 12
331Lecky Juraj2070SVK0,5w 13
49GMRiff Jean-Noel2499FRA5,5s 04
648FMZlatin Alexander2343ISR5,5s 14
851IMBaltag Iulian2393MDA2,0s ½2
941Rasti Arvin2195SWE1,5s 13
Heinemann Thies GM 2502 GER Rp:2581
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
135WFMThomas Anysia2164FRA0,5w 13
222GMRagger Markus2680AUT6,0w ½4
73IMVillegas Pierre2367MNC5,0s ½3
852WIMAndriasyan Siranush2298ARM1,5w 13
942Wengholm Anders2198SWE2,5w 14
Kramer Julian FM 2419 GER Rp:2522
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
136Frantz Nicolas2140FRA1,5s ½4
332Nikel Rastislav1984SVK2,5s 14
526IMDe Rover Yong Hoon2349NED2,5w 14
74Meylan Andre2205SUI3,5w 14
854Pillard Valentin2103FRA1,5s 14

Board Pairings

Round 1 on 2021/03/27 at 1330UTC 1430CET
Bo.2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED-9
  Vandoeuvre-Echecs
RtgFED3½: ½
2.1GM
Grandelius, Nils
2670SWE-IM
Brunner, Nicolas
2418FRA1 - 0
2.2GM
Engel, Luis
2553GER-FM
Mathieu, Phileas
2240FRA1 - 0
2.3GM
Heinemann, Thies
2502GER-WFM
Thomas, Anysia
2164FRA1 - 0
2.4FM
Kramer, Julian
2419GER-
Frantz, Nicolas
2140FRA½ - ½
Round 2 on 2021/03/27 at 1430UTC 1530CET
Bo.1
  Novy Bor
RtgFED-2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED3 : 1
5.1GM
Vidit, Santosh Gujrathi
2726IND-GM
Grandelius, Nils
2670SWE1 - 0
5.2GM
Wojtaszek, Radoslaw
2694POL-GM
Svane, Rasmus
2613GER½ - ½
5.3GM
Navara, David
2697CZE-GM
Hansen, Sune Berg
2533DEN1 - 0
5.4GM
Ragger, Markus
2680AUT-GM
Heinemann, Thies
2502GER½ - ½
Round 3 on 2021/03/27 at 1530UTC 1630CET
Bo.2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED-10
  SK Lions Levice
RtgFED3½: ½
1.1GM
Svane, Rasmus
2613GER-
Chlpik, Martin
2199SVK1 - 0
1.2GM
Hansen, Sune Berg
2533DEN-
Solcan, Martin
2076SVK½ - ½
1.3GM
Engel, Luis
2553GER-
Lecky, Juraj
2070SVK1 - 0
1.4FM
Kramer, Julian
2419GER-
Nikel, Rastislav
1984SVK1 - 0
Round 4 on 2021/03/27 at 1630UTC 1730CET
Bo.2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED-3
  Club d'Echecs de Geneve
RtgFED1½:2½
5.1GM
Grandelius, Nils
2670SWE-GM
Edouard, Romain
2611FRA1 - 0
5.2GM
Svane, Rasmus
2613GER-GM
Fontaine, Robert
2550SUI0 - 1
5.3GM
Hansen, Sune Berg
2533DEN-GM
Sokolov, Andrei
2490FRA½ - ½
5.4GM
Engel, Luis
2553GER-GM
Riff, Jean-Noel
2499FRA0 - 1
Round 5 on 2021/03/28 at 1230UTC 1430CES
Bo.4
  De Pluspion Wachtebeke
RtgFED-2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED1 : 3
2.1GM
Santos Latasa, Jaime
2608ESP-GM
Grandelius, Nils
2670SWE½ - ½
2.2IM
Admiraal, Miguoel
2475NED-GM
Svane, Rasmus
2613GER½ - ½
2.3IM
Matnadze, Ana
2421ESP-GM
Hansen, Sune Berg
2533DEN0 - 1
2.4IM
De Rover, Yong Hoon
2349NED-FM
Kramer, Julian
2419GER0 - 1
Round 6 on 2021/03/28 at 1330UTC 1530CES
Bo.2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED-5
  Tsafrir Rehovot Chess Club
RtgFED2½:1½
4.1GM
Grandelius, Nils
2670SWE-IM
Gorodetzky, David
2495ISR½ - ½
4.2GM
Svane, Rasmus
2613GER-IM
Parkhov, Yair
2407ISR½ - ½
4.3GM
Hansen, Sune Berg
2533DEN-IM
Veinberg, Nimrod
2404ISR½ - ½
4.4GM
Engel, Luis
2553GER-FM
Zlatin, Alexander
2343ISR1 - 0
Round 7 on 2021/03/28 at 1430UTC 1630CES
Bo.6
  Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 1
RtgFED-2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED1 : 3
3.1GM
Efimov, Igor
2416MNC-GM
Grandelius, Nils
2670SWE0 - 1
3.2GM
Bagheri, Amir
2348IRI-GM
Svane, Rasmus
2613GER½ - ½
3.3IM
Villegas, Pierre
2367MNC-GM
Heinemann, Thies
2502GER½ - ½
3.4
Meylan, Andre
2205SUI-FM
Kramer, Julian
2419GER0 - 1
Round 8 on 2021/03/28 at 1530UTC 1730CES
Bo.2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED-7
  Stanislas Echecs
RtgFED3 : 1
3.1GM
Svane, Rasmus
2613GER-GM
Demidov, Mikhail
2523RUS½ - ½
3.2GM
Engel, Luis
2553GER-IM
Baltag, Iulian
2393MDA½ - ½
3.3GM
Heinemann, Thies
2502GER-WIM
Andriasyan, Siranush
2298ARM1 - 0
3.4FM
Kramer, Julian
2419GER-
Pillard, Valentin
2103FRA1 - 0
Round 9 on 2021/03/28 at 1630UTC 1830CES
Bo.8
  Team Pelaro Alingsas SS
RtgFED-2
  Hamburger Schachklub 1830
RtgFED0 : 4
4.1FM
Sorensen, Hampus
2395SWE-GM
Grandelius, Nils
2670SWE0 - 1
4.2WIM
Agrest, Inna
2285SWE-GM
Hansen, Sune Berg
2533DEN0 - 1
4.3
Rasti, Arvin
2195SWE-GM
Engel, Luis
2553GER0 - 1
4.4
Wengholm, Anders
2198SWE-GM
Heinemann, Thies
2502GER0 - 1
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 21.05.2021 16:27
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use