Es gilt die 3G Regelung genesen, geimpft oder getestet
Keine FFP2 Masken bzw. Mund-Nasenschutz im Turnierareal
Mögliche Testungen Stadthalle, Wallstraße NR:26, MO-SA 8.00Uhr bis 18.00Uhr

Die 7. Runde startet am Sonntag um 13:00 Uhr

4. Internationales Raiffeisen Jugendschachturnier Fürstenfeld Gruppe A

Organizer(s)SK Fürstenfeld
FederationAustria ( AUT )
Chief ArbiterIA Wilfling Hermann
ArbiterRS Marakovits Klemens
Time control (Standard)90 Minuten plus 30 Sekunden ab dem 1. Zug
LocationÄNDERUNG:Sporthalle JUFA Fürstenfeld, A-8280 Fürstenfeld, Burgenlandstraße NR:15
Number of rounds7
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2021/07/22 to 2021/07/25
Rating-Ø1331
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 27.07.2021 21:18:44, Creator: klemi1968,Last Upload: steirischer landesverband (eloreferent)

Tournament selectionGruppe A, Gruppe B
LinksDownload invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamAUT, GER, SLO, SRB
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 7 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7/7 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
GamesThere are 70 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation

Player overview for AUT

AUT
SNoNameRtgIRtgNFED1234567Pts.Rk.Group
1Wendl Philipp19451878AUT11½11116,51Gruppe A
2Leitgeb Julian17601755AUT11½11116,52Gruppe A
3Trummer Alexander15991572AUT½1011014,54Gruppe A
4Bakalarz Adrian15571520AUT11100½03,58Gruppe A
5Sohn Benedikt15021556AUT1½½01½03,510Gruppe A
6Broneder Kurt14331430AUT10111015,03Gruppe A
7Maier Tobias14071401AUT10110½03,59Gruppe A
9Seikmann Jim12731068AUT10½10½03,014Gruppe A
10Wolf Elena1204856AUT10000001,019Gruppe A
12Wallinger Nikolaus11661438AUT001½1103,511Gruppe A
13Martinovic David01413AUT½1½0½½03,013Gruppe A
14Aschenbrenner Philip01283AUT01110½14,55Gruppe A
15Weixler Moritz01279AUT01½0½114,07Gruppe A
16Wießner Elisabeth01157AUT0011½002,517Gruppe A
18Monschein Tim00AUT00011002,018Gruppe A
20Wagenhofer Matthias00AUT00000000,020Gruppe A

Results of the last round for AUT

Rd.Bo.No. NameTypRtgPts. ResultPts. NameTypRtg No.
715
Sohn Benedikt 1502 0 - 1 Wendl Philipp 1945
1
722
Leitgeb Julian 1760 1 - 0 Bakalarz Adrian 1557
4
737
Maier Tobias 1407 0 - 14 Broneder Kurt 1433
6
743
Trummer Alexander 1599 1 - 0 Wallinger Nikolaus 1166
12
759
Seikmann Jim 12733 0 - 1 Aschenbrenner Philip 1283
14
7611
Gradisek Bor 11803 1 - 03 Martinovic David 1413
13
7716
Wießner Elisabeth 1157 0 - 13 Weixler Moritz 1279
15
788
Frydel Marcel Karol 1338 1 - 01 Wolf Elena 1204
10
7918
Monschein Tim 02 0 - 12 Marinovic Sara 1115
17
71020
Wagenhofer Matthias 00 0 - 12 Tück Julius 0
19

Player details for AUT

Rd.SNoNameRtgIRtgNFEDPts.Res.
Wendl Philipp 1945 AUT Rp:1913 Pts. 6,5
111Gradisek Bor11800SLO4,0s 1
26Broneder Kurt14331430AUT5,0w 1
32Leitgeb Julian17601755AUT6,5s ½
44Bakalarz Adrian15571520AUT3,5w 1
57Maier Tobias14071401AUT3,5s 1
63Trummer Alexander15991572AUT4,5w 1
75Sohn Benedikt15021556AUT3,5s 1
Leitgeb Julian 1760 AUT Rp:1892 Pts. 6,5
112Wallinger Nikolaus11661438AUT3,5w 1
27Maier Tobias14071401AUT3,5s 1
31Wendl Philipp19451878AUT6,5w ½
45Sohn Benedikt15021556AUT3,5s 1
514Aschenbrenner Philip01283AUT4,5w 1
66Broneder Kurt14331430AUT5,0s 1
74Bakalarz Adrian15571520AUT3,5w 1
Trummer Alexander 1599 AUT Rp:1507 Pts. 4,5
113Martinovic David01413AUT3,0s ½
210Wolf Elena1204856AUT1,0w 1
34Bakalarz Adrian15571520AUT3,5s 0
415Weixler Moritz01279AUT4,0w 1
59Seikmann Jim12731068AUT3,0s 1
61Wendl Philipp19451878AUT6,5s 0
712Wallinger Nikolaus11661438AUT3,5w 1
Bakalarz Adrian 1557 AUT Rp:1542 Pts. 3,5
114Aschenbrenner Philip01283AUT4,5w 1
29Seikmann Jim12731068AUT3,0s 1
33Trummer Alexander15991572AUT4,5w 1
41Wendl Philipp19451878AUT6,5s 0
56Broneder Kurt14331430AUT5,0w 0
65Sohn Benedikt15021556AUT3,5s ½
72Leitgeb Julian17601755AUT6,5s 0
Sohn Benedikt 1502 AUT Rp:1470 Pts. 3,5
115Weixler Moritz01279AUT4,0s 1
28Frydel Marcel Karol13381255GER3,5w ½
313Martinovic David01413AUT3,0s ½
42Leitgeb Julian17601755AUT6,5w 0
519Tück Julius00GER3,0s 1
64Bakalarz Adrian15571520AUT3,5w ½
71Wendl Philipp19451878AUT6,5w 0
Broneder Kurt 1433 AUT Rp:1669 Pts. 5,0
116Wießner Elisabeth01157AUT2,5w 1
21Wendl Philipp19451878AUT6,5s 0
38Frydel Marcel Karol13381255GER3,5s 1
413Martinovic David01413AUT3,0w 1
54Bakalarz Adrian15571520AUT3,5s 1
62Leitgeb Julian17601755AUT6,5w 0
77Maier Tobias14071401AUT3,5s 1
Maier Tobias 1407 AUT Rp:1388 Pts. 3,5
117Marinovic Sara01115SRB3,0s 1
22Leitgeb Julian17601755AUT6,5w 0
311Gradisek Bor11800SLO4,0s 1
419Tück Julius00GER3,0w 1
51Wendl Philipp19451878AUT6,5w 0
614Aschenbrenner Philip01283AUT4,5s ½
76Broneder Kurt14331430AUT5,0w 0
Seikmann Jim 1273 AUT Rp:1284 Pts. 3,0
119Tück Julius00GER3,0s 1
24Bakalarz Adrian15571520AUT3,5w 0
315Weixler Moritz01279AUT4,0s ½
410Wolf Elena1204856AUT1,0w 1
53Trummer Alexander15991572AUT4,5w 0
613Martinovic David01413AUT3,0s ½
714Aschenbrenner Philip01283AUT4,5w 0
Wolf Elena 1204 AUT Rp:921 Pts. 1,0
120Wagenhofer Matthias00AUT0,0w 1
23Trummer Alexander15991572AUT4,5s 0
314Aschenbrenner Philip01283AUT4,5w 0
49Seikmann Jim12731068AUT3,0s 0
518Monschein Tim00AUT2,0w 0
617Marinovic Sara01115SRB3,0s 0
78Frydel Marcel Karol13381255GER3,5s 0
Wallinger Nikolaus 1166 AUT Rp:1366 Pts. 3,5
12Leitgeb Julian17601755AUT6,5s 0
213Martinovic David01413AUT3,0w 0
317Marinovic Sara01115SRB3,0s 1
411Gradisek Bor11800SLO4,0w ½
58Frydel Marcel Karol13381255GER3,5s 1
616Wießner Elisabeth01157AUT2,5w 1
73Trummer Alexander15991572AUT4,5s 0
Martinovic David 1413 AUT Rp:1280 Pts. 3,0
13Trummer Alexander15991572AUT4,5w ½
212Wallinger Nikolaus11661438AUT3,5s 1
35Sohn Benedikt15021556AUT3,5w ½
46Broneder Kurt14331430AUT5,0s 0
516Wießner Elisabeth01157AUT2,5w ½
69Seikmann Jim12731068AUT3,0w ½
711Gradisek Bor11800SLO4,0s 0
Aschenbrenner Philip 1283 AUT Rp:1481 Pts. 4,5
14Bakalarz Adrian15571520AUT3,5s 0
217Marinovic Sara01115SRB3,0w 1
310Wolf Elena1204856AUT1,0s 1
48Frydel Marcel Karol13381255GER3,5w 1
52Leitgeb Julian17601755AUT6,5s 0
67Maier Tobias14071401AUT3,5w ½
79Seikmann Jim12731068AUT3,0s 1
Weixler Moritz 1279 AUT Rp:1294 Pts. 4,0
15Sohn Benedikt15021556AUT3,5w 0
220Wagenhofer Matthias00AUT0,0s 1
39Seikmann Jim12731068AUT3,0w ½
43Trummer Alexander15991572AUT4,5s 0
511Gradisek Bor11800SLO4,0s ½
618Monschein Tim00AUT2,0w 1
716Wießner Elisabeth01157AUT2,5s 1
Wießner Elisabeth 1157 AUT Rp:1099 Pts. 2,5
16Broneder Kurt14331430AUT5,0s 0
219Tück Julius00GER3,0w 0
320Wagenhofer Matthias00AUT0,0s 1
417Marinovic Sara01115SRB3,0w 1
513Martinovic David01413AUT3,0s ½
612Wallinger Nikolaus11661438AUT3,5s 0
715Weixler Moritz01279AUT4,0w 0
Monschein Tim 0 AUT Rp:1001 Pts. 2,0
18Frydel Marcel Karol13381255GER3,5s 0
211Gradisek Bor11800SLO4,0w 0
319Tück Julius00GER3,0s 0
420Wagenhofer Matthias00AUT0,0w 1
510Wolf Elena1204856AUT1,0s 1
615Weixler Moritz01279AUT4,0s 0
717Marinovic Sara01115SRB3,0w 0
Wagenhofer Matthias 0 AUT Rp:356 Pts. 0,0
110Wolf Elena1204856AUT1,0s 0
215Weixler Moritz01279AUT4,0w 0
316Wießner Elisabeth01157AUT2,5w 0
418Monschein Tim00AUT2,0s 0
517Marinovic Sara01115SRB3,0s 0
68Frydel Marcel Karol13381255GER3,5w 0
719Tück Julius00GER3,0w 0
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 07.09.2021 12:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use